Okładka książki Sekrety przodków, czyli jakie znaczenie ma to, że twoja prababka zwiała przez okno z kochankiem? Katarzyna Droga
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Katarzyna Droga Wydawnictwo: Zwierciadło poradniki
poradniki
Zwierciadło
2018-10-24
2018-10-24
9788381320474
pamięć pamięć jednostkowa pamięć kulturowa pamięć zbiorowa psychologia psychogenealogia

Mam wiele zastrzeżeń do książki. Zaczęło się niemal jak przesłuchanie, pytanie za pytaniem. Później niewiele lepiej. Autorka myli wywód przodków z drzewem genealogicznym. Jakoś do mnie nie przemawia szukanie na siłę zależności, że przez samobójczą śmierć ciotki dziewczyna połamała sobie kręgosłup. Albo szukanie które miesiące w rodzinie są szczęśliwe, które nie. Natomiast jeśli w miesiącu są dobre i złe zdarzenia to znaczy, że natura dąży do równowagi. Tak można dopasować każdą teorię. Z książki bije szowinizm, mizoandria: jak ktoś scala rodzinę to ciotka, jeśli postrzelony to wuj. Dziennikarka sprawdziłaby się w pisaniu horoskopów, a nie książki udającej psychologiczno-genealogiczną pozycję.
Są lepsze książki na te tematy, wystarczy poszukać według ocen na LC.

To książka o historii rodziny autorki, którą sama autorka bardzo uprościła, spłyciła motywację bohaterów i zamieniła na romantyczne bajki. Postawiła tezę, która na siłę próbuje udowodnić poprzez opowiadanie swoich rodzinnych bajek, które wg mnie są bardzo oderwane od rzeczywistości. Spodziewałam się merytorycznej siatki, a dostałam bajkopisarstwo.

Dobra, ale po przeczytaniu już książek Anne Schutzenberger o psychogeneologii nie wnosi za dużo.

Niedokończyłam... spodziewałam się bardziej ustawień systemowych Hellingera, a tu takie mało ciekawe rzeczy, gdzie moja rodzina wydaje się być "nudna" bo nic z takich rzeczy nie znalazłam w historii rodziny :)

Katarzyna Droga podzieliła się z czytelnikami zdobytą wiedzą, własnymi doświadczeniami i wysłuchanymi opowieściami różnych osób z obszaru rodzina, jej przeżycia, doznania, otrzymane w darze cechy charakteru, przypisane role, itp. Już okładka pokazuje, że będziemy mieli do czynienia z drzewem genealogicznym, ale o jakie dokładnie chodzi dowiemy się czytając książkę. Tytuł jest jednocześnie zagadkowy i naprowadzający. Treść książki jest "drogą" z przystankami do zastanowienia się nad rodzinnymi relacjami, zależnościami, przeznaczeniem i dziedzictwem rodzinnym. Autorka podzieliła swoją książkę na rozdziały, które opisują różne ważne zmienne dotyczące zależności krwi. Z rozdziałów płynie informacja jak ważna jest pamięć rodzinna; uczynki , zachowania, cechy charakteru członków rodziny, przenikanie się pokoleń w każdym aspekcie. Na co dzień nie myślimy o tym, nie uświadamiamy sobie pewnych zbieżności, nie mamy informacji, ale psychologia rodziny i jej znaczenie i wpływ na poszczególnych członków jest coraz bardziej dostępna i stosowana. Autorka przywołuje kilku znanych psychologów, którzy opisali mechanizmy panujące w rodzinie i których metody są wykorzystywane przy pracy nad problemami emocjonalnymi, chorobami, relacjami, itp.

W każdym rozdziale przytoczyła też historie konkretnych osób, aby unaocznić działanie mechanizmów w życiu realnym.

Przeczytałam książkę z zainteresowaniem. Dzięki niej zaczęłam szukać swoich przodków, rozmawiać z tymi, którzy jeszcze coś pamiętają (a zostało ich niewielu),rozmyślać nad zależnościami rodzinnymi. Nie udało mi się skorzystać z proponowanych przez autorkę ćwiczeń, bo ani nie umiałam, ani też nie znalazłabym materiałów do niektórych, niemniej kilka mi się udało. Z niektórymi stwierdzeniami, np.opartymi na metodzie Hellingera nie jest mi po drodze, z niektórymi Anne Ancelin Schützenberger także, niemniej gros do mnie przemawia, a w wiele wierzę i doświadczam ich lub widzę/słyszę je u innych.

Książka kojarzy mi się z maturalną rozprawką. Pani Katarzyna postawiła sobie tezę i za wszelką cenę próbuje ją dalej udowadniać. Tytuł wprowadził mnie w ogronny błąd - liczyłam na interesującą lekture, jednak się jej nie doczekalam.
Jest to zbiór rodzinnych historii samej autorki, ponadto proponuje by poddac rozbiorowi na części pierwsze historii własnej rodziny, by dowiedzieć się, że twoje dzieje wiążą sie z zachowaniami twoich przodków sprzed wielu dekad. Moim zdaniem sama teoria jest bardzo naciągana.
Na co liczylam? Na książkę pełną merytorycznej wiedzy, może popartą historycznymi przykładami (a nie opowiastkami randomowej dla mnie osoby). Czy to otrzymałam? Skądże. Jest to książka o niczym, wydumana i niezbyt interesująca.

Jeśli komuś podobała się ta książka, powinien sięgnąć również po "Bez korzeni nie ma skrzydeł" Bertold'a Ulsamer'a, która niedawno wpadła mi zupełnie przypadkowo (?) w ręce. Podobna tematyka.
Podczas czytania "Sekretów przodków" dobrze zaopatrzyć się w kartki i ołówek, a nawet flamastry, jeśli ktoś lubi zabawy czy testy psychologiczne (testów co prawda nie ma, ale są propozycje rozrysowania różnych zależności, powiązań, związków w rodzinie, swojego jej postrzegania oraz siebie na jej tle, a także różnych opisów).

takie sobie czytadło bez większej wartości, zdecydowanie dla fanów ustawień Hellingera

Temat poruszony w książce jest ciekawy, z lektury można wyciągnąć kilka istotnych praktycznych informacji. Napisana jest przystępnym językiem (może nawet zbyt niewyszukanym),czytelnik znajdzie w niej sporo przykładów obrazujących poruszane kwestie - za to otrzymuje notę 4/10.
Niestety nie więcej, ponieważ rażące dla mnie były niektóre określenia stosowane przez autorkę, zwroty które odbieram jako umacniające stereotypy, stygmatyzujące i oceniające. Dodatkowo autorka odnosi się wielokrotnie do jednej publikacji, na której wyraźnie się wzoruje oraz do nurtu metody ustawień systemowych Hellingera. Wg mnie książkę tę można traktować jako streszczenie pewnych wątków z opracowania Anne Ancelin Schützenberger. Zabrakło mi naukowych odniesień i źródeł, czytając "Sekrety przodków" mam wrażenie, że autorka snuje dosyć luźno swoją opowieść bez większego celu.

Dzięki tej książce wróciłam na chwilę do ważnych miejsc i osób w moim życiu, to była piękna i sentymentalna podróż. Jednocześnie uświadomiłam sobie, że wiele jeszcze nie wiem i może warto się dowiedzieć i dopytać... Polecam!

• Psychologia