Niecierpliwość serca

Litość powieść literatura austriacka

"Miłość stracić, zapomnieć łez łatwo,
gdy owa Litość stworzenie nędzne
przygarnęła szczera!".
(Elizabeth Barrett Browning, Sonety)

Podobno miłość ślepą jest? A co z litością? Może ślepą jest litość podwójnie?
Bo co, jeśli nie zauważyć, że litościwość wynikająca niejako z dobroci serca, staje się litością, która wpędza w kłopot zarówno litującego się, jak i tego, nad którym tamten się lituje?
Czy litość potrafi być racjonalna?
Czy nie jest tylko reakcją emocjonalną na widok cierpienia, która z rozumnością niewiele ma wspólnego, która potrafi uwikłać w nieszczerą grę i udręczyć obie strony?
O tym pisze Stefan Zweig w swej niesamowitej powieści, ukazując pełen wachlarz emocji, począwszy od wspomnianej litości, poprzez miłość, rozpacz, strach, kończąc wreszcie na tytułowej "niecierpliwości serca".

"Nasze postanowienia są w znacznie większym stopniu zależne od sytuacji i otoczenia, niż skłonni jesteśmy przyznać się do tego".

Tę niezwykle zajmującą historię czyta się z przyjemnością dzięki interesującej fabule, wyrazistym bohaterom, wreszcie pięknemu stylowi.
Niewspółczesna to proza, a jakże aktualna.

Uważnym trzeba być w swej litości.

"Jednego serca!
Tak mało mi trzeba,
A jednak widzę, że żądam za wiele!".
(Adam Asnyk, [Jednego serca...]

"Miłość stracić, zapomnieć łez łatwo,
gdy owa Litość stworzenie nędzne
przygarnęła szczera!".
(Elizabeth Barrett Browning, Sonety)

Podobno miłość ślepą jest? A co z litością? Może ślepą jest litość podwójnie?

Geniusz literacki Zweiga polega na tym, ze w niespiesznej fabule, w jednym właściwie miejscu , przy niewielu postaciach , potrafi on zawrzeć głębię psychologiczną,skomplikowane relacje, intensywność emocji i wspaniały materiał do refleksji ; utrzymując cały czas uwagę czytelnika. Dla mnie głównym, mocnym tematem była nieświadoma tyrania "ofiar" i mielizny współczucia - tematy bardzo aktualne i społecznie i indywidualnie.

Wciągająca opowieść o emocjach i cierpieniu. Bardzo trafne są spostrzeżenia autora dotyczące ludzkiej natury. Polecam.

Mistrzowska, pełna tragizmu, chwytająca za serce proza. Posługując się niebywałym kunsztem językowym doskonale kreśli Zweig psychologiczny portret swych bohaterów i dokonuje dogłębnej analizy ich stanów emocjonalnych. W centrum zainteresowania znajduje się tu uczucie litości. Rzec można, iż cała powieść jest jej wnikliwym studium. Autor ukazuje nam dobitnie do czego doprowadzić może litość źle pojęta, litość zrodzona z "niecierpliwości serca", litość będąca manifestacją niedojrzałości, słabości charakteru i tchórzostwa.

Bardzo dobra powieść psychologiczna o nieoczywistej relacji między młodym porucznikiem a niepełnosprawną dziewczyną z zamożnego domu. Zweig w subtelny i nieszablonowy sposób dokonał analizy uczucia litości, ukazując dramatyczne konsekwencje, jakie mogą z niego wynikać. Opowiedział o ludzkiej słabości zrodzonej z braku autentyzmu i o rozpaczliwym pragnieniu, które nie może się ziścić. Tłem tej angażującej emocjonalnie historii jest CK Monarchia w przededniu pierwszej wojny światowej. Lektura ze wszech miar godna polecenia.

Chciałam w tym roku zapoznać się nieco z literaturą austriacką, a zacząć postanowiłam od klasyka. Stefan Zweig to jeden z najbardziej znanych austriackich pisarzy, tworzący głównie w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku. Niewiele z jego twórczości przełożono na język polski, ale trafiłam na zbierającą dobre opinie "Niecierpliwość serca". Zaczęłam ją czytać... i przepadłam.
Opowieść poznajemy z perspektywy podporucznika Antoniego Hofmillera, który opowiada napotkanemu pisarzowi, jak doszło do tego, że stał się bohaterem wojennym. A jego historia przez większość książki z wojną niewiele ma wspólnego. W pobliżu koszarów, gdzie mieszka bohater, znajduje się dom lokalnego węgierskiego magnata Kékesfalva. Hofmiller trafia tam na kolację dzięki poleceniu znajomego i szybko zaprzyjaźnia się z samym Kékesfalvą i jego córką Edytą. Dziewczyna zakochuje się w młodym żołnierzu, a on sam widzi w niej tylko kalekie dziecko - Edyta jest sparaliżowana od pasa w dół. Ona go pożąda, reaguje emocjonalnie, odrzuca litość, a on nie potrafi czuć nic poza tą litością. Czasem przebija przez nią jedynie radość, jak to wszyscy go uwielbiają za to, że się nad nią lituje - sam wręcz porównuje siebie do boga.
"Niecierpliwość serca" to świetnie napisana powieść psychologiczna. Rozterki głównego bohatera poruszają czytelnika - tym bardziej, że wszystko jest przecież opowiedziane w pierwszej osobie. Najpierw niepewność, czy zwykłemu podporucznikowi wypada przychodzić w odwiedziny do magnata, litość dla chorej, współczucie, chęć i radość niesienia pomocy, duma z dobrego uczynku, wstyd, że ludzie pomyślą, iż zależy mu na pieniądzach, przerażenie, jak silnie zakochała się w nim Edyta... Emocje Hofmillera zmieniają się jak w kalejdoskopie, na bohatera zdaje się mieć wpływ każdy drobiazg, na wszystko reaguje bardzo emocjonalnie. I to wszystko tak bardzo wciąga, że nie chce się odkładać lektury, bo przez to przecież nie dowiem się od razu, co jeszcze strzeli do głowy młodemu żołnierzowi! A choć niektóre sytuacje są przewidywalne (np. gdy Hofmiller planuje samobójstwo, wiadomo, że tego nie zrobi, skoro sam bohater opowiada tę historię komuś już kilka lat później),to jednak zwroty akcji zaskakują i trzymają w napięciu.
Zatem mamy tu pomysłową fabułę, świetną kreację postaci (szczególnie Hofmiller i Kékesfalva),naprawdę dobry styl literacki... "Niecierpliwość serca" to powieść, do której pewnie będę chciała kiedyś wrócić, idealny początek zgłębiania literatury austriackiej :)

O litości jako uczuciu nie szlachetnym, ale destrukcyjnym, ukazującym nędzę człowieka w mierzeniu się z cudzym cierpieniem. Zatruwającym życie kłamiących i okłamywanych.
Fascynują mnie fragmenty monologu wewnętrznego skrajnie wyczerpanego swoim miłosierdziem oficera, którego zwracanie się ponownie do działań podyktowanych współczuciem przynoszą ukojenie. Po to tylko, aby następnie wpędzić go w jeszcze większą rozpacz i zwątpienie, a ostatecznie doprowadzić do tragedii. Piękna książka.

Stefan Zweig jak zwykle mnie nie zawiódł. Mistrzostwo w opisywaniu ludzkich historii, uczuć, emocji.

Zweig potrafi nienachalnie opowiadać o niuansach uczuciowych. I nie dotyczy to tradycyjnej w literaturze miłości, a czegoś równie ważnego, choć rzadko obecnego - współczucia i litości. Istotne spostrzeżenia na tle wciągającej od razu fabuły - gratka dla poszukiwaczy czegoś spoza kanonu.

Gdy byłem nastolatkiem obejrzałem w telewizji film, którego tytułu ani autora ekranizowanej powieści nie zapamiętałem. Za to główny wątek – bardzo dobrze. Toteż sprawdzając – niejako przypadkiem – opis dzieł Stefana Zweiga szybko odkryłem, że to ta książka.
Powieść rozkręca się powoli, właściwie dopiero po 1/5 jej zawartości. Ale to nie akcja jest jej atutem, lecz tematyka oraz sposób ukazania poszczególnych postaci i ich problemów. Stefan Zweig okazał się mistrzem psychologicznych charakterystyk swoich bohaterów. Pokazane w powieści postacie są spójne i dość przewidywalne w swoich reakcjach, ale mimo tego niebanalne i ciekawe. Każda akcja budzi reakcję a słowa i czyny bohaterów są ich wzajemną konsekwencją. Nie ma żadnego dysonansu między ich działaniem a uczuciami czy nawet emocjami. Wszystko jest logiczne i tworzy konsekwentne portrety psychologiczne postaci. Stefan Zweig mistrzowsko pokazał zarówno nastoletniego podlotka, młodego oficera ułanów, jego kolegów i przełożonych, bogatego parweniusza czy ideowego lekarza.
Główny bohater opowiada swoją historię narratorowi po latach, mądrzejszy o kolejne przeżycia i doświadczenia. Mimo to w dalszym ciągu ją przeżywa.
Właśnie wrażliwość i delikatność autora oraz jego bohaterów jest znakiem firmowym tej powieści. Szczególnie młodego Antoniego Hoffmillera oraz doktora Condora. Pierwszego poznajemy z jego przemyśleń i opisu, a także oczywiście czynów i słów. Z kolei lekarz jest nam najpierw przedstawiony przez inną postać, by dalej dać się odkryć poprzez rozmowy, przede wszystkim z młodym oficerem.
Widzimy narastający konflikt uczuć i emocji, tylko pozornie do pogodzenia. Przed dylematami moralnym stoi lekarz, młody oficer oraz ojciec Edyty. Każdy z nich cierpi, bo wie, że nie może być w pełni szczery wobec wszystkich, starając się chronić główną żeńską bohaterkę powieści. Czy można grać z cudzymi uczuciami? Oszukiwać kogoś, by oszczędzić mu negatywnych emocji? Za jaką cenę? Czy można upokorzyć się przed kimś w imię miłości? A w imię litości? Czy ujawniając to nie upokarzamy kogoś innego?
Każdy musi sam sobie odpowiedzieć na te pytania, tak jak to zrobił Antoni Hoffmiller, ale dopiero post factum. Piękna książka o ludziach wrażliwych i dla nich.

• Literatura austriacka
  • Klasyka