Szachista

Napoleon Bonaparte porwanie Napoleona grający Turek
powieść historyczna
2016-01-01
Napoleon Bonaparte porwanie Napoleona grający Turek

„Szachista” to jedna z kilku powieści Łysiaka osadzonych w czasach napoleońskich, ale tworzy kontinuum z jego utworami niebeletrystycznymi, takimi jak „Empirowy pasjans”. W publikacjach Łysiaka trudno mówić o granicy pomiędzy fikcją a nie-fikcją i tak jak „Empirowy pasjans”, „Szuańska ballada” czy „Cesarski poker” zawierają fragmenty wyraźnie beletryzowane, tak „Szachista”...

Znakomicie połączone autentyczne relacje w sensacyjną powieść.

Jedna z ulubionych. Pierwsza powieść historyczna mojego życia.

Fabularyzowana historia o próbie porwania przez Brytyjczyków Napoleona, kiedy, po jednej z wojen, przebywał w Polsce. Autor stara się nadać książce walory "naukowe" przez podawanie źródeł i cytatów z konkretnych prac i wspomnień ludzi z tamtej epoki.
Dla miłośników epoki napoleońskiej.

Szkoda, że nie powstał film na podstawie tej książki. Nieźle się to czyta, ale dzisiaj można by zrobić zupełnie nowoczesny film sensacyjno-szpiegowski tylko dziejący się w tamtej epoce.

Jak dla mnie najlepsza książka autora

W prozie historycznej Łysiaka lubię to, że w trakcie lektury szukam i zastanawiam się co jest prawdą a co konfabulacją autora, a nie lubię czerstwego języka w stylu książę wyobraża sobie jak mówią parobkowie. Ta pozycja zawiera oba te elementy.

Jest to bardzo ciekawa książka opowiadająca o zamachu na Napoleona. Sam pomysł jego wykonania był po prostu genialny, a umysł dowódcy grupy musiał być niezwykle przebiegły i szybko reagujący na zaistniałe przeszkody. Na samym początku myślałam, że historia mi się nie spodoba, bo Napoleon i jego dzieje nie do końca mnie interesują, ale już po kilkunastu stronach zobaczyłam,...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

„Bratu Henrykowi Łysiakowi”. Taki wpis znajdujemy na jednej z pierwszych stron najnowszego (2016) wydania “Szachisty”. Czy było tak na poprzednich wydaniach – nie wiem. „Szachista” to kryminał, reportaż i książka historyczno-przygodowa w jednym. Dobrze pomyślana, dobrze napisana, rzekłbym „klimatyczna”. Bohaterami tej historii są: wicehrabia Robert Stewart Castlereagh,...

Bardzo fajna fabuła i pomysł na książkę, ale niestety język jakim została napisana zupełnie nie porywa. Raczej przynudza, więc książka zostawiona przeze mnie w połowie czytania.

Dyskusje

• Chcę w prezencie