Jak zwyciężali wielcy dowódcy

Okładka książki Jak zwyciężali wielcy dowódcy Bevin Alexander
Okładka książki Jak zwyciężali wielcy dowódcy
Bevin Alexander Wydawnictwo: Amber historia
historia
How Great Generals Win
Amber
2007-01-01
2007-01-01
Grażyna Grygiel, Piotr Staniewski
strategie wojenne wojna

Bardzo interesująca książka, którą według mnie warto czytać z przerwami, skupiając się osobno na każdym z wielkich dowódców, ich rewelacyjnych oraz nierzadko brawurowych decyzjach, a także wpływie tych posunięć na losy największych bitew i wojen w dziejach ludzkości.

🐘 Scypion Afrykański - mało kto zna pogromcę Hannibala i człowieka, który stał za pokonaniem wojsk Kartaginy. Bardzo dobrze opisane potyczki pomiędzy Cesarstwem Rzymskim a Kartaginą. Rozdział, który rozbudził moją ciekawość do tego stopnia, że sięgnę po inne publikacje opisujące szerzej wspomniane wydarzenia.

🏹 Czyngis-chan - rewelacyjny strateg, podejmujący trafne i odważne decyzje, które zmieniły bieg historii. Kolejny wielki dowódca, o którym na pewno poczytam więcej, a szczególnie o starciu w proch imperium Chorezmu.

🐎 Napoleon Bonaparte - genialny strateg i wielka postać, ale poświęcony mu rozdział nie był w moim odczuciu najlepszy. Być może dlatego, że opisuje początki militarnej kariery Napoleona lub też ze względu na zbyt dużą ilość suchych faktów. Część, przez którą ciężko było mi przebrnąć, a spodziewałem się czegoś równie porywającego i interesującego jak w poprzednich rozdziałach.

⛑ Stonewall Jackson & William Tecumseh Sherman - dowódcy stojący w wojnie secesyjnej po przeciwnych stronach barykady. Obaj błyskotliwi i pomysłowi. Ich zaangażowanie i konsekwencja w działaniu przechylały szalę zwycięstwa raz na jedną innym razem na drugą stronę. Bardzo interesujące rozdziały, z których można wyczytać, że niewiele brakowało do podziału USA na część północną i południową.

🐪 Lawrence z Arabii i generał Allenby - szczerze przyznam, że potraktowałem rozdział dosyć pobieżnie, bo samą treść podano w mało interesujący sposób, dużo mniej wnikliwie niż w przypadku innych przywódców.

🐉 Mao Zedong - rewelacyjny rozdział, który pochłonąłem prawie tak szybko, jak ten o Rommlu. Mao był świetnym strategiem i potrafił wykorzystać górzysty teren oraz determinację w walce dla sprawy w taki sposób, że był w stanie nie tylko powstrzymać zmasowane ataki wroga, ale również zadawać bolesne straty.

⛟ Heinz Guderian i Erich von Manstein - dwóch świetnych strategów, którzy doprowadzili na początku II Wojny Światowej do przerwania linii Maginota i tym samym przyczynili się do kapitulacji Francji.

💣 Erwin Rommel - geniusz strategii i nieustraszony Lis Pustyni, który miał ogromną szansę na wyparcie wojsk alianckich z Afryki. Gdyby Hitler dojrzał, jak wielką przewagę mógłby zdobyć wspierając starania Rommla i jego Afrika Korps, to całkiem możliwe, że losy największej wojny w dziejach historii potoczyłyby się inaczej.

🌟 Douglas MacArthur - na koniec historia amerykańskiego dowódcy, który podczas konfliktu z Koreą Północną, podejmował zarówno genialne, jak i fatalne w skutkach decyzje. Te drugie wynikały z przeświadczenia o własnej nieomylności i kosztowały życie wielu żołnierzy.

Jeśli ktoś interesuje się historią konfliktów zbrojny, to na pewno nie poczuje się rozczarowany. Inni odbiorcy dowiedzą się natomiast wielu ciekawych informacji, o których wcześniej mogli nie mieć pojęcia. Jedynym mankamentem książki, która opisuje głównie manewry wojskowe, jest brak map. Dodatkowe ilustracje na pewno ułatwiłyby śledzenie opisywanych zdarzeń.

Polecam❕

Bardzo ciekawa książka opowiadająca o wielkich dowódca na przestrzeni całej historii począwszy od Scypiona (i Hannibala) a skończywszy na McArtchurze. Co sprawiało, że tylko niektórzy dowódcy stają się naprawdę wielcy. Nieszablonowe myślenie, wychodzenie poza schemat, uprzedzenia myśli i wyprzedzanie ruchów przeciwnika. Te i wiele innych cech składa się na prawdziwą żołnierską wielkość. Autor kreśli najsłynniejsze kampanie wojenne gdzie zastosowano zupełnie nowatorskie rozwiązania. Świetnie komponuje ogólne zasady taktyczne z długofalową strategią wojen. Dla znających historię książka będzie tylko powtórzeniem, które jednak warto było zrobić. Opisy kampanii i starć bitewnych są bardzo plastyczne co pomagało w śledzenie tekstu z uwagi na brak map (minus tej pracy).

Wnioski - oczywiście - nie są zaskakujące, ale książka jest dobra.
Na duży minus brak map: bardzo ciężko czyta się o manewrach bez mapy terenu.

Wnioski - oczywiście - nie są zaskakujące, ale książka jest dobra.
Na duży minus brak map: bardzo ciężko czyta się o manewrach bez mapy terenu.

Świetna książka. Opisane zwycięstwa, a czasem też klęski wielkich dowódców, a właściwie wodzów. Spojrzenie na historię wojen i bitew pod kątem "niebanalnych" manewrów.
"Najwyższa perfekcja polega na złamaniu oporu wroga bez walki." Sun Tzu
"zadziwić, zwieść i zaskoczyć" Stonewall Jackson.

"Najwyższa perfekcja polega na złamaniu oporu wroga bez walki." Sun Tzu
"zadziwić, zwieść i zaskoczyć" Stonewall Jackson.

Książka pokazująca jak nieskomplikowane są zasady sztuki wojennej, które jednak w praktyce tylko wielcy dowódcy potrafili wcielić w życie i odnosić błyskotliwe zwycięstwa, które zapewniły ich twórcom wieczną pamięć. Jest to niewątpliwie pozycja opisująca kawał historii i udowadniająca, że prócz rozwoju techniki wojskowej i zmiany znaczenia formacji wojskowych na polu bitwy naczelne zasady spisane ponad 2000 lat temu przez Sun Tzu nie straciły na znaczeniu a ich umiejętne zastosowanie pozwalało odnosić zadziwiające sukcesy militarne.

Bardzo ciekawy opis taktyk i stragegii stosowanych przez największych dowódców historii, zaczynając od Hannibala i Scypiona Afrykańskiego, przez Napoleona a kończac na McArthurze. Ksiązka sama w sobie jest niezwykle wciagająca i w sposób przystępny ilustruje zasady jakimi kierowali się najwieksi wodzowie.

• Historyczne
  • Militaria
  • Absolutnie
  • Ciekawostki historyczne

Dodaj cytat z książki Jak zwyciężali wielcy dowódcy