Okładka książki Mój szef jest idiotą. Jak poradzić sobie z szefem, aby nie przeszkadzał nam w pracy Thomas Erikson
Thomas Erikson Wydawnictwo: Wielka Litera poradniki
poradniki
Omgiven av daliga chefer
Wielka Litera
2018-10-03
2018-01-01
Diana Hasooni-Abood

Taka jakby część „Otoczony przez idiotów”, tylko bardziej sprecyzowana do poziomu pracy, całkiem w porządku. Szwecja ma szeroką kulturę środowiska pracy (spójrz: ilość związków zawodowych i zasady zatrudnienia),stąd wiele kursów pomagających się rozwijać różnego rodzaju brygadzistom, szefom i przewodniczącym - ludziom, którzy mają prowadzić projekt z drużyną. Warto zaznaczyć, ze jest również cześć napisana dla szefów „Omgiven av latmaskar” czyli „Otoczony przez leni”, pozycji niestety nie znajduję po polsku na razie. Jest w niej zawartych dużo informacji o tym jak zmotywować swoich pracowników i jak efektownie rekrutować ludzi do swojego teamu

Poradnik dotyczący zarówno szefa jak i współpracowników. Autor wykorzystując teorię kolorów opisuje jakim kto jest pracownikiem oraz w jaki sposób powinno się z nim współpracować.
Warto przeczytać nawet jako ciekawostkę, bo sporo można się dowiedzieć.

Warto przeczytać nawet jako ciekawostkę, bo sporo można się dowiedzieć.

📚 "Mój szef fest idiotą" - czyli jak opanować sztukę porozumiewania się w pracy! 💼

🎉 Premiera książki Thomasa Erikssona, szwedzkiego trenera i behawiorysty, który podpowiada, jak radzić sobie z trudnymi szefami! 📆

🏆 Znudziły Cię frustrujące sytuacje w pracy? Czujesz, że szef przeszkadza Ci w realizacji celów? Nie trać nadziei! Ta książka to oparty na dwudziestoletnim doświadczeniu przewodnik po sztuce ludzkiej komunikacji, który nauczy Cię jak poradzić sobie nawet z najcięższymi przypadkami! 📖

💡 Autor w przystępny i zabawny sposób opisuje tajemnice ludzkiej psychiki oraz różnice między typami osobowości. Poznasz kolorową klasyfikację ludzi, od władczych czerwonych po spokojnych zielonych! 🎨

🗝️ Książka podzielona jest na dwie perspektywy - pracownika i szefa, dzięki czemu zrozumiesz zarówno swoje reakcje, jak i zachowania współpracowników. Pomoże Ci odblokować lepszą komunikację, zrozumienie oraz zapanować nad konfliktami! 🔑

🚀 Przygotuj się na rewolucję w swojej pracy! Zmiana zaczyna się od Ciebie, a ta książka jest kluczem do sukcesu i harmonii w środowisku pracy. 💪

#ksiazka #premiera #motywacja #rozwojosobisty #sukces #komunikacja #szef #praca #kariera #relacje #psychologia #inspiracja #czytaj #zmiana #kopiujmydobrze

Poradnik z pogranicza psychologii bazuje na kolorach osobowości. Jako pierwszy opisał je szwajcarski psychiatra Carl Jung, jednak dziś znamy je jako model osobowości DISC, który został opracowany przez Waltera Clarka w XX w. Autor zrobi to czytelnie.

Książką bardzo ciekawa i sporo uświadamia. Do pełni sukcesu brakuje testu, aby móc dokładniej określić jakim jest się typem osobowości.

Książka sugestywnie zatytułowana: Mój szef jest idiotą odpowiada na bardzo ważne pytanie, czyli jak poradzić sobie z szefem, aby nie przeszkadzał nam w pracy. Ponieważ - nie wiem, czy wiecie, ale tak tu jest napisane - ludzie zwalniają się najczęściej z powodu szefa, a nie z powodu pracy. Unikanie bycie palantem nie wymaga żadnego wykształcenia. Wystarczy tylko trochę zdrowego rozsądku.

Może czasami zadajesz sobie pytanie, co właściwie myśli twój szef i skąd się biorą jego irracjonalne zachowania. Dlaczego więc nie przyjrzeć się źródłom niektórych jego dziwactw, aby zabezpieczyć się przed ich przykrymi skutkami? Do tego właśnie służy ta książka. Rozdziały są podzielone dokładnie tak jak Otoczeni przez idiotów, czyli z podziałem na kolory. Tym razem jednak zamiast skupiać się tylko na jednym kolorze, mamy matche - czyli co jeżeli twój szef jest niebieski, a ty jesteś zielony/czerwony/żółty/niebieski. Takich kombinacji jest równo szesnaście i każde z nich wnosi wiele do naszego życia.

Wiecie, dlaczego Thomas Erikson odniósł takich sukces? Ponieważ pisze dobrze i konkretnie, a przede wszystkim opiera się na przykładach, które naprawdę można odnieść do nas samych. Próżno tu szukać trudnych frazesów, które wprawdzie brzmią mądrze, ale nic ciekawego do naszego życia nie wnoszą. Wręcz przeciwnie - Erikson stawia na praktykę, czyli co trzeba zrobić, by się dogadać z tym i z tym kolorem energii, jeśli jesteś tym bądź tym kolorem energii. A że konkret zawsze robi większe wrażenie, niż puste obietnice, nic dziwnego, że odniósł taki sukces.

Rozdziały są naprawdę konkretne: Dlaczego czasami stresujesz się w pracy? Dlaczego postępujemy tak, jak postępujemy? Jak odróżnić kolory od sił napędowych? Różnica między twoją osobowością a zachowaniem. Sprytne dopasowanie się do kolorów szefa. Dlaczego pracownikom tak ciężko zabrać się do pracy? Kij czy marchewka? Lider czy specjalista?

Jednakże to nie tak, że ta książka jest tylko skierowana dla pracowników. Nic w tym stylu! Thomas Erikson zadbał o ekskluzywność, zatem druga połowa Mój szef jest idiotą zostaje poświęcona... właśnie szefom. Tutaj też otrzymujemy konkretne kolory - co jeżeli jesteś efektywnym czerwonym szefem, a co jeśli inspirującym żółtym szefem? Co jeśli należysz do tych przyjaznych i opiekuńczych zielonych szefów albo do analitycznych i dokładnych niebieskich szefów? Tutaj wszystko znajdziesz - włącznie z feedbackiem.

Nie wiem, czy ta książka Wam się przyda, ale na pewno Wam nie zaszkodzi. I jasne, że czasami można się nie zgadzać, ale pamiętajmy, że jeżeli z czymś się nie zgadzamy, to znaczy, że mamy już jakieś doświadczenie. A doświadczeniem należy się dzielić. Moim zdaniem dobrze byłoby pójść za ciosem i do Mój szef jest idiotą dokupić Otoczeni przez idiotów. Dopiero potem pójść dalej, ponieważ Erikson napisał także Otoczeni przez psychopatów, Otoczeni przez narcyzów, Otoczeni przez wampiry energetyczne. Wszystkie te tytuły warto znać, bo poznawanie siebie i świata bez wątpienia jest naszym nadrzędnym celem!

To mój pierwszy w pełni świadomie odsłuchany audiobook. Jestem z niego bardzo zadowolony. Tytuł tej książki jest przewrotny - autorowi bowiem nie chodzi o to, aby udowodnić czytelnikowi, że jego szef jest idiotą, a wręcz stara się wskazać na coś całkowicie odwrotnego. Tezą postawioną przez Eriksona jest to, że wszelakie problemy w środowisku pracy, a w szczególności w przypadku relacji szefa z pracownikiem, wynikają z tego, że każdy z nas jest całkiem inny. Dotyczy to szczególnie komunikacji, ale również delegowania zadań, motywacji czy podejścia do pracy. Autor dzieli społeczeństwo na 4 wiodące kolory. Ludzie koloru czerwonego - władczy i ambitni, żółci - towarzyscy i inspirujący, zieloni - spokojni i poszukujący bezpieczeństwa oraz niebiescy - analityczni i dokładni. Książka pisana jest z 2 perspektyw. Pierwsza część dotyczy perspektywy pracownika i jego komunikacji z szefem jak i współpracownikami, natomiast druga traktuje o szefie i jego komunikacji ze współpracownikami. Książka pozwala naprawdę wiele zrozumieć. Sprawia, że gdy ją przeczytamy widzimy szersze perspektywy i potrafimy nieco zrozumieć zachowanie innych osób - na mnie właśnie wywarła takie wrażenie. Być może to dlatego, że osobiście jestem połączeniem koloru niebieskiego z czerwonym z lekką domieszką zielonego (oczywiście kolejność tych kolorów również jest istotna). Myślę, że jest do dobra książka z dziedziny rozwoju osobistego. Warto ją przeczytać - choćby dlatego, że następnym razem gdy szef czy współpracownik naciśnie nam na odcisk to przynajmniej będziemy mieli wyobrażenie dlaczego tak się stało i dlaczego zareagowaliśmy w określony sposób. Szef nie zawsze jest idiotą - po prostu czasem nas nie rozumie, a my nie rozumiemy jego - ta książka da nam odpowiedź dlaczego tak się dzieje.

Brakuje mi tu testu, by określić jakim kolorem się jest. Ciekawe i rzeczowo ujęty temat ale należy przeczytać ciągiem całość, bo inaczej trochę się można pogubić.

Bardzo wartościowa. Otwiera umysl na wiele spraw.

Bardzo wartościowa. Otwiera umysl na wiele spraw.

Bawiłem się doskonale znajdując w opisywanych przykładach osoby z mojej pracy. Oczywiście, że nie da się opisać szczegółowo każdej osobowości, ale ogólnie autor trafia. Przynajmniej ja słuchając tej książki miałem przed oczami konkretne osoby, które zachowują się zgodnie z opisywanymi schematami. Osobiście bardzo mi się podobała.

• Audiobooki
  • Poradniki

Thomas Erikson Mój szef jest idiotą. Jak poradzić sobie z szefem, aby nie przeszkadzał nam w pracy Zobacz więcej