497 błędów. Jak nie zbłądzić w zawiłościach polszczyzny

Kiedy książka poprawnościowa kręci cię milion razy bardziej niż współczesne romanse i cały ten „trend” w literaturze po „Pięćdziesięciu Twarzach Greya”...

Jako językoznawca muszę powiedzieć, że uwielbiam tę książkę.

Świetnie wydana – zielony i czerwony font pomagają połapać się szybko w przedstawianych informacjach. To, co mnie jednak przeraża, to przytaczane błędy na czerwono. Wiele z nich każe złapać się za głowę. Trudno mi było uwierzyć, że ludzie (a więc i często pisarze!),z którymi miał styczność autor, popełniają aż tak karygodne błędy. Jasne, nikt nie jest alfą i omegą, ale strach patrzeć czasem na czerwoną kolumnę, żeby coś niepoprawnego z tyłu głowy nie utkwiło, tak przez przypadek. Może w kolejnym wydaniu po części zrezygnować z tego? Choć przy przykładach budowania zdań, typu „Drzewa otaczają mury”, no niestety trzeba pokazać, o co chodzi na błędach. Inaczej się nie da. Świetnie by było dodać trochę treści i stawianiu przecinków i o przydawkach równorzędnych i nierównorzędnych (ale rozumiem, że zawsze jest limit stron).

Pomysł na książkę bardzo dobry. Okładka dobra (oceniam sam zamysł jako grafik). Forma przedstawienia treści świetna. Uwielbiam część o błędach fonetycznych. <3 I dziękuję autorowi, że się tam też znalazły, mimo że książka przecież skupia się na poprawnym pisaniu. Część o wymowie i odmianie zagranicznych nazwisk bardzo przydatna, ale wydaje mi się, że mogłoby być ciut więcej przykładów. Nie mniej, napisanie tej książki wymagało od autora OGROMNEJ wiedzy i dziękuję serdecznie panu Łukaszowi za podzielenie się nią.

Ta książka była na blacie mojego biurka, gdy powstawała moja pierwsza powieść, także mam do niej sentyment. :)

Zapraszam po trochę psich zdjęć, recenzji książek i filmów na:

Jako językoznawca muszę powiedzieć, że uwielbiam tę książkę.

Z prawdziwą przyjemnością przeczytałam tę książkę. Jest nie tylko ładnie wydana, ale i skomponowana w sposób, który pozwala łatwo i szybko znaleźć interesujące czytelnika zagadnienie. Wszystko wyjaśnione jest w sposób jasny i przystępny.
Mogę polecić wszystkim, którzy interesują się kwestiami językowymi, ale i innym, bo książkę czyta się bardzo lekko i zupełnie nie jak podręcznik.

Ponieważ lubię piękno języka polskiego czasem dopada mnie fetysz na rozkminianie zawiłości polszczyzny. Profesorowie Bralczyk i Miodek to zdecydowanie liderzy w tej dziedzinie i dotąd to właśnie z ich porad i wyjaśnień korzystałam. Sama zawsze staram się pisać możliwie poprawnie, ale oczywistym jest, że nie wiem wszystkiego, dlatego zaskakującym odkryciem była dla mnie książka Łukasza Mackiewicza. Ten poradnik językowy to swego rodzaju objawienie.

Jak przyznaje sam autor we wstępie do publikacji, te symboliczne 497 błędów wybrał na podstawie własnej, wieloletniej pracy korektorskiej i w pewnym sensie stanowią one wzorcowe przykłady często powtarzającego się, ale niepoprawnego ich użycia. Autor prosto, przystępnie, niemal łopatologicznie, wyjaśnia najczęstsze błędy językowe, uzasadnia kontekst ich złego użycia, a także podaje poprawną formę. Książka ma również przejrzystą budowę. Błędy podzielono na kilka kategorii. Omówiono błędy ortograficzne, interpunkcyjne, leksykalne, fleksyjne, składniowe i fonetyczne. Wspomniano również o błędach stylistycznych i słowotwórczych, a także poświęcono trochę miejsca błędom edytorskim. Każdy z błędów jest szczegółowo, ale klarownie opisany, opatrzony przykładem i komentarzem.

Dla mnie najcenniejszą częścią publikacji jest ta dotycząca przecinków. Zdecydowanie to one stanowią mój słaby punkt w poprawności językowej, a wielokrotnie miałam okazję przekonać się, jak są ważne, ich użycie lub pominięcie może diametralnie zmienić sens zdania.

Książka jest genialna w swej prostocie. W przejrzystym, kolorowym układzie daje usystematyzowaną i klarowną wiedzę w zakresie poprawnej polszczyzny. Ta, którą ja sama dawno temu wyniosłam ze szkoły i przez lata uznawałam za wystarczającą, w istocie okazała się zbyt mała. Mnóstwo rzeczy związanych z poprawnością językową z biegiem czasu uleciało mi z pamięci, wiele zagadnień ewoluowało, a ten poradnik rzuca nowe światło na kwestie, które dotąd uznawaliśmy za oczywiste. Polecam tę książkę nie tylko osobom piszącym teksty, ale także tym, które po prostu lubią od czasu do czasu wgryźć się w zawiłości języka polskiego.

Świetna publikacja, a dla mnie jeden z lepszych prezentów, jakie w ostatnich latach otrzymałam.

PS – pisząc powyższe, z pewnością popełniłam wiele błędów językowych, szczególnie na niwie interpunkcyjnej, ale uwierzcie, że akurat tę recenzję starałam się napisać szczególnie poprawnie. Czy mi się udało? Nie wiem :) pewnie nie, ale książkę naprawdę bardzo polecam.

Zaznaczam książkę jako przeczytaną, ale do końca tak nie jest. Nie przeczytałam jej od deski do deski (twarda oprawa uzasadnia to określenie). To jest książka, którą będę czytać bardzo długo, na wyrywki. Świetna pozycja dla redaktora i korektora (to ja),dla uczniów, studentów i wszystkich użytkowników języka polskiego. Polecam serdecznie!

Brakowało takiej książki, która ujmowałaby praktycznie całość zagadnień związanych z używaniem języka polskiego - siedem ogromnych rozdziałów (w tym jeden poświęcony błędom edytorskim). Dodatkowo, poradnik jest niezwykle starannie opracowany "wizualnie". Dzień po dniu, strona po stronie przeczytałem całość, utwierdzajac się w przekonaniu, że język polski jest niezwykle trudny również dla nas. Z kilkoma rozwiązaniami można polemizować - np. nie przekonuje mnie wyjaśnienie użycia słowa "jubilat". Polecam!

Rewelacyjna pozycja dla wszystkich, którzy interesują się tematem poprawnej polszczyzny. Książka została napisana bardzo przystępnym językiem, a zastosowanie kolorów zwiększa przejrzystość tekstu. To nie jest zwykły, nudny podręcznik :)

Jestem prawie przekonana, że każdy, kto przeczyta tę książkę, nie raz się zdziwi. Autor nie ucieka od trudnych zagadnień i przykładów, ale też wyjaśnia podstawowe zasady. Czyni to w przystępny sposób i - co ważne - bez zawstydzania czytelnika (duży plus za przyznawanie się do własnych pomyłek i tekst dotyczący oceniania ludzi na podstawie ich języka). Książka ma przejrzysty układ, który umożliwia szybkie odnalezienie fragmentu poświęconego danemu błędowi.

Znakomita książka! Czytałam i czytałam i nadziwić się nie mogłam... własnej ignorancji. Wydawało mi się, że tak wiele wiem o językowej poprawności, a tu takie zaskoczenie :) Dobrze, że Autor nie zaczął pisać powieści, o czym kiedyś marzył, bo wtedy nie mielibyśmy „497 błędów”. Książka jest nie do przecenienia i nie wyobrażam sobie, że ktoś, kto zajmuje się korektą, nie ma jej na swoim biurku. Oczywiście to pozycja nie tylko dla redaktorów, ale dla wszystkich, których fascynuje język. Dla mnie lektura „497 błędów" była ekscytującym doświadczeniem (potwierdziłby to mój mąż, którego językową poprawność co chwila testowałam).

Spora dawka wiedzy podana w bardzo przystępny sposób. Dziesiąta gwiazdka za elementy humorystyczne :)

Bardzo wartościowa pozycja. Dobrze objaśnione błędy, przyjemna forma graficzna. Szczerze polecam.

• Językoznawstwo
  • Język polski
  • Do kupienia

Łukasz Mackiewicz 497 błędów. Jak nie zbłądzić w zawiłościach polszczyzny Zobacz więcej

Okładka książki Zeszyty komiksowe #36: Tłumacząc komiksy Mar Bogdanis, Michał Borodo, Michał Czajkowski, Marta Falkowska, Dominika Gracz-Moskwa, Jakub Jankowski, Karol Jesiołkiewicz, Damian Kaja, Kasia Kamieniarz, Julia Korczyńska, Hubert Kowalewski, Paweł Łapiński, Eśka Możejko, Bartłomiej Nahajski, Tomasz Niewiadomski, Michał Olech, Carol Pimentel, Marcin Ponomarew, Francisco RodrÍguez, Anna Maria Sutkowska, Rafał Otoczak Tomczak, Vanitachi, Ada Wapniarska, Grzegorz Wawrzyńczak, Patryk Wójcik, Dennis Wojda, Federico Zanettin, Przemysław Zawrotny
Zeszyty komiks... Mar Bogdanis, Micha...
Okładka książki Zdrowy język. Dla lekarza, dla pacjenta Jerzy Bralczyk, Artur Mamcarz
Zdrowy język. ... Jerzy Bralczyk, Art...
Okładka książki Zeszyty Komiksowe #35 Papcio Chmiel Dawid Bordewicz, Michał Czajkowski, Jarosław Ejsymont, Michał Gasewicz, Dominika Gracz-Moskwa, Wojciech Jama, Jakub Jankowski, Karol Jesiołkiewicz, Marek Jeziński, Leszek Kaczanowski, Damian Kaja, Rafał Kołsut, Marcin Lisiecki, Grzegorz Niemiec, Tomasz Niewiadomski, Piotr Nowacki, Paweł Piechnik, Tomáš Prokůpek, Michał Romański, Adam Rusek, Tomasz Soroka, Anna Maria Sutkowska, Rafał Otoczak Tomczak, Michał Traczyk, Vanitachi, Artur Wabik, Grzegorz Wawrzyńczak, Patryk Wójcik, Dennis Wojda, Jarosław Wojtasiński, Przemysław Zawrotny
Zeszyty Komiks... Dawid Bordewicz, Mi...