Przepowiednia Błękitnej Gwiazdy. Wojownicy. Superedycja 2

Okładka książki Przepowiednia Błękitnej Gwiazdy. Wojownicy. Superedycja 2
Erin Hunter Wydawnictwo: Nowa Baśń Cykl: Wojownicy Seria: Wojownicy. Superedycja. fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Wojownicy
Wojownicy. Superedycja.
Bluestar's Prophecy
Nowa Baśń
2019-03-30
2019-03-30

Okładka książki Tygrysia Gwiazda i Sasza. #1 Ucieczka w las. Wojownicy. Manga 2 Erin Hunter, Dan Jolley
Ocena 7,0
Tygrysia Gwiaz... Erin Hunter, Dan Jo...
Okładka książki Bicz. Początek legendy. Wojownicy. Manga 1 Erin Hunter, Dan Jolley, Bettina M. Kurkoski
Ocena 7,5
Bicz. Początek... Erin Hunter, Dan Jo...
Okładka książki Tygrysia Gwiazda i Sasza. #2 Szukając schronienia. Manga 3 Erin Hunter, Dan Jolley
Ocena 7,3
Tygrysia Gwiaz... Erin Hunter, Dan Jo...

Naprawdę warto przeczytać tę książkę. Błekitna gwiazda dzięki niej staje się zupełnie nowym kotem. Polecam!

,,Jak ogień będziesz lśnić w lesie". ,,Nawet najpotężniejsze płomienie mogą być zniszczone przez wodę".

Od dłuższego czasu między klanami rosną coraz większe napięcia - zwłaszcza między Klanem Pioruna a Klanem Wiatru i Klanem Rzeki. W tym czasie na świat przychodzą dwie małe kotki - Błękitka i jej siostra, Śnieżynka. Gęsie Pióro, medyk Klanu Pioruna, zwiastuje Błękitce wielką przyszłość - przejdzie niczym pożar przez las, jednak zniszczy ją woda.

Po długiej drodze, podczas której nosiła imiona Błękitnej Łapy i Błękitnego Futra, kotka zostaje przywódczynią klanu, ratując go przed upadkiem. Jednak rany na sercu, jakie zadało jej wypełnienie przepowiedni, pozostawiły po sobie blizny. Błękitna Gwiazda kryje w sobie wiele smutku i sekretów, które nie mogą wyjść na światło dzienne.

,,Przepowiednia Błękitnej Gwiazdy" opisuje życie poprzedniczki Ognistej Gwiazdy od momentu, gdy była przywódczyni Klanu Pioruna była małym kociakiem, do chwili, kiedy to zostało jej nadane imię Błękitnej Gwiazdy. Przez ten czas kotka przeżyła bardzo wiele strat. Każda kolejna była dla mnie, dla czytelnika, coraz trudniejsza. Choć wątek, na który czekałam, a którym była zakazana miłość do Dębowego Serca, trwał bardzo krótko, to jednak był jedną z najbardziej łamiących serce części tej książki. Na miano najsmutniejszej bezapelacyjnie zasłużył wątek jej kociąt, które musiała oddać, by wypełniła się przepowiednia, i by jej klan nie trafił w łapy tyrana.

Książka była długa, o niektórych rzeczach zbyt dużo się rozpisywano. Z początku miałam też duży problem z nawałem nowych imion. Co się już przyzwyczaiłam do poprzednich, to już zaczynamy zabawę od nowa, bo właściwie ze starych bohaterów na początku pojawiali się tylko ci dosłownie starzy. Dopiero z czasem rodziły się kociaki, o których mogłam powiedzieć ,,Hej! Znam cię! W przyszłości będziesz miał na imię tak i tak jako wojownik".

Nie sądziłam, że tak mocno przeżyję tę książkę, a właściwie jej końcówkę. Pod koniec swojego życia Błękitna Gwiazda była nieco denerwująca, ale wciąż bardzo ją lubiłam, a teraz robię to jeszcze bardziej, bo naprawdę mi jej żal.

Po przeczytaniu dwóch innych superedycji stwierdzam, że ta jest najbardziej warta uwagi, bo tylko ona mi się naprawdę podobała.

~ Jednorozec_czyta

Bardzo ciężko czytało mi się ten tom. Chyba jeszcze nigdy autorka nie uśmierciła tyłu kotów w jednej książce. Co prawda pod koniec okazało się, że nie robiła tego z czystego sadyzmu, tylko miała do tego pewien ważny powód, ale nie poczułam się dzięki temu o wiele lepiej. Zamierzałam dać trzy gwiazdki, ale postanowiłam dodać jedną za ukazanie dzieciństwa i młodości Białej Burzy - jednego z moich ulubionych kotów. No i Błękitna Gwiazda na okładce - przepiękna!

Kolejny wspaniały tom z serii wojowników! Historia jednej z najpotężniejszych przywódców- Błękitnej Gwiazdy. Jest to opowieść pełna wzlotów i upadków, smutnych historii jak i wspaniałych sukcesów. Zaczyna się ona zaraz po przyjściu Błękitnej Gwiazdy na świat aż do czasu przed Ucieczką w dzicz. Poznajemy tam jej siostrę, to jak dorastała w klanie, jak poznała Dębowe Serce. Radzę czytać po pierwszej serii, ponieważ mimo wszystko ta książka posiada spoilery do pierwszej serii. Zdecydowanie polecam.

Kolejny świetny dodatek do serii. Polecam przeczytać!

Kolejny świetny dodatek do serii. Polecam przeczytać!

Bardzo ciekawa książka. Ukazuje życie jednej bohaterek pierwszej serii "Wojownicy". Ten kto przeczytał choć 5 części cyklu i łaknie poznania przeszłości tytułowej Błękitnej Gwiazdy powinien zwrócić swój wzrok w stronę właśnie tej pozycji. Lektura z pewnością warta przeczytania!

"Przepowiednia Błękitnej Gwiazdy" to bardzo dobra książka. Fabuła skupia się na życiu tytułowej bohaterki, przywódczyni klanu pioruna. Wielbiciele cyklu z tej książki dowiedzą się wielu rzeczy o przeszłości ulubionych pierwszej serii. Z tego też powodu, czytelnicy, którzy nie znają jeszcze "Wojowników" nie powinni zaczynać przygody z tą serią od historii Błękitnej Gwiazdy, ponieważ zdradza wiele istotnych rzeczy z pierwszej serii. Książka jest bardzo dobra, ale nie świetna. Erin Hunter powtarza te same błędy, które drażnią mnie w innych częściach. Po pierwsze większość bohaterów jest płaska i jednowymiarowa (mam nadzieje, że rozumiecie o co mi chodzi), a do tego denerwująca. Nie potrafiłam polubić Księżycowego Kwiatu ani Śnieżnego Futra, obie po prostu mnie irytowały. Zwłaszcza Śnieżne Futro ślepo wpatrzona w Ostowego Pazura. Drugą rzeczą, na której się zawiodłam był wątek miłosny między Błękitną Gwiazdą a Dębowym Sercem. Erin Hunter po prostu zmarnowała potencjał tego wątku. Liczyłam na coś więcej, porywającą historię prawdziwej miłości, a autorka postąpiła według schematu tego co zwykle (zupełnie jak z Ognistym Sercem i Nakrapianym Liściem oraz Liściastą Sadzawką i Wronim Piórem, wrrrrr). Dwa koty, które nie mogą być razem, ponieważ ich związek jest zakazany z jakichś powodów widzą się może dwa razy z daleka, nie zamieniają ze sobą ani jednego słowa, czują do siebie niechęć, ale gdy wreszcie spotykają się twarzą w twarz wyznają sobie wielką miłość. Przecież to jest wogóle nie przekonujące, beznadziejne, zero romantyzmu ani jakichkolwiek złożonych uczuć i relacji. Nie mogę przestać nad tym ubolewać. Jeszcze irytowało mnie, że wszyscy oczekiwali od Błękitnej Gwiazdy, że zajmie sie Bielinkiem i byli na nią źli, że go nie niańczy. Przecież nie miała takiego obowiązku, on miał ojca, a nikt nie pomyślał, że może Błękitna Gwiazda chciałaby mieć własne życie i rodzinę. Polubiłam jedynie Drozdową Skórę, a historia Żółtego Kła, jako jednej z moich ulubionych postaci całego cyklu, zaczęła mnie jeszcze bardziej intrygować. W każdym razie miłośnicy "Wojowników" i niezbyt wymagający czytelnicy będą zadowoleni.

Zacznę od tego, że Błękitna Gwiazda jest jedną z moich ulubionych postaci z „Wojowników”. Dlatego ucieszyłam się bardzo, że wychodzi Superedycja poświęcona właśnie jej życiu.

Książka rozpoczyna się prologiem, w którym Błękitna Gwiazda pędzi do wąwozu, aby ratować swój klan przed sforą psów. Tym razem poznajemy te same wydarzenia z jej perspektywy. Psy jeden po drugim spadają z krawędzi urwiska, nieoczekiwanie do wody wpada i ona sama. W głowie pali ją myśl o przepowiedni Gęsiego Pióra: „Woda cię zniszczy”.

Właściwe wydarzenia zaczynamy poznawać od momentu, kiedy Błękitna Gwiazda jest Błękitką i po raz pierwszy po narodzinach otwiera oczy. A właściwie poznajemy je chwilę wcześniej, bo wcale jej się do powitania nowego świata nie spieszy. Księżycowy Kwiat, jej mama, jednak wie, że wszystko ma swój czas i Błękitka otworzy oczy, kiedy będzie gotowa. W istocie, nadchodzi odpowiedni moment i maleństwo otwiera oczy, od razu gotowe, aby poznawać świat. Pierwszym, o czym myśli podekscytowana mała kotka jest: „Będę wojowniczką!” Oczywiście tego pierwszego dnia chce od razu zwiedzić cały obóz. Razem z siostrą wyrusza na swoją pierwszą wyprawę.

Czasy, w których Błękitka przychodzi na świat są pełne niepokoju i trudne dla wszystkich kocich klanów. Klany walczą o terytorium, a Klan Pioruna musi potwierdzić swoją siłę, aby nie stracić swoich terenów. Przepowiednia mówi, że Błękitka wyrośnie na silną kocicę, która przejdzie przez las niczym pożar. Jako Błękitna Gwiazda będzie musiała zaciekle walczyć, aby bronić swojego klanu. Jest jednak coś, co może udaremnić jej plany, zniszczyć klan i w końcu ją samą.

"Nawet najpotężniejsze płomienie mogą być zniszczone przez wodę".

Ach, jaka to była emocjonująca lektura! Przyzwyczaiłam się już do tego, że autorka zawsze serwuje w swoich książkach (a na pewno w każdej z cyklu „Wojownicy”) mnóstwo emocji. Ale to, co dostałam w tej części, przerosło moje oczekiwania. I, chociaż tak naprawdę wiedziałam, jak kończy się historia Błękitnej Gwiazdy, nic to nie zmieniło. Bardzo rzadko płaczę podczas czytania. Tym razem łzy lały się strumieniami. Nie wiem, czy sprawiła to sama historia czy umiejętność, z jaką autorka posługuje się słowem pisanym. Pewnie i jedno i drugie. Bo historia ta jest smutna, wzruszająca, ale i niezwykle pouczająca. Jest to opowieść, w której nie brakuje galopującej akcji, jej zachwycających zwrotów, tajemnic, intryg, a przede wszystkim całej gamy emocji. Tu naprawdę jest wszystko. Jest ekscytacja, jest miłość, jest nadzieja, jest radość, spokój i zadowolenie. Ale są też smutek, strach, bezradność, lęk i cierpienie. I pewnie wiele innych emocji, których nie wymieniłam. Jedno jest pewne, wszystkie one są przedstawione w taki sposób, że atakują czytelnika z siłą wodospadu i długo nie dają o sobie zapomnieć. Wydaje mi się, że ta Superedycja jest najlepszą książką z cyklu, jaką czytałam. I nawet nie dlatego, że jej główną bohaterką jest Błękitka i jej życie, które poznajemy od kociaka po przywódczynię. Chyba też dlatego, że w tej części jest wszystko to, co było najlepsze w innych częściach cyklu. Jest magiczna, doskonale napisana i mimo sporej objętości czyta się ją bardzo szybko. Wciąga w wir wydarzeń i nie pozwala od siebie odpocząć nawet na chwilę.

Przede wszystkim jednak rozrywa serce na drobne kawałki. Proroctwo, które otrzymuje Błękitna Gwiazda niesie za sobą ból, strach, kłamstwa i śmierć. Kiedy musi podjąć najtrudniejszą w życiu decyzję, aby ratować swój klan, mimo bólu, rozpaczy i targających nią sprzecznych uczuć, wie, co trzeba zrobić. I robi to, co trzeba. Zawsze robi to, co trzeba. To urodzony przywódca. Silna, niezłomna, nie raz i nie dwa przyjdzie jej za tę siłę charakteru słono zapłacić. Ale nie poddaje się. Ta książka to poniekąd biografia tej wspaniałej kotki, opowieść o zmaganiach, przez które musiała przejść, o stratach, które musiała znieść, i o decyzjach, jakie musiała podjąć w swojej wędrówce do władzy. Ale to nie wszystko, nie zagłębiamy się tylko w życie przywódczyni Klanu Pioruna, poznajemy też lepiej inne koty, dowiadujemy się też sporo o przeszłości Tygrysiego Pazura i o tym, dlaczego stał się tak okrutny.

"Spoglądając na matkę, wyprostowała grzbiet i uniosła brodę, przysięgając sobie, że będzie podobna do Księżycowego Kwiatu".

Fanom cyklu nie muszę polecać książki, bo wiem, że każdy z nich ją przeczyta. Wszystkim, którzy nie znają cyklu, polecam zapoznać się z nim jak najszybciej. Możecie zacząć od „Przepowiedni Błękitnej Gwiazdy”. W tej książce jest wszystko to, co najlepsze. Są chwile dramatyczne, są też romantyczne, jest napięcie, są intrygi, są kłamstwa i tajemnice. No i te wszystkie emocje, o których już pisałam. I, co ważne dla wszystkich fanów cyklu, nie brakuje w książce kultowych scen bitewnych. Dostałam wszystko to, czego od książki oczekiwałam, a nawet więcej. Genialnie skonstruowany świat przedstawiony, barwnych i oryginalnych bohaterów, wartką akcję i tak dużo różnorodnych emocji, że przeżywam tę część do dziś. Polecam!

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Nowa Baśń.
Recenzja pochodzi z bloga: https://maitiribooks.wordpress.com/2019/07/05/przepowiednia-blekitnej-gwiazdy-wojownicy-superedycja-2-erin-hunter/

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

super fabuła

super fabuła

Osobiście zakochałam się w tej książce. Każda śmierć była dla mnie wstrząsem, a najbardziej Śnieżnego Futra, gdy Bielinek pytał Błękitne Futro gdzie jest jego mama nie mogłam przestać płakać.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Erin Hunter Przepowiednia Błękitnej Gwiazdy. Wojownicy. Superedycja 2 Zobacz więcej