Na granicy

2018-11-29
2018-11-29
9788381472043
duchy magia przygoda

Mam wrażenie, że opowiadania w tej książce są bardzo nierówne, podobały mi się tylko dwa. Nie jest jakoś źle napisana pod kątem warsztatowym, po prostu czegoś zabrakło.

Cztery niesamowicie wciągające opowiadania z pogranicza życia i śmierci. Każdy znajdzie coś dla siebie, bo historie są bardzo różnorodne. Po przeczytaniu górskie wycieczki czy wyprawy do lasu nie będą już takie same. Polecam wszystkim fanom gatunku!

Opowieści o tym jak można sfiksować ze strachu bądź wyrzutów sumienia. Szczególnie podobała mi się opowieść o grupie znajomych wyruszających na górska wyprawę w środku zimy.

Książka autorstwa Jakuba Sobczyka pt. '' Na granicy'' jest bardzo fajnie napisanym fantasy z dobrze nakreślonym watkiem psychologicznym, który opowiada o lękach i trudnych emocjach, których tak naprawdę może doświadczać każdy z nas. Choć w opisie książki jest napisane, że '' nie ma znaczenia czy wierzysz w duchy. Ta książka sprawi, że nie będziesz mógł przestać o nich myśleć'' nie ma nic wspólnego z istotami nadprzyrodzonymi. Co w takim razie ma nas przestraszyć? Zapraszam do zapoznania się z dzisiejszą recenzją :).

Na kartach powieści autorstwa Jakuba Sobczyka pt. ''Na granicy'', jako czytelnicy mamy możliwość zapoznania się z czterema krótkimi opowieściami na temat stanów często doświadczanych przez każdego z nas. Choć najbardziej spodobała mi się opowieść pt. Wycieczka, zapewniam Was, że każda z opisywanych historii jest równie wartościowa.

Pierwszą wspomnianą przez Autora historią jest '' Carl''. Opowiada ona o historii mężczyzny, który zmaga się z procesem podwójnej żałoby, w związku ze śmiercią żony i syna. Ponieważ nie radzi sobie z całą sytuacją, myśli że jedynym skutecznym rozwiązaniem jest samobójstwo.

Kolejną natomiast jest historia zatytułowana '' Chatka'', opowiadająca o tajemniczym miejscu odnalezionym w lesie przez zmarłego właściciela pamiętnika w którym to właśnie to miejsce zostało opisane.

Trzecia pt. '' Wycieczka'' nawiązuje do górskiej wyprawy piątki studentów. To właśnie Ci młodzi ludzie mają cały czas wrażenie, że ktoś ich obserwuje i uparcie śledzi.

Ostatnią z historii jest '' Zły duch''. Tytułowy zły duch dotyczy zabobonnych ludzi ze wsi, którzy z jakiegoś powodu nie darzą sympatią ciężarnej Dziuni.

Z psychologicznego punktu widzenia ''Na Granicy'' to bardzo dobrze napisana fantasy zawierające wątek psychologiczny, który pokazuje nie tylko naturalne emocje towarzyszące człowiekowi takie jak strach i związana z nim niepewność. Jako czytelniczka, odnoszę wrażenie że tytułowa granica, dotyczy granicy naszego człowieczeństwa i absurdów związanych ze stereotypowym myśleniem. Powinniśmy nie bać się duchów, ale samych siebie, bo często nie mamy świadomości jak nasze myślenie i postawy życiowe mogą zaszkodzić nie tylko nam samym ale innym. Co więcej, Autor w swojej książce udowadnia, że nie warto każdego przesądu i tego co mówią ludzie, traktować w sposób poważny.

Z punktu widzenia językowego, zdecydowanym plusem książki jest jej zrozumiałość i brak specjalistycznych, niemalże słownikowych pojęć trudnych do zrozumienia dla laika, nie posiadającego psychologicznego wykształcenia. W książce, nie zauważyłam żadnych niepokojących mnie niedociągnięć.

Zdecydowanie polecam nie tylko miłośnikom fantastyki i wątków psychologicznych ale każdemu. Uważam bowiem, że powieść zawiera w sobie bardzo uniwersalne i ponadczasowe przesłanie. Takie właśnie książki, najbardziej lubię :)

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki, serdecznie dziękuję Wydawnictwu Novaeres.

Gwiazki z mojej strony dwie i to tylko ze względu na ostatnią opowieść...

Gwiazki z mojej strony dwie i to tylko ze względu na ostatnią opowieść...

Eh... Myśląc o tej książce czuję ogromny zawód i zażenowanie. To miała być książka fantastyczna, zbiór opowiadań fantastycznych, ale nie powstało coś takiego. Miałam wrażenie, że wszystko zostało napisane żeby po prostu było. Czytając nie odczuwałam żadnej przyjemności.
Już na trzynastej stronie mamy scenę seksu, a wcześniej denne dialogi. Ciekawa jestem, czy ktoś faktycznie porozumiewa się w ten sposób.
W pierwszym opowiadaniu bohater jest mordercą, kobiety traktuje przedmiotowo i jest seksoholikiem - przynajmniej takie odniosłam wrażenie, Ten człowiek w ogóle nie żałował, że zabił żonę i dziecko.
To miało trzymać w napięciu, ale nie, te całe ,,niezwykłe'' wydarzenia duchy były przykrywane przez słaby erotyk, romans.
Drugie opowiadanie było okej i tyle jestem w stanie powiedzieć. Dostaliśmy opowieść o mężczyźnie, który widział chatę, widział i słyszał coś czego nie powinien, wszystko opisywał w pamiętniku. Sądzę, że tą historię można było rozbudować, prawdopodobnie powstałoby coś dobrego. (Głównie przez to opowiadanie są trzy gwiazdki.)
Kolejna - trzecia opowieść.
Grupa młodych ludzi udaje się na wycieczkę w góry, po drodze błądzą przez przewodnika, który po drodze się upił. Kiedy udaje im się dotrzeć do schroniska zaczynają słyszeć różne, dziwne odgłosy i widzieć różne rzeczy. Bohaterowie zachowywali się po prostu dziwnie. Jedna z bohaterek umiera, chłopak, który był w niej zakochany i ją znalazł nie rozpaczał, wolał iść zjeść... Kolejny, nasz ,,udany przewodnik'' powiem wprost - masturbuje się patrząc na zwłoki.... To po prostu dla mnie było czymś kompletnie nie do zrozumienia. Ja rozumiem, ktoś manipulował ich myślami, ale kurczę... Naprawdę? To jest obrzydliwe.
Tutaj też mamy bohatera, który traktuje kobiety przedmiotowo. Już nawet nie będę opisywać, co on wyczyniał i jak traktował Carren. Brak mi słów...
Ostatnie opowiadanie. Dziewczyna w ciąży, której ukochany zmarł rok temu, właściwie to się zabił, uporczywie twierdzi, że to jego dziecko, co jest niemożliwe. Cała wioska twierdzi, że to dziecko diabła i chcą je zabić. Eh... To opowiadanie jest tak nielogiczne i nierówne, że to jest szok. Czemu nie mogli się po prostu przyznać? Do tej pory tego nie rozumiem.

Co mogę powiedzieć na temat całości - sztuczne dialogi, nielogiczne i nierówne teksty. Bohaterowie, którzy zachowują się po prostu nienormalnie. Przede wszystkim nie podobało mi się to, że bohaterowie nie mieli szacunku dla kobiet.

Nie polecam tej książki. Żałuję, że poświęciłam na nią tyle czasu.

Cztery krótkie opowiadania. Łączy je jedno. Każde jest swego rodzaju fantastyką z lekkim wątkiem grozy. Mnie osobiście nie wystraszyły ale ja mam "spaczony" umysł oglądając wiele horrorów i kilka nawet jako dzieciak ale jest on umiejętnie poprowadzony. Cały zestaw ma poniżej dwustu stron i jest to idealna objętość aby ukończyć ją w jeden dzień. Opowiadaniem które najbardziej przypadło mi do gustu jest "Wycieczka", a tym które moim zdaniem najsłabszym jest "Carl", i to nie przez nieudolny wątek grozy ponieważ akurat on wyszedł świetnie ale przez bohatera tej powieści. Styl autora jest ciekawy, chociaż potrzebowałbym dłuższej formy aby dogłębniej go ocenić. Może ma pewien problem z opisami postaci które są płaskie a ich wygląd zewnętrzny poza pojedynczymi słowami nie istnieje jednak ogło to być spowodowane właśnie tym iż są to opowiadania. Jak na debiut to jest bardzo dobrze.

Zapraszam również na mego bloga:

Instynktownie szukamy racjonalnego wytłumaczenia spotykających nas, czy znanych ze słyszenia, dziwnych i paranormalnych wydarzeń. Czy wszystko da się udowodnić, wyjaśnić i odkryć?

Niezbyt często czytuję opowiadania, ale tu zachęcił mnie element fantastyki, wspólny dla czterech opowieści. Każda z nich jest inna. Różnią się bohaterami, miejscem, czasem i stylem. Łączy je właśnie ten jeden element - niepokojący i mistyczny.

Największe wrażenie wywarła na mnie pierwsza i ostatnia historia. W przypadku pierwszej czułam niedosyt, że to już koniec. Mężczyzna, który dla wygody przyczynia się do śmierci żony i synka, zaczyna widzieć ich w koszmarach i na jawie. Czy dopadły go duchy zmarłych, czy wyrzuty sumienia wywołały przerażające omamy? Ostatnie opowiadanie, to smutna historia młodej ciężarnej dziewczyny, przeciwko której stają sąsiedzi, oskarżając ją i dziecko, które nosi, o konszachty z siłami nieczystymi. Zabobony i zaściankowość prowadzą do tragedii, o której ciężko przestać myśleć.

Jeżeli będziecie chcieli doszukiwać się racjonalnych wyjaśnień, to raczej ich nie znajdziecie. Czy to przez istnienie duchów, czy omamów chorego umysłu dostajemy mroczne i smutne opowieści. Nie znajdziecie tu też happy endu, ale z pewnością historie te nie dadzą się łatwo zapomnieć.

Klimatyczne, niepokojące, intrygujące...
Zbiór czterech opowiadań grozy, z których każde zbudowane jest w nieco odmiennej konwencji, posiada własny nastrój, przeraża czymś innym.
Autor zabiera nas w różne światy, odmienne realia i sprawia, że boimy się złego. Czasem Złego (tego Złego, nadprzyrodzonego),czasem złego (nieznanego, obcego).
Eklektyzm zbioru jest jego niewątpliwą zaletą. Różnorodność tematów nie pozwala nam się znudzić i wciąga nas, zachęcając do dalszego brnięcia przez tytułowe pogranicze światów.
Jako zdeklarowany miłośnik prozy Stephena Kinga, ale też Stefana Grabińskiego, bardzo dobrze (czy może raczej źle) spędziłem czas, bojąc się, nasłuchując i patrząc przez ramię (książkę skończyłem czytać po północy).
Ciaaary przechodzą po plecach, po karku...

Klimatyczne, niepokojące, intrygujące...
Eklektyzm zbioru jest jego...

Przeczytałam książkę, ponieważ skusił mnie opis, brzmiący dokładnie: ,,nie ma znaczenia, czy wierzysz w duchy. Ta książka sprawi, że nie będziesz mógł przestać o nich myśleć”, a ja uwielbiam historie przy których można poczuć strach.
Książka składa się z czterech krótkich opowieści, pełnych paranormalności oraz strachu. Z zapartym tchem poznajemy kolejne historie, a 175 stron mija naprawdę szybko.
Polecam fanom opowieści z dreszczykiem. Przyznam szczerze, że z czterech historii nie podobała mi się jedna; druga z kolei. Cała reszta była naprawdę ciekawą lekturą.
Moim faworytem jest historia czwarta. Naprawdę, nie mogłam przestać o niej myśleć!

• 52bookchallengepl 2020
  • 2019 70 książek na 70-lecie Nowej Huty

Dodaj cytat z książki Na granicy