Mój Einstein na czterech łapach

Bellona
2018-01-01
2018-01-01
pies zabawy szkolenie

Rewelacyjna książka, przedstawiająca pomysły na stosunkowe proste zabawy umysłowe. Pies to istota inteligentna, potrzebująca zarówno stymulacji ruchowej, jak i umysłowej. Ponadto psy uczą się całe swoje życie i nawet psi senior, potrzebuje wyzwań umysłowych na miarę swoich możliwości. Opisane w książce ćwiczenia są świetną drogą do pogłębienia relacji z psem oraz budowania jego pewności siebie w życiu codziennym. Książkę polecam wszystkim świadomym przewodnikom psów, którzy zdają sobie sprawę z tego, że zapewnienie dobrostanu psu to nie tylko spacer wokół bloku. ;)

Naprawdę świetna książka o psach; króciutka , a bardzo dobrze napisane, z pięknymi zdjęciami i mądrym tekstem.

Zachęca do zabawy z własnymi psami, do urozmaicania tych zabaw, bo psy to przecież bardzo inteligentne zwierzęta, które potrzebują i codziennych kontaktów z człowiekiem i bodźców.
Proponowane zabawy z psem nie wymagają ani wymyślnych przedmiotów, ani specjalnych miejsc -jedynie naszej kreatywności. I czasu. I uznania, że pies jest stworzeniem kreatywnym, inteligentnym, pomysłowym - nie tylko odtwórcą naszych poleceń, dobrze zaprogramowaną maszyną.
Autorka wprost zachęca, żeby postawić przed psem zadanie, i poobserwować co zrobi , jeśli chwile wstrzymamy się z dawaniem mu wskazówek, czego od niego oczekujemy.

Autorka kładzie też nacisk na to co ważne, ze to my bawimy się z psem, a nie dajemy psu coś, żeby bawił się sam, pies nie ma się też nagradzać sam, nagroda zawsze pochodzi od właściciela, należy dać psu tez czas na pomyślenie, należy być kreatywnym i zawsze nadzorować zabawę psów i dzieci.

Zabawy nadają się też dla psów starszych czy niepełnosprawnych. Pokazują jak kreatywne są psy. Trochę przypominają testy Corena, jednak ich głównym celem nie jest zbadanie inteligencji psa, ale wspólna zabawa.

Oczywiste jest, ze autorka zakłada, ze właściciel psa nauczył swojego psa takich podstaw, jak 'siad" "daj" czy 'zostań" , i proponowane zabawy wykorzystują proste, podstawowe, znane psu polecenia.
Ale nawet jeśli jakiś pies tego jeszcze nie umie -to warto ich nauczyć , bo ułatwiają codzienne życie z psem i bardzo się przydają do bardziej skomplikowanych zabaw.

Książka bardzo ładnie wydana, przyjemnie się czyta i ogląda, niestety ćwiczenia w niej opisane są dość trudne i na pewno nie nadają się dla początkujących. Nie jestem przekonana również co do ich sensowności.

• Psy
  • Psie 🐶🐶🐶