ROZWIŃ ZWIŃ

2018-07-25
Data 1. wydania:
2016-10-04
Tomasz Gałązka
Indianie literatura amerykańska niebezpieczeństwo osadnik porwanie poszukiwanie własnej tożsamości przyjaźń Teksas trauma wędrówka zabójstwo zaufanie
Inne

więcej Więcej

Oficjalne recenzje i

O przyzwoitości

Link do recenzji

1877 14 280

Na półkach: , , , ,

Napisane z talentem. Trzeba się było tylko przyzwyczaić do tego, że w tekście dialog nie jest wydzielony, więc narracja się z nim zlewała. Ale ten zapis nadał całej powieści jakiś specyficzny klimat. Podobało mi się. (Za goodreads.com)

Nietrudna opowiastka, trochę historyjka z morałem, trochę powieść drogi. Kilka informacji o tamtejszych realiach społeczno-politycznych, ale główny wątek miałki i bez głębi. Nudna i nieciekawa.

No coż, "Na południe od Brazos" to to nie jest, niemniej szybko i sprawnie się przez tę powieść płynie, jak kajakiem po rzece w odległym Teksasie. Bohaterami są stary dziad i dziesięcioletnia dziewczynka, których połączył los w kraju, gdzie biały porządek dopiero się uczył dominować nad tym czerwonym. Ponadto kraj ów nie jest jeszcze zalany asfaltem i w książce raz po raz...

Przeczytałem tę powieść, ponieważ zachęcił mnie zwiastun filmu. Myślałem, że to będzie bardziej western, ale koniec końców okazało się, że to raczej lekki melodramat ku pokrzepieniu serc.

Ciekawa powieść, przeczytałem skuszony po obejrzeniu filmu wizją że książka będzie lepsza i nie zawiodłem się. Zarówno książka jak i adaptacja filmowa są dobrymi dziełami.

Nigdy wcześniej nie słyszałam o Paulette Jiles. I prawdopodobnie nigdy nie sięgnęłabym po jej książkę, gdyby nie ten wciąż i wciąż wyświetlający mi się na stronie głównej Lubimy Czytać trailer do filmu Netflixa powstałego na podstawie „Nowin ze świata” właśnie. Obejrzałam w końcu zwiastun i pomyślałam „hm, to może być niezłe”. I dziś, w kilka godzin po lekturze, mogę już...

Kapitan Kyle Kidd wierzy, że na tym świecie "liczy się to, co zapisane".  Podróżując po Teksasie jest pewnego rodzaju posłańcem, dostawcą nowin ze świata.

"Doszedł do wniosku, że tak naprawdę, w głębi ducha, ludzie potrzebowali nie tylko wiadomości, ale też opowieści o dalekich lądach i sprawach tajemniczych, serwowanych jako konkretne fakty. On zaś dostarczał im te...

2096

Takie pitu, pitu o niczym... Napisane ciężkim językiem... Chociaż muszę przyznać, że końcówka trochę ratuje książkę.

Język tej książki jest bardzo męczący, wybija z rytmu czytania. Rekompensuje to jednak wciągająca, wzruszająca fabuła.

Historia na pewno w pewien sposób poruszająca, jednak styl i duża ilość słów, których nigdy wcześniej nie słyszałam sprawiły, że z książką ,,walczyłam" dość długo. Czytania nie ułatwiały liczne wzmianki o broniach (,,na plecach za pasem nosił krótkolufowy rewolwer systemu Slocuma, pięciostrzałowiec kalibru trzydzieści dwa") oraz powplatane fragmenty historyczne. Mimo tego...

• 2019
  • 2021