W zwierciadle, niejasno

Jacek Santorski & Co
2004-01-01
2004-01-01
Iwona Zimnicka
fantazja mistyka sens życia sens śmierci powieść norweska

Proces umierania przedstawiony chyba w najdelikatniejszy, czarujący wręcz sposób. Płakałam przy tym jak NIESAMOWICIE jest żyć - czuć, smakować, słyszeć, widzieć i móc o tym wszystkim rozmyślać. Śnić i budzić się. Każdego dnia od nowa, w prezencie.
Ale perełki powinny wrócić do morza, tam skąd zostały wyłowione..
Ciekawe moralnie fantasy.

Ale perełki powinny wrócić do morza, tam skąd zostały wyłowione..
Ciekawe moralnie fantasy.

Wstrząsająco smutna, a jednocześnie niosąca otuchę. Towarzyszenie dziecku, nawet trochę już starszemu, w drodze do śmierci - a właściwie "przez śmierć" - w której nawet rodzice nie mogą dotrzymać mu kroku, to głębokie, poruszające doświadczenie.
Gaarder jak zwykle umie wspaniale zareklamować życie, cud istnienia, a robi to tak, że ta afirmacja wydaje się jasna, prawdziwa i pokrzepiająca nawet z perspektywy kogoś, kto umiera. I to umiera tak bardzo za wcześnie.
Piękna mądra książka.

Oswajanie śmierci. Rewelacyjna książka. Poruszająca, bardzo dostępna, magiczna.

Oswajanie śmierci. Rewelacyjna książka. Poruszająca, bardzo dostępna, magiczna.

piękna

piękna

MÓJ NR 1
i tak już pozostanie !!!
Nic tej książki nie jest w stanie przebić! To mój skarb, perełka, oczko w głowie. Odkąd ją przeczytałam (jako mała dziewczynka) po czym zmusiłam mamę by mi ją kupiła, z namiętnością i wypiekami na policzkach do niej wracam.
Ta rozmowa chorego dziecka (Cecylii) z aniołem Arielem jest najpiękniejszą historią, najcudowniejszą relacją i najdelikatniejszym spotkaniem jakiego doświadczyłam w literaturze. To właśnie od tej pozycji zaczęła się moja miłość do Josteina Gaardera...
Dla mnie jest to cząstka mojej duszy, mojego ciała, mojego serca i wreszcie cząstka mojego życia... "uświadamiacz" śmierci, odchodzenia, przemijania...
10/10 z wielkiej miłości !

MÓJ NR 1
i tak już pozostanie !!!

Zmuszająca do refleksji lektura dla wszystkich :)

Zmuszająca do refleksji lektura dla wszystkich :)

,,To nie my przychodzimy na świat, lecz świat przychodzi do nas.
Urodzić się znaczy tyle, co dostać cały świat w prezencie.''

Będąc na praktykach na Oddziale Onkologii i Hematologii Dziecięcej, Pani Psycholog poleciła mi książkę ,,W zwierciadle, niejasno" Gaardena Josteina. Kiedy wróciłam do domu, bardzo chciałam ją kupić, niestety nigdzie nie mogłam jej znaleźć. Na szczęście - w sieci upolowałam ebook'a :-) Tak się złożyło, że wczoraj ją skończyłam...

,,- Spotkałeś Boga? To znaczy osobiście?
- Siedzę teraz twarzą w twarz z niewielkim Jego skrawkiem. Bo patrząc i rozmawiając z jednym z Jego najmniejszych dzieci, patrzę i rozmawiam z Nim.''

Książka opowiada o kilkuletniej dziewczynce, która jest bardzo chora. Pewnej nocy odwiedza ją anioł. Podczas tych spotkań Cecylia i Anioł prowadzą ze sobą bardzo trudne, wzruszające i mądre rozmowy o tajemnicy życia. Piękne jest to, że Anioł nie pełni funkcji nauczyciela, ale przyjaciela, pomocnika, opiekuna, który zawsze pojawia się, kiedy stan dziewczynki ulega pogorszeniu. Jest jej podporą i wsparciem w ostatniej podróży.

Pracując na oddziale medycyny paliatywnej często obserwuje jak ludzie "gasną". Przychodzą na oddział o własnych siłach, chętnie rozmawiają, interesują się życiem. Z czasem jednak widać jak zaczynają opadać z sił, jak stopniowo wycofują się z Życia Ziemskiego. Jednym z takich objawów jest sen, który zapełnia coraz większą część dnia. W takich sytuacjach często odczuwam smutek, bo wiem, że to ziemskie życie powoli dobiega końca. Jednak nigdy nie zastanawiałam się nad tym co się dzieje wówczas w duszy umierającego człowieka. Może jest to czas, kiedy dusza opuszcza swoje chore ciało i poznaje niezwykłą tajemnice lepszego, piękniejszego świata? Może nie ma już bólu, smutku? Może dusza powoli oswaja się z nową rzeczywistością? Nie wiem, ale wizja przedstawiona w książce jest piękna i na pewno spowoduje u mnie, że ten czas przy umierającym człowieku będę przeżywać w zupełnie inny sposób – nie tylko ze smutkiem, ale też z nadzieją, że już poznaje inny świat I jego tajemnice...

Nie jest to łatwa i lekka książka, w której wszystko jest przedstawione wprost. Budzi niezwykle silne emocje, porusza serce i wywołuje łzy, ale ,,płaczemy, kiedy coś jest smutne, ale też ronimy łezkę, kiedy coś jest piękne''. To książka o wierze, o wątpliwościach, o pożegnaniu, o śmierci, która dotyczy każdego z nas.

,,- Zawsze się zastanawiałam, gdzie może być niebo. Żaden kosmonauta nie widział nigdy choćby cienia Boga czy aniołów.
- A żaden z badaczy mózgu nie widział choćby cienia myśli. Nie ma też badacza snów, który by kiedykolwiek zobaczył sen drugiego człowieka. Ale to wcale nie oznacza, że w ludzkich głowach nie ma myśli czy snów.''

,,To nie my przychodzimy na świat, lecz świat przychodzi do nas.
Urodzić się znaczy tyle, co dostać cały świat w prezencie.''

Na razie napiszę tylko, że tę książkę kocham. A kiedyś tu wrócę i napiszę, dlaczego :D

Sięgnęłam do półki po książkę dla dzieci. Odstawiłam na półkę książkę, w której zawarto wiele pytań.

W dużej mierze takich, na które odpowiedzi nie znają także dorośli.

Docenianie tego, co się ma, miłość do Boga i aktu stworzenia, który dał nam życie. Książka bez celu i z celem, beznadziejna i przepełniona nadzieją. Bez odpowiedzi i z milionem niedokończonych pytań, pozostawionych w głowie czytelnika, razem z mętlikiem. Zarazem wciągająca i nudna.

Polecam tę książkę pełną skrajności.

W dużej mierze takich, na które odpowiedzi nie znają także dorośli.

Kolejna lekko filozoficzna książka Josteina Gaardnera. Tym razem spotykamy małą, nieuleczalnie chorą Cecylię. Anioł Ariel stara się nauczyć ją życia, a w zamian chce się dowiedzieć, jak to jest słyszeć, czuć i smakować, jak to jest być człowiekiem. I chociaż odpowiedzi dziewczynki są czasami zdecydowanie ponad jej wiek, każda daje nam do myślenia.
Jeśli ktoś oczekuje wartkiej akcji i zabawnych dialogów to może od razu odłożyć tą książkę. Jeśli jednak chce odciąć się od świata na jeden dzień i zastawić się nad rzeczami, o których nie mamy czasu pomyśleć na co dzień...

Jeśli ktoś oczekuje...

• Młodzieżowe