Mój szef jest idiotą

Okładka książki Mój szef jest idiotą
Thomas Erikson Wydawnictwo: Wielka Litera poradniki
poradniki
Omgiven av daliga chefer
Wielka Litera
2018-10-03
2018-10-03
Diana Hasooni-Abood
Diana Hasooni-Abood psychologia szef komunikacja społeczna manipulacja psychika

Bardzo wartościowa. Otwiera umysl na wiele spraw.

Bardzo wartościowa. Otwiera umysl na wiele spraw.

Bawiłem się doskonale znajdując w opisywanych przykładach osoby z mojej pracy. Oczywiście, że nie da się opisać szczegółowo każdej osobowości, ale ogólnie autor trafia. Przynajmniej ja słuchając tej książki miałem przed oczami konkretne osoby, które zachowują się zgodnie z opisywanymi schematami. Osobiście bardzo mi się podobała.

Czy można być świetnym szefem? Oczywiście, że tak. Czy beznadziejny szef może stać się kimś lepszym? Tu też można potwierdzić. Natomiast jest to bardzo ciężka praca. Bo czyż nie łatwiej być takim jakim się jest niż zmienić samego siebie? Ciężko żyje się w firmie, w której komunikacja szwankuje. By lepiej zrozumieć zarówno siebie, jak i innych, musimy posiadać wiedzę, która pozwoli lepiej komunikować się zarówno z szefem jak i współpracownikami. Znam Pana Ericssona z innych książek i również tym razem mnie nie zawiódł.

Nie można autorowi odmówić prostego opisywania schematów, ale to nie jest książka dla każdego. Mam wrażenie, że większość rad sprawdza się tylko do pracy w korpo i tacy czytelnicy, może bardziej docenią tą książkę.

Poradnik bardzo przydatny, tym bardziej, jesli w pracy mamy formalne, sztywne relacje pomiedzy pracownikami a menadżerami. Autor pomaga nam w komunikacji w obydwie strony. My jako pracownik oraz my jako szef. Polecam przeczytać, bo otwiera szersze spojrzenie na różne sytuacje. Moim zdaniem, jest to najlepsza ksiazka autora.

Dla korpoludka, czyli człowieka ograniczonego proceduralnie taka książka może być jak niebieska tabletka z Matrixa. Po przeczytaniu obudzą się i nic się dla nich nie zmieni. Dla młodych, np. pokolenie Z lub C może się okazać ciekawostką przyrodniczą, ale raczej w stylu płaszcza i szpady lub westernu, czyli nuda na resorach. Dla ludzi otwartych banałem. Ogólnie lektura na sztukę. Same banały. Może jestem już za stary lis, żeby coś mnie zaskoczyło...

Ciekawa książka, zmienia spojrzenie na życie zawodowe, relacje z szefami z przeszłości oraz w teraźniejszości. Jednak nie tylko pod kątem szefów się przydaje, także obserwacja ludzi w naszym najbliższym otoczeniu.

Warto przeczytać, choć żeby zostać mistrzem w rozumieniu i przewidywaniu zachowań szefa to już zdecydowanie niezbędna praktyka. Zachowania ludzkie są opisane wg czterech schematów - kolorów. Czytając największą frajdę miałam odnajdując w sobie cechy to niebieskiego, to czerwonego, jak również próbując sklasyfikować swoich współpracowników.

Garść nowości. Poza tym tytuł nie wnoszący nic ciekawego do tematu tzw. leadership

Oceniam i piszę recenzji dla całego zestawu tj. "Otoczeni przez idiotów", "Otoczeni przez psychopatów", "Mój szef jest idiotą". To co napiszę jest wspólne dla wszystkich pozycji.

Z samą oceną to się mocno wahałem, bo jeżeli chodzi o przydatność materiału to nawet 11/10, w mojej oceni pozycja obowiązkowa. Natomiast sposób przedstawienia to ok. 4/10.

Książka jest opisem metody Extended DISC. Sama metoda jest świetna, bardzo polecam. Zgodnie z tą metodą istnieją cztery standardowe wzorce komunikacji, oznacza się je kolorami (większość z nas ma jakiś kolor dominujący) i w największym uproszczeniu:

• Czerwony - osoba nastawiona na działanie, raczej swoje działanie,
• Żółty - osoba aktywna, pełna wizji, niezbyt dokładna, inspiruje
• Zielony - osoba bardzo dokładna, szczegółowa, pracowita niekoniecznie robiąc coś konkretnego,
• Niebieski - uporządkowany chłodny analityk, raczej samotnik.

Oczywiście cechy kolorów są znacznie bardziej rozbudowane i na przykładzie jak to działa. Jeżeli zdiagnozujecie swojego szefa (albo sam poinformuje o swoim kolorze) jako czerwonego. To wiadomo, że jeżeli nie słucha długich wyjaśnień co kto i jak zrobił, co się komu wydarzyło, itp. - to nie dlatego, że jest gburowaty albo kogoś nie lubi - on tego nie rejestruje. On rejestruje gdy pojawia się działanie a szczególnie gdy wie co on ma robić. Mając taką wiedzę, nie zanudzamy takiej osoby detalami, tylko szybka informacja: co zrobiłem, co nie zrobiłem, co zrobię i czego oczekuję od niego/niej. Wówczas jest szczęśliwy - jesteśmy dogadani. Oczywiście kompletnie inaczej trzeba się zachować, gdy szef jest niebieski więc oczekuje szczegółowego status, planu działania, harmonogramu, analizy przyczyn itp. Ta wiedza to jest klucz efektywnej komunikacji.

Wracając do książek Thomasa Eriksona, to one opisują właśnie cechy poszczególnych kolorów. Dość treściwie, ale w sposób mało uporządkowany aczkolwiek w miarę ciekawy. Autor w zasadzie ciągle się powtarza ale dzięki temu po przeczytaniu pierwszej książki ma się komplet informacji. Oprócz powtórzeń to pewnym minusem są wymyślone historyjki autora oraz przesadne przedstawiania poszczególnych cech, typu: żółty zawsze gada i nie słucha innych, czerwony zawsze działa i nie jest zainteresowany innymi itp. w życiu nie jest tak prosto, ludzie się trochę bardziej różnią, choć ten zabieg na pewno pozwala lepiej uporządkować sobie jak przebiegają linie podziału pomiędzy cechami danych kolorów.

Jeżeli chodzi o całą serię, to te książki w niewielkim stopniu się różnią. "Otoczeni przez idiotów", jest chyba najbardziej skondensowana. Kolejne wersje piszą o tym samym tylko rozszerzają o pewne dodatkowe aspekty np. "Mój szef jest idiotą" dodaje kontekst relacji podwładny szef, jednak nie ma tu niczego nowego czego nie było by w "otoczeni przez idiotów", tylko słowo szef pojawia się częściej. W "Otoczeni przez psychopatów" analogicznie, tylko jest poruszony wątek manipulacji, choć mało wiarygodnie od manipulacji są lepsze pozycje.

Książka jest opisem...

Dodaj cytat z książki Mój szef jest idiotą