Szachista

Nobilis
2016-01-01
1989-01-01
Napoleon Bonaparte porwanie Napoleona grający Turek

Świetnie, że wiele z fabuły ma/może teoretycznie mieć odzwierciedlenie w rzeczywistości. Erudycja par exellence. Irytował tylko główny bohater, wszechmocny niczym superbohater.

Naprawdę był ciekawy te 40 lat temu , gdy pisywał jeszcze o tamtej epoce, a ja - młody zaczytany - chłonąłem książki jak gąbka, w tym niemal jego wszystkie - ówczesne.... .

Ale skoro chciał być „lepszy”, nie wiadomo, a raczej wiadomo od kogo – cierpiąc wyraźnie na czyjś kompleks - to stało się to, co się stało. Ale przynajmniej zyskał za to zupełnie nowych czytelników...!

BTW: Czy wciąż taki płodny?

Kolejna solidna pozycja z Napoleonem w roli głównej. Warto, warto :)

Znalazłem karton z książkami w piwnicy, a tam kolejne książki które przeczytałem. Przeczytałem trochę książek w młodości :) .

Kolejna solidna pozycja z Napoleonem w roli głównej. Warto, warto :)

Fascynująca opowieść, która wprowadza nas w klimat brudu, szarości i intryg. Potwierdza fakt jak bardzo losy ludzkie są złożone, a gdy myślimy że coś jest oczywiste, to właśnie wtedy powinniśmy się zastanowić. Czy aby na pewno?

Czytałem tą książkę w średniej szkole i po sięgnieciu po nią 20 lat później stwierdzam że jest dobra.Bathurst to niezły kozak, taki trochę prawdziwy Grzesiuk połączony z bohaterem gry Assasin's Creed.Trochę faktów pomieszane z fantastyką.

„Szachista” to jedna z kilku powieści Łysiaka osadzonych w czasach napoleońskich, ale tworzy kontinuum z jego utworami niebeletrystycznymi, takimi jak „Empirowy pasjans”. W publikacjach Łysiaka trudno mówić o granicy pomiędzy fikcją a nie-fikcją i tak jak „Empirowy pasjans”, „Szuańska ballada” czy „Cesarski poker” zawierają fragmenty wyraźnie beletryzowane, tak „Szachista” zaopatrzony jest w aparat quasi-krytyczny, który tworzy iluzję, iż cała narracja jest w rzeczywistości „memoriałem”, autentyczną relacją znalezioną w „barokowej skórzanej teczce z XVIII wieku”, a spisaną przez głównego bohatera – Beniamina Bathursta. Autor deklaruje, że dokonał jedynie niewinnego przesunięcia stylistycznego i genologicznego (ma zbyt dużą świadomość ogromnej różnicy konwencji literackich, jaka nastąpiła pomiędzy XVIII a XX wiekiem). Nie jest to może mistyfikacja przesadnie subtelna i nie uwierzyłam w nią nawet czytając po raz pierwszy w wieku dwunastu lat, ale też nie po to powstają podobne mistyfikacje, aby w nie wierzyć.
Osią fabularną jest operacja „Chess-player”, zorganizowana przez angielskich torysów we współpracy z działającymi we Francji rojalistami, a mająca na celu porwanie Napoleona Bonapartego, uwięzienie go w maszynie szachowej i podstawienie na jego miejsce sobowtóra (jeśli w tym momencie podnoszą się wam brwi, to moja reakcja była podobna). Inicjatorem tej akcji jest lord Castlereagh, który nienawidzi Napoleona na zasadzie, na jakiej ciemność nienawidzi światła, a wykonawcą młody Beniamin Bathurst. Fabuła zbudowana jest według ścisłych zasad epickiego questu: Beniamin gromadzi drużynę i wyrusza na straceńczą misję, sam przeciwko potędze Francji, a także pozornie sprzymierzonych Prus i Austrii. To, co w owej misji nietypowe i dla mnie jako czytelnika bardzo pociągające, to że wcale nie życzymy mu powodzenia. Dawid i Goliat? Być może, ale w tym pojedynku to Goliat reprezentuje światło. Naturalna sympatia dla głównego bohatera, a zarazem do strony słabszej, walczy tu z mitycznym obrazem świata, w którym Francja reprezentuje archanioła Michała, a Anglia Lucyfera.
Największym atutem „Szachisty” jest główny bohater. Ów dwudziestotrzyletni młodzieniec, który zna na pamięć Hamleta i nosi w lasce szpadę, „lubi teatr, grę i kilka innych rzeczy, wśród których jest zemsta”. Beniamin nie jest idealistą – pojęcia takie jak ojczyzna, naród czy racja stanu są dla niego puste, a Napoleona szanuje znacznie bardziej niż swoich zleceniodawców – ale nie jest też oportunistą pokroju Castlereagha. Podejmuje się misji dlatego, że jest ona niewykonalna – aby rozegrać pasjonującą partię szachów, by odczuć mistykę gry, w której przeciwnikiem jest cesarz Francuzów. Opanowany, chłodny i pozbawiony wszelkich skrupułów (a jednak kieruje się jakimiś gwałtownymi impulsami moralnymi – wypowiada wojnę królowi przestępców Londynu, by spełnić obietnicę daną przypadkowo spotkanej na ulicy prostytutce), budzi szacunek i fascynację czytelnika.
Styl Łysiaka może być dla wielu irytujący – ta niemal kanonizacja Napoleona, te prawie publicystyczne wtręty, patos, na który ja zawsze byłam bardzo wrażliwa. To ten rodzaj książki, który budzi gwałtowne emocje – i u mnie przeważnie pozytywne.

Znakomicie połączone autentyczne relacje w sensacyjną powieść.

Znakomicie połączone autentyczne relacje w sensacyjną powieść.

Jedna z ulubionych. Pierwsza powieść historyczna mojego życia.

Jedna z ulubionych. Pierwsza powieść historyczna mojego życia.

Fabularyzowana historia o próbie porwania przez Brytyjczyków Napoleona, kiedy, po jednej z wojen, przebywał w Polsce. Autor stara się nadać książce walory "naukowe" przez podawanie źródeł i cytatów z konkretnych prac i wspomnień ludzi z tamtej epoki.
Dla miłośników epoki napoleońskiej.

Dla miłośników epoki napoleońskiej.

Szkoda, że nie powstał film na podstawie tej książki. Nieźle się to czyta, ale dzisiaj można by zrobić zupełnie nowoczesny film sensacyjno-szpiegowski tylko dziejący się w tamtej epoce.