Masz to jak w banku

Okładka książki Masz to jak w banku
Ryszard Ćwirlej Wydawnictwo: Muza Cykl: Milicjanci z Poznania (tom 9) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Milicjanci z Poznania (tom 9)
Muza
2018-05-23
2018-05-23
milicja PRL

Świetny wątek obyczajowy i intryga też ciekawa, ale do tego Ćwirlej już chyba przyzwyczaił czytelników.

No i jeszcze jedna część mi została do przeczytania kompletu tego cyklu hm aż czuje dume jak o tym pomyśle... Przygody milicjantów z Poznania dostarczają mi wiele radości, świetnie piszę autor, plus niesamowity humor😉
Polecam ❤️!!!

Polecam ❤️!!!

Kolejna książka o przygodach w poznańskim świadku cinkciarzy, milicjantów i SB-ków. Z jednej strony schemat jest zbliżony do innych książek Ćwirleja, ale przecież jest nowa afera, nowe zbrodnie i zależności. Czyta się znakomicie.
Książka kończąca pewnien rozdział, bo wraz z książką kończy się cinkciarski światek - handel walutą staje się legalny. Na szczęście autor kontynuje temat milicyjny (właściwie policyjny) w kolejnych cyklu, za któy niedługo się zabiorę.

"Masz to jak w banku" kończy (chronologicznie) rewelacyjny cykl o poznańskich milicjantach Ryszarda Ćwirleja. Choć kto wie, czy autor nie pokusi się jeszcze o napisanie kolejnego tomu, tak jak uczynił to ostatnio pisząc "Morderczą rozgrywkę". Wiem jednak, że bohaterowie tego cyklu będą się przewijać w kolejnym o Anecie Nowak, będącym kontynuacją w nowych już czasach. Dlatego nie martwię się zbytnio.
Po raz kolejny autor zaserwował nam powieść, w której kryminalne aspekty stanowią tylko podstawę do opisów absurdalnej rzeczywistości PRL-u. Choć muszę przyznać, że kryminalna intryga też była ciekawa i trzymała w napięciu. Autor jest mistrzem w opisywaniu w niezwykle zabawny sposób zachowań i postaw prostych, zwykłych obywateli, a także tych z marginesu społecznego. To oni nadają ton i barwę wszystkim powieściom tego cyklu. Kreśli rewelacyjne sylwetki bohaterów i potrafi tworzyć bardzo realistyczny świat, wikłając ich w swoje intrygi. Jak u Barei!
W "Masz to jak w banku" mamy w zasadzie ciąg dalszy potyczek znanych już bohaterów z znienawidzonymi SB-kami, którzy znów knują swe brudne intrygi. Nadchodzi zmierzch PRL-u, trwają obrady Okrągłego Stołu i czuć już, że nadchodzą wielkie zmiany. Jestem bardzo ciekaw, jak wpłyną one na życie poszczególnych bohaterów, więc wkrótce zabieram się za pierwszy tom z Anetą Nowak...
Gorąco polecam cały cykl!

Poznaniacy na tropie czyli jak budowano kapitalizm w socjalistycznej ojczyżnie . Nie mam zastrzeżeń co do treści , bo wiem, że wpadłam do fast foodu a nie pięciogwazdkowej restauracji . Ale język...bogowie , język...Rozumiem że gwara , że specyfika trata tata ,tyle że nie na każdym kroku . Prosto a prostacko to naprawdę różnica.

Na półkach: , , , ,

Chronologicznie ostatnia część "Milicjantów" (chociaż na osłodę zostaje jeszcze powiązany z nimi, już mający akcję w naszych czasach, cykl o Anecie Nowak).

Dla mnie osobiście - trzecia książka Ćwirleja i podoba mi się równie mocno jak poprzednie. Trudno jednak też powiedzieć czy różni się czymś istotnym od pozostałych - nadal jest ciekawa historia sensacyjna z wyraźnie zarysowanym wątkiem kryminalnym, nadal są wycieczki po Poznańskich ulicach, placach, rynkach, barach i zakamarkach (dla poznaniaków fajna zabawa odtwarzania sobie w głowie co i jak, bo wiele miejsc albo już nie istnieje, albo zmieniło nazwę), nadal jest troszkę gwary (ale nie na tyle, aby odstraszyło osoby jej nie znające) i nadal autor próbuje osadzić akcję w ramach istotnych wydarzeń historycznych czy kulturowych (tym razem padło na przemiany okrągłostołowe i wprowadzenie wymienialności złotówki).

Ciekawa akcja, ciekawi bohaterowie - Olkiewicz jak dla mnie rządzi, ale cieszy też włączenie ciekawych postaci kobiecych (Zosia, Magda), które są silne, waleczne i nieugięte, ale jednocześnie nadal są kobietami; nie są na siłę męskie jak we współczesnej ohydnie poprawnopolitycznej popkulturze.

Zostało mi jeszcze siedem spotkań z milicjantami i na pewno się na nie wybiorę!

Kolejna znakomita książka o poznańskich milicjantach. Jak zwykle barwną, pełną humoru opowieść zapełniają wyraziści bohaterowie. Gdzieś tam decydenci dyskutują z opozycją przy okrągłym stole (na którym na pewno króluje alkohol i zakąski, bo przecież kto o suchym pysku siedzi przy stole?), a w Poznaniu dzielni milicjanci próbują rozwikłać kolejne śledztwa w sprawie morderstw. Do znanych z poprzednich tomów postaci dołącza nowy nabytek, prosto z Solidarności. Idą nowe czasy i niektórzy próbują na tym skorzystać jak najwięcej.

Ma swój ukryty urok pisanie serii w sposób niechronologiczny. Czasowo akcja rozgrywa się najpóźniej i są to czasy, które sama pamiętam z mojego dzieciństwa. Bardzo dobrym zabiegiem dla fabuły, a miejmy nadzieję i dla dalszych części serii, jest wprowadzenie w większym zakresie Blaszkowskiego jako członka zespołu dochodzeniowo-sledczego oraz jeszcze jednej osoby, której tożsamości nie będę zdradzała. Mam jedynie nadzieję, że Autor na tym nie poprzestanie i będzie kontynuował przygody całej grupy, bo w tej konfiguracji żal będzie ich żegnać. Książka jest także pomostem między tą serią a kolejna o Policjantach z Poznania. Trzyma poziom a Gruby Rychu wymiata

To jest chyba jedna z najlepszych książek z serii o milicjantach. Nie mogłem się od tej książki oderwać i przeczytałem ją bardzo szybko. Klimat schyłkowego PRL robi tutaj niesamowitą atmosferę, wszystko jest tak wpasowane w historię, że ma się wrażenie czytanie prawdziwej historii.

Po raz kolejny Ryszard Ćwirlej sprawił, że nie mogłem oderwać się od lektury. Tym razem nasi bohaterowie, są przed wielkimi zmianami w ich życiu. Rok 1989 czyli kończy się czas komuny i wkracza kapitalizm. Rychu Grabiński myśli o otworzeniu legalnego biznesu, w ekipie naszych znajomych milicjantów pojawia się nowy człowiek i jak zwykle swoje interesy próbuje załatwić UB-ecja. Dzieje się naprawdę dużo, mam wrażenie, że z każdym tomem coraz więcej. Nie mogę się doczekać kolejnej części, oby jak najszybciej Panie Ryszardzie. Polecam

Świetne, jak każda książka z cyklu milicyjnego Ryszarda Ćwirleja. Tym razem opisany jest gorący okres końcówki PRL, w przededniu otwarcia legalnych kantorów wymiany walut. Znów pojawia się czarny charakter, były SB-ek Wirski i znów nasz kochany Teofil krzyżuje mu jego niecne plany.