Kamień na kamieniu

literatura piękna
Znak
2019-11-25
1985-01-01
literatura polska wieś historia tradycja

Okładka książki Myśliwski - Bocheński Rozmowy istotne Tomasz Bocheński, Wiesław Myśliwski
Ocena 7,6
Myśliwski - Bo... Tomasz Bocheński, W...
Okładka książki Twórczość nr 11 (900) /2020 Piotr Biłos, Krzysztof Ćwikliński, Maciej Hen, Jarosław Iwaszkiewicz, Wiesław Myśliwski, Kazimierz Nowosielski, Włodzimierz Odojewski, Piotr Prachnio, Uta Przyboś, Thomas Pynchon, Piotr Wojciechowski, praca zbiorowa
Ocena 6,3
Twórczość nr 1... Piotr Biłos, Krzysz...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Gęsta, ciężka, specyficzna, ale jakże smakowita lektura. Portret wsi polskiej, mentalności i duchowości jej mieszkańców, namalowany językiem jednocześnie prostym, wiejskim, ale i poetyckim. To książka nie na jeden wieczór; to raczej powolna, pełna refleksji podróż na kilka tygodni, a przynajmniej taką ja odbyłam, taka wydała mi się najwłaściwsza. Piękna książka; czasem trudna, bolesna, ale piękna surowym, nieoczywistym pięknem dzieła przemyślanego, chciałoby się wręcz powiedzieć: zrodzonego, z wnikliwości, wrażliwości i talentu autora do nasycenia słów tak bogatą treścią.

Szymon Pietruszka muruje grób. Chce, by w nim byli pochowani wszyscy jego bliscy. Bracia, którzy od dawna mają swoje życia i rodziny w mieście, rodzice, którzy już dawno nie żyją. Jest sam na gospodarce. Kaleka. Były partyzant. A mogło być inaczej...

Powieść jest ni to pamiętnikiem, ni to spowiedzią, ni to traktatem filozoficznym pełnym retrospekcji, dygresji i specyficznej mądrości ludowej, wiejskiej. Nie ma tu fabuły w klasycznym sensie, bo autor często przenosi akcję w czasie i przestrzeni, czasem zwalnia tok opowieści, by za chwilę przyśpieszyć.

Wyłania się z treści to, co najważniejsze w życiu, ale pewnie każdy musi sam przeczytać, by to znaleźć...

Polecam!

Testament tamtych czasów. Z całą ich prostotą, z całym ich okrucieństwem, nie tylko wojennym, lecz też takim zwyczajnym, codziennym. Wydaje się, że powieść ta da odpowiedź, co jest naprawdę istotne w życiu, a właściwie pozostawia jeszcze więcej pytań i wątpliwości. Napisana wybitnie, z niezwykłą starannością i typową dla Myśliwskiego narracją.

Arcydzieło! Książka, w której jest jakby kilka książek. Piękna ilustracja życia na wsi i ducha tamtych ludzi, których już nie ma, choć gdzieś w nas są. Mieszkają, czy nam się podoba czy nie. Doskonale studium psychologiczne napisane jedynym w swoim rodzaju językiem, o którym tyle mówi, na różne sposoby, w wywiadach.

O ile ma się odporność na wielostronicowe rozważania i dygresje, to wspaniała lektura.

O miliard dygresji za dużo, co sprawia, że przebrnięcie przez książkę wymaga nadludzkiego wysiłku.

Z trudem przebrnęłam przez tą książkę, miałam wrażenie, że wciąż czytam o tym samym.

Jak zwykle prawdziwa uczta z językiem i opisami, gdy chodzi o prozę pana Myśliwskiego. Godna przeczytania historia Szymona, jego rodziców i trzech braci.

Dawno nie dałem tak wysokiej oceny , połowę przeczytałem w wersji papierowej , a resztę na e booku , miało to sen pod względem prędkości , bo jednak czytanie w formie elektronicznej jest wydajniejsze. Sama książka to po prostu klasyka, trzyma poziom do ostatniej strony. Polecam .

Świetnie opowiedziana historia, można uznać że chaotyczna, jednakże z każdym rozdziałem wiadomo co raz więcej. Chciałoby się więcej.