Her Mother's Grave

Okładka książki Her Mother's Grave Lisa Regan
Okładka książki Her Mother's Grave
Lisa Regan Wydawnictwo: Bookouture Cykl: Josie Quinn (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Josie Quinn (tom 3)
Bookouture
2018-07-19
2018-07-19

Bez bicia przyznam się, że poprzednich tomów autorki jeszcze nie czytałam, a ten jest trzeci. I kompletnie mi to nie przeszkadzało. Oczywiście mamy nawiązania do poprzednich tomów, ale wszystko jest tak napisane, że wiadomo o co chodzi. Natomiast sama sprawa jest odrębna.

W książce przeplata się teraźniejszość i przeszłość życia Josie. Bardzo na plus, że postacie nie są płytkie i każda ma coś, co ja wyróżnia i łatwo zapamiętać. Ciekawym doświadczeniem było poznać dzieciństwo naszej pani detektyw. Zdecydowanie chwyta za serce.

Może i sama historia jest mało prawdopodobna, ale jest zrobiona świetnie. No i pamiętajmy, że to tylko fikcja literacka, więc autorka mogła wymyślić co tylko chciała. Praktycznie do samego końca nie potrafiłam sama wytypować winnych, chociaż miałam swoje pewne podejrzenia.

Zdecydowanie polecam, jeżeli jeszcze nie czytaliście.

Kolejna świetna powieść z cyklu z Josie. Dobra historia i styl pisania, który bardzo przypadł mi do gustu... podobny do Lisy Gardner.

"Grób matki" to trzecia już powieść Lisy Regan z detektyw Josie Quinn w roli głównej. Tym razem znajdujemy tu wiele na temat samej głównej bohaterki. W związku z najnowszym śledztwem wypływa temat matki Josie, dzięki czemu mamy okazję dowiedzieć się więcej na jej temat. W licznych retrospekcjach wracamy też do dzieciństwa śledczej, przez co stajemy się niemal naocznymi świadkami mających wówczas miejsce wydarzeń. Niestety młodość bohaterki nie należała do najszczęśliwszych, aż trudno uwierzyć, że po tym wszystkim kobieta potrafiła tak wysoko wspiąć się w dorosłym życiu.

Opisy scen z przeszłości wywołały we mnie wiele emocji. Choć często słyszy się o podobnych przypadkach, przemoc wobec dzieci zawsze zdumiewa.
Co kieruje człowiekiem, że drzemie w nim tyle agresji i to skierowanej w kierunku młodych, niczemu niewinnych ludzi? Myślę, że nawet psychologia pozostaje bezradna wobec niektórych zachowań, a umysł ludzki wciąż stanowi niezbadane terytorium. Choć książka nie epatuje w nadmierny sposób przemocą, niektóre sceny są tak sugestywne, że włosy jeżą się człowiekowi na głowie. Najwięcej emocji wzbudziły we mnie końcowe fragmenty, zwłaszcza informacje w pewien sposób tłumaczące zachowanie matki Josie.

W odniesieniu do tych wiadomości pojawia się odwieczne pytanie dotyczące tego, skąd bierze się zło.
Czy można odziedziczyć pewne predyspozycje do niewłaściwego postępowania? A może za skłonność do zła odpowiada wychowanie, zwłaszcza w pierwszych latach życia dziecka? Choć autorka nie rozwija tego zagadnienia, wnikliwy czytelnik może sam zgłębiać problem zasygnalizowany w powieści. Myślę, że jest to temat-rzeka, który nie podlega wyczerpaniu, natomiast można go analizować na wiele różnych sposobów.

Przyznam, że poznanie szczegółów dotyczących dzieciństwa Josie mocno przybliżyło mi tę postać. Dzięki tym wszystkim informacjom łatwiej jest zrozumieć postępowanie bohaterki oraz jej predyspozycje do pewnych rzeczy. Z tomu na tom kobieta wzbudza moją coraz większą sympatię, a jej przygody wydają się jeszcze bardziej interesujące. Myślę, że dzieje się tak dzięki temu, że z reguły losy bohaterów, z którymi sympatyzujemy, mocniej nas poruszają i angażują emocjonalnie. Niełatwo jest śledzić życie kogoś zepsutego, kogo zachowanie wzbudza nasze moralne wątpliwości.

"Grób matki" zaskakuje nas swoją fabułą, która dużo wnosi do prywatnego życia bohaterki. Można powiedzieć, że w świetle informacji ujętych w tym tomie, los Josie uległ diametralnej zmianie.
Jak bohaterka poradzi sobie z tym wszystkim? Tego dowiemy się już w kolejnym tomie. Dobrze, że jest już wydany i wkrótce będę mogła zapoznać się z jego treścią.

Moja ocena 8/10.

Dobrze się czyta jak zwykle.Tym razem historoa bardziej osobista dla pani komendant ,nawet badzo osobista i przynosząca ogromne zmiany w jej życiu.

Generalnie ok

Generalnie ok

Rewelacyjny thriller! To już trzeci tom tej autorki z detektyw Queen a każdy jest świetny i coraz lepszy! Świetnie skonstruowana i wymyślona fabuła. Z niecierpliwością siadam do czwartej części :)

Kolejny tom świetnej serii, a dokładnie trzeci.
Detektyw Quinn- a w sumie komendant, po raz kolejny ma nielada zagadkę do rozwiązania. Mocne śledztwo przeplatane bolesnymi wspomnieniami bohaterki z dzieciństwa. Czy przeszłość jest kłamstwem? Co wspólnego z jej matka mają znalezione zwłoki? O co tu chodzi?

Ksiązka wciąga od pierwszych stron, autorka porusza sporo ważnych treści, ukazuje mroczne oblicze codziennego życia. Mamy przemoc domową, mamy alkoholizm, mamy walkę z DDA, pokazuje znieczulicę ludzką... niektóre fragmenty książki czyta się ciężko, są dość brutalne, ale wszystko to jest na swoim miejscu.
Książkę wchłonęłam w jeden wieczór i dała mi do myślenia. Kolejną książka którą musi znaleźć się na liście każdego kto kocha kryminały. Raz jeszcze dziękuję i polecam 😁

Kolejny tom świetnej serii, a dokładnie trzeci.

Ksiązka wciąga od pierwszych stron, autorka porusza sporo ważnych...

Dziękuję blogowi kryminałnatalerzu za zorgoanizowanie Book tour
Grób matki to opowieść o kobiecie sukcesu. A jednocześnie o głęboko skrzywdzonej dziewczynce która w niej tkwi. Na szczęście dla prowadzonego śledztwa ma ona odwagę do przyznania się się skąd pochodzi. Oczywiście nie wszystkim i nie wszystkie szczegóły mogła i chciała powiedzieć. W sumie mamy bardzo wciągające śledztwo przeplatane z wspomnieniami z dzieciństwa głównej bohaterki. Okazuje się, że jej matka nie jest tym za kogo się podawała więc Josie szuka prawdy o matce coraz bardziej zdając sobie sprawę że jest ona potworem.
Książkę czyta się bardzo dobrze chociaż, pokazuje bardzo brutalny okrutny świat, który jest tuż obok nas a którego wolimy nie widzieć. Łatwiej powiedzieć że to sprawy rodzinne, lepiej się nie wtrącać. Czasami wolimy nie widzieć że dziecko jest sparaliżowane strachem, bo przecież matka to zawsze matka.
Gorąco polecam ale ostrzegam, że może pozostawić wiele pytań, o człowieczeństwo.

Dziękuję blogowi kryminałnatalerzu za zorgoanizowanie Book tour

Świetnie się czyta. Historia ciekawa. Nie można się oderwać. Z niecierpliwością biorę się za kolejną część.

Trzecia część cyklu ze śledztwem prowadzonym przez komendatkę Josie Quinn. Tym razem prowadzi dochodzenie związane z odnalezieniem szczątków ludzkich, które przeleżały zakopane w lesie od 30 lat. Okazuje się, że ma to związek z Josie. Ciekawa fabuła z dużą ilością zwrotów akcji. Rozdziały opisujące śledztwo przeplatane są rozdziałami z dzieciństwa Josie, do którego wraca wspomnieniami. Mnóstwo intryg i zagadek. Bardzo dobry kryminał. Polecam.

• Kryminał
  • Przeczytane 2023