Okładka książki Cecylka Knedelek przedstawia: Zasady bezpieczeństwa nie tylko dla przedszkolaków Joanna Krzyżanek
Joanna Krzyżanek Wydawnictwo: Jedność interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Jedność
2016-01-01
2016-01-01
dzieci bezpieczeństwo poradnik bajka

Bardzo fajna, przyjemna i zabawna książeczka dla najmłodszych, ale jak mówi tytuł - nie tylko dla przedszkolaków. Poprzez krótkie historyjki wzięte z życia Cecylki oraz jej gąski Walerki, autorka przemyca ważne zasady na temat zachowania.
Po każdej z nich zawarte zostały wskazówki, czego absolutnie nie wolno robić lub jak należy się zachowywać. Wskazówki te zostały napisane w bardzo przystępny sposób, dzięki temu maluchy otworzą oczy na pewne sytuacje (porównanie dzieci do śledzia czy dzbanka na kompot będzie dla nich z pewnością zabawne). Niestety niebezpieczeństwa czyhają na nas w każdym momencie, a wyobraźnia dzieci jak wiecie, jest nieograniczona. Dlatego też warto je uświadamiać, że np. śmiesznego kształtu butelka przypominająca łabędzia jest tak naprawdę trującym i niebezpiecznym płynem. Zamiast rzucać do dzieci zakazy, nakazy i polecenia typu "nie dotykaj", "nie wchodź tam" lub "zostaw to" łatwiej z nimi porozmawiać i wyjaśnić sytuacje, których skutki mogą być bardzo nieprzyjemne.
Ta książka z pewnością pomoże i zobrazuje dzieciom, że niebezpiecznie może być nawet w ich przytulnym pokoju. Ponadto na ulicy, w sklepie, w łazience, w kuchni, w przedszkolu i szkole, w ogrodzie oraz na wakacjach warto zachować należytą ostrożność i w razie zagrożenia wiedzieć jak się zachować. Cecylka opowie między innymi, dlaczego nie warto: kłamać dorosłych w błahych sytuacjach, rysować kredą na ulicy, wchodzić na półki sklepowe czy oddalać się od grupy na wycieczce szkolnej.
Na końcu książeczki jest również rozdział o tym, jak gąska Walerka zamieniła się w Pinokia, tym samym narażając swoje zdrowie. Uwierzcie, że się da! Oprócz tego obowiązkowo znajdują się w książce numery alarmowe, które bez wątpienia każde dziecko powinno znać na pamięć! Są one kluczowe w uratowaniu komuś zdrowia i życia.
Mimo powagi tematu, ilustracje stworzone przez Zenona Wiewiurkę (tak, przez "u" otwarte) zdecydowanie doprowadzą dzieci to ataku śmiechu!
Przy okazji nadchodzącego dnia dziecka oraz zbliżających się wakacji, polecam tę książkę bez zastanowienia!

MaleWielkieKsiazki.blogspot.com
Cecylki jeszcze dobrze nie znamy, ale właśnie rozpoczynamy czytanie serii książek z jej udziałem..
Pierwsze zaskoczenie, to, że Cecylka nie jest niesfornym maluchem, który wciąż sprawia jakieś kłopoty. A tak jakoś kojarzyło się jej nietypowe imię i nazwisko. Co więcej, mogę śmiało nazwać ją dziewczynką na 3R, rezolutna, roztropna i rozsądna. To ona bowiem, przestrzega, uczy, daje wskazówki oraz niejednokrotnie ratuje z opresji gąskę Walerkę. Właśnie co do Walerki - tutaj znaleźliśmy niesfornego malucha! Gąska uczy się na własnych błędach. Często popełnia je w wyjątkowo nieprzemyślany sposób i na jej przykładzie, dzieci mogą zobaczyć przykre skutki nieodpowiedniego zachowania.
Akcja każdego rozdziału tej książeczki odbywa się w innym miejscu. Rozpoczynamy na ulicy i to zaśnieżonej, gdzie gąska wypróbowuje swoją nową hulajnogę. No cóż, na rezultaty nie trzeba długo czekać. A my, zaraz po tej historii, dowiadujemy się, jak prawidłowo przemieszczać się po chodniku, że nigdy, przenigdy nie można wchodzić na przejście dla pieszych, kiedy świeci czerwone światło. Jest też o odblaskowych światełkach i ubraniach.
Chwilę później przenosimy się do supermarketu. Tutaj Walerka również lekko zaszalała i piramida wykonana ze słoików z dżemem rozpadła się w kilka sekund. Co się stało dalej. Trzeba było upiec mnóstwo ciasteczek z dżemem i były to chyba najdroższe wiśniowe ciasteczka. W sklepie czyhają różne niebezpieczeństwa. Od ułożonych piramid z puszek, przez możliwość zaginięcia pomiędzy wysokimi regałami, aż do niebezpiecznych środków i płynów myjących, które nie dość, że mogą się rozlać, kiedy niepotrzebnie je odkręcimy, to są również mocno szkodliwe.
Kiedy wracamy do domu, poznamy niebezpieczeństwa, jakie mogą grozić w kuchni, łazience, a nawet w pokoju. Sporo się tego uzbiera. Zajrzymy również do ogrodu oraz pojedziemy na wakacje, bo wszędzie trzeba być ostrożnym i przewidującym.
Gąska Walerka ma dużo szczęścia i wychodzi cało z opresji, ale to głównie dzięki naszej Cecylce. Ta dziewczynka potrafi delikatnie, ale stanowczo i z całą swoją wiedzą, przekazać swojej małej przyjaciółce najważniejsze zasady zachowania. Nie krzyczy, nie wypomina gąsce jej nieodpowiedniego zachowania, ale skutecznie i cierpliwie tłumaczy, wyjaśnia i uprzedza, co może się wydarzyć. A jest tych zagrożeń naprawdę wiele.

MaleWielkieKsiazki.blogspot.com

Przed nami wakacje - czas beztroskiej zabawy, spędzania czasu na powietrzu, jak i też niestety licznych upadków, kontuzji i innych obrażeń naszych ciał, a zwłaszcza ciał najmłodszych. Dlatego też przed tym wakacyjnymi wojażami warto zasiąść z naszymi dzieci do wspólnej lektury wspaniałej książeczki pt. "Cecylka Knedelek przedstawia: Zasady bezpieczeństwa nie tylko dla przedszkolaków" autorstwa Joanny Krzyżanek, której to lektura pozwoli nie tylko uchronić się przed wieloma wypadkami, ale także i nauczy nasze dzieci tego co robić, gdy już do nich dojdzie...

Podobnie jak to miało miejsce w przypadku poprzednich spotkań z tym cyklem, tak i tym razem naszymi narratorkami i przewodniczkami po tej opowieści, są malutka dziewczynka - Cecylka Knedelek i jej urocza gąska - Walerka. To właśnie ta niezwykła i przesympatyczna para przedstawia interesujące historie ze swojego życia, które obrazuje ryzykowne i niewłaściwe zachowania, mogące doprowadzić do bardzo przykrych i bolesnych wypadków. Ot, począwszy chociażby od ryzykownego i niewłaściwego poruszania się po ulicy, poprzez nierozsądne próby wybielenia poplamionej maskotki, a na zbyt optymistycznej wspinaczce na wysokie drzewo, skończywszy... To oczywiście tylko niektóre z wielu barwnych historii, jakie znajdziemy w tej książce, które uczą nasze pociechy tego, jak unikać ryzyka i wszelkich zagrożeń!

Najnowsze dzieło Joanny Krzyżanek, kontynuuje swoją wspaniałą, bajkowo - edukacyjną opowieść o przygodach Cecylki i Walerki. Kontynuuje w mistrzowskim stylu, czyli za pomocą zabawnych opowiadań, pięknych i kolorowych ilustracji oraz przystępnych, jasnych i w pełni dostosowanych do możliwości dziecka wskazówek i porad, jakie to wieńczą każdą z historii. Dzięki temu też lektura tej pozycji jest niezwykle przyjemna, radosna, a przy tym bardzo pouczająca, co zawsze jest godne pochwały. Całości dobrego efektu dopełnia efektowne i piękne wydanie tej pozycji, o jakie to zadbało Wydawnictwo Jedność!

Pod względem fabularnym, mamy tu do czynienia z ciekawymi, intrygującymi, przesyconymi humorem i familijnym ciepłem opowieściami o przygodach naszej ulubionej pary - dziewczynki i jej gąski. To świetna zabawa, niezwykłe emocje i wielkie pole do popisu dla dziecięcej wyobraźni! Obok tego książka ta niesie sobą cenną lekcję na temat wszelkich możliwych zagrożeń, czyhających na młodego czytelnika tak w przedszkole, szkole, na podwórku i w mieście, jak i też we własnym mieszkaniu. Myślę, że ów dobór i rozpiętość tych miejsc jest tu szczególnie ważna, gdyż dzięki temu dziecko łatwiej zrozumiem płynący z tej książki przekaz, mogąc bez trudu odnaleźć się w przedstawionych tu sytuacjach jako tych, które zna z codzienności.

Wspaniałym i niezwykle ważnym dopełnieniem wartości tekstowej tej książki, jest jej wyjątkowa warstwa ilustracyjna. Warstwa, autorstwa Zenona Wiewiurki, który to obdarzył tę opowieść pięknymi, niezwykle malowniczymi i bardzo ciepłymi w swym charakterze ilustracjami. To rysunki, które w pełni oddają znaczenie i morał zawartych tu opowieści, jak i też tworzą wyjątkową, rodzinną, bajkową atmosferę przy wspólnej lekturze tego dzieła. Ponadto warto zwrócić tu także uwagę na to, iż ilustracje te przybierają tu różnorodny układ i rozmiar, czyniąc tę książkę jeszcze bardziej zaskakującą, ciekawą i wielowymiarową.

Kluczem do spełnienia edukacyjnej roli tej lektury, wydaje się dobór głównych postaci, które to uczą dzieci tego, jak postępować na co dzień, by uniknąć wszelkich niebezpieczeństw. To mała, ale już niezwykle mądra i obeznana z rozmaitościami życia Cecylka, oraz malutka, nieświadoma zagrożeń i wciąż ucząca się świata jej gąska - Walerka. To właśnie te przesympatyczne zwierzątko pakuje się tu w tarapaty, z których to ratuje ją Cecylka, tłumacząc następnie to, jak wielkie głupstwo popełniła. Myślę, że ten dobór postaci i ich ról - nauczyciela i ucznia, okazał się tu strzałem w dziesiątkę, gdyż dzięki temu dzieci o wiele szybciej odnajdą się w tym świecie, jak i również polubią w jednej chwili te dwie bohaterki, których tak naprawdę nie polubić się nie da!

"Cecylka Knedelek przedstawia: Zasady bezpieczeństwa nie tylko dla przedszkolaków", to kolejna wspaniała i niezwykle cenna odsłona cyklu Joanny Krzyżanek. Świetna za sprawa swej zabawnej i emocjonującej fabuły, cenna zaś dzięki lekcji życia, jakie sobą ona niesie. Myślę, a właściwie to jestem o tym przekonana, iż lektura tej książeczki powinna być pozycją obowiązkową dla każdego dziecka i jego rodziców, zwłaszcza przed wakacjami! Zatem drogie mamy i drodzy tatusiowie - poświećcie swój czas na wspólną lekturę z dzieckiem tej oto pozycji, gdyż z pewnością będzie to jedna z najlepszych i najwłaściwszych decyzji w waszym życiu!

• Literatura dziecięca i młodzieżowa
  • Książki Zosi
  • Dla dzieci i nie tylko
  • Uczy I Pomaga