M jak morderca. Karol Kot – wampir z Krakowa

reportaż
Świat Książki
2019-02-13
2019-02-13
Kraków lata 60. XX w. literatura faktu milicja okrucieństwo PRL psychopata reportaż reportaż śledczy seryjny zabójca śledztwo
Inne

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Historia Karola Kota jest znana wszystkim w mniejszym lub większym stopniu. Sięgając po książkę postanowiłem zgłębić temat chyba najsłynniejszego mordercy z Krakowa.
"M jak morderca" to szczegółowe opisy działań policji, raporty czy scenogramy z przesłuchań świadków jak i rozpraw sądowych.
Cała niesamowita historia od pierwszego ataku aż do wykonania wyroku śmierci. Autor wykonał niesamowita pracę od przekopania się przez tony dokumentów do przelania najważniejszego na papier.
Książkę czyta się z zapartym tchem. Kto jeszcze nie czytał, zdecydowanie polecam.

Karol- człowiek który został scyzorykiem.

Ostatnio czytałem o Warszawskim wampirze, więc stwierdziłem że pójde za ciosem i zapoznam się z jednym Kotem który nie przepadał za babami, dzieciakami i w sumie każdym kto sie nawinął.

Niby wiedziałem czego sie spodziewać ale i tak sie zaskoczyłem.

Chłop bym tak zwichrowany że nawet klamry na jajach by tu nie pomogły. Atakował staruszki, dzieci, wsypywał truciznę do napojów( potem obserwował czy ktoś to wypije) a na dodatek bawił sie w podpalacza.

Jak ciekawostkę dodam że większość tych rzeczy robił w czasie nauki do matury. Jak widać da się połączyć hobby z obowiązkami tylko trzeba bardzo chcieć.

Karol- człowiek który został scyzorykiem.

Niby wiedziałem czego sie spodziewać ale i tak sie zaskoczyłem.

Świetna!

Świetna!

Czasy PRL miały jeden plus-karę śmierci. Teraz z takimi to się ceregielą, nie tylko w Polsce. Najlepszym przykładem to Breivik.

Bardzo szybko się czyta. Reportaż napisany w przystępny i interesujący sposób.
Tytuł warty przeczytania.

Bardzo szybko się czyta. Reportaż napisany w przystępny i interesujący sposób.
Tytuł warty przeczytania.

Świetny reportaż o młodym mordercy , który działał w Krakowie. Wcześniej o Karolu już słyszałem , ale jakoś nigdy nie zagłębiałem się w jego zbrodnie i dzięki temu książka w niektórych momentach naprawdę mnie zaskoczyła np: nie wiedziałem wcześniej kogo konkretnie zabił , a kto cudem przeżył atak. Zszokowało mnie też to , że uczniowie z klasy Karola skarżyli się na jego zachowanie trenerowi , ale On udawał , że nic nie widzi i miał gdzieś te skargi , a potem przekonywał milicję , że Karol jest dobrą osobą i nie atakował kolegów z klasy i nie było żadnych konfliktów. A wszystko przez to , że Kot był jego ulubieńcem. To się nazywa mieć klapki na oczach:/ Co do ofiar to każdej było mi szkoda , ale chyba najbardziej poruszył mnie los chłopca , który wybrał się na sanki i chciał wziąć udział w zawodach , ale mu nie pozwolono , bo jego sanki się nie nadawały i chłopczyk odszedł wściekły i smutny i wtedy też spotkał Kota , który go zabił. Zaskoczyło mnie też , że Kot był sądzony w tym samym budynku co Rita Gorgonowa. Było mi również szkoda młodszej siostry Kota. Przez to czego dopuścił się Karol dziewczyna od momentu , gdy chłopak został zatrzymany , a potem powieszony była nazywana siostrą mordercy i dopiero w liceum to minęło. A , gdy jej brat siedział w areszcie jakiś mężczyzna chciał się zemścić i zaczął ją dusić , ale gdy dziewczynka krzyknęła , że sama też jest ofiarą puścił ją i odszedł. I już nie wrócił

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Karol Kot, zwany również Wampirem z Krakowa. Młody chlopak, uczeń tamtejszego Technikum Energtycznego. Poraz pierwszy zaatakował we wrześniu 1964 roku, wszedł do kościoła i dźgnął modlącą się tam kobietę następne uciekał. Po Krakowie zaczęła krążyć plotka o mordercy, który atakuje kobiety. Dwie z jego ofiar przeżyły, jedna nie miała tyle szczęścia.
Kolejnej zbrodni dokonał w lutym 1966 roku, zaatakował jednastoletniego chłopca, następnie próbował zabić siedmioletnią dziewczynkę. To właśnie te dwie zbrodnie doprowadziły do jego zatrzymania.
Karol Kot został oskarżony o dwa zabójstwa, 77 letniej kobiety i 11letniego chłopca, o próbę zabójstwa dziesięciu osób oraz cztery podpalenia. Zatrzymany został 14 lipca 1966 roku, przyznał się do zarzucanych mu czynów oraz dogłębnie opisał zbrodnie, których dokonał.

W swoim reportażu Przemysław Semczuk bardzo szczegółowo przedstawia nam opisy zbrodni dokonanych przez Kota. Na potrzeby jego powstania Autor przejrzał tysiące akt, przeprowadził rozmowy z rodziną Karola Kota, ze świadkami tamtych wydarzeń, a to wszystko po to, by w ręce czytelników oddać rzetelnie i niezwykłą skrupulatnością napisany reportaż o jednym z najbrutalniejszych polskich morderców. Z pewnością widać tutaj ogrom włożonej pracy. Autor wspomina również w jaki sposób dotarł do wszystkich informacji oraz osób, które miały związek ze sprawą.
"M jak morderca" to jeden z lepszych reportaży, jaki miałam okazję przeczytać. Cieszę się, że mogłam po niego sięgnąć i lepiej poznać historię Karola Kota. Dla fanów true crime to pozycja obowiązkowa. Polecam.

Kolejnej zbrodni dokonał...

Niby już wszystko o Kocie wiemy ale wciąż pozostaje jakiś niedosyt. Nawet po książkę Semczuka, który dostarcza obszerną wiedzę o tamtych wydarzeniach, Kot wciąż pozostaje owiany aurą tajemnicy.

Kolejna z serii książek o psychopatycznym mordercy. Szybko się czyta. Polecam.

Kolejna z serii książek o psychopatycznym mordercy. Szybko się czyta. Polecam.

Rewelacyjny reportaż, szacunek Panie Przemysławie :)

Rewelacyjny reportaż, szacunek Panie Przemysławie :)

Dodaj cytat z książki M jak morderca. Karol Kot – wampir z Krakowa