Fruwająca dusza

Okładka książki Fruwająca dusza
Yōko Tawada Wydawnictwo: Karakter Seria: Seria Literacka Karakteru literatura piękna
literatura piękna
Seria Literacka Karakteru
Hikon
Karakter
2020-05-18
2009-04-03
Barbara Słomka
literatura japońska powieść japońska--21 w. fantazja realizm magiczny oniryzm dziewczęta kobieta kształcenie mądrość relacje międzyludzkie rozwój duchowy

Historia z perspektywy bohaterki bardziej przypomina sen, niż rzeczywistość. Bardzo subiektywna w odbiorze

Dobry przykład na to, aby nie oceniać książki po okładce. W przypadku "Fruwającej duszy" jest piękna, asymetryczna, z gustem, przyciągająca wzrok. Szczególnie, że to mała książka, poręczna.

Ale treść poręczna już nie jest. Choć surrealistyczne opisy są plastyczne i dość dobrze poprowadzone, nic z nich nie wynika. Albo wynika w dalszym ciągu historii, jednak nie byłem w stanie do niego dotrzeć. Gdzieś czytałem, że w miarę kontynuacji fabuły robi się ciekawiej, więc usilnie starałem się przebrnąć kolejne strony. Jednak mniej więcej w jednej trzeciej książki spojrzałem na swoją biblioteczkę. Regały pełne interesujących pozycji, których jeszcze nie przeczytałem, zdawały się mówić "Daj sobie spokój i nie marnuj czasu na coś, co szybko zapomnisz i przeczytasz bez zaciekawienia". Poszedłem za tym podszeptem. I odłożyłem książkę pani Yoko Tawady na półkę. Zapewne już nigdy do niej nie wrócę.

No to sobie pofruwałam. Na granicy snu i jawy, dziwnych snów, metaforycznych opowieści, dziwnych relacji, nierealnych wydarzeń. Choć jestem dość "oswojona" ze specyficzną literaturą japońską mentalnie odległą od europejskiej, przyznam się że miałam spore trudności z przyswojeniem i zrozumieniem treści "Fruwającej duszy". Nie jest to łatwa lektura i właściwie nie bardzo wiem jak ją ocenić. Były momenty, w których książka mnie oczarowywała, ale były i takie że czułam się całkowicie zagubiona.

Zanim wystawi się ocenę warto zapoznać się z kontekstem w jakim powieść powstała, a jest to na japońskiej scenie pozycja wyjątkowa. Europejski surrealizm dotarł tam późno i z pewnym niezrozumieniem wynikającym z różnic kulturowych. Autorka zaczerpnęła z tego nurtu, na swój sposób. Ale bardzo blisko korzeni.

Powieść jest kakofonicznym strumieniem wspomnień, bałaganem myśli i uczuć. Czytając miałam wrażenie, że narratorka ledwo łapie dech, chce mi powiedzieć dużo ale ma mało czasu. Bywa zbyt intymna to znów bezpośrednia. W jej świecie panują odległe nam normy moralne. Jest to w zasadzie poemat pisany na zasadach prozy.

Współczuję temu, kto będzie się usilnie starał rozwikłać tajemnicę tygrysa. Jeżeli się stara, już jest zjedzony.

Powieść jest kakofonicznym strumieniem wspomnień, bałaganem...

Ok. I to w sumie tyle

Ok. I to w sumie tyle

Lubię literaturę azjatycką i jej charakterystyczny styl budowania opowieści. Lubię nietypową i obfitą w metafory treść. Na tę pozycję czuję się chyba jednak zbyt głupia, bo pomimo pięknego języka, nie wyniosłam z niej absolutnie nic. W moim odbiorze niestety kolejna książka-wydmuszka.

Jak na niespełna dwustu stronnicową książkę, czytanie "Fruwającej duszy" zajęło mi potwornie długo. Nie dlatego, że jest to książka trudna czy nudna. Nie potrafię tego precyzyjniej wyrazić, ale czytanie tej pozycji było dla mnie jak dryfowanie w stygnącym budyniu na granicy jawy i snu.
W mojej opinii książka warta polecenia.

W mojej opinii książka warta polecenia.

Odnoszę nieodparte wrażenie, że książka została bardzo naiwnie przetłumaczona. Nie znajdziemy w niej żadnego przypisu, co przy literaturze z innego kręgu kulturowego zazwyczaj jest niepokojące. Daję 4 aczkolwiek, mam mieszane uczucia bo nie wiem czy oceniam autora czy tłumacza.

Naiwna powiastka a'la czarodziejki z księżyca/Sabrina nastoletnia czarownica

Naiwna powiastka a'la czarodziejki z księżyca/Sabrina nastoletnia czarownica

Niezwykle metaforyczna. Każde zdanie można interpretować na wiele sposobów i z całą pewnością nie jest to łatwe podczas lektury, ale ja osobiście czuję niezwykłą lekkość i głębię w tym wszystkim.

Nie jest to pozycja dla wszystkich, niektórzy mogą się zgubić po drodze i już nie odnaleźć.