Dzikowy skarb

Okładka książki Dzikowy skarb Karol Bunsch
Okładka książki Dzikowy skarb
Karol Bunsch Wydawnictwo: Małopolska Oficyna Wydawnicza Cykl: Powieści Piastowskie (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Powieści Piastowskie (tom 1)
Małopolska Oficyna Wydawnicza
1993-01-01
1993-01-01
Piastowie Mieszko I

Trochę mi nie podeszła, może przez to że słuchana w samochodzie i czasami gubił mi się wątek.

Kawał dobrej literatury! Prawdziwa uczta literacka dla tych, którzy umieją docenić piękno słowa i siłę prostoty, a nie pragną tylko szybkiej akcji obfitujacej w nagłe zwroty i niespodzianki. Tacy czytelnicy szybko się znudzą.

Książka jest piękna. Opowiada o czasach Mieszka I i początkach szerzenia nowej religii. Główny bohater to prosty człowiek o imieniu Dzik. Postać ta potrafi zachwycić i wzbudzić wiele refleksji, Dzik bowiem docenia piękno zwykłych rzeczy i choć ma wiele ukrytego bogactwa, nie potrzebuje go do ani do życia, ani do szczęścia.

W utworze znaleźć można wszystko to, co powinno być w książce historycznej. Jest wojna, bitwy, układy, miłość, zdrada, przyjaźń, przygoda. Wraz z bohaterami przechodzimy przez wydarzenia historyczne, wyruszamy na wyprawy, cieszymy się i cierpimy, bo i smutku w tej historii jest sporo.

Za najważniejsze zalety tej książki uważam dwie rzeczy:

* skłania do refleksji (nad postawą bohaterów oraz nad istotą i wagą religii - nie tylko chrześcijańskiej)

* napisana jest przepięknym literackim językiem obfitujacym w archaizmy (np. zabyć, nie omieszkać, przecie, tedy, zali, takoż, poniechać, łacno) oraz pełnym długich zdań wielokrotnie złożonych.

Dziś mało kto tak pisze. Z wielką przyjemnością słuchałam (moja książka to audiobook) długich zdań obfitujacych w poprawnie użyte imiesłowy np. zobaczywszy, nie czekając, wziąwszy.
Prawdziwa uczta dla miłośników języka polskiego!

Gorąco polecam.
Jeśli nie oczekujecie szybkiego tempa akcji, potraficie odnaleźć przyjemność w opisach lasu, lisa, strumyka, jeśli umiecie zachwycić się historią Polski i pięknem języka polskiego, lubicie, gdy literatura skłania do refleksji oraz szukacie ciekawych niebanalnych bohaterów - to ta książka jest dla Was.

Wyjątkowa historia o początkach Państwa Polskiego. Nie samowity język jakim została napisana książka, styl i dopracowane postacie. W piękny sposób splatane losy bohaterów z wydarzeniami politycznymi i wieloma większymi i mniejszymi bitwami na kartach książki. Jest radość, miłość, prawdziwa walka, "trup ściele się gęsto" jak mawia klasyk. Dla mnie osobiście bohaterem stał się przysłowiowy zwykły ale nie zwykły człowiek z dzikiego boru. Król nim nie jest, ni jego brat ani inny sławny rycerz dworu. Jest bohaterem lecz nie zależy mu na tym, bez niego by brakowało "tego czegoś". Cichy bohater jakiego każdy by chciał mieć w swoim życiu. Pisałem o tym pierwszy raz w książce P. Severskiego - Jagan. Myślałem, że tylko raz to napiszę a jednak im więcej się czyta, można się zaskoczyć. Zwykły człowiek, bez dumy, wyrachowania, o czystym sercu prosty - taki jest Dzik, pióra Karola Bruscha. Pana Karola - byłego żołnierza AK. Dziękuję za ucztę czytelniczą. Zostaję na kolejne tomy powieści.

Zawsze gdy opisywanie są czasy historyczne, kiedy prawie nie było przekazu papierowego, oparte są one na wyobraźni autora. Czy Bunsch podołał - dla mnie tak.

Mieszko I tworzył państwo polskie, głównie przez polityczne szachy, bo to one są ważniejsze, niż rozgrywki wojenne. Dobre sojusze, czy zapewnienie 3 strony o nie mieszaniu się w konflikt, często dają bitewne zwycięstwo.
Przejście na religię chrześcijańską, było dla plemion germańskich, politycznym szachem. Wywołało to wewnętrzne tarcia, ale według autora - Mieszko uporał się z tym szybko.

Najbarwniejszą postacią był prostoduszny (wychowany w lesie) "Dzik", trochę baśniowy, trochę dziecinny, ale swój rozum miał, szczególnie, gdy odnosił się do zabobonów wszelkich religii.

(audio)
Bardzo dobra książka. Co prawda wysłuchana, a nie przeczytana, co może mieć wpływ na moją ocenę. Tak czy inaczej polecam.

(audio)

Nie skonczylam

Nie skonczylam

Książka jest bardzo dobrze napisana, bardzo dobry warsztat literacki. Fabuła i opisy są świetne. Kawał dobrej literatury historycznej.

Dobrze opisane, jak sekta religijna opętuje umysły i wszędzie wpycha macki dla własnej władzy przez sekciarskie zależności. Religia to zawsze było paliwo słabych umysłów i ludzi uzależnionych. Jak choroba zaraża umysły i pęta swobodę umysłów.

Dobrze nakreslone tło historyczne.Podana historia w sposób ,który nie nudzi jak w szkole nauczyciel;)Czyta się fajnie. Oczywiście trzeba posiadać minimum wiedzy historycznej ,by odróżnić postacie oraz wydarzenia autentyczne .

Od siebie dodam, iż nie jest to arcydzieło i początek zniechęcił mnie przy pierwszym podejściu. Niedawno się przemogłem i poszło... Pierwsze 3 tomy serii już przesłuchane.
Przyjemne bajanie, a w tle trochę ciekawych informacji z okresu tworzenia się polskiego Państwa. 1000 lat z okładem minęło, a historia wciąż się powtarza. Motywacje napędzające ludzi pozostają bez zmian do dziś. W tym także motywacje i sposoby działania KK.

Przyjemne bajanie, a w tle trochę ciekawych informacji z okresu tworzenia się polskiego państwa. 1000 lat z okładem minęło, a historia wciąż się powtarza. Motywacje napędzające ludzi pozostają bez zmian do dziś. W tym także motywacje i sposoby działania KK.

• Powieść historyczna
  • Audiobooki