None of us will return

Okładka książki None of us will return
Charlotte Delbo Wydawnictwo: Auschwitz-Birkenau State Museum Seria: Testimonies from Auschwitz biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Testimonies from Auschwitz
Aucun de nous ne reviendra
Auschwitz-Birkenau State Museum
2017-01-01
Data 1. wydania:
2017-01-01
angielski
Rosette C. Lamont

więcej Więcej

Jak zwykle przy książkach o tematyce obozowej oceniam sposób, w jaki opowiedziana jest historia. Książka na pewno poruszająca, ale sposób przekazu do mnie nie do końca przemawia, wolę trochę bardziej "wprost".

1972

Kolejne wspomnienia pobytu w obozie Oświęcimskim. Tym razem francuski Charlotte Delbo. Momentami miałam wrażenie, że autorka odpływa w zbyt poetyckie opisy, tworzące nawet miejscami rymowane wierszyki. I chodź na początku nie przekonywało mnie to, to same przeżycia zawarte w książce są na tyle przejmujące, że czyta się ją na jednym wdechu.

Zbyt dużo (jak na tak krótką książkę) nużących przemyśleń i medytacji, skropionych dodatkowo (pardon, ale raczej nie najwyższej klasy) poezją, niestety kosztem konkretów i osobistych przeżyć. Może to pokłosie ponad 20-letniej zwłoki w zapisie obozowych wspomnień, może celowy zabieg. Tak czy inaczej - słabo.

Wzruszająca i piękna...

• 2020
  • Literatura obozowa
  • Holocaust
  • 001. Mam - literatura faktu
  • 2021
  • 2018

Dodaj cytat z książki None of us will return