Od pyłu do życia. Pochodzenie i ewolucja Układu Słonecznego

Okładka książki Od pyłu do życia. Pochodzenie i ewolucja Układu Słonecznego John Chambers, Jacqueline Mitton
Okładka książki Od pyłu do życia. Pochodzenie i ewolucja Układu Słonecznego
John ChambersJacqueline Mitton Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN astronomia, astrofizyka
416 str. 6 godz. 56 min.
Kategoria:
astronomia, astrofizyka
Tytuł oryginału:
From Dust to Life: The Origin and Evolution of Our Solar System
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2018-09-21
Data 1. wyd. pol.:
2018-09-21
Data 1. wydania:
2017-01-01
Liczba stron:
416
Czas czytania
6 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301200848
Tagi:
planety życie Układ Słoneczny
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Szkolny przewodnik po astronomii Jacqueline Mitton, Simon Mitton
Ocena 7,1
Szkolny przewo... Jacqueline Mitton, ...
Okładka książki Astronomia z serii Oxford Młodym Jacqueline Mitton, Simon Mitton
Ocena 8,3
Astronomia z s... Jacqueline Mitton, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
23 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
460
52

Na półkach: ,

Bardzo ciężko oceniać taką pozycję , ponieważ jest to lektura z pogranicza książki popularnonaukowej a książki stricte naukowej , specjalistycznej . Trzeba posiadać dość duży poziom wiedzy żeby pokusić się o ocenę merytoryczną zawartości książki natomiast mogę napisać jedynie swoje odczucia dotyczące przystępności i języka stosowanego przez autorów i tu jest naprawdę super , autorzy próbują w niezwykle prosty sposób omówić zagadnienia które ze swej natury wymykają się łatwym opisom . Książka godna polecenia wszystkim którzy interesują się tematyką , zawiera kompendium obecnego stanu wiedzy oraz omówienie najnowszych teorii i koncepcji rozwoju kosmosu.

Bardzo ciężko oceniać taką pozycję , ponieważ jest to lektura z pogranicza książki popularnonaukowej a książki stricte naukowej , specjalistycznej . Trzeba posiadać dość duży poziom wiedzy żeby pokusić się o ocenę merytoryczną zawartości książki natomiast mogę napisać jedynie swoje odczucia dotyczące przystępności i języka stosowanego przez autorów i tu jest naprawdę super...

więcej Pokaż mimo to

avatar
61
11

Na półkach:

Z jednej strony książka ta bogata jest w szczegółowe informacje dotyczące naszego Układu Słonecznego, z drugiej strony informacje te są dosyć wybiórcze i z perspektywy czytelnika książki popularnonaukowej czasami nudne. Być może popełniłem błąd podchodząc do tek książki jak do typowo popularnonaukowej pozycji o kosmosie. Z tej perspektywy książka jest dosyć nudna i rzadko zaskakuje. Polecam raczej zaawansowanym pasjonatom astronomii, kosmologii.

Z jednej strony książka ta bogata jest w szczegółowe informacje dotyczące naszego Układu Słonecznego, z drugiej strony informacje te są dosyć wybiórcze i z perspektywy czytelnika książki popularnonaukowej czasami nudne. Być może popełniłem błąd podchodząc do tek książki jak do typowo popularnonaukowej pozycji o kosmosie. Z tej perspektywy książka jest dosyć nudna i rzadko...

więcej Pokaż mimo to

avatar
75
67

Na półkach: ,

Świetna książka!

Świetna książka!

Pokaż mimo to

avatar
168
15

Na półkach: ,

Książka zawiera wiele szczegółowych informacji na temat powstawania naszego Układu Słonecznego. Odbywamy swoistą podróż od początku istnienia wszechświata, do momentu powstania życia na Ziemi. Książka posiada posłowie do wydania, co uaktualnia zdobyte już informacje. Świetna pozycja dla miłośników astronomii.

Książka zawiera wiele szczegółowych informacji na temat powstawania naszego Układu Słonecznego. Odbywamy swoistą podróż od początku istnienia wszechświata, do momentu powstania życia na Ziemi. Książka posiada posłowie do wydania, co uaktualnia zdobyte już informacje. Świetna pozycja dla miłośników astronomii.

Pokaż mimo to

avatar
585
571

Na półkach: , , ,

Kiedy i jak powstał nasz świat; co zdeterminowało aktualny wygląd Układu Słonecznego (US)? Ciekawym takich pytań, proponuję podróż w czasie, by prześledzić ostatnie 4,5 mld lat ewolucji niewielkiego obszaru jednego z ramion spiralnych niczym nie wyróżniającej się galaktyki. To opowieść o budowaniu się z pyłu, dostępnego po wybuchu dawnej supernowej, kawałek po kawałku świata błękitnej kropki i jej 'koleżanek' korzystających z dobrodziejstw powstałego w centrum Słońca.

Na polskim rynku wydawniczym ukazuje się niedużo książek z nauk ścisłych, które pokazując aktualny front badań, trzymają się bardziej naukowego języka, przy czym nie są czystymi podręcznikami akademickimi. Do takich książek należy zaliczyć pracę „Od pyłu do życia. Pochodzenie i ewolucja Układu Słonecznego” dwóch autorów – astrofizyka planetarnego Johna Chambersa i pisarki specjalizującej się w astronomii Jacqueline Mitton.

Książka podzielona jest logicznie na kilkanaście rozdziałów. Początkowe buduję podstawy pojęciowe, przybliżają techniki stosowane w astrofizyce planetarnej. Trochę jest o datowaniu radioizotopami i metodach analizy procesów zachodzących wewnątrz gwiazd. Dodatkowo pada kilka formalnych sformułowań, do których podczas dalszej analizy ewolucji podsystemów US autorzy się odwołują. W szczególności są to rezonanse orbitalne, moment pędu w układach dynamicznych, sposoby ogrzewania i chłodzenia materii. Na szczęście wszystko podane na tyle prosto, choć wciąż bez utraty ścisłości, że powinien sobie poradzić z nimi początkujący czytelnik. No i nie pada ani jeden wzór (choć poczytywanie tego jako bezwzględny plus byłoby jednak nieporozumieniem). W środkowej części publikacji, autorzy opisali krótko charakterystyki każdej planety. Skupili się na cechach wspólnych, pokazali różnice, by na tej podstawie wyciągać wnioski o historii ich powstania. Poznajemy 'planetarne embriony', 'strefę karmienia' i inne zjawiska, które formowały światy planetarne.

Najcenniejszą lekcją z lektury, szczególnie dla czytelnika dalekiego od codzienności pracy współczesnego naukowca, jest chyba opis sposobu prowadzenia badań. Dziś niemal nie da się uprawiać nauk inaczej niż interdyscyplinarnie, co w przypadku badania historii US oznacza łączenie licznych specjalności – geologię, hydrologię, heliofizykę, termodynamikę, astro-biologię, fizykę atmosfery, badania numeryczne czy mineralogię. Takie podejście oznacza nieuchronnie brak ostateczności pewnych ustaleń. Mitton i Chambers wielokrotnie w publikacji dają do zrozumienia co jest faktem, a co hipotezą. Choć pada sporo sformułowań w stylu ‘nie wiemy’, ‘domyślamy się’, to jednak całość pokazuje ogrom pracy, który również dzięki coraz bardziej dokładnym analizom innych układów planetarnych, pozwala zbudować obraz w miarę jednorodny. Analiza hipotez powstania Księżyca czy modele ewolucji pasa asteroid, to rozdziały pokazujące jak prowadzi się badania, łącząc teorię z obserwacjami. Autorzy prowadzą niemal detektywistyczną analizę problemów, które wciąż czekają na rozwiązanie. Niewiele w istocie wiemy o pochodzeniu pierścieni Saturna (str. 299),czy o formowaniu się planetozymali (str. 188-190) - obiektów o rozmiarach powyżej metra, które z czasem musiały zbudować grawitacyjną spójność. Bez tego elementu, nie rozumiemy, jak z drobin pyłu, dostępnych w pierwotnym dysku protoplanetarnym, doszło do uformowania Ziemi i innych planet.

Nakreślony obraz menażerii obiektów i zjawisk, pokazując front badań, uświadamia stopień skomplikowania, zniuansowania i niejednoznaczności. W tej całej złożonej układance zjawisk, autorzy odnaleźli się świetnie z popularnym przekazem. Ich język jest przystępny, a dołączony słowniczek pojęć pomaga dodatkowo w śledzeniu wywodu. Rozważania historyczne stanowią narrację służącą wyłącznie wykazaniu bądź przyczyn błędnego myślenia (jak w przypadku modelu mgławicowego Kanta-Laplace’a),bądź wynikania przyczyna-skutek w spójnym wnioskowaniu prowadzącym do aktualnego stanu badań.

Być może "Od pyłu do życia" czytelnikom, którzy oczekują wartkiej akcji, formy pobudzającej do emocjonalnego odbioru treści, wyda się nieciekawa. Nie ma w niej fajerwerków tej natury. Jest za to solidna dawka wiedzy, która tłumaczy formowanie się naszego najbliższego kosmicznego otoczenia. Trochę szkoda, że liczne zdjęcia są wyłącznie czarno-białe, ale to na szczęście jedyny minus. Pierwsze wydanie angielskie książki, to rok 2013. Polskie tłumaczenie oparto na przejrzanym drugim wydaniu z 2017, zawierającym zaktualizowany dodatek. Ponadto tłumacze w przypisach uaktualnili stan badań (głównie związany z sondami międzyplanetarnymi) do połowy 2018 roku. To duży plus.

Polecam książkę każdemu zainteresowanemu pytaniami i odpowiedziami o pochodzenie Słońca, Ziemi, Księżyca, innych planet, meteorytów, komet i asteroid.

Kiedy i jak powstał nasz świat; co zdeterminowało aktualny wygląd Układu Słonecznego (US)? Ciekawym takich pytań, proponuję podróż w czasie, by prześledzić ostatnie 4,5 mld lat ewolucji niewielkiego obszaru jednego z ramion spiralnych niczym nie wyróżniającej się galaktyki. To opowieść o budowaniu się z pyłu, dostępnego po wybuchu dawnej supernowej, kawałek po kawałku...

więcej Pokaż mimo to

avatar
221
96

Na półkach: ,

"Godny pochwały jest styl obrany przez autorów. Najczęściej rozpoczynają rozdział od opisu danego zjawiska bądź obiektu, następnie przechodzą przez zarys historii jego badań, finalnie dochodząc do najnowszych koncepcji. Jeśli stan wiedzy nie jest pewny, Brytyjczycy wyraźnie to zaznaczają i streszczają wszystkie z rozpatrywanych obecnie hipotez. Nikt tu nie udaje, że wszystko bądź prawie wszystko wiemy. Czytelnik może poczuć, że ma do czynienia z nauką w pełnym tego słowa znaczeniu – ekscytującą, bo wciąż niejednoznaczną i pełną białych plam..."
Cały tekst: https://www.kwantowo.pl/2018/11/28/3-rzeczy-z-od-pylu-do-zycia/

"Godny pochwały jest styl obrany przez autorów. Najczęściej rozpoczynają rozdział od opisu danego zjawiska bądź obiektu, następnie przechodzą przez zarys historii jego badań, finalnie dochodząc do najnowszych koncepcji. Jeśli stan wiedzy nie jest pewny, Brytyjczycy wyraźnie to zaznaczają i streszczają wszystkie z rozpatrywanych obecnie hipotez. Nikt tu nie udaje, że...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    122
  • Przeczytane
    26
  • Posiadam
    12
  • Chcę w prezencie
    5
  • Teraz czytam
    4
  • Do kupienia
    2
  • Popularnonaukowe
    2
  • Naukowe
    1
  • Kosmiczne do kupienia
    1
  • 2021
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Od pyłu do życia. Pochodzenie i ewolucja Układu Słonecznego


Podobne książki

Przeczytaj także