Obudź mnie zanim umrę

Okładka książki Obudź mnie zanim umrę Aleksandra Jonasz-Zakrzewska
Okładka książki Obudź mnie zanim umrę
Aleksandra Jonasz-Zakrzewska Wydawnictwo: Novae Res Cykl: Obudź mnie zanim umrę (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Obudź mnie zanim umrę (tom 1)
Novae Res
2018-08-17
2018-08-17

Mroczny thriller psychologiczny.
Detektyw Rosalie Evans i jej patrner pracują nad nową wstrząsającą sprawą w Chicago. Ona nadużywając alkoholu i depresatorów po tragicznej śmierci ukochanego musi rozwiązać sprawy brutalnego morderstwa na kobietach.

Mroczny thriller psychologiczny.

"Obudź mnie zanim umrę", to debiut powieściowy Aleksandry Heleny Jonasz, a zarazem pierwszy tom trylogii o detektyw Rosalie Evans.
Ponieważ lubię mroczne thrillery psychologiczne, dlatego ta powieść przypadła mi do gustu. Mamy tutaj główną bohaterkę, pracującą w policji jako detektyw, Rosalie Evans, dla której wsparciem jest Bruce Archer, jeden z detektywów, z którym razem pracują nad nową wstrząsającą sprawą. Rosalie, kobieta z wieloma wadami, może trochę na początku irytować, nie wzbudzać zaufania. Nadużywa alkoholu, bierze antydepresanty, które pozwolą jej normalnie funkcjonować w codziennym życiu, po traumie, jaką przeszła po tragicznym wypadku ukochanego. Dodatkowo główną bohaterkę nawiedzają koszmarne sny, które, jak się później okaże i jest ważne dla akcji powieści, mają swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Seria niesamowicie makabrycznych zbrodni, które wstrząsnęły Chicago, w pierwszym odczuciu dla detektywów, nie mają wspólnego punktu zaczepienia. Policjanci wysnuwają różne teorie, a detektyw Evans przeżywa coraz trudniejsze noce, bo wizje stają się coraz bardziej realne i doprowadzają ją prawie do utraty zmysłów.

Choć na początku wydawało mi się, że ciężko powiązać pewne sprawy z jawy i snu, tak pod koniec byłam... zawiedziona, że to już koniec!
Aleksandra Jonasz bardzo sprawnie zmieściła w krótkiej powieści, wszystko, co dało mi, satysfakcję z jej przeczytania. Prawie od razu wzięłam się za czytanie następnego tomu.

Mam spory problem z książkami bardzo popularnymi. Opinie innych potrafią podscycić moje oczekiwania, więc gdy potem biorę w swoje ręce powieść dobrą, ale nie wybitną, czuję się trochę rozczarowana. Tym razem celowo postanowiłam napisać recenzję na świeżo, zanim sięgnę po kolejne tomy, by skupić się na faktycznej ocenie tylko tego pierwszego.
"Obudź mnie zanim umrę" to debiut Aleksandry Jonasz, a jak wiadomo debiuty czytać uwielbiam. Muszę przyznać, że objętość tej książki mnie zaskoczyła, bo biorąc pod uwagę mniejszy format, całą trylogię spokojnie można by wydać jako jedną powieść o standardowej grubości, co pewnie wpłynęłoby pozytywnie na moją ocenę.
Zaskoczyło mnie też osadzenie akcji w Chicago, jakoś nie przepadam za książkami polskich autorów opowiadającymi o losach zagranicznych bohaterów. W tym przypadku czułam się wręcz jakbym czytała niezbyt udane tłumaczenie, przez to, że niektóre wyrażenia były tak niezgrabne, że sprawiały właśnie wrażenie przełożonych zbyt dosłownie z obcego języka. Przymykam na to oko ze względu na to, że to debiut i że powinna zadziałać tu przede wszystkim korekta. Trudno mi jednak zignorować dość oczywisty błąd logiczny, bo nie potrafię zrozumieć sytuacji, w której kobieta ma wycięte wewnętrzne narządy rozrodcze, a podczas sekcji w jej ciele odkryte zostają ślady nasienia. I te dwie wykluczające się informacje pojawiają się praktycznie obok siebie, może gdyby dzieliło je sto stron, to zupełnie nie zwróciłabym na to uwagi.
Mimo że książka jest cieniutka, czytałam ją dość długo, sięgając w międzyczasie po inne lektury, bo nie byłam w stanie wkręcić się w specyficzną atmosferę panującą wokół Rosalie. Oprócz wymienionych już czynników zupełnie nie przemówił do mnie motyw sennych wizji.
"Obudź mnie zanim umrę" to ciekawy debiut. Aleksandra Jonasz miała pomysł, który realizowała konsekwentnie, widać w tym pasję i entuzjazm tworzenia, lecz w moim odczuciu to było za mało. Ledwo akcja na dobre się zawiązała, a została urwana zakończeniem książki. Mam nadzieję, że przy kolejnym tomie zrozumiem dlaczego ta historia została w ogóle podzielona na części.
Moje 5/10.

"Obudź mnie zanim umrę" to...

Muszę przyznać, że książki z gatunku thriller/kryminał nie gościły do tej pory specjalnie często na moich półkach.
Może jednak czas to zmienić?
Obudź mnie zanim umrę to pierwszy tom trylogii Rosalie Evans.
Świetne połączenie właśnie kryminału i thrillera psychologicznego sprawiło, że ta historia pochłonęła mnie od pierwszych stron.
Od razu zaznaczam - zaopatrzcie się we wszystkie trzy tomy jednocześnie, bo ta historia nie wypuści was ze swoich objęć.
Gwarantuję wam, że natychmiast po zakończeniu pierwszego tomu sięgnięcie po kolejne.
Chicago jest wstrząśnięte serią brutalnych morderstw. Tym bardziej, że morderca ma swój zagadkowy rytuał. Ciała pozostawione są w pozornie przypadkowych miejscach, a zabójca myje, ubiera i perfumuje swoje ofiary.
Te zbrodnie nie dają spokoju młodej detektyw z wydziału zabójstw - Rosalie Evans.
Spędza ona wiele bezsennych nocy razem z kawą, antydepresantami i szklankami wódki analizując motywy mordercy.
W dodatku dręczą ja koszmary senne.
Co zrobisz, gdy koszmary staną się rzeczywistością? W jaki sposób uwolnić się od swojego umysłu?
Świetnie poprowadzona akcja, tajemnice, poszlaki prowadzące donikąd, zagadkowe morderstwa, które nie podlegają pod utarte schematy sprawiają, że wprost nie możemy oderwać się od tej historii.
Postać głównej bohaterki jest bardzo dobrze wykreowana. Nawet pomimo tego, że własny umysł płata jej figle. A może właśnie dlatego?
Ta powieść to istny rollercoaster emocji, które was pochłoną. Tym bardziej, że same poszlaki to za mało, a morderca zdaje się być nieuchwytny.
Zaczyna się wyścig z czasem.
Czy policji uda się przewidzieć kolejny ruch mordercy?
Gorąco polecam, a ja zabieram się za tom drugi.

Może jednak czas to zmienić?
Obudź mnie zanim umrę to pierwszy tom trylogii Rosalie Evans.
Od razu zaznaczam - zaopatrzcie się we...

𝔹𝕠𝕠𝕜𝕋𝕠𝕦𝕣
Aleksandra Jonasz

Po pierwsze - dziękuję bardzo autorce @aleksandrajonasz_autor
Za taką możliwość, jaką był mój pierwszy BookTour ❤️

Dosłownie pochłonęłam tę trylogię i nadal mam ją dobrze w pamięci.
Świetnie się to czytało!

Zacznę od zrecenzowania pierwszej, aczkolwiek cieniutkiej w objętość części.

𝕺𝖇𝖚𝖉ź 𝖒𝖓𝖎𝖊 𝖟𝖆𝖓𝖎𝖒 𝖚𝖒𝖗ę

Poznajemy młodą detektyw wydziału zabójstw, Rosalie Evans.
Jest kobietą ambitną, sprytną ale także rozbitą psychicznie.
Do tego kobieta miewa prorocze sny dotyczące zabójstw ale boi się nimi z kimkolwiek podzielić.
Partneruje jej Bruce Archer, przystojniak i pies na baby.
Chociaż Rosalie wydaje się nie dostrzegać, że jemu na niej zależy.

Akcja jest napięta od samego początku aż do końca, mimo tych 160 stron dzieje się dosyć dużo 🙂
Wciąga czytelnika w ten świat i razem z główną bohaterką przeżywamy wzloty i upadki a także chcemy usilnie dopaść morderców.
Tak bardzo to Cię pochłania, czytasz i nagle widzisz napis "koniec części pierwszej".
Normalnie by się człowiek wkurzył i czekał na to, co dalej.
Ale miałam tę przyjemność posiadać przez kilka dni całą trylogię więc od razu się zabrałam za część drugą, która jest najgrubsza i niedługo napiszę Wam o tym, co dalej.

Co do głównej bohaterki, wiele osób może się z nią utożsamić i myślę, że wiele z nas boryka się z niektórymi problemami takimi jak ona.
Gdzieś w tle śmierć męża, zdrady, alkohol, załamanie.
Każdy człowiek pośrednio lub bezpośrednio gdzieś się z takim czymś raz w życiu spotyka.

Książka napisana jest językiem zrozumiałym, przystępnym dla czytelnika i łatwo zapada w pamięci 🙂

Dobry kryminał i ciężko mi się bardzo rozpisać o pierwszym tomie, który jest krótki tak, by nie spojlerować tak powiem Wam jedno - jeśli się weźmiecie za Rosalie Evans, bierzcie od razu wszystkie trzy tomy 💪

Stay tune - na dniach wlecą recenzje pozostałych dwóch tomów ☺️

#BTRosalieEvans #booktour #bookstagrampl
#bookstagram #polishgirl #polishboookstagram #czytampolskichautor

𝔹𝕠𝕠𝕜𝕋𝕠𝕦𝕣
Aleksandra Jonasz

Po pierwsze - dziękuję bardzo autorce @aleksandrajonasz_autor
Za taką możliwość, jaką był mój pierwszy BookTour ❤️

Dosłownie pochłonęłam tę trylogię i nadal mam ją dobrze w pamięci.
Świetnie się to czytało!

Zacznę od zrecenzowania pierwszej, aczkolwiek cieniutkiej w objętość części.

Poznajemy...

"Umysł to labirynt bez wyjścia. Co zrobisz, by się z niego uwolnić"

Książka jest bardzo cieniutka, bo ma zaledwie 164 strony. Co nie oznacza, że nie jest warta uwagi.
Opowieść jaką stworzyła dla nas w tej książce Pani Aleksandra jest czym czego ja przynajmniej jeszcze nie czytałam. Książka trzyma w napięciu, jest bardzo fajnie napisana Co sprawia, że wulgarne słowa nie są tak mocno dostrzegalne. No, ale nie wiem jak można zakończyć tak książkę. Najchętniej zaczęłabym kolejną część niestety nie mam jej jeszcze.

W Chicago rośnie liczba bestialskich zabójstw. Rosalie Evans młoda Pani detektyw zajmuje się sprawą serii zabójstw. Nie może poradzić sobie z nietypowym schematem mordercy. Myje ubiera i perfumuje swoje ofiary. Dziwne. Rosalie miewa wuzje podczas snu, tylko prawdziwym koszmarem okaże się to, że wizję, które pojawiają się w jej umyśle stają się rzeczywiste.

"Umysł to labirynt bez wyjścia. Co zrobisz, by się z niego uwolnić"

Odnaleziono ciało nastolatki - pilnej uczennicy, ponoć nie sprawiającej problemów. Przyczyna zgonu: strzał w głowę z małej odległości. Miejsce zbrodni zostaje dokładnie wyczyszczone (przy zwłokach nie ma choćby kropli krwi).

Sprawą zajmuje się grupa specjalistów, między innymi Rosalie Evans i Bruce Arche.

Śledzimy wydarzenia z perspektywy Rose i jak się okazuje jej myśli i wizje często są w stanie bardziej zaintrygować i zaszokować czytelnika niż samo śledztwo.

Naszym detektywom w pierwszej kolejności jest zlecone sprawdzenie szkoły, do której uczęszczała zmarła Everly. Szybko da się zauważyć, że z tym liceum jest coś bardzo nie tak. Chłopcy, którzy się w nim uczą, zachowują się paskudnie, nie szanują władzy, kobiet. Zdaje się, że nie mają żadnych autorytetów. Przez to każdy z przesłuchiwanych uczniów w mojej głowie od razu stawał się podejrzanym.

🔪🔪🔪

Powieść została poprowadzona w bardzo ciekawy sposób. A mroczne wizje Rosalie sprawiają, że ten kryminał wyróżnia się na tle innych.

Jeśli chcecie przeczytać nieszablonową książkę i dobrze wiecie, że macie na to tylko jeden wolny wieczór to - Obudź mnie zanim umrę, sprawdzi się idealnie .

Zaznaczam jednak, że jest to książka tylko dla osób, którym niestraszne wulgaryzmy i urwane zakończenie. Resztę można dopowiedzieć sobie samemu lub sięgnąć po kolejny tom z tej serii 😊 Na rynku jest już pełna trylogia.

Śledzimy wydarzenia z perspektywy Rose i jak się okazuje jej myśli...

Książka jest lekka w czytaniu przez co nawet nie zauważycie jak szybko się skończy. Pierwsza część jest krótka, ale ma w sobie to co powinna mieć i to co zachęca po zapoznanie sie dokładniej z tą historią. Fabuła jest interesująca i łatwo się w niej połapać. Jest to thriller psychologiczny napisany sprawną ręką autorki, polecam!

Rosalie Evans pracuje jako detektyw w Chicagowskiej policji. Zajmuje się rozwiązywaniem spraw o morderstwa. Pewnej nocy w zaułku zostaje znalezione ciało młodej kobiety. W trakcie śledztwa wychodzi na jaw fakt że z ciała kobiety została spuszczona cała krew, co dodatkowo budzi przerażenie wśród policji. Rosalie jest typem samotnika dlatego rozwiązywanie zagadek najlepiej wychodzi jej w zaciszu własnego mieszkania przy pomocy alkoholu. Kobietę dodatkowo dręczą koszmary. W momencie gdy zostaje odnalezione ciało kolejnej kobiety, Rosalie zdaję sobie sprawę że wydarzenia z jej koszmarów mają związek z morderstwami.

Książka jest krótka jednak od samego początku czytelnikowi towarzyszy dreszczyk emocji czy Rosalie uda rozwiązać się zagadkę mimo iż sama zmaga się z własnymi demonami. Jestem bardzo ciekawa jak potoczy się śledztwo więc zabieram się za drugą część a tym co nie mieli przyjemności przeczytać tej książki polecam serdecznie. Jest dostępna również na @legimibooks 😉

Kiedy ktoś używał stwierdzenia „kobieca literatura”, to w umyśle wielu osób (jeśli nie większości) pojawiał się temat romansów czy obyczajówki. Aleksandra Jonasz zmieniła to myślenie, dlatego każdemu z Was polecam sięgniecie po jej „Obudź mnie zanim umrę”. Wspaniale udany debiut. Tego brakowało „ciemnej” stronie literatury. Ta książka ma w sobie wszystko, co tylko mieć powinna - świetną bohaterkę, wartką akcję, nieoczywiste seryjne morderstwa, które trochę przywodzą na myśl „Pachnidło” P.Suskinda (motyw zapachu),trochę metafizyki. To wszystko sprawia, że książkę czyta się bardzo szybko, de facto nie wiadomo kiedy ją kończysz. To jeden z tych tytułów, do których chcesz zwyczajnie powrócić i czekasz, aż w twoich rękach pojawi się kolejna część. W „Obudź mnie zanim umrę” jest wszystko czego oczekuję od dobrego thrillera, a przede wszystkim znajduje w nim to, czego tak bardzo brakuje mi u B.A.Paris - zaskoczenia i tego, jak bardzo intensywnie pracuje moja wyobraźnia.

• Serie
  • Kryminał