X-Men 1/1992

Okładka książki X-Men 1/1992 Terry Austin, John Byrne, Chris Claremont
Okładka książki X-Men 1/1992
Terry AustinJohn Byrne Wydawnictwo: TM-Semic Cykl: X-Men (tom 1) komiksy
48 str. 48 min.
Kategoria:
komiksy
Cykl:
X-Men (tom 1)
Tytuł oryginału:
The Uncanny X-Men #129-130, What if... vol.1 #37
Wydawnictwo:
TM-Semic
Data wydania:
1992-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1992-01-01
Liczba stron:
48
Czas czytania
48 min.
Język:
polski
Tagi:
TM-SEMIC X-Men komiks superhero
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Legendy X-Men: Jim Lee John Byrne, Chris Claremont, Jim Lee, Scott Lobdell, Howard Mackie, Ron Wagner
Ocena 7,8
Legendy X-Men:... John Byrne, Chris C...
Okładka książki Wolverine Epic Collection: Noce Madripooru John Buscema, Chris Claremont, Gene Colan, Peter David
Ocena 6,3
Wolverine Epic... John Buscema, Chris...
Okładka książki New Mutants Chris Claremont, Bill Sienkiewicz
Ocena 7,5
New Mutants Chris Claremont, Bi...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
609
233

Na półkach:

Ja rozumiem, że to jest klasyka i w latach 80. komiks robił ogromne wrażenie, ale czytanie go współcześnie to męczarnia. I to mimo nostalgii, bo to przecież pierwsze przygody X-Men, które w Polsce wydał TM-Semic. Komiks jest absurdalnie przegadany, plansze są wręcz zalane tekstem. To te czasy, kiedy każde zdarzenie musiało być łopatologicznie opisane i wyjaśnione, a każde zachowanie czy emocje bohaterów rozłożone na czynniki pierwsze w formie tekstowej. Żeby czasem czytelnik czegoś nie przeoczył i nie musiał za wiele myśleć. Dla mnie takie komiksy są kompletnie niestrawne. Fabuła też nie robi już takiego wrażenia jak kiedyś. Tyle razy już mutanci walczyli ze sobą, umierali, wracali do życia, że ciężko się tym podekscytować. Paradoksalnie w tym archaizmie najlepiej wypadają rysunki. Owszem, są bardzo niedzisiejsze, ale wykonane bardzo staranne i mają swój niepowtarzalny retro urok. Design postaci, kadrowanie, sceny walki, kolorystyka - to wszystko wywołuje uśmiech na twarzy. Niestety czyta się to tak, że zęby zgrzytają.

Ja rozumiem, że to jest klasyka i w latach 80. komiks robił ogromne wrażenie, ale czytanie go współcześnie to męczarnia. I to mimo nostalgii, bo to przecież pierwsze przygody X-Men, które w Polsce wydał TM-Semic. Komiks jest absurdalnie przegadany, plansze są wręcz zalane tekstem. To te czasy, kiedy każde zdarzenie musiało być łopatologicznie opisane i wyjaśnione, a każde...

więcej Pokaż mimo to

avatar
924
99

Na półkach: ,

W roku 1992 wydawnictwo TM-Semic zafundowało nam pierwszy w Polsce komiks z cyklu X-Men. Był to początek Sagi Mrocznej Phoenix zaliczanej po dziś dzień do najlepszych historii o mutantach i zarazem lepszych komiksów Marvela w ogóle.

W oryginale wyszło to w roku 1980 a więc już w latach 90-ych było nieco leciwe. Wiek ten czuć w trakcie lektury, gdyż maniera tworzenia była wtedy nieco inna. Warstwa fabularna zawiera dużo tekstu - nie tylko dialogów, ale również przemyśleń bohaterów i komentarzy narratora. Warstwa graficzna zaś to równolegle ułożone kadry, nie przenikające się, z klasyczną ekspozycją postaci.

Sama opowieść zaczyna się w momencie przełomowym dla X-Men - oto część drużyny odchodzi a pozostali mają zamiar odpocząć po ostatnich walkach. Odpoczynek nie będzie jednak możliwy zbyt długo skoro na bohaterów zarzuca swe sieci tajemniczy Hellfire Club. Kluczową rolę odgrywa tutaj telepatyczna iluzja, jaką roztacza w umyśle Jean Grey alias Phoenix niejaki Jason Wyngarde (Mastermind). Dzięki temu stopniowo przejmuje nad nią kontrolę. Ataki Hellfire Club na podzieloną drużynę X-Men przynoszą częściowy sukces i połowa zespołu zostaje porwana.

To tylko historyjka science-fiction bez głębszych podtekstów, ale niezwykle szczegółowo dopracowana. Wygląda jakby była przygotowywana latami. Scenarzysta Chris Claremont ma tu wszystko zaplanowane, wiele uwagi poświęca relacjom między wszystkimi postaciami jednocześnie dozując w odpowiednim tempie sceny akcji. Kolejne wydarzenia się zazębiają prowadząc nas w gęstej, niepokojącej atmosferze do konfrontacji z potężnym, choć kryjącym się na razie w cieniu Hellfire Club.

Fabule nie ustępują w niczym rysunki. John Byrne stara się być realistyczny, dba o detale, stroje, fryzury, fizjonomie są drobiazgowo oddane.

Trudno uwierzyć, że saga jest dziełem początkujących twórców. Claremont zajmował się wcześniej w Marvelu odpisywaniem na listy a kiedy dostał do pisania serię X-Men była ona trzecioligowym tytułem po próbnym restarcie. Do współpracy zaprosił Byrne'a, który był wówczas również artystą zupełnie nieznanym. W efekcie prowadzenie X-Men powierzono Claremontowi aż na 16 lat a Saga Mrocznej Phoenix przewija do dziś dzień nie tylko w komiksach, ale również filmach.

X-Men 1/92 zawiera również sporo dodatków. Są to prezentacje historii X-Men, jej członków i wykorzystywanego sprzętu technicznego oraz krótki komiks o postaci znanej jako Beast.

W roku 1992 wydawnictwo TM-Semic zafundowało nam pierwszy w Polsce komiks z cyklu X-Men. Był to początek Sagi Mrocznej Phoenix zaliczanej po dziś dzień do najlepszych historii o mutantach i zarazem lepszych komiksów Marvela w ogóle.

W oryginale wyszło to w roku 1980 a więc już w latach 90-ych było nieco leciwe. Wiek ten czuć w trakcie lektury, gdyż maniera tworzenia była...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    16
  • Posiadam
    3
  • Komiksy
    3
  • Marvel
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Tm-Semic
    1
  • Komiksy
    1
  • 59 Komiksy - X-Men i Wolverine
    1
  • Chcę przeczytać
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki X-Men 1/1992


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Green Lantern: Szmaragdowy Zmierzch Darryl Banks, Fred Haynes, Ron Marz, Bill Willingham
Ocena 7,0
Green Lantern:... Darryl Banks, Fred ...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...
Okładka książki Thorgal Saga: Wendigo. Tom 02 Fred Duval, Corentin Rouge
Ocena 7,0
Thorgal Saga: ... Fred Duval, Corenti...

Przeczytaj także