Wśród kosmatych ludzi

Psychoskok
2018-08-10
2018-08-10
9788381193672
Ajnowie Ajnu antropologia etnografia etnologia Hokkaido Japonia mniejszości etniczne podróże literatura podróżnicza

Na Wacława Sieroszewskiego natknąłem się w „Antologii polskiego reportażu XX wieku” wydanej przez wydawnictwo Czarne. Zachwycił mnie tam krótkim acz znakomitym reportażem napisanym w 1903 roku o podróży koleją przez Rosję. Od razu zapragnąłem przeczytać coś jeszcze jego autorstwa. Wybrałem na chybił – trafił „Wśród kosmatych ludzi”.

Jest to zapis jego podróży, którą z Bronisławem Piłsudskim odbył na Hokkaido celem zbadania tamtejszej ludności Ajnów. Badanie te potem opisał i aczkolwiek pojechał w ciekawe, egzotyczne miejsce, poznał zupełnie inną kulturę to jednak przedstawił ją w mało ciekawy sposób. Owszem, z zainteresowaniem przeczytałem kim są Ajnowie, jak żyją, jakie mają zwyczaje, obrzędy, tradycje ale sam styl autora już mnie niestety nie porwał jak poprzednio w antologii. Całość była trochę monotonna, dość powierzchowna, zdecydowanie wymagająca rozwinięcia. Wszystko to bowiem jest dość krótkie, nie za wiele zatem treści można tam było zawrzeć. I tak wyszedł ni to esej, ni to reportaż, ni praca badawcza.

Temat naprawdę ciekawy, jego przedstawienie niestety już nie. Aczkolwiek autorowi dam jeszcze jedną szansę.

Jest to zapis jego podróży, którą z...

"Wśród kosmatych ludzi" to relacja z ekspedycji, która miała na celu dotarcie do plemienia Ajnów, zbadanie ich życia i kultury. Lud ten charakteryzuje się nadmiernym owłosieniem zarówno u mężczyzn jak i u kobiet.
Wyprawa odbyła się bardzo dawno temu i język opisujący ją jest momentami nieco archaiczny, co według mnie jest zaletą tej krótkiej relacji.
Ogólnie ciekawe doświadczenie. Polecam.

O książce dowiedziałam się podczas lektury "Kwestia ceny" Zygmunta Miłoszewskiego. Autor wykreował jednego z bohaterów książki inspirując się postacią prawdziwego podróżnika.
Tym sposobem zachęcił mnie do przeczytania tego krótkiego reportażu.

Ogólnie ciekawe...

Autentyczna relacja Wacława Sieroszewskiego z wyprawy na japońską wyspę Hokkaido, podjętą w 1903 roku wraz z Bronisławem Piłsudskim. Pozycja przeczytana po lekturze powieści „Akan” Pawła Goźlińskiego, gdzie stanowi przedmiot kilku rozdziałów.
Przede wszystkim autorowi należy się wielki szacunek za sposób podjęcia tematyki jak i za sam pomysł. W końcu Sieroszewski podjął się podróży aby ustrzec się od kolejnego uwięzienia za działalność niepodległościową. Mając doświadczenie w opisie etnograficznym Jakutów poważył się na badania ludu mu całkowicie nieznanego. Dlatego, zapewne mając również na celu pomoc młodszemu koledze zesłańcowi, wystarał się o udział w wyprawie Bronisława Piłsudskiego, znającego zwyczaje i język Ajnów z pobliskiej wyspy Sachalin. Zaakceptował także osobę pomocnika i tłumacza Piłsudskiego, nota bene postać nie występującą w powieści.
Niewątpliwie to, co dziś razi etnografów u Sieroszewskiego, zjednywało mu czytelników. Jego opisy są barwne i plastyczne, pełne życia, wolne od sztywnego języka rozpraw naukowych oraz tysięcy cytowań i przypisów. Autor przedstawia czytelnikom to co najważniejsze w wymierającej już wtedy kulturze Ajnów w sposób budzący dla niej szacunek. Na pewno dziś działania antropometryczne budzą zasadne wątpliwości, jednak nie można czynić z tego powodu zarzutu Sieroszewskiemu, który nie mógł wiedzieć kto i w jakim celu będzie się nimi później posługiwać. Podkreślenia wymaga gotowość posiłkowania się przez naszych badaczy ówczesnymi nowinkami technicznymi ( walki Edisona, kamera) oraz szczerość opisu, obejmująca m.in. takie kwestie jak nagość wśród Ajnów.
Wreszcie nie traktuje Ajnów jako „dzikich” lub stojących na niższym poziomie rozwoju. Swoje wnioski wysnuwa z tego co zobaczył i usłyszał, a nie z prac naukowych innych autorów. A przede wszystkim wraz z Bronisławem Piłsudskim ocalili od zapomnienia kulturę rdzennej ludności zarówno Sachalinu jak i Hokkaido, przybliżając ją jednocześnie czytelnikom.
Jedyna negatywna uwaga dotyczy wydawnictwa. Pobierając opłatę za elektroniczną książkę należy wnieść jakąś wartość dodaną – w tym przypadku aktualizację pisowni, czego oczywiście nie dokonano, oferując po prostu reprint. Nawet Wolne Lektury, korzystając ze starych wersji aktualizują przynajmniej ortografię, czego tu nie uczyniono. Zachęcam zatem do lektury, ale legalne j i darmowej, jak opisano w pierwszej opinii pod tą książką.

Zanim sięgniecie po tę książkę wydawnictwa Psychoskok, pamiętajcie, żeby sprawdzić wikiźródła (https://pl.wikisource.org/wiki/W%C5%9Br%C3%B3d_kosmatych_ludzi),gdzie książka jest dostępna za darmo (również w formacie MOBI).

• Reportaż
  • Chcę przeczytać jap, azja