Dziewczyna, która pokonała ISIS

reportaż
Prószyński Media
2016-10-06
2016-10-06

Okładka książki Dziewczyna, która pokonała ISIS. Moja historia Andrea C. Hoffmann, Farida Khalaf
Dziewczyna, kt... Andrea C. Hoffmann,...

Książkę kupilam z kosza wyprzedażowego nie spodziewając się niewiadomo jakiego dzieła. Przez pierwsze strony było mi jakoś ciężko przebranac. Opisy domu rodzinnego, dość ciężko mi się czytało, jednak domyślałam sie, że chodzi o idealizowanie domu rodzinnego z tęsknoty, więc przymknęłam na to oko i czytałam dalej.
Historia straszna, bardzo współczułam bohaterkom których losy poruszala. Czytając jednak mialam wrażenie, że główna bohaterka miała jednak po prostu najwięcej szczęścia ze wszystkich dziewczyn, których losy były poruszane. Oczywiście wielki szacunek za upor i odwagę w przeciwstawianiu się oprawcom. Mimo ciężkiej tematyki dość łatwo się ja czytało. Dla wielu tak jak i dla mnie na pewno poprzez ta książkę jest to pierwsze spotkanie ze społecznością jazydów.

Historia straszna, bardzo współczułam bohaterkom których...

Dość długo zwlekałam z przeczytaniem ,,Dziewczyny, która pokonała ISIS'', ale w końcu mi się udało. Na pewno nie jest to historia dla wszystkich, ponieważ opisane w niej są różnego rodzaju akty przemocy.
Podziwiałam Faridę i jej przyjaciółkę za ich wolę walki, nieugiętość i szybkie myślenie. Nie brakowało tu oczywiście momentów całkowitej beznadziei, ale w ich sytuacji było to całkowicie uzasadnione.
Język powieści jest prosty, słuchając audiobooka miałam wrażenie, że dobra znajoma dzieli się ze mną swoimi przeżyciami.
Ciekawie było zapoznać się z wierzeniami Jezydów i ich kulturą, chociaż co najmniej jeden jej element bardzo mi się nie podobał i odniosę się do tego za chwilę.
Mimo, że książki słucha się przyjemnie, niektóre jej fragmenty niestety nie wyglądają na realistyczne. Nie chcę bagatelizować traumy Faridy, ani w żaden sposób jej umniejszać, ale niektóre elementy wyglądały na podkoloryzowane np. historia z kartą SIM. Nie mogę też zaakceptować faktu, że Jezydzi uważają iż zgwałcona kobieta jest nieczysta, gorsza od innych, jakby to ona zawiniła w tej sprawie. Jest to co prawda element kulturowy i nie da się tego obejść, ale przykro było to usłyszeć.
Mocna historia, ale nie żałuję, że jej wysłuchałam.

• Przeczytane w 2018
  • Książki Arystokratki A.
  • O kobietach

Dodaj cytat z książki Dziewczyna, która pokonała ISIS