Księżniczka Popiołu

Okładka książki Księżniczka Popiołu Laura Sebastian
Nominacja w plebiscycie 2018
Okładka książki Księżniczka Popiołu
Laura Sebastian Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Trylogia Księżniczki Popiołu (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Trylogia Księżniczki Popiołu (tom 1)
Ash Princess
Zysk i S-ka
2018-09-24
2018-09-24
Data 1. wydania:
2018-04-24
Mariusz Warda
fantasy kłamstwo manipulacja niebezpieczeństwo niewola walka o władzę zabójstwo zemsta
Inne

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Pozytywnie się zaskoczyłam. Mimo, że Theodosia (okropne imię) momentami była wnerwiająca, a jej przemyśleń było zdecydowanie za dużo, fabuła ładnie się rozwinęła.
Vibe przypomina mi trochę Czerwoną Królową, dlatego liczyłam na to że Soren efektownie zdradzi główną bohaterkę, ale ten postanowił się w niej na zabój zakochać. I jak w przypadku Prinza (trochę mi zajęło ogarnięcie, że to tytuł, a nie imię) uczucia i cały romans ma jakiś sens, tak Blaise pojawia się znikąd podobnie jak jego relacja z Theo. Gdyby to chociaż byli friends to lovers- nie, mamy dwójkę nieznajomych z historią, co autorka postanawia przemienić w romans.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Moje odczucia są nawet dobre, patrząc na całkiem oklepany schemat upadłej księżniczki, która decyduje się walczyć za swój lud. Początek był niepotrzebnie przeciągany i myślę, że można było pominąć niektóre szczegóły, którymi zajęła się autorka, a nic nie wnosiły do fabuły. Niezbyt przypadła mi do gustu główna bohaterka. Nie potrafi podjąć żadnej stałej decyzji i rozwija zbyt dużo uczuć do osób, którym nie powinna ufać. Na przykład Cress. Ta postać jest pomyłką, tak samo jak pomyłką jest miłość głównej bohaterki do niej. Nie wiem co sobie autorka myślała kiedy to pisała.
Ogólnie nawet przyjemnie się czytało i chętnie skończyłabym tą trylogię, gdyby tylko była gdziekolwiek dostępna druga część, bo dosłownie nigdzie nie mogę jej dostać 😭

Szukałem jakiejś lekkiej i niezobowiązującej lektury, gdy sięgnąłem po tę książkę. Chociaż jest to książka skierowana raczej do nastolatków, to jednak za lekką jej nie uważam. Mimo wszystko nie żałuję czasu z nią spędzonego, ani wywołanych przez lekturę emocji - a tych w niej nie brakuje.

Książka trochę mi się kojarzy - może niesłuszne - z serią "Szklany Tron". Chociaż są to zupełnie inne pozycje, to pewne wątki są zbieżne - dziedziczka pozbawiona tronu, zamordowani rodzice, okrutny król i jego szlachetny syn. Mógłbym wymienić pewnie więcej podobieństw, ale nie chcę spojlerować. Chociaż są to książki napisane w innym stylu, to moim zdaniem jeśli komuś podobała się seria "Szklany Tron", to tę książkę też polubi.

Ja w każdym razie mogę polecić tę lekturę, a sam sięgam po tom drugi.

Miałam wielkie nadzieje związane z fabułą tej książki, jednak osobiste pomysły na realizację wątków obecnych w książce nie pokryły się z tymi, które zawarła autorka w "Księżniczce popiołu".

Spodziewałam się relacji from hate to love między Theo i Sorenem. Mimo tego, że relacje love&hate w książkach są dość popularne i nie mają już tylu fanów, co kiedyś, to jednak nadal są lubiane ze względu na ciekawe interakcje między bohaterami, które wzbudzają zachwyt czytelników oraz ożywiają akcję. Tego typu relacja byłaby moim zdaniem lepsza od tej, zawartej w książce. Wątek Theo i Sorena jest nijaki. Niektóre sceny między nimi były bardzo ciekawe, ale brakowało im uroku oraz jakichkolwiek emocji.

Fabuła póki co jest mało interesująca. Nie dochodzi w niej do rewolucji czy sabotażu. Plany pozbycia się głównych antagonistów są dopiero opracowywane, a do ich realizacji dochodzi częściowo na samym końcu książki.

Nie mniej jednak zakończenie pierwszego tomu bardzo mnie zaskoczyło i podoba mi się to, w jakim kierunku zmierza fabuła książki.

Mam mieszane uczucia co do tej książki, nie można ją z całą pewnością polecić, ale też i całkowicie odradzać. To jedna z tych powieści, które trzeba przetestować samemu. Z jednej strony wciągnęła mnie, ale z drugiej nie zrywałam dla niej nocy; Theo dawała radę i jednocześnie denerwowała mnie niekompetencją; były plot twisty, ale też fragmenty, które dało się z łatwością przewidzieć. No po prostu jest pełna sprzeczności.

Po książce Laury Sebastian "Księżniczka Popiołu" nie spodziewałam się niczego specjalnego. Już sam opis brzmi, jak typowa fantastyka młodzieżowa, której czytałam tony.

Theo miała sześć lat, kiedy zamordowano jej matkę, królową Astrei, a ona sama została niewolnicą we własnym pałacu. Koronowana na Księżniczkę Popiołu stała się uległa, a mimo to cierpiała za każdym razem, kiedy jej ludzie sprzeciwiali się nowemu władcy. W końcu zostaje zmuszona do zrobienia czegoś, po czym już nie może dłużej odgrywać swojej roli. Budzi się królowa Theodosia, wydawało się dawno w niej już pogrzebana.

Od pierwszych stron miała wrażenie, że wiem, do czego będziemy zdążać. Biedna księżniczka w opałach, okrutny tyran, jego cudowny i miły syn oraz dawny przyjaciel Theo z dzieciństwa. Ot klasyczny schemat. Kogo wybierze? Jak uratuje swój kraj?
Wszystko okazało się na szczęście bardziej skomplikowane i kilka zwrotów akcji mnie zaskoczyło. Theodosia nie jest rozpuszczoną i butną bohaterką, a wydaje się bardzo ludzka. Bohaterowie poboczni nie są bardzo rozbudowani, jak to bywa w książkach młodzieżowych, raczej mają jedną wyróżniającą ich cechę, ale zaskakująco szybko udało mi się ich polubić.

Podobał mi się też pomysł na system magii. Mamy tu bowiem Strażników, pobłogosławionych mocą od bóstw żywiołów, ale czerpią oni swoją moc z kamieni wydobywanych w kopalniach Astrei. W których równie dobrze można oszaleć od ich mocy, co zyskać magię. Najczęściej dzieje się to pierwsze. Okupanci nie potrafią korzystać z mocy kamieni, ale lubią je nosić jako ozdoby, dodają im piękna, siły lub ogrzewają. Wykorzystują jednak tylko ułamek ich siły, a że kamienie są niezłym towarem eksportowym, to lud naszej księżniczki umiera z szaleństwa w kopalniach.

Myślę, że sięgnę po kolejne części trylogii, ale raczej nie nastąpi to prędko. Czytało się przyjemnie, ale niestety nie znajdują się na priorytetowej pozycji moich zakupów książkowych. Mimo wszystko było to bardzo miłe zaskoczenie. Dawno nie bawiłam się tak dobrze przy młodzieżowym fantasy.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Fabuła miała duży potencjał, chociaż spodziewałam się czegoś lepszego. W moim odczuciu nie tylko akcja ale i relacje oraz emocje bohaterów były strasznie jałowe. Nie czułam w ogóle więzi z bohaterami. Relacja z sorenem też była okropnie sztywna, nie czuć było chemii, tego że mają jakieś uczucia. Tak, wyznawali sobie miłość, ale w pewnym momencie zastanawiałam się czy oni oboje nie spiskują wobec siebie i to jest udawane XD byłoby to chyba bardziej prawdopodobne niż prawdziwość ich uczuć.

Czuje straszny niedosyt także pod względem opisów otoczenia. Moim zdaniem możnaby było zrezygnować z ciągłego wspomnienia o matce (w pewnym momencie miałam w głowie "tak, już wiemy że jest ci przykro z powodu jej śmierci, nie musisz powtarzać tego po raz 1000") na rzecz opisów i budowania klimatu. Miałam trudność z wyobrażeniem sobie nie tylko jak wygląda pałac, ale czasem i sama główna bohaterka.
Co więcej niektóre rozwiązania były dla mnie słabo umotywowane, a plany jakie wymyślali były strasznie dziwne i czasem nie rozumiałam dlaczego wybrali akurat takie rozwiązanie (spoiler) np zamiast zabicia samego Kaisera to oni zdecydowali się zabijc cress i jej ojca. Rozumiem ten zabieg, zabicie Kaisera byłoby za łatwe, ale niezabijanie go mogło być jakoś wytłumaczone. (Spoiler) gdy dotarłam do wątku z siostrą bliźniaczką to prychnęłam śmiechem. Gdybym była młodsza to pewnie bym to kupiła, ale dla mnie sam fakt tego, że ona nie wiedziała ze ma ciocie (nie wierzę, że matka nigdyby o niej nie wspomniała, nawet jeśli siostra by podróżowała) był śmieszny.

Dużym plusem są wierzenia, bardzo podobało mi się, że autorka w ogóle rozwinęła ten wątek, pokazała różne uczucia z tym związane (np Art) i to, jak Theo trzymała się zasad swojej wiary.

Mimo wszystko książka nie była taka zła i traktowałam ją jako lekką lekturę, odskocznie od tych wymagających. Nie mogłam się jedynie do niej zebrać, zmuszałam czasem do czytania bo fabuła średnio mnie wciągała, przez co cała książka strasznie mi się dłużyła. Gdyby uciąć cały początek i skupić się na rozwinięciu wątku z ucieczka i spiskiem, myślę że byłoby o wiele ciekawiej, bo nie oszukujmy się, pierwsze 200 stron było o niczym albo w kółko o tym samym

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dokładnie to, czego oczekiwałam. Literatura młodzieżowa, nie nazbyt zobowiązująca, ale wciągająca i dająca się oderwać od świata.
Jedynie ta narracja pierwszoosobowa... Jest wybitnie denerwująca, ale da się na nią przymknąć oko.

Sięgnęłam po tę powieść pod wpływem komentarzy, iż historia przypomina trochę Szklany Tron, który wciągnęłam nosem. No, trochę podobne te sytuacje, choć w przypadku perypetii Theodesii, czyli tytułowej Księżniczki Popiołu wkurzała mnie jej zmienność wobec bliskich jej osób. Jedyną chyba stałą była / jest jej nienawiść do Kaisera, władcy wrogiego jej królestwa, który podbił jej ojczyznę i na jej oczach kazał poderżnąć matce gardło i przez 10 lat pastwił się nad nią, biczując za każdym razem, gdy ruch oporu zabijał jego ludzi. Co do relacji między Theo i innymi osobami, wydają mi się zbyt zmienne i płytkie, ale być może patrzę na to przez pryzmat swojego nie-nastoletniego-już wieku. Niemniej jednak powieść to lekka i już zabrałam się za drugą jej część.

W tym roku moje serce zdecydowanie należy do serii „Okrutny książę” i jakoś tak wychodzi, że wszelkie młodzieżówki fantasy porównuję właśnie do niej. Odnoszę wrażenie, że w „Księżniczce popiołu” tych podobieństw jest dość sporo, ale są one bardzo nieudolne. Czytając ją, czułam jakby autorka próbowała naśladować Holly Black, zarówno pod względem fabuły, jak i stylu, jednak daleko jej do Black. „Księżniczka popiołu urzekła mnie okładką oraz tytułem. Liczyłam na świetną przygodę, a co dostałam? Nudę, nudę i jeszcze raz nudę. Tu prawie nie było akcji, a do bólu przeciągane rozmyślania głównej bohaterki, jej rozterki i wewnętrzna walka. Jest jakiś tam wątek miłosny, a nawet dwa, są niby intrygi, ale autorka wykłada nam wszystko na tacy. Poprzez główną bohaterkę tłumaczy wszystko, od świata przedstawionego, znaczenia klejnotów, sposobu wierzeń, po zachowanie Theo a także i pozostałych bohaterów. Nie ma tu żadnej zagadki do rozwiązania, żadnego elementu zaskoczenia. Nic co by prze do tej książki przykuło i sprawiało, że nie chciałabym się oderwać. Nawet bohaterowie są nijacy. Najlepszym wątkiem jest chyba postać Blaise oraz przyjaźń między Theo a Cress. Chyba właśnie Cress jest zdecydowanie też najciekawszą postacią. Taka cicha woda. Nie wiem czy przebrnę przez pozostałe tomy tej serii, być może, bo czyta się książkę bardzo szybko, zwłaszcza że nie trzeba się skupiać zbytnio na treści.