Pułapka szczęścia. Jak przestać walczyć i zacząć żyć

Okładka książki Pułapka szczęścia. Jak przestać walczyć i zacząć żyć Russ Harris
Okładka książki Pułapka szczęścia. Jak przestać walczyć i zacząć żyć
2012-01-01
2008-06-26
Opracowanie zbiorowe
szczęście akceptacja smutek

Ciekawa książka, dużo pomocnych technik i naprawdę mądrych zagadnień, jednak język jakim jest napisana sprawił, że raczej się przy niej męczyłam. Znam lepsze pozycje o podobnej tematyce :-)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pomocna książka. Jeżeli zainwestujesz swój czas i energię to możesz się nauczyć pożytecznych i pomocnych technik. Wykonuj solidnie ćwiczenia. Połącz z regularnymi praktykami mindfulness i możesz naprawde się czegoś o sobie dowiedzieć i znaleźć spokój. Jeżeli szukasz książki samopomocy to to jest bardzo dobra pozycja. Udokumentowana, sensowna, żadne amerykańskie "positive thinking" ACT - Accaptance and Commitment Theory to poważna i bardzo szeroko praktykowana dziedzina psychologii z udokumentowanymi pozywytwnymi wynikami.

Wszyscy chcemy czuć się dobrze, nikt nie chce czuć się żle. To oczywiste. Jednak często bywa też tak, że od swoich negatywnych uczuć/doznań/emocji po prostu uciekamy. Przy czym w pracy tej zupełnie brak jest nacisku na indywidualną genezę tego nawyku, autora zajmuje tutaj wyłącznie sam fakt ucieczki od bólu. W sumie nie dziwi mnie to bowiem jest to książka z dziedziny terapii ACT (Acceptance and Commitment Therapy - terapia akceptacji i zaangażowania),która przynajmniej w jednej swojej części opiera się na założeniach szkoły behawioralno - poznawczej, a więc tego rodzaju terapii, która zwraca uwagę zdecydowanie bardziej na fakty i zachowanie niż na doznania osobiste, które wg niej nie podlegają obiektywnemu badaniu. Poza ucieczką (np. w uzależnienia, walkę z tymi negatywnymi myślami, etc.) robimy też nałogowo wręcz coś innego - zaczynamy pożądać pozytywnych uczuć/doznań/emocji. I wtedy właśnie wpadamy w tytułową "pułapkę szczęścia". A czynimy tak, zaniedbując nasze wartości. I to jest druga strona tej pracy - ewidentny wpływ myśli V. E. Frankla, o którym zręsztą autor kilkakrotnie wspomina i którego jedna książka znajduje się na liście polecanej lektury. Trzecim elementem jest świadomość czy też "uważność". Wszystko to służy uświadomieniu sobie swoich zgubnych nawyków i przypomnieniu, jakimi wartościami się w życiu kierujemy. Z punktu widzenia "pułapki szczęścia" nieważne jest jak oceniamy nasze odczucia - jako dobre/przyjemne, złe/nieprzyjemne. Bowiem uciekając od jednych i trzymając się drugich i tak w tej pułapce wylądujemy, tracąc wartości z zasięgu wzroku i wiodąc nieszczęśliwe życie. Ważny tutaj jest również dystans do własnego umysłu, z którym wcale nie musimy się identyfikować ani mu wierzyć, przy czym autora nie interesuje geneza tego, co ten umysł "nadaje" a sam fakt, nie rozstrząsa się tutaj przyczyn takiego czy innego uwarunkowania. Kluczem okazuje się świadomość i akceptacja własnego bólu (zamiast walki z nim np. przez ucieczkę),który jest nieodzowny gdy wyznaczamy sobie cele trzymając sie swoich własnych wartości. Przy czym tę "akceptację" należy dość swoiście rozumieć. W tej metodzie jest szaleństwo? A może lepiej: W tym szaleństwie jest metoda! Na koniec cytat z F. Nietzsche'go, w pełni oddający treść, założenia i przesłanie książki: "Człowiek, który ma po co żyć, zniesie niemal wszystko."

• Poradniki
  • Psychologia
  • Polecane przez bloggerów
  • Psychoterapia
  • Asertywność

Dodaj cytat z książki Pułapka szczęścia. Jak przestać walczyć i zacząć żyć