Tajemnice Wielkanocy

Okładka książki Tajemnice Wielkanocy Mariusz Rosik
Okładka książki Tajemnice Wielkanocy
Mariusz Rosik Wydawnictwo: Świętego Filipa Apostoła Seria: Tajemnice Biblii religia
religia
Tajemnice Biblii
Świętego Filipa Apostoła
2019-03-01
2019-03-01
Biblia Wiekanoc Zmartwychwstanie Ewangelie wiara katolicyzm

Nie przeczę wielkiej wiedzy autora, bo widać ją prawie na każdej stronie - ogromną znajomość Biblii i Nowego Testamentu. Ale w sumie nie potrafię streścić tej książki, gdyż dużo wątków i dużo cytatów wspierających tezy autora, ale jakoś mnie osobiście nic tu nie zaintrygowało na tyle, żeby zapamiętać. No może ta teza, że Łukasz oparł swą Ewangelię na kluczu narracyjnym z Odyseji Homera, gdyż jej odbiorcami miały być ludy kultury greckiej i dzięki temu zabiegowi tekst miał być dla nich bardziej przystępny i nieco znajomy - ciekawe.
Na plus - tekst jest intensywnie ilustrowany mało znanymi, ale ładnymi obrazami i grafikami o tematyce katolickiej.

„Nowy Testament jest ukryty w Starym, natomiast Stary znajduje wyjaśnienie w Nowym”.
To cytat ze św. Augustyna i posłużył on autorowi do opisu tajemnicy Zmartwychwstania Jezusa ukrytej w czterech Ewangeliach. Książka zawiera ciekawy przykład egzegezy gdzie wydarzenia związane ze Zmartwychwstaniem są interpretowane przez symbolikę starego przymierza. Nigdy się nie spotkałem w takim podejściem w kontekście Paschy. Moim zdaniem wyszła z tego bardzo ciekawa opowieść. Ogromna erudycja autora-wrocławskiego biblisty oraz głęboka wiara dała nam książkę – taką do przyjęcia sercem i rozumem oraz do medytacji. Czytałem się w czasie Świąt Paschalnych, teraz w czasie epidemii i pozwoliła mi jeszcze głębiej doświadczyć piękna tych Świąt.
Bardzo polecam!

• Eikon