Zrozumieć ACT. Terapia akceptacji i zaangażowania w praktyce

Okładka książki Zrozumieć ACT. Terapia akceptacji i zaangażowania w praktyce Russ Harris
Okładka książki Zrozumieć ACT. Terapia akceptacji i zaangażowania w praktyce
Russ Harris Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) poradniki
poradniki
ACT Made Simple: An Easy-To-Read Primer on Acceptance and Commitment Therapy
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2018-01-01
2018-01-01
Anna Sawicka-Chrapkowicz
terapia akceptacji i zaangażowania ACT

Okładka książki Siedem zasad udanego małżeństwa John M. Gottman, Nan Silver
Siedem zasad u... John M. Gottman, Na...
Okładka książki Kiedy złość rani. Jak uciszyć wewnętrzne burze? Judith McKay, Matthew McKay, Peter D. Rogers
Kiedy złość ra... Judith McKay, Matth...
Okładka książki Rezyliencja. Jak ukształtować fundament spokoju, siły i szczęścia Forrest Hanson, Rick Hanson
Rezyliencja. J... Forrest Hanson, Ric...

terapia akceptacji i zaangażowania wydaje mi się jednym z najciekawszych współćzesnych podejść terapeutycznych, a lektura tej książki pomogła mi uporządkować wcześniejszą wiedzę na jej temat (nie jestem psycholożką). wiele fragmentów łatwo było mi odnieść do siebie samej. ogólnie polecam każdemu, kto interesuje się własnym wnętrzem!

Podstawa, jeśli ktoś pasjonuje się ACT’em. Bardzo zwięzła i przejrzysta. Bardzo pomocna w systematyzowaniu konceptualizacji, zawiera ważne ćwiczenia.

Jeden z najlepszych podręczników wyjaśniających Terapię Akceptacji i Zaangażowania. Korzystam z niego często i wykorzystuję wiele ćwiczeń w trakcie sesji. Napisany bardzo przystępnym językiem. Naładowany ćwiczeniami, dialogami z sesji, konspektami. Bardzo praktyczny, ale bardziej dla terapeutów niż osób zainteresowanych udziałem w terapii. Polecam bardzo!

Dla ACTowców pozycja niemal obowiązkowa, jednak warto po nią sięgnąć, chcąc po prostu poczuć siłę zmiany. Akceptacja to wciąż nieodkryty i niedoszacowany zasób, z którego możemy korzystać bez względu na wiarę w psychologiczne narzędzia rozwoju osobistego.
Krok po kroku wchodzimy w świat heksafleksu, mając okazję nie tylko poznać jego teoretyczne podwaliny, ale praktycznie zmierzyć się z wyzwaniami elastyczności psychologicznej i z uważnością sprawdzić, co to "z nami robi". Polecam!

Podstawowy podręcznik wprowadzający do terapii akceptacji i zaangażowania. Przystępnie napisany, brakowało mi więcej przykładów klinicznych.

Książka w oryginale została wydana w 2009 roku, polski przekład ukazał się w roku 2018. Mimo dziesięciu lat na karku (pamiętajmy: ACT rozwija się dynamicznie),wciąż jest to wartościowe źródło wiedzy na temat terapii akceptacji i zaangażowania. W 2019 r. na rynku angielskim pojawiło się jej drugie wydanie, które w zasadzie jest już inną książką (autor szacuje, że ponad 60% materiału jest nowe, reszta zaś została przez niego znacząco przeredagowana). Miejmy nadzieję, że wkrótce i ona zostanie przetłumaczona. Póki co, cieszmy się tym, co mamy!

W wielkim skrócie... czas iść do przodu ;)

Takie właśnie przesłanie niesie ze sobą ta książka. Przesłanie brzmiące może banalnie, ale mające w sobie wielki sens. Sens tym większy, że oparty na pewnej terapii opracowanej przez specjalistów, a nazwanej w skrócie ACT - terapii rozwijającej powyższy sens o dwa, tak naprawdę kluczowe w całej tej lekturze, zdania:
1). Zaakceptuj to, na co nie masz wpływu.
2). Działaj tam, gdzie Twoje działanie przyniesie skutek.
Proste? ;)

Niby proste - niby oczywiste. A jednak wcale ani takie proste ani oczywiste nie jest ;) Na temat ACT napisano szereg publikacji (na moim blogu również takowe znajdziecie, może nie traktujące tylko i wyłącznie o ACT, ale bardzo wiele z niego czerpiące: "W sieci natrętnych myśli", "Relacje na huśtawce"). Ta jest wyjątkowa o tyle, że zajmuje się tylko i wyłącznie samym ACT - i to w bardzo wszechstronny sposób.

Russ Harris wychodzi od założeń teoretycznych, przedstawiając podstawy samej terapii, cele jakie stawia ona jej uczestnikom i efekty, jakie ma w teorii pomóc osiągnąć. Książka jest świetnie napisana. Czytelna, w łatwy i prosty sposób tłumacząca zawiłe kwestie, a bogata i cenna przede wszystkim dlatego, że zawiera mnóstwo ćwiczeń, codziennych zadań i odniesień do przykładów "wprost z terapii wziętych" - oparcie jakiejś bazy teoretycznej na rzeczywistych przykładach zawsze dodaje jakiejś treści wiarygodności. Nie inaczej jest i tym razem.

Tak naprawdę wielką - chyba największą - siłą tej lektury jest jej do bólu pozytywny przekaz. Autor nie owija w bawełnę, nie raz i nie dwa razy przyznaje, że wiele nawarstwionych problemów to nie igraszka ani coś, co można zbyć machnięciem ręki - ale pokazuje też (co ważne - pokazuje na spokojnie),że to tylko problemy do rozwiązania. Ok - czasem szereg problemów. Czasem problemów rzeczywiście trudnych i pętających swoją istotą wszelkie działanie. Ale PROBLEMÓW DO ROZWIĄZANIA. Nigdy bowiem nie ma sytuacji bez wyjścia, nieważne jak beznadziejna by się ona wydawała. Harris nieustannie o tym przypomina. I to jest szalenie ważne.

Z całej książki tchnie taka... pozytywna myśl :) Dobra energia :) Może jest tak dlatego, że autor pokazuje konstruktywne rozwiązania (lub chociaż drogi prowadzące do rozwiązań) kwestii nieraz ludzi w sposób totalny przerastających? Być może o to chodzi... Tak czy inaczej - lektura ma mega pozytywny wydźwięk :) To może tylko pomóc ;) ...

... W czym może pomóc? W - znów będzie trywialny slogan ;) - naprawie samego siebie i w szeroko pojętym RUSZENIU DO PRZODU. Okropnie brzmi, zdaję sobie z tego sprawę. Czy jednak rzeczywiście tak okropnie?... W naszej rodzimej, polskiej rzeczywistości - zapewne tak. Z uwagi na całe pokolenia utrwalania stereotypów każących myśleć, że osobiste problemy, również te "w głowie", to coś niegodnego, coś co trzeba chować w szafie pod kluczem, i nie daj Boże wyjść z tym na zewnątrz w poszukiwaniu pomocy. Czyste kretyństwo... Żyjemy w czasach, kiedy różnego rodzaju problemy wewnętrzne, od depresji poczynając, na poważnych schorzeniach psychicznych kończąc, nie są czymś, co omija ludzi. To element chorób cywilizacyjnych tego świata i może czas najwyższy to przyznać, zamiast zamiatać pod dywan, czyniąc z tych kwestii w dalszym ciągu coś, co jest podstawą do wytykania palcami i śmiechów słyszanych zza pleców. Może to się kiedyś w naszym pięknym, nadwiślańskim kraju, zmieni. Byłoby miło.

Jeśli macie różnego rodzaju problemy, zdiagnozowane lub nie, jeśli jesteście czasem zagubieni - nie "zamiatajcie tego pod dywan". Wizyta u kogoś, kto może pomóc, to dobry pomysł :) A na początek... może jakaś lektura? Nawet ta ;) ... To już - wiem o tym - może pachnieć domorosłą pseudo-poradą psychiatryczną, no ale zakładam, że jeśli ktoś czyta opisy książek, to dobiera lektury pod kątem tego, co przeczyta w tymże opisie. Jeśli więc znajdziecie w opisie "Zrozumieć ACT" coś niepokojąco podobnego do Waszych codziennych myśli... może czas na małą lekturę? ;)

"Zrozumieć ACT" to także cenna publikacja dla specjalistów, studentów, a także dla wszystkich "zainteresowanych tematem" pasjonatów. Żaden z potencjalnych, wyżej wymienionych czytelników, nie powinien czuć się po lekturze zawiedziony ;)

Dziękuję Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za egzemplarz recenzencki.

Recenzja także na:

W wielkim skrócie... czas iść do przodu ;)

1)....

• Psychologia
  • Psychoterapia
  • Mam

Dodaj cytat z książki Zrozumieć ACT. Terapia akceptacji i zaangażowania w praktyce