Hodowla

literatura młodzieżowa
Wydawnictwo Adamada
2019-04-04
2019-04-04
chłopak dziewczyna kłamstwo literatura dla młodzieży literatura polska manipulacja problemy młodzieży przemoc rywalizacja szkoła zemsta

„A czego uczo­no nas? Co tak na­praw­dę wy­nie­śli­śmy ze szko­ły?

Nie wy­chy­lać się.

Nie wy­sta­wać ponad sze­reg.

Nie wy­róż­niać się ni­czym i w ni­czym, czego się od cie­bie nie wy­ma­ga”.
Myślę, że nikt z nas nie chciałby być w takiej szkole, gdzie panuje totalny terror, a uczniowie są zastraszani. Uczniowie w tej szkole doświadczają przemoc, panują rygorystyczne zasady, a w tym wszystkim ze sobą rywalizują. Szczerze mówiąc, zawiodłam się na tej historii, iż w ogóle nie przeżyłam tych wszystkich emocji, na jakie liczyłam. Wydaję mi się, że miałam za duże oczekiwania wobec tej historii, bo po przeczytaniu nie myślałam o niej aż tak bardzo, jak wymagałam. Hodowla bardzo mnie rozczarowała i nie wiem, czy sięgnę po inne tytuły Katarzyny Ryrych.

#Hodowla#kłamstwo#rywalizacja#manipulacja#literaturamłodzieżowa#problemymłodzieży#strach#przemoc#szkoła#zemsta

„A czego uczo­no nas? Co tak na­praw­dę wy­nie­śli­śmy ze szko­ły?

Nie wy­chy­lać się.

Nie wy­sta­wać ponad sze­reg.

Nie wy­róż­niać się ni­czym i w ni­czym, czego się od cie­bie nie wy­ma­ga”.

"Hodowla" to opowieść o dorastaniu, buncie, który temu towarzyszy, trudnych wyborach oraz ich konsekwencjach.
Autorka opisała w tym utworze szkołę, która zamiast wspierać, wskazywać młodym ludziom dobre drogi i przygotowywać ich do życia, uczy obłudy, cwaniactwa i nietolerancji.
Jest to powieść psychologiczno -obyczajowa, adresowana do młodzieży stojącej u wrót dorosłości i do dorosłych.

Już na wstępie autorka podkreśla, że:
"Wszelkie podobieństwo do osób lub wydarzeń jest niezamierzone, jednak ... jeśli ktoś rozpozna w tej historii siebie, to znaczy, że sobie na to zasłużył."

Uproszczenie elementów świata przedstawionego polegające na niedookreśleniu czasu i miejsca ukazanych zdarzeń, nadaje tej historii wymiar uniwersalny.
Powieści nie czyta się lekko, łatwo i przyjemnie, nie tylko ze względu na ważną i poważną tematykę, ale także z powodu specyficznego sposobu skonstruowania fabuły i narracji.
Fabuła nie toczy się linearnie, uzupełnia ją sporo retrospekcji i dygresji. Narratorem jest doktorant socjologii Tymon, który po 10. latach nieobecności, odwiedza miasteczko, w którym dorastał i uczęszczał do szkoły średniej. Ta szkoła to właśnie tytułowa Hodowla, nazywana przez uczniów Zakładem.
Snuje się opowieść o grupie nastolatków w okresie dojrzewania, pierwszych miłościach i przyjaźniach "na zawsze", rozczarowaniach i gorzkich doświadczeniach. Dla nich to czas odkrywania świata dorosłych, poznawania siebie, podkreślania własnej odrębności. Ale szkoła, od której tak wiele zależy, nie wychowuje i nie wspiera.
Ich wychowawczyni zwana Królową Matką jest mistrzynią obłudy i podcinania skrzydeł. Zamiast scalać zespół klasowy umiejętnie rozbija go na mniejsze grupy.

Oto co o niej mówi narrator:
***
"Wiedziała (Królowa Matka),jak zasiać ferment, gdyby na uniwersytetach istniały wydziały fermentologii stosowanej, z pewnością miałaby szansę na fotel dziekana."
***
Wspomniana wychowawczyni- hodowczyni, otacza się dziewczętami, które donoszą jej o wszystkim, co dzieje się w klasie podczas i po lekcjach (po zkończeniu edukacji, dziewczęta pełniące funkcję "uszu i oczu" Królowej Matki, zostają zatrudnione w bankach lub urzędach).
Dzięki znajomościom z prominentnymi mieszkańcami miasteczka Królowa Matka ma w szkole władzę większą niż dyrektor. Jeśli któryś z wychowanków nie spełnia jej wymagań i oczekiwań jest usuwany/a z placówki lub wykluczany, izolowany, traktowany przez rówieśników jak powietrze. Dla niepokornych nauczycieli nie ma po wakacjach etatu w szkole. Z Królową Matką boją się również zadzierać rodzice uczniów.

Tymon, który jako student zgłębił tajniki socjologii, tak mówi o sytuacji, w jakiej znaleźli się wtedy on i jego rówieśnicy kształcący się w Zakładzie:
***
"A przecież powinniśmy się byli czegoś nauczyć (...).
Wyszlachetnieć. Stać się kimś. Nauczyć się wyrażać własne zdanie.
Tymczasem, niby policyjne psy, trafiliśmy na szkolenie.
Nie rusz, zostań, bierz go. Atakuj, bo jest inny. Zabij. Albowiem (...) ośmielił się wychylić."
***
Nie ma w tych słowach ani trochę przesady. Niektóre historie opowiedziane w książce kończą się, niestety, tragicznie.

Polecam lekturę tej niełatwej powieści. Uważam ją za ważną i znaczącą, taką która nie pudruje rzeczywistości.
Powinien przeczytać ją każdy nauczyciel i rodzic dorastającego nastolatka.

Odejmuję 1 punkt za wulgaryzmy, których jak dla mnie, było nieco zbyt wiele.

Uważam, że książka może spełniać warunki listopadowego wyzwania. Jest poruszająca i niepokojąca. Ukazuje szkolny mobbing, inicjowany przez wychowawczynię, prześladujacą uczniów, którzy - według niej - "psują" jej klasę. To ona pociąga za sznurki, zastrasza pozostałych i nakłania ich do prześladowań rówieśnika. Dwóch nastolatków płaci za to życiem. Nauczyciele i dyrektor bezczynnie przyglądają się poczynaniom Królowej Matki.
Mamy tu obraz szkoły opresyjnej, do podobnej miałam kiedyś nieprzyjemność uczęszczać.

Przeczytane w ramach wyzwania czytelniczego na listopad.

Nie mam żadnych odczuć czy przemyśleń

Nie mam żadnych odczuć czy przemyśleń

To jedna z kolejnych pozycji dla wszystkich.
Jak dziecko, dzieci potrafią patrzeć w przyszłość? Jak potrafią dostosować się do sytuacji? Tylko, czy tak trzeba? Czy tak musi być?
Obserwuj, patrz i słuchaj, wyciągaj wnioski. Czy za beztroskim uśmiechem, drogimi ciucha mi na topie i gadżetami są szczęśliwi młodzi ludzie?

Czytałam różne opinie o tej książce i nie zgadzam się z tak niską oceną. Chyba niektórzy nie patrzyli "szeroko otwartymi oczami".

To jedna z kolejnych pozycji dla wszystkich.

Czytałam różne opinie o tej książce i nie zgadzam się...

Zachęcił mnie opis, który w żaden sposób nie odnosi się do książki. Historia nudna, bohaterowie nieciekawi, a przy tym często się gubiłam gdzie w danym momencie historii jesteśmy. Szkoda, bo Lato nad Rodos bardzo mi się podobało i tą książkę polecam.

Co wybierasz: żyć komfortowo czy być wolnym? Za jedno i drugie musisz zapłacić. Co jesteś w stanie poświęcić?
Małe miasteczko i bycie innym. Ciężka sprawa, szczególnie gdy jesteś nastolatkiem.

"Wszelkie podobieństwo do osób lub wydarzeń jest niezamierzone". Totalne kłamstwo na dzień dobry.
Książka niestety pokazuje całą prawdę o polskim szkolnictwie. Wyścig szczurów, kolesiostwo/protekcje, "LGBT". Że niby tak było w starym ustroju.
Książka krótka, ale mocna. Pytanie można zadać ew o jej aktualność, czy oby na pewno takich "matek" już nie ma nigdzie? Czy "gumowe uszy" jeszcze mają rację bytu? Czy szklane drzwi i kamery są rozwiązaniem na cokolwiek?
Książka faktycznie potencjalnie o niczym, ale jej treść jest "między wierszami", zostawia same pytania, a nie daje odpowiedzi. Czy oby na pewno problemy poruszane przez autorkę umarły razem ze starym systemem?

Bardzo mainstreamowa i w sumie nie zaskakująca absolutnie niczym. Jedyny plus tej książki jest taki, że jak bardzo bardzo się postaramy to można delikatnie poczuć czasy szkoły średniej. Mimo wszystko pozycja po prostu słaba.

Mało kto z nas lubił szkołę, jednakże nie każdy ma tak złe wspomnienia z nią związane. Bohater książki już jako dorosły wraca do miejscowości, w której się wychował i gdzie chodził do szkoły nazywanej Zakładem. W Zakładzie postrachem była Królowa Matka, która jako wychowawczyni nie tolerowała żadnych złych zachowań ani ocen. Wszystko co złe było zamiatane pod dywan, a każdy przejaw indywidualności był tłumiony.
Książka dość krótka, pouczająca, ale też wymagająca przemyśleń i czytania pomiędzy wierszami.
Mi osobiście nie przypadła do gustu.

Prosta, poruszająca i dająca do myślenia opowieść o trudach dojrzewania w szkole, która krępuje i ogranicza. Warte uwagi.

• Audiobooki
  • Wyzwanie LC 2022