Skrzywdzona

Feeria Young
2018-07-18
2018-07-18
Karolina Pawlik
amnezja wypadek miłość tajemnice sekta

Do szkoły Scarlett przychodzi nowy uczeń- Noah. Dziewczyna szybko zakochuje się w chłopaku z wzajemnością. Scarlett jednak nie pamięta sytuacji ze swojego 4letniego dzieciństwa. Wypadek samochodowy jednak powoduje przebłyski w pamięci. Co wydarzyło się we dziecięcym życiu Scarlett?

Książka jest napisana z perspektywy Scarlett i Noaha. Czyta się ją bardzo szybko. Opisuje działanie sekty. Jest typowym młodzieżowym thrillerem. Według mnie książka nie jest nudna, ale nie ma tam nic specjalnego. Polecam w szczególności dla początkujących czytelników thrillerów.

Wciągająca książka. Poniekąd pokazuje jak działają sekty i jak umysł jej członka, a przede wszystkim młodego człowieka, może zostać wyprany.

Scarlett nie pamięta nic sprzed swoich czwartych urodzin. Za każdym razem, gdy stara się coś sobie przypomnieć we znaki daje się jej okropny ból głowy. Rodzice opowiadają jej o wydarzeniach, których zapomniała, prawdopodobnie w wyniku traumy, jaką wywołał pożar w jej dawnym domu. Jednak kiedy Scarlett przeżywa wypadek samochodowy kilka mglistych wspomnień powraca, lecz nie mają nic wspólnego z opowieściami rodziców. W dodatku pytani o to, nie chcą nic wyjawić córce na ten temat. Poza tym w życiu Scarlett pojawia się Noah, w którym dziewczyna od razu się zakochuje. Chłopak jest gotowy pomóc jej rozwiązać tajemnicę wspomnień, jednak jego pobudki są zupełnie inne niż te, które kierują Scarlett.
Liczyłam na kolejną świetną książkę spod pióra Natashy Preston, jednak spotkało mnie ogromne rozczarowanie. Myślałam, że to kolejna trzymająca w napięciu powieść, ale w rzeczywistości książka w ogóle mnie nie porwała. Nie polubiłam głównej bohaterki, ponieważ była bardzo naiwna i aż żal mi jej było, gdy tak szybko zakochała się w Noahu. Zresztą on również nie skradł mojej sympatii. Ich związek był dla mnie wzięty z kosmosu i nie mogłam się nie irytować, czytając o ich relacji. Sama fabuła również do mnie nie przemówiła. Założenia Wieczystej Światłości były oderwane od rzeczywistości i rozumiem, że tak miało być, ale to, że Scarlett okazała się Światłem nie ma żadnych podstaw. W ogóle mam wrażenie, że ta książka nie została przemyślana. Jak dla mnie początek powieści jest beznadziejny, a akcja przewidywalna i niekoniecznie ciekawa. Przyznaję, że na początku bardzo się nudziłam, dopiero na koniec było odrobinę lepiej, ale nie wystarczająco. Czytając pierwsze rozdziały czułam się jakbym czytała marne opowiadanie amatora, a nie thriller znanej autorki. Nie polecam, zawiodłam się.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przeczytałam większość książek Natashy Preston i muszę przyznać - najgorsza ze wszystkich. Zbyt szybko rozwijająca się relacja głównych bohaterów, przez większość książki nic się nie dzieje, a już na 30 stronie wiedziałam jak się skończy. Najlepsza rzecz to zakończenie, które i tak niezbyt mnie zadowoliło. Inne książki tej autorki bardzo mi się podobały, ale ta pozycja to niewypał dla mnie.

Scarlett nie pamięta nic sprzed swoich czwartych urodzin. Za każdym razem kiedy próbuje sobie coś przypomnieć, ból głowy daje o sobie znać i żadne wspomnienia nie wracają. Kiedy w jej szkole pojawia się nowy uczeń, Noah, Scarlett od razu się w nim zakochuje, ale najlepsze w tym wszystkim jest to, że chłopak odwzajemniam jej uczucia. Niespodziewany wypadek samochodowy przywraca Scarlett fragment wspomnień i od tej pory dziewczyna jest zdeterminowana, aby przypomnieć sobie pierwsze cztery lata swojego życia. Oczywiście zawsze może liczyć na Noaha, ale jakie są prawdziwe powody jego zaangażowania?
"Skrzywdzoną" Natashy Preston czyta się w mgnieniu oka. Na początku nie byłam przekonana do tej książki, ponieważ nie podobało mi się to, jak szybko rozwijała się relacja między bohaterami, która tak naprawdę była kompletnie wzięta znikąd. Oczywiście dobrze zdaję sobie sprawę, że tak właśnie miało być, to było wszystko zamierzone, to i tak strasznie mi to zgrzytało. Ale żeby nie spojlerować nie będę zagłębiać się w ten temat.
Z każdą stroną akcja powieści rozwijała się coraz szybciej, nabierała tempa, a ostatnie rozdziały są zdecydowanie najlepsze.
Mimo dostrzegania paru wad, wciągnęłam się w historię Scarlett i polubiłam główną bohaterkę. Potrafiłam postawić się w jej sytuacji i zrozumieć podejmowane przez nią decyzję. Dziewczyna z pewnością nie miała łatwo, a jej uczucia jak najbardziej były adekwatne do sytuacji i myślę, że na jej miejscu czułabym tak samo.
"Skrzywdzona" zdecydowanie zaskoczyła mnie swoją treścią, bo nigdy nie spodziewałabym się tego, co zastałam w środku. Momentami może wydawała mi się dziwna, ale nie odbierało mi to przyjemności z czytania, bo była to miła odskocznia od rzeczywistości. "Skrzywdzona" z pewnością wyróżnia się na tle innych książek dla młodzieży i moim zdaniem to czyni ją wyjątkową. W żadnej książce nie spotkałam się z taką tematyką.
Polecam, ponieważ jest to pozycja warta uwagi. Osobiście bardzo lubię książki Natashy Preston i z pewnością przeczytam każdą książkę, która wyjdzie z pod pióra tej świetnej autorki.

Pomysł na historię sam w sobie ciekawy i intrygujący. Natomiast dialogi są sztuczne, charaktery postaci mało wyraziste, a głównych bohaterów trudno polubić. Książka jest bardzo szybka do przeczytania, jednak miejscami tak nierzeczywista, że aż kiczowata.

Przeczytałam wiele negatywnych opinii na temat tej książki. Po części się z nimi zgadzam. Wątek miłosny rozgrywa się dosyć szybko, być może i za szybko, mimo, że dotyczy on dwojga nastolatków, a nastoletnie miłości niezwykle często rozwijają się właśnie w takim tempie. Pomijając ten fakt, uważam, że powieść jest bardzo wciągająca. Nie ma chwili na nudę, wielość wątków jest dodatkowym atutem. Mimo, że niemal od początku wiadomo, że Noah będzie wprowadzał w historię jakieś zamieszanie, książka w wielu momentach zaskakuje. Bardzo podoba mi się idea sekty, ich zachowań i wierzeń. Było to moje pierwsze spotkanie z Natashą Preston i zapewne sięgnę po kolejną książkę jej autorstwa.

Szczerze mówiąc zawiodłam się. Sprawy między Scarlett a Noahem toczyły się szybko. O wiele za szybko. Ledwo co się poznali, a już są szczęśliwą parą. Co więcej, wybiegają daleko w przyszłość, gdzie dobrze wiedzą, ile będą mieli dzieci czy jak będzie wyglądać ich dom. Tak, jakby autorka starała się pobić jakiś rekord najszybszego związania z drugą osobą. Dodatkowo tajemnicza sprawa amnezji głównej bohaterki. Scarlett nie pamięta nic sprzed swoich czwartych urodzin, a kiedy próbuje sobie przypomnieć kończy się to bólem głowy, ale wiecie co? Czułabym się dokładnie tak samo. Normalne jest to, że wspomnienia z tak wczesnego dzieciństwa się zacierają. A najbardziej raził mnie styl pisania autorki. Opisów było za mało, a dialogi były sztuczne.
Mnie ta książka nie przekonała. Może miałam za duże oczekiwania po innym książkach autorki.

Lekkie, czasem bardzo nierealne, naciągane czytadło na jeden wieczór.

Lekkie, czasem bardzo nierealne, naciągane czytadło na jeden wieczór.

Całkiem fajna młodzieżówka z wątkiem sekty w tle. Bardzo dobrze się czytało a historia wciąga czytelnika od pierwszej strony.
Polecam

Polecam