Świece na wietrze

Okładka książki Świece na wietrze Grigorij Kanowicz
Okładka książki Świece na wietrze
Grigorij Kanowicz Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Współczesna Proza Światowa literatura piękna
Współczesna Proza Światowa
Sveči na vetru
Państwowy Instytut Wydawniczy
1987-01-01
1987-01-01
Aleksander Bogdański
powieść rosyjska

Mam problem z ocenieniem tej książki. Mnogość bohaterów i urywanych wątków, które w większości nie wpływały na dalszą akcję, trochę mnie przytłaczały.
Z drugiej strony ciekawie było się przenieść w czasie i przyjrzeć się życiu w maleńkim, żydowskim miasteczku przed wybuchem wojny. Duży plus za styl- mnóstwo tu działających na wyobraźnię porównań i epitetów. Wiele przedstawionych scen- dziwacznych, komicznych lub mrocznych- zapada w pamięć.
W efekcie czasem sięgałam po książkę z radością, czasami jednak bez entuzjazmu. Myślę, że wrócę kiedyś do niej. Jednak nie szybciej niż za 10 lat.

Mistrzowska proza, malowana słowami i wyobraźnią jakby z Chagalla wziętymi. Całym sercem jest się z bohaterami: wrażliwym, szukającym miłości i celu życia Danielem, jego zgryźliwą ale kochaną babcią, dziadkiem zegarmistrzem, grabarzem Józefem, który przejmuje opiekę nad chłopcem, z pobożnym szamesem Chaimem i doktorem Jochelesem, i tyloma, tyloma innymi, z którymi zanurzamy się w małomiasteczkowy świat litewskiej prowincji dwudziestolecia międzywojennego, przeżywamy wejście Sowietów i z którymi przekraczamy mury getta. Tak barwna gmatwanina losów ludzkich, skrzętność, zapobiegliwość, nędza, niezwykły humor gorzki i poetycki, mądrość zbierana przez wieki tułactwa i żydowskie zmaganie się z Panem Bogiem. Takie to sprawki, moja duszo, Danielu - jakby to grabarz Józef powiedział. Ta książka otwiera serce.

Czytana kiedyś, czytana dziś - nieodmiennie zachwyca. Nieprzemijającą wartością jest piękny, poetycki wręcz język.

Warto zacytować fragment, gdy po wejściu na Litwę Niemców miejscowi zapowiadają Żydom, że teraz stokrotnie zapłacą za wyrządzone krzywdy (słowa zresztą dotrzymali - Litwini z ochotą mordowali Żydów sami):

"- Ja was nie krzywdziłem - powiedział Mendel Szwarc, garncarz i znawca Talmudu - Całe życie wypalałem garnki. Może któryś wypaliłem niedobrze. Jeśli coś z niego wyciekło, to nie krew, ale zacierka.
- Ja was nie krzywdziłem - wychrypiał rymarz Chone Cwajg. - Robiłem chomąta i uprząż. Dla mnie wszystkie konie były jednakowe i wasze i nasze.
- Ja was nie krzywdziłem - zapewnił piekarz Josel Fajn. - Dzień w dzień oblewałem się potem przy piecu. Za mąkę płaciłem uczciwymi pieniędzmi. Każdy mógł sam zdecydować - kupuje mój chleb czy nie kupuje.
- No a ja już tym bardziej nie krzywdziłem – wtrącił wychrzta Judl-Jurgis - W całej okolicy czyściłem kominy i nie patrzyłem, czyja sadza jest brudniejsza.
- Ja nie krzywdziłem…
- I ja nie..
- I ja…
- I… „

A uczuciowość głównego bohatera świadczy o takiej wrażliwości, która nie może być dlań dobrym prognostykiem na czas Zagłady i pogardy dla ludzkiego życia.

- Bo prawda jest siostrą smutku - jedno z najlepszych zdan Autora

"- Ja was nie krzywdziłem - powiedział Mendel Szwarc,...

Czysty człowiek ,bez skazy,oddany,lojalny,wierny,miłosierny,kochający ludzi,takim człowiekiem jest Daniel ,główny bohater arcydzieła Grigorija Kanowicza pt."Świece na wietrze". Książkę można śmiało zaliczyć do fabularyzowanego przewodnika kultury i martyrologii narodu żydowskiego,tuż przed i w trakcie II wojny światowej.Opisy ,obyczajów i wzajemnych relacji międzyludzkich oraz mniejszych i większych dramatów ludzkich ,wprowadzają nas do świata naszych starszych braci w wierze,świata,który w bestialski sposób został bezpowrotnie zniszczony,pozostały po nim tylko wspomnienia i książki,napisane przez naocznych światków takich jak G.Kanowicz, litewski pisarz pochodzenia żydowskiego.Książka napisana jest,przystępnym,zrozumiałym językiem,zawiera nie małą dozę humoru,ale i dramatu,oraz wiele wątków filozoficznych,wskazuje nam drogę,którą powinniśmy pójść aby zło się nie powtórzyło i drogę ,którą powinniśmy ominąć,aby zło nas nie dopadło

Czytałem wiele lat temu, ale ciągle zalicza się do najpiękniejszych książek jakie miałem przyjemność czytać.

'' Za co pan Bóg rozgniewał się na żywych . Dlaczego zapędził nas w te duszne nory , kazał mieszkać wśród jęków i sadzy . Kto nam doradził żebyśmy trzy tysiące lat temu zeszli z drzewa na ziemię i co na niej znaleźliśmy ? ''

Niesamowita i mądra , pięknie wręcz poetycko napisana książka o czasach które z poezją nie miały nic wspólnego . Bardzo mnie wzruszyła lektura tej opowieści i jej główny bohater Daniel . Daniela poznajemy kiedy ma około dwunastu lat , może dziesięciu i mieszka z babcią i dziadkiem w małym miasteczku na Litwie . Jest wrażliwy delikatny i chce zostać ptakiem .:) Niestety czasy są niespokojne i wielkimi krokami zbliża się II wojna światowa . A Daniel jest Żydem...Ale zanim przyjdzie wojna Daniel zdąży stracić całą rodzinę i zostać grabarzem na żydowskim cmentarzu . Ale zdąży się też zakochać :) tą pierwszą naiwną afektowaną , melodramatyczną miłością która stanie się jego siłą w walce o przetrwanie....Polecam i gwarantuję dużą dawkę wzruszenia .

Dla fanów literatury żydowskiej pozycja OBOWIĄZKOWA. Dla miłośników dobrych książek również.

Niesamowita. Popłakałam się kilka razy przy jej czytaniu.

Niesamowita. Popłakałam się kilka razy przy jej czytaniu.

Znakomita, niedoceniana pozycja.

Znakomita, niedoceniana pozycja.