Hanns i Rudolf. Niemiecki Żyd poluje na komendanta Auschwitz

Okładka książki Hanns i Rudolf. Niemiecki Żyd poluje na komendanta Auschwitz Thomas Harding
Okładka książki Hanns i Rudolf. Niemiecki Żyd poluje na komendanta Auschwitz
Thomas Harding Wydawnictwo: Astra inne
inne
Hanns and Rudolf. The True Story of the German Jew Who Tracked Down and Caught the Kommandant of Auschwitz
Astra
2017-02-03
2017-02-03
Karol Grzelak

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Bardzo dobra książka i w ogóle koncept na nią. Autor jest potomkiem Hannsa, dowiedział się przypadkiem na łożu śmierci swojego przodka, że doprowadził do aresztowania Rudolfa Hossa, komendanta obozu w Auschwitz. To spowodowało, że zaczął drążyć temat, zafascynowała go wspólna historia obu stron, wychowujących się w Niemczech - Rudolf urodzony w 1900 roku, a Hanns 17 lat później byli co prawda z innych pokoleń, ale byli mimo wszystko rodakami, a burzliwa (niedopowiedzenie) historia Niemiec przez pierwsze 3 dekady XX wieku rozdzieliła ich drogi zyciowe i wybory bardzo zdecydowanie. Historia jest prowadzona równolegle, na zmianę bohaterem rozdziału jest jeden albo drugi z panów, aż do finału, gdzie następuje areszt, proces i śmierć zbrodniarza.
Wielką zaletą tej książki jest przystępny język, blisko opisana historia międzywojennych Niemiec, koszmar obozów koncentracyjnych i okropieństw wojny. Bez akademickiego zacięcia, górnolotnych słów - autor po prostu relacjonuje to co się działo, czasami idąc na skróty (w związku z czym w niektórych momentach warto aby czytelnik był jednak z pewną wiedzą, np. o ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej albo o obozach zagłady). Szokujące z tego powodu jest opisanie postaw Rudolfa - z jednej strony zbrodniarza, nadzorującego masowe mordy, a prywatnie kochającego ojca 5 dzieci, które mieszkały w willi tuż koło obozu.
Wychwyciłem dwa błędy - jedno to że naziści przed wojną kontrolowali Polskę (wtf?) oraz podczas pogoni za Hossem niby w 10 dni przejechał 27 tys km, podczas gdy stronę póżniej już ta odległość spadła do 2,5 tys. km.
Warto, polecam.

Spodziewałam się dwugłosu- nazisty i łowcy nazistów, a dostałam takie sobie dzieje obu z nich. No dobrze, nie da się zrekonstruować myśli, odczuć czy białych plam w biografii Hoessa, także nie da się tego uczynić względem tego drugiego. Za to można było uwypuklić pewne historie, które nie są znane szerokiemu gronu czytelników, trochę inaczej rozłożyć akcenty.
Książka jest bardzo tendencyjna, bardzo stronnicza i bardzo przewidywalna. Jeden został przestawiony jako krwiożerczy nazista, a drugi jako ambitny, szlachetny i szalenie inteligentny. Trudno o większą jednostronność, ale staram się to wytłumaczyć tym, że książka w głównej mierze została skierowana do czytelnika anglojęzycznego, a ten ile wie o II wojnie światowej to sami doskonale wiemy. Zazwyczaj myli Mussoliniego z Hitlerem, a Stalina z Mao (chyba nie przesadziłam, jak myślisz?).
Z drugiej jednak strony, gdybym dopiero zaczynała przygodę z Rudolfem, to może zainteresowałaby mnie te historia na tyle, aby sięgnąć po jego autobiografię.

Książka jest...

Ciekawa pozycja, po za autobiografią Hoosa nie ma za dużo literatury przetłumaczonej na język polski tak ściśle przedstawiającą historię komendanta Auschwitz. Sama historia polowania i dziejów rodziny Alexander też nie powinna być przemilczana, dlatego fakt powstania tej książki jest pozytywnym akcentem w tym roku na rynku książek historycznych. Jednakże cena książki 49,99 jest za wysoka.

Ciekawa, aczkolwiek nieobowiązkowa lektura. Książka napisana bardzo dobrze, zawiera mnóstwo zdjęć głównych bohaterów. Do wydania nie mam żadnych zarzutów; autor postarał się o dotarcie do osób, które były związane z tytułowymi bohaterami (część z nich należy/ała do jego rodziny) albo wykorzystał ich wspomnienia (m.in. autobiografię Rudolfa Hössa).

Polecałabym ją osobom zainteresowanym tematem II WŚ, które nie czytały zbyt wiele o komendancie obozu w Auschwitz, Rudolfie Hössie (np. jego autobiografii),ani o procesie tworzenia tego obozu i ewolucji metod zabijania tam stosowanych. Ci, którzy czytali o ww zagadnieniach mogą być nieco zawiedzeni, choć i oni powinni znaleźć w tej książce coś interesującego (np. przebieg wspomnianego na okładce książki 'polowania' na Rudolfa oraz jego późniejszy udział w procesach norymberskich).

Polecałabym ją osobom...

• II wojna światowa
  • Powieść historyczna
  • Biblioteczka domowa III
  • 1g) Biografie/Autobiografie
  • 1ń) Naziści ☠

Thomas Harding Hanns i Rudolf. Niemiecki Żyd poluje na komendanta Auschwitz Zobacz więcej