Dr Jekyll and Mr Hyde

Okładka książki Dr Jekyll and Mr Hyde
Robert Louis Stevenson Wydawnictwo: Penguin Books Seria: Penguin English Library klasyka
klasyka
1924-01-01
Data 1. wydania:
1993-01-01
angielski

Chociaż dzisiaj motyw przemiany dobrego naukowca w złego potwora przywołuje pewnie jako pierwsze skojarzenie widowiskowej rozróby komiksowego Hulka, to oryginał nie ma w sobie nic ze sztucznych fajerwerków. "Doktor Jekyll i pan Hyde" jest piękną, przepiękną powieścią o ludzkiej naturze.

Taka mała książeczka, a ile cennej treści w sobie zawiera! Warto ją co jakiś czas sobie odświeżyć, ponownie się zachwycić złotymi myślami o ludziach, o nas samych. Autor zagwarantował nam niesamowity klimat i fascynującą klasyczną grozę, która do dziś inspiruje wielu twórców.

Polecam, według mnie to lektura obowiązkowa.

To niesamowite, że na tak niewielu stronach można zawrzeć tak wiele! Ogromne pole do interpretacji, do przemyśleń. Całość napisana ciekawym językiem, ale bez zbędnych ozdobników. Temat bardzo ciekawy, pozostaje w głowie na długo po przeczytaniu!

świetny tekst, wcale nie taki niewinny, wieloznaczny
dodatkowo to wydanie (Dwie Siostry) okraszone grafikami i kolarzami Adao Iturrusgaraia, pięknie wydane, edytorskie cudo (posłowie na osobnej składce, żółty papier plus nota na czerwonym - tak to się robi)

świetny tekst, wcale nie taki niewinny, wieloznaczny

Doskonały klasyk.
Jest to króciutka książka, a jednak nic jej nie brakuje.
Bardzo oryginalna i fascynująca historia. Szkoda tylko, że znałam jej zakończenie, zanim zaczęłam czytać.
Niemniej jednak jestem zadowolona z lektury i polecam. Nawet jeśli wiecie, jak się kończy. Klasykę warto znać :)

Doskonały klasyk.
Jest to króciutka książka, a jednak nic jej nie brakuje.

Krótka historia, która tak wiele mówi o nas, ludziach. Zdecydowanie należy do tych książek, które po prostu trzeba przeczytać.

Nie bez powodu zwana jest klasyką. Wejście w głąb kruchego umysłu Doktora Jekylla było nader ekscytujące. Do gustu przypadł mi również ''elegancki'' styl autora.

Ponadczasowa i intrygująca opowieść o przewrotności ludzkiej natury, pokazująca iż każdy człowiek to osobna historia pełna zawiłych zwrotów akcji.
Jest to obraz wewnętrznej walki pomiędzy dobrem i złem, okraszony mrokiem, rozpaczą i tragedią i sądzić można, że także chorobą psychiczną. Bardzo doceniam wnikającą w psychikę ludzką końcówkę książki, która jest niesamowicie szczera i pełna emocji, w idealny sposób opisująca dramatyczny w skutkach los bohatera.

2034

Na półkach: , , , , , , ,

Interesująca opowieść, pełna dziwnych wydarzeń, które zostają jednak na końcu wyjaśnione. Historia o ludzkiej naturze, o tym, że każdy człowiek ma więcej twarzy, wady i zalety. Pomyślałam sobie, że ostatni rozdział mógłby zostać zinterpretowany jako relacja z walki z uzależnieniem. Polecam.

„Doktor Jekyll i pan Hyde”, czyli klasyka, którą pewnie znacie, nawet, jeśli nie czytaliście! Od razu ostrzegam, że niezależnie od tego, czy kojarzycie o co chodzi w tej tajemniczej historii, czy nie - nie szukajcie zbyt wielu opisów! W połowie książki zajrzałam na lubimyczytac.pl i to był błąd, bo pod jednym z wydań trafiłam na spoiler zakończenia książki - jeśli więc zaszliście już tu, nie idźcie dalej. Dla bezpieczeństwa założę, że nie wiecie nic i opowiem tyle, ile mogę!

Doktor Jekyll zgłasza się do pana Uttersona celem spisania testamentu - dosyć zagadkowego, bo spadek odziedziczyć ma nieznany nikomu pan Hyde. Nasz prawnik dowiaduje się paru mrożących krew w żyłach faktów dotyczących tajemniczego spadkobiercy. Wszystko wskazuje na to, że to okrutny człowiek, dlatego Utterson próbuje wypytać swojego kolegę, Jekylla, o powody powierzenia całego majątku tak okropnej osobie. Co stoi za tą decyzją? Szantaż? Po tym, jak na ulicy dochodzi do strasznej zbrodni, zaniepokojenie prawnika zaczyna rosnąć, pogłębiane dodatkowo bardzo dziwnym zachowaniem doktora… Kim więc jest dla Jekylla pan Hyde?

To przede wszystkim opowieść o walce dobra ze złem, mrocznych zakamarkach naszych osobowości i pragnień, skrywanych tajemnicach i grzechach, z wplecionym wątkiem kryminalnym. Krótka, zagadkowa, wciągająca. Moje wydanie ma zaledwie 100 stron, więc to idealna lektura na weekend, kiedy chcemy się zakopać pod kocem z książką. Akcja szybko się rozwija, dzięki czemu książkę czyta się jednym tchem, a język i atmosfera momentalnie przenoszą nas do Londynu i jego ciemnych uliczek: „Wiatr porywał słowa i barwił policzki, a ponadto - zdawać się mogło - zmiatał przechodniów […]”.

„Doktor Jekyll i pan Hyde” to klasyka, która wcale nie jest długa, trudna i nudna. To świetnie przedstawiona zagadka zagmatwanej osobowości i ciekawa analiza tragicznych wydarzeń, a także fantastyczny wybór dla wszystkich, którzy chcą dać szansę literaturze klasycznej i trochę ją sobie odczarować.

Lektura "Doktor Jekyll i Pan Hyde" pokazała anormalność ludzkiej psychiki, przedstawiając ją w sposób prawdziwie mroczny. Ową chorobę psychiczną ukazaną w książce można określić mianem rozdwojenia jaźni - co w przypadku głównego bohatera przedstawia naprawdę wyraźnie. Naprawdę trudno było mi ją sklasyfikować. Z jednej strony ma cechy kryminału. Z drugiej jednak, bardziej przemawiają cechy horroru psychologicznego. Książka naprawdę dobra jak na klasyk literatury z okresów XIX wieku. (Klimat londynu z czasów industrialnych można wyczuć z daleka) .Zdecydowanie polecam, nawet z powodu maławej liczby stron, która szczególnie tutaj sprawdza się znakomicie.