Fruwająca dusza

Yōko Tawada Wydawnictwo: Karakter Seria: Seria Literacka Karakteru literatura piękna
Hikon
2020-05-18
2009-04-03
Barbara Słomka
Karakter
literatura japońska powieść japońska--21 w. fantazja realizm magiczny oniryzm dziewczęta kobieta kształcenie mądrość relacje międzyludzkie rozwój duchowy
Hikon
literatura piękna
2020-05-18
Barbara Słomka
Seria Literacka Karakteru

Jak na niespełna dwustu stronnicową książkę, czytanie "Fruwającej duszy" zajęło mi potwornie długo. Nie dlatego, że jest to książka trudna czy nudna. Nie potrafię tego precyzyjniej wyrazić, ale czytanie tej pozycji było dla mnie jak dryfowanie w stygnącym budyniu na granicy jawy i snu.
W mojej opinii książka warta polecenia.

Odnoszę nieodparte wrażenie, że książka została bardzo naiwnie przetłumaczona. Nie znajdziemy w niej żadnego przypisu, co przy literaturze z innego kręgu kulturowego zazwyczaj jest niepokojące. Daję 4 aczkolwiek, mam mieszane uczucia bo nie wiem czy oceniam autora czy tłumacza.

Naiwna powiastka a'la czarodziejki z księżyca/Sabrina nastoletnia czarownica

1964

Niezwykle metaforyczna. Każde zdanie można interpretować na wiele sposobów i z całą pewnością nie jest to łatwe podczas lektury, ale ja osobiście czuję niezwykłą lekkość i głębię w tym wszystkim.

Nie jest to pozycja dla wszystkich, niektórzy mogą się zgubić po drodze i już nie odnaleźć.

Rzeczywiście, to książka, która albo porywa, albo zupełnie nudzi. W moim przypadku, przyznaję, najpierw jakoś ciężko było mi czytać, łatwo się rozpraszałam. Ale dobrze, że postanowiłam brnąć dalej, mimo dekoncentracji. Każda kolejna strona odkrywa coraz piękniejsze zakamarki. Wspaniała atmosfera — nieco duszna, jak mocne i egzotyczne perfumy. Wiele fragmentów jest godnych...

Abstrakcja typowa dla literatury azjatyckiej, jednak tym razem nie czerpałam przyjemności z lektury, całość była za nadto oniryczna. Z Tawadą mam spory problem - wyczuwam pewien zamysł w tych strumieniach myśli i wysnutych historiach, jednak finalnie, jako całość, jej książki do mnie nie przemawiają.

To cienka książeczka, choć opowieść narratorki obejmuje całe dziesięć lat jej życia, a z wspomnieniami jeszcze ze dwa. Od połowy byłam coraz ciekawsza, jak się ta historia szukania Drogi Tygrysa skończy. Muszę przyznać, że najpierw poczułam się nieco zawiedziona. Czego jednak miałam oczekiwać od uczennicy szukania ...drogi życia, mądrości życia, sposobu na życie? Przecież...

Oczywiście nie jest żadnym odkryciem, że słowami kreujemy rzeczywistość. To, jakich słów użyjemy do opisu danej rzeczy, stworzy w odbiorcy określone wyrażenie i emocje. „Fruwająca dusza” Yōko Tawady zdaje się być wręcz studium takiego założenia.

Autorka twierdzi, że literatura nie potrzebuje powodu, żeby istnieć. I to też jest prawda. W tej książce nie ma sensu szukać...

Yōko Tawada urodziła się w 1960 roku w Japonii, a od lat mieszka w Niemczech. Początki kariery pisarskiej wiążą się z tworzeniem w języku ojczystym. Dopiero w 2004 roku zadebiutowała książką pisaną w języku Goethego. „Fruwająca dusza” jest jedną z pierwszych nowel autorki i jak do tej pory jedyną wydaną po polsku – najpierw w 2009 roku, a obecnie wznowioną w pięknej szacie...

Dziwna to książka i równocześnie niezwykła. Nie jest jednoznaczna, jest senna i metaforyczna. O czym traktuje? Myślę, że o poznaniu siebie, o wyrobieniu sobie stosunku do otoczenia, o duchowej drodze, ale nie o podążaniu nią bezwolnie. Jeszcze o erotyzmie, narkotykach, postawach, naśladowaniu. Sam las, w którym znajduje się szkoła, może być symbolem wieloznaczności, ale...

• Japonia
  • Literatura japońska