Ostatni oddech Cezara. Zrozum powietrze, którym oddychasz

Okładka książki Ostatni oddech Cezara. Zrozum powietrze, którym oddychasz Sam Kean
Okładka książki Ostatni oddech Cezara. Zrozum powietrze, którym oddychasz
Sam Kean Wydawnictwo: Feeria Science nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Caesar's Last Breath: Decoding the Secrets of the Air Around Us
Feeria Science
2018-10-03
2018-10-03
Adam Wawrzyński

Okładka książki Opowieść przodka. Pielgrzymka do początków życia Richard Dawkins, Yan Wong
Opowieść przod... Richard Dawkins, Ya...
Okładka książki Nauka o klimacie Aleksandra E. Kardaś, Szymon Malinowski, Marcin Popkiewicz
Nauka o klimacie Aleksandra E. Karda...
Okładka książki Jak działa pamięć Hilde Østby, Ylva Østby
Jak działa pamięć Hilde Østby, Ylva Ø...

Mimo dość karkołomnego zabiegu by uczynić "ostatni oddech Cezara" tytułem i motywem przewodnim książki, omawiane gazy oraz psikusy natury (i nauki) są fascynujące.

Ciekawie napisana książka, w której gazy odgrywają główną rolę. W lekturze czuć ducha książek Billa Brysona - tu również rozdziały zdominowane są przez krótkie historyjki: merytoryczne, a zarazem bardzo ciekawe.
Książka traktuje o naprawdę wielu dziedzinach: jest w niej szczypta zarówno historii, jak i treści popularnonaukowej.
Poczytamy o historii odkryć oraz właściwościach gazów wchodzących w skład naszej atmosfery (od azotu do argonu) i nie są to bynajmniej jałowe, nudne opisy, ale pełne polotu opowiadania, które zapadają w pamięci czytelnikowi.
Na kartach książki są też historie o amoniaku, gazach znieczulających, silnikach parowych Newcomena i Watta, pierwszych aerostatach wypełnionych ciepłym powietrzem bądź wodorem, huraganach, a także o... dynamicie, bombach atomowych i o broni do kontroli pogody.

Poczytamy o historii odkryć oraz...

Sam Kean, „Ostatni oddech Cezara. Zrozum powietrze, którym oddychasz”, Feeria Science, Łódź, 2018

Naukowiec i literat w jednym po raz kolejny udowadnia, że nauka nie musi straszyć fachową terminologią i wprawiać w konsternację skomplikowaniem, a może wręcz dostarczać rozrywki i przy okazji poszerzać horyzonty czytelnika.

Sam Kean studiował fizykę i filologię angielską na Uniwersytecie w Minnesocie; dodatkowo po przeprowadzce do Waszyngtonu ukończył bibliologię. Jego artykuły ukazywały się min. w The Best American Science and Nature Writing, The New York Times Magazine i Psychology Today, a jego prace były prezentowane min. w audycjach NPR "All Things Considered" i "Science Friday". Autor jest doceniany zarówno przez międzynarodową publiczność (najczęściej kupowane książki w kategorii nauka na Amazonie) oraz ekspertów – dwie poprzednie książki „Znikająca łyżeczka…” oraz „Dziwne przypadki ludzkiego mózgu” zostały nominowane do PEN/E.O. Wilson Literary Science Writing Award w zakresie nauk fizycznych i biologicznych. Nagroda ta przyznawana jest przez organizację PEN America działającą na rzecz wolności słowa min. w środowiskach akademickich, artystycznych oraz na terenach, gdzie istnieje dla niej zagrożenie.

„Ostatni oddech Cezara…” z 2018 roku to kolejna książka tego autora przybliżająca procesy zachodzące na świecie cały czas, jednak nierzadko ignorowane. Tym razem czytelnicy mają okazję poznać gazy, ze szczególnym uwzględnieniem tej najważniejszej mieszaniny – powietrza, które zdaniem autora dorównuje złożonością ludzkiemu mózgowi.

Treść jest podzielona na 3 główne części, które omawiają składniki powietrza w kolejności od tych, które występują w nim najczęściej. Pierwsza porusza ogólne zagadnienia tj. skąd wzięło się powietrze i jaki ma skład oraz skupia się na 2 głównych jego składnikach – tlenie i azocie. Część druga to przede wszystkim historie dotyczące min. tlenku węgla, wodoru, helu oraz ich zastosowania w medycynie; trzecia porusza temat wpływu rozwoju cywilizacji na powietrze, omawia także atmosfery inne niż ziemska oraz przybliża rolę min. ozonu, jodku srebra. Każda część składa się z rozdziałów, w których przytaczane są przełomowe lub zapadające w pamięć momenty z historii, jednak za każdym razem osią opowieści (i niejako głównym bohaterem) staje się jeden z gazów. Jest to bardzo ciekawy zabieg, który pokazuje intencje autora – zwrócenie uwagi na ten element świata, który mimo tego, że niewidzialny i ulotny, jest niezbędny do życia każdego człowieka.

Wyjątkową czyni te książkę kilka czynników. Przede wszystkim używanie prostego, zrozumiałego języka, ale też ubarwianie go porównaniami lub odwołaniami do zmysłów. Dodatkowo liczne anegdoty oraz częste bezpośrednie zwracanie się do czytelnika sprawiają, że ma się wrażenie prowadzenia konwersacji z dobrym znajomym (który ma bardzo bogatą wiedzę). Taki sposób budowania narracji gwarantuje płynny i przyjemny proces czytania.
Wykorzystanie informacji z wielu dziedzin nauki nie tylko świadczy o rozbudowanej wiedzy autora, ale też pozwala osadzić każde zjawisko w kontekście, co na pewno docenią czytelnicy, których serca bliższe są naukom humanistycznym. Autor zamieszcza też zdjęcia oraz rysunki poglądowe, co pomaga uruchomić wyobraźnię czytelnika oraz jeszcze bardziej ułatwia odbiór treści. Ciekawym elementem jest końcowa sekcja ze wszystkimi przypisami, którą można traktować jako formę epilogu lub po prostu zbiór ciekawostek. Da się zauważyć także próbę stworzenia klamry spajającej cały tekst – krótkie wywody (z nutą filozofii) na początku oraz końcu tekstu zachęcają do refleksji na temat przemijania.

Uważam tę książkę za szczególnie godną polecenia osobom, które nie lubią tekstów typowo naukowych i uważają je za zbyt trudne do przyswojenia, a także wszystkim zaczynającym przygodę z naukami ścisłymi lub chcącymi dać im drugą szansę po nieudanym pierwszym spotkaniu.

Aleksandra Pawelec

Sam Kean studiował fizykę i filologię angielską na...

Cudna książka. To moja druga pozycja Sama Keana i stwierdzam, że nikt nie potrafi tak jak on zainteresować czytelnika nauką, wszelaką. Bo książka jest o fizyce, chemii, historii, biologii, ekologii, technice, medycynie. Pozycja obowiązkowa dla fanów nauki, pełna ciekawostek.

Tego typu popularyzatorstwo w ubiegłym stuleciu było dość popularne. Osobiście "połykałem" takie książki w tempie : jedna na dzień/noc. dlatego postanowiłem sprawdzić co w środku, miedzy okładkami w sensie, piszczy. Efekt tej kontroli ukazał się w postaci gwiazdek. Nie za dużo ich. Ale tym bardziej doceniam zapał autora w dziele popularyzacji historii nauki.

jak zwykle rewelacyjna opowieść Sam'a, tym razem o GAZACH ...... super

jak zwykle rewelacyjna opowieść Sam'a, tym razem o GAZACH ...... super

Bardzo ciekawa książka, opowiadająca o gazach - kto, co odkrył, jak to wpłynęło na dzisiejszy świat. Wszystko opisane z humorem i lekkim językiem, na pewno osoby posiadająca jakąś wiedzę z chemii będą przyjemniej spędzały czas z tą książką, ale myślę, że nie jest to zupełnie konieczne. Otwiera oczy i zachęca do dalszego poznawania świata :)

Interesująca książka o pozornie nieinteresującej tematyce. Sam Kean potrafił jednak wycisnąć z zagadnienia co się da, dzięki czemu otrzymaliśmy dzieło treściwe i spójne.

Dowiedziałem się wielu ciekawostek nie tylko nt. samych gazów, ale też wielu innych dziedzin nauki, w których gazy grają jakąś rolę (fizyka, technika, meteorologia, astronomia, medycyna i tak dalej). A najlepsze jest to, że to zostaje w głowie, ponieważ Sam Kean nie cytuje encyklopedii, a opowiada historie i anegdoty, które głęboko zapadają w pamięć.

Czekam z niecierpliwością na kolejne jego dzieła!

Książka świetnie napisana, mimo iż porusza naukowe zagadnienia, nie męczy czytelnika zawiłą treścią – właściwie to czyta się ją jak powieść - co moim zdaniem jest ogromnym plusem. Pan Kean zawarł w niej mnóstwo fantastycznych ciekawostek i anegdot, choćby o pierwszych lotach balonem i maszynach parowych, o człowieku śpiewającym odbytem w słynnym paryskim Moulin Rouge i pierwszej operacji przeprowadzonej w znieczuleniu – jedne śmieszne, inne dające do myślenia. Polecam rozdział o testach broni jądrowej w Ameryce, o tym ile ich było, o ich skutkach (odczuwalnych do dziś) - o tym jak ludzie zmienili ziemską atmosferę.

Interesująca książka dotycząca, mam wrażenie, dość ignorowanej, niedocenianej w naszym życiu rzeczy. To czym oddychamy czym oddychali nasi przodkowie, jak kształtowała się nasza atmosfera, jak się zmieniała i wkońcu jak my na nią wpływamy. To wszystko składa się na tą interesującą książkę, która w pewnym sensie otworzyła mi oczy.

• Popularnonaukowe
  • Nauka