Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj

Czarne
2018-06-08
2018-06-08
Hanna Pustuła-Lewicka
architektura Chiny ekonomia gospodarka kultura literatura faktu mentalność obyczaje obyczajowość reportaż Szanghaj sztuka tradycja wspomnienia życie codzienne

Bardzo przyjemna lektura. Niby jest to zbiór reportaży, a fabuła pasjonująca. Poznajemy kolejnych mieszkańców ulicy Wiecznej Szczęśliwości, dowiadujemy się jak wyglądało ich życie w przeszłości, jakie uwarunkowania społeczno-polityczne sprawiły, że mieszkają aktualnie w Szanghaju i prowadzą takie, a nie inne życie. Książka w niezauważalny sposób pokazuje nam szerszy obraz Chin niż jedynie Szanghaj. Przez przemyślany dobór bohaterów autor jest w stanie poruszyć rożne kwestie ekonomiczne. Czym można handlować? Jaki wpływ na życie Chińczyków ma edukacja, a jaki obowiązek meldunku? Dlaczego ważne są koneksje? Jak istotne są łapówki? Czy Chińczyk może być właścicielem nieruchomości? Życie religijne współczesnych Chińczyków też będzie analizowane, a nawet inwestycje w piramidy finansowe, do których zachęcani są ludzie ze starszego pokolenia, i, niestety, tym pokusom ulegają, tracąc całe oszczędności. Przeczytana jednym tchem. Polecam.

Świetna książka. Spora dawka historii i polityki Chin przemycona w przystępnej formie opowieści o (nie)zwykłych ludziach, z którymi bardzo się zżyłam podczas lektury. Polecam.

Rok temu miałem przyjemność poznać reportaż Kaia Strittmattera "Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura". Książka ta pokazywała, że Chiny są krajem pełnym inwigilacji, zarządzanym w sposób autorytarny, pozbawionym wolności słowa - jednym słowem wyjaśniała, dlaczego Chiny są złe. "Ulica wiecznej szczęśliwości” nadała troszkę innego spojrzenia na sprawę Chin. Reportaż Roba Schmitza zrobił coś bardzo ważnego dla czytelnika, który z Chinami ma styczność jedynie przez mass media - pokazał życie zwykłych Chińczyków, którzy cierpieli, wierzyli i marzyli po przejęciu władzy przez Mao Zedonga. "Ulica wiecznej szczęśliwości" przedstawia nieodwracalne skutki oddziaływania wielkiego skoku naprzód na społeczeństwo Chińskie, które ciągną się za nim już przez trzecie pokolenie, a jednocześnie uświadamia, że wszyscy ludzie na Ziemi za wiele się od siebie nie różnią - to nasi reprezentanci nas dzielą.

Trzy ciekawe rzeczy: książka zabiera nas na spacer po jednej ulicy i zapoznaje nas z jej mieszkańcami. Z jednej strony ma się wrażenie czytania dziennika, z drugiej - poznaje się i kontekst, i historię.
Autor dobrze radzi sobie z wplataniem faktów, wydarzeń, dat - ogólnie danych i informacji statystycznych w tekst.
Trzecia rzecz: bohaterowie, których reporter spotyka na swojej drodze, są naprawdę niezwykli!
CAŁA RECENZJA: https://mira-bell.blogspot.com/2021/10/chodzmy-na-spacer-ulica-wiecznej.html

Trzecia rzecz: bohaterowie, których reporter spotyka na...

Amerykanie potrafią pisać świetne, niestandardowe reportaże. U Roba Schmitza mamy zaledwie kilku bohaterów, ale łączy ich osoba autora, który jest bardzo obecny w tekście. Od wielu lat mieszka w Szanghaju wraz z żoną i dziećmi, dodatkowo dobrze zna chiński. Jego rozmówcami i jednocześnie dobrymi znajomymi są mieszkańcy tytułowej ulicy Wiecznej Szczęśliwości, którym szczęścia w życiu często brakuje.

Pochodzą z różnych regionów Chin, dzieli ich wiek i status społeczny, nawet marzenia mają odmienne. Stateczny wujek Feng chciałby mieć po prostu święty spokój, podczas gdy jego szalona żona, ciocia Fu, szuka kolejnych okazji do inwestycji, co kończy się zawsze katastrofą. Chyba nigdy nie spotkałam w reportażu tak barwnej postaci jak pani Fu. Jest przekomiczna, więc brawa dla tłumaczki, że była w stanie tak świetnie oddać jej charakter.

Wśród grona bohaterów mamy też takich, którzy odważnie stawiają kroki w kapitalistycznym świecie oraz tych, którzy z nim odważnie walczą. CK eksperymentuje z biznesem kawiarnianym i jednocześnie sprzedaje akordeony. Pani Zhao prowadzi kwiaciarnię i martwi się o przyszłość swoich synów. A pan Kang stawia się urzędnikom i deweloperom w obronie swojego niewielkiego domu. Naprawdę nietrudno wczuć się w tę sąsiedzką atmosferę, co sprawia, że z ogromną ciekawością śledzimy kolejne odsłony szanghajskiej sagi.

Jest to opowieść o szerokim wachlarzu emocji – zdarzają się fragmenty zabawne, jak i przejmująco smutne. Jest mowa o krzywdzącym systemie meldunkowym, o wielkim głodzie z czasów reform Mao, obozach pracy, zachłannych deweloperach oraz piramidach finansowych. Przez pryzmat jednej ulicy i jej mieszkańców wiele dowiadujemy się o całym kraju. Stworzenie takiego reportażu to naprawdę wielka sztuka.

Rewelacyjna! Autor wykorzystał historie mieszkańców jako pretekst do ukazania życia we współczesnych Chinach. Niektóre aspekty były mi znane, jednak inne mniej lub bardziej mnie zaskoczyły.
Duży plus dla autora za jego bezstronność - czytając zachodnich autorów zajmujących się Chinami czy krajami azjatyckimi mam wrażenie, że często ukryty jest element subiektywności (niezamierzony!) - tutaj tego nie było! Może dlatego tak miło się to czytało :)

Historie sąsiadów autora na ulicy Wiecznej Szczęśliwości są kanwa do opowieści o całych Chinach. Czyta się bardzo przyjemnie i daje spojrzenie na nieco inną kulturę oraz pozwala zapoznać się z życiem mieszkańców i ich problemami w Chinach.

Chiny z perspektywy amerykańskiego rezydenta zaprzyjaźnionego z mieszkańcami Szanghaju. Ciekawe.

Na półkach: , , , ,

Bardzo dobry reportaż. Nie miałam wcześniej pojęcia o tym jak wyglada sytuacja społeczno-ekonomiczna w Chinach. Najbardziej wstrząsnął mną fakt, że dzieci pochodzenia wiejskiego, wychowane w dużych miastach, mają często zaprzepaszczone szanse na zdobycie wykształcenia wyższego. Dlaczego? Przeczytajcie sami! :)

Duża część pokrywa się z moją wiedzą na temat ustroju komunistycznego, ale nie zmienia to faktu, że nigdy nie przestanie mnie zaskakiwać jak ustrój w założeniach równościowy, może zwiększać różnice klasowe i nie szanować podstawowych praw człowieka.

Duża część pokrywa się z moją wiedzą na temat ustroju...

Świetna literatura faktu poświęcona współczesnym Chinom. Amerykański dziennikarz, który posługuje się językiem chińskim i mieszka od lat w Szanghaju, opisał w niej losy kilku wybranych mieszkańców swojej ulicy, ich styl życia, zainteresowania, cele, przeszłość i marzenia. Z wieloma z nich blisko się zaprzyjaźnił, obserwował ich prywatne życie. Przez pryzmat mieszkańców Szanghaju z różnych grup społecznych, różnego wieku i pochodzenia, przedstawił zarys dramatycznej historii Chin i ich współczesności.
Dowiedziałem się wielu naprawdę ciekawych rzeczy o Szanghaju i Chinach, ale też zrozumiałem, że mimo różnicy kultur, zamieszkują je ludzie podobni do nas - pośród wirów historii i polityki starają się po prostu ułożyć sobie życie, zatroszczyć się o rodzinę, realizować marzenia, znaleźć w tym wszystkim sens.

Rob Schmitz Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj Zobacz więcej
Rob Schmitz Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj Zobacz więcej