Setna królowa

Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2019
Okładka książki Setna królowa
Emily R. King
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2019
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece Cykl: Setna królowa (tom 1) Seria: Young fantasy, science fiction
Setna królowa (tom 1)
2017-06-01
Ryszard Oślizło
Inne

Ostatnia królowa, pierwsza rewolucjonistka

Po masie dziegciu „Setna Królowa” w końcu pozwoliła mi wrócić do moich ulubionych motywów zwyczajnie dobrej serii dla młodzieży. Wspaniały klimat, świetni bohaterowie, intrygująca fabuła - to wszystko sprawiło, że zdecydowałam się na krok jakiego dawno się nie podejmowałam - od razu sięgam po drugi tom.

pierwsze czytanie - 29.03.2020
reread - 11.07.2023

pierwsze czytanie - 29.03.2020
reread - 11.07.2023

📖🐲
Pierwsze 100 stron jeszcze może być (choć bez szału),bo wszystko w miarę się ze sobą składa i wynika logicznie z akcji, ale potem niestety zaczyna się toczyć w dół nieskładną lawiną niepowiązanych i wyskakujących jak z kapelusza rewelacji.

Podstawowe wady:
- wydarzenia nie trzymające się kupy i zmieniane przez autorkę, bo tak, w nieudolnych plot twistach
- instant love, totalnie z dupy głębokie uczucie z planowaniem domku z białym płotem, które zrodziło się w 2,5 dnia, czy coś koło tego
- główna bohaterka, która jest chyba anorektyczką i bulimiczką w jednym - albo nie je, albo wymiotuje. Ponadto myśli jedno, a za sekundę robi coś zupełnie przeciwnego. Nie ćwiczy mocy, a potem nagle w sekundę potrafi je opanować, bo tak. Dodatkowego smaczku dodaje fakt, że chyba ciężko byłoby znaleźć głupszą istotę niż ona
- mnóstwo opisów strojów i wystroju wnętrza, a istotne dla świata przedstawionego kwestie wprowadzane w stylu: "a tak w ogóle to dla śmiertelnych kobiet to może być niebezpieczne"
- bezmyślni bohaterowie, jeżeli chodzi o zagadkę pochodzenia Kalindy.
- prześlizgiwanie się po ważnych zarysowanych tematach (np. molestowanie Jayi)),a potem nic, w ogóle nie zostaje to poruszone, mimo że nagle z powodu pewnych wydarzeń będzie mieć znaczenie dla fabuły. Nie wspominając już o relacji Kalindy i Tareka.
- o tym, że bohaterowie są papierowi, to już nawet nie będę wspominać.

Dla mnie rozczarowująca i na pewno odpuszczam kolejne tomy.

📖🐲

Podstawowe wady:
- instant...

Bardzo miałka książka, napisana bez ładu i składu. Wątek główny do mnie nie przemawia, czytanie męczy. Motywów hinduizmu w literaturze nie lubię, ale to na ocenę nie miało wpływu. Do głównych bohaterów miałam awersję od początku, zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych. Nikogo polubić się tam nie dało. Głupszy odcień głupoty 🙄

"Setna królowa" to pozycja idealnie wpasowująca się w młodzieżową fantastykę. Posiada wszystkie cechy i występują w niej chyba wszystkie wątki, jakie zazwyczaj są w tego typu książkach. Podczas czytania miałam wrażenie, że jest to kolejna taka sama książka tego rodzaju - znane i powtarzane rodzaje postaci, zachowania, sytuacje itd. Mimo to, historia głównej bohaterki Kalindy mnie urzekła. Przyznam szczerze, że nie jestem w stanie dobrze uargumentować dlaczego tak się stało. Bardzo duży wpływ na to miała sceneria, w jakiej odbywa się akcja - np. pustynie, imperium, sułtanat, świątynie i religia Parijana. Tworzyły opisane przez autorkę "tło", które bardzo mnie zaintrygowało i wydało mi się inne niż w pozostałych młodzieżówkach. Krajobraz, miejsce, kultura, religia, role w społeczeństwie były bardzo ciekawie przedstawione. Autorka sprawiła, że weszłam do świata Setnej Królowej i chciałam do niego wracać, aby lepiej go poznać.

Książka super. świat przypomina mi nieco realia serii "Buntowniczka z pustyni" ciekawy koncept magiczny. Jestem ciekawa jak rozwinie się ta historia, na pewno zakupię kolejne tomy.

O matko, co to była za książka!

Kocham to uczucie, gdy sięgam po nieznaną mi w żaden sposób książkę i zachwyca mnie ona od pierwszej do ostatniej strony. Historia jaką tu poznajemy opowiada o mnóstwie zagadek na temat głównej bohaterki oraz zakazanego romansu między Kalindą i Devenem, jej strażnikiem. Zaintrygowani?

Fabuła osadzona jest w świecie nie do końca fantastycznym ale i nie realnym. W oparciu o setki religii autorka stworzyła zlepek własnej, nigdzie nieopisanej wiary. Możemy tu dostrzec wiele nawiązań do buddyzmu i hinduizmu ( co mnie ze względów sentymentalnych urzekło) oraz zamiłowanie autorki do silnych kobiecych postaci.

Kalinda mieszka w domu sióstr, gdzie wychowuje się od dzieciństwa a jej najlepsza przyjaciółka Jaya jest jej jedynym towarzystwem za wyjątkiem uzdrowicielki Baki. Dziewczyna zmaga się z gorączkami od niepamiętnych czasów, przez które nie mogła uczestniczyć aktywnie w życiu towarzyskim.
W świecie wykreowanym przez Emily dziewczęta wychowywane w takich placówkach w wieku wystarczająco dojrzałym zostają powołane na zostanie małżonkami/kurtyzanami/służącymi banefaktorów lub w przypadku szczęściar - Radży. Każda z dziewczyn prezentuje swoje umiejętności na arenie walcząc z wylosowaną przeciwniczką i na tej podstawie mężczyzna dokonuje wyboru. Kiedy Kalinda zostaje powołana na setną żonę Radży a tym samym królową, świat staje na głowie. Kalinda musi walczyć o swoje miejsce by przeżyć ale Bogowie mają dla niej zdecydowanie większe wyzwanie.

Kiedy już myślałam, że nic mnie nie zaskoczy przekonywałam się, że przy tej książce to praktycznie niemożliwe. Wiele rzeczy przewidziałam ale zdecydowanie większość była dla mnie ogromnie zadziwiająca. I chyba pierwszy raz spotkałam się z tym, że dużo bardziej interesowała mnie historia, na której oparta jest cała fabuła niż wątek romantyczny naszych bohaterów. Pokochałam Kalindę i pokochałam Devena i myślę, że zasługują na dużo większy rozgłos. Postać Radży, osoby, która powinna wzbudzać podziw i szacunek jest ukazana dokładnie tak, że nie ma wątpliwości iż jest to czarny charakter

Polecam każdemu.

O matko, co to była za książka!

Fabuła osadzona jest w świecie nie do końca...

Osobiście nie przepadam za tym gatunkiem książek. Ta skusiła mnie okładka i wcale nie żałuję że kupiłam ją.
Setna królowa to historia miłości przeplatana brutalna codziennością walk. W świecie gdzie kobieta znaczy tak nie wiele łatwiej poddać się woli męża niż zawalczyć o własne szczęście.

Trochę magii, świata nam obcego.

Czyta się lekko. Książka wciąga

Warto przeczytać, polecam.

Trochę magii, świata nam obcego.

Czyta się lekko. Książka wciąga

Warto...

Zabrałam się za tą historię z nudy. W dalekiej przeszłości miałam zastój czytelniczy, który ciągnął się już trzeci miesiąc i właśnie „Setna królowa” była pierwszą książką, którą przeczytałam po długiej przerwie. Czy była to historia, która pomogła mi przełamać zastój czytelniczy? Zdecydowanie tak!
Historia opowiada o Kalindzie, osiemnastoletniej sierocie, wychowanej się w zakonie. W miejscu w którym mieszka Kalinda, dziewczęta mają zakaz pokazywania się mężczyzną, czy nawet rozmowy z nimi. W zakonie ucząc się przede wszystkim walki. W świecie dziewczyn, królestwem rządzi Radża Tark, który zarządza turniej w którym zostanie wyłoniona jego setna królowa. Kandydatki pochodzą ze wszystkich zakątków królestwa i jest ich aż dziewięćdziesiąt. Sytuacja w zakonie zmienia się jednak, gdy do zakonu przyjeżdża sam Radża i postanawia wybrać jedną z dziewczyn do swojego turnieju, a jedną jako swoją kurtyzanę. Nieszczęśliwy los sprawia, ze to właśnie Kalida, która od zawsze cierpi na częste gorączki i nie za bardzo odnajduje się w walce, zostaje wybrana na kandydatkę do turnieju, który może doprowadzić ją nawet do śmierci. Jednak każda moneta ma dwie strony i na drodze Kalindy staje przystojny strażnik Deven w którym znajduje pociechę i wsparcie.

Historia Kalindy wciągnęła mnie bez reszty. Zagłębiła się w ten świat i bardzo mi się w nim podobało. Sama bohaterka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Została przedstawiona na waleczną, stawiająca czoła strachowi postać.
Akcja w książkę rozwijała się coraz szybciej z każdym nowym rozdziałem, nie było miejsca na nudę. Jedyne co było za szybkie w książce to relacja między Kalindą a Debenem. Ich historia miłosna mogłaby być bardziej rozwinięta niż opisana w trzech słowach.

Historia opowiada o Kalindzie, osiemnastoletniej sierocie, wychowanej się...

Na półkach: , , , , , ,

Klimat tej książki bardzo kojarzy mi się z Czerwoną Królową; ten sam vibe, wyjątkowa moc głównej bohaterki, pałacowe intrygi i spiski. Podobało mi się, że bohaterowie mieli własne charaktery i nie byli puści w swoim byciu. Kontekst stu żon i kurtyzan jest dla mnie czymś nowym i też ekscytującym w fantastyce. Jedynym minusem, do którego faktycznie można się przyczepić, to wątek miłosny ze strażnikiem, który według mnie, był ułomny, przewidywalny i bardzo infantylny.