Architektura – wizje niezrealizowane

- Tytuł oryginału:
- Phantom Architecture
- Data wydania:
- 2018-09-18
- Data 1. wyd. pol.:
- 2018-09-18
- Liczba stron:
- 256
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788380622876
- Tłumacz:
- Maciej Szymański
- Wydawnictwo:
- Rebis
- Tytuł oryginału:
- Phantom Architecture
- Kategoria:
- sztuka
- Data wydania:
- 2018-09-18
- Liczba stron:
- 256
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788380622876
- Tłumacz:
- Maciej Szymański
- Seria:
- Historia sztuki
Najśmielsze wizje wielkich wizjonerów. Drapacz chmur wysoki na milę, kopuła okrywająca Manhattan, łuk triumfalny w kształcie słonia – to nie jedyne porywające projekty w dziejach architektury, których nigdy nie zrealizowano. Ich autorzy próbowali sięgnąć granic wytrzymałości materiałów, eksplorować nowe idee, łamać konwencje, spełniać twórcze kaprysy albo wyznaczać zupełnie nowe kierunki. Wśród ich pomysłów znajdziemy i arcydzieła architektury, i urokliwe kaprysy twórczego geniuszu.
Niektóre z niezrealizowanych pomysłów wielkich wizjonerów architektury to budowle wyjątkowej wręcz urody i niebywałych kształtów. Inne miały nauczyć nas, jak żyć w szybko rozrastających się miastach. Jeszcze inne stawiały na głowie architektoniczne konwencje. Nie brakowało wśród nich i pomysłów dziwacznych, a przy tym inspirujących. O nich wszystkich opowiada ta przepięknie ilustrowana książka.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Szalone sny architektów
„Gdzież są twoje szklane domy?” – pytał Cezary Baryka, przekraczający granicę Polski. Bohater „Przedwiośnia” w międzywojennej Rzeczpospolitej na budowle ze szkła nie natrafił. Być może odnajdziemy je jednak w szkicownikach Miesa van der Rohe, który w 1922 roku zgłosił do konkursu oszałamiająco nowatorski projekt budynku, mający stanąć przy Friedrichstrasse w Berlinie: „Miał unikatowy, skomplikowany kształt kryształu, a wrażenie to potęgowałoby szkło, które pokrywałoby go w całości. W proponowanej lokalizacji – w otoczeniu niewysokich, bogato zdobionych kamienic utrzymanych w stylu klasycystycznym – bez wątpienia budziłby sensację. (...) Rewolucyjny w formie, oszałamiająco efektowny i funkcjonalny, ów wyjątkowy drapacz chmur byłby prawdziwym triumfem architektury. A jednak Mies van der Rohe nie wygrał konkursu. Jego dzieło było zbyt niezwykłe, by zwyciężyć”. Jeśli w tej chwili zadajecie sobie pytanie, ile równie genialnych projektów pozostało jedynie w sferze planów i marzeń, zapraszam do lektury „Architektury – wizji niezrealizowanych”.
Kiedy studiowałam historię sztuki, fascynowały mnie projekty Charles'a André Boulle. Ogromnie żałowałam, że jego piękne, monumentalne, lecz niezwykle subtelne wizje nie zostały zrealizowane. Jak wspaniale byłoby stanąć na progu mauzoleum Isaaca Newtona – olbrzymiej, symbolizującej doskonałość kuli! Żal za tymi nigdy niepowstałymi budowlami, dziećmi zbyt genialnego jak na swoją epokę umysłu, przerodził się w miłość do podobnych architektonicznych zamysłów – projektów pięknych, wizjonerskich, aczkolwiek nieco szalonych. Nic dziwnego, iż pojawienie się na rynku książki Philipa Wilkinsona powitałam z dużym entuzjazmem.
„Architektura – wizje niezrealizowane” to fascynująca podróż przez historię ludzkiej myśli. Czytając o poszczególnych niezrealizowanych przedsięwzięciach, odkrywamy bowiem mentalność minionych epok, stajemy razem z dawnymi filozofami i artystami przed dręczącymi ich dylematami. Dwupoziomowe miasto Leonarda da Vinci, słoń triumfalny ku czci Ludwika XV czy wieża Watkina to koncepcje, które dzieli niemal wszystko: czasy, w jakich powstały, założenia i cele. Niektóre z zamieszczonych w książce Philipa Wilkinsona projektów miały służyć chwale panującego władcy, inne – poprawić byt ludności miejskiej. Wszystkie jednak pozostały więźniami kart, na których nakreślono ich plany.
Książka zadowoli z pewnością historyka sztuki i miłośnika ciekawej architektury. Jest to bowiem rzetelnie opracowany przewodnik po najbardziej oryginalnych koncepcjach genialnych umysłów, bogato i pięknie ilustrowany oraz starannie wydany. Kwestią sporną pozostaje dobór projektów, jednak w moim odczuciu autor sprostał trudnemu zadaniu, wybierając najbardziej reprezentatywne koncepcje poszczególnych epok. Oczywiście nie należy oczekiwać, że krótkie omówienia poszczególnych wizji artystycznych wyczerpią temat. Dla osób pragnących bardziej zgłębić temat książka Philipa Wilkinsona może okazać się doskonałą inspiracją do dalszych poszukiwań.
Warto zauważyć, że idee stojące za niezrealizowanymi projektami przetrwały do naszych czasów i nadal inspirują nie tylko architektów, lecz także malarzy, reżyserów i pisarzy. Fritza Langa, reżysera „Metropolis” z 1927 roku, fascynowała wizja futurystycznego miasta Città Nuova, stworzona przez Antonia Sant’Elię. Ponad pół wieku później z dziedzictwa włoskiego twórcy czerpał Ridley Scott, kiedy kręcił kultowego „Blade Runnera”. A czy kroczące miasto-robot, powstałe w umyśle Rona Herrona, nie jest jak żywcem wzięte z niektórych powieści science fiction?
Książka Wilkinsona może prowokować do poszukiwania śladów myśli genialnych architektów w naszym otoczeniu. Czy mieszkańcy Torunia wiedzą, iż stojący na starówce „okrąglak” inspirowany był planami panoptykonu – więzienia idealnego, zrodzonego w wyobraźni Jeremy'ego Benthama? Niewykluczone, że szalone sny architektów, wyprzedzających swoje pokolenie, mogą być bez obaw śnione i realizowane przez następne pokolenia. W końcu nikogo dziś nie dziwią szklane domy.
Ewa Szymczak
Popieram [ 3 ]
Opinie [5]
Album Philips Wilkinsona to podróż przez kilka kontynentów i kilkaset lat, przez dziesiątki rysunków, obrazów i szkiców. A przede wszystkim – przez kilkadziesiąt wielkich umysłów. Umysłów, które wyprzedzały swoje epoki, szły na przekór panującym przekonaniom, wymyślały wszystko na nowo.
więcejAutor rozpoczyna swoją opowieść w 820 roku. Mniej więcej wtedy powstał stworzony na...
Rewelacja! Niesamowicie wizjonerska i inspirująca książka. Piękne przykłady odważnej i pomysłowej twórczości architektonicznej. Warto!!
Pokaż mimo toJedni zobaczą śmiałe wizje wyprzedzające epoki w których los osadził ich twórców.
więcejInni dostrzegą raczej projekcje ich napompowanych ponad miarę ego. Lub co gorsza tak dobrze nam znane i lubiane próby budowy lepszego uniwersum.
Naszych sceptycznych serc ta książka z pewnością nie skradła.
Pewnie z uwagi na wrodzona u nas niechęć do skali obiektów widocznych z księżyca a i...
Mniej więcej rok temu miałem okazję czytać pewną książkę, a w zasadzie album, opisujący lądy i światy, których nigdy nie było, a przez dłuższy lub krótszy czas istniały na mapach. Mowa o Atlasie lądów niebyłych, a w tym roku wydawnictwo Rebis przygotowało kolejną książkę o podobnej tematyce, czyli Architektura - wizje niezrealizowane Philipa Wilkinsona.
więcejZostało w niej...
Nie uchodzi tak drewnianym językiem pisać o rzeczach pełnych polotu.
Pokaż mimo toBrak mi też pomysłu na tą książkę, myśli przewodniej, oraz kilku naprawdę ważnych projektów, w tym np. Germanii, wizji Speera i Hitlera, która bliska była realizacji i w wielu umysłach żyje do dziś.