Za zasłoną strachu

- Kategoria:
- reportaż
- Tytuł oryginału:
- Les femmes de la honte
- Wydawnictwo:
- Weltbild
- Data wydania:
- 2011-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2011-01-01
- Liczba stron:
- 352
- Czas czytania
- 5 godz. 52 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 978-83-258-0324-7
- Tłumacz:
- Joanna Józefowicz-Pacuła
- Tagi:
- islam los kobiety Algieria
Przychodząc na świat jako trzecie dziecko w muzułmańskiej rodzinie, Samia nie wprawiła swoich rodziców w euforię. Wręcz przeciwnie. Dla tych zamożnych algierskich imigrantów narodziny dziewczynki oznaczały karę zesłaną przez Allacha, a nie powód do radości. Tyranizowana przez ojca, szykanowana przez matkę - również ofiarę tradycji, tyle że w pełni pogodzoną ze swoim losem - została wydana za mąż w wieku 16 lat za nieznanego sobie człowieka. Wnieznośnej atmosferze zastraszenia, przemocy i pogardy urodziła sześcioro dzieci. Aby wyrwać je z tej okrutnej kultury, postawi wszystko na jedną kartę.Podejmie desperacką próbę ucieczki z Algierii - kraju, w którym ideologia odmawia kobietom wszelkich praw, włącznie z prawem do miłości i decydowania o własnym życiu. Jej życiowa wędrówka wiedzie przez Francję i Hiszpanię, aż do Kanady, gdzie kobieta narodzi się na nowo.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Kręta droga do wolnosci
Losy kobiet to częsty temat w literaturze. Dzięki książkom,które są relacjami samych bohaterek Czytelnicy mają szansę poznać realia życia kobiet w różnych zakątkach świata. Świat arabski nie jest przyjazny płci pięknej. Tu kobieta jest tylko cieniem swojego pana - ojca lub męża, który niczym bóg decyduje o jej życiu.
Taki los dzieliła wraz z tysiącami jej podobnych obywatelek Algierii Samia. Urodziła się w Paryżu w rodzinie algierskich emigrantów. Wiodło się im bardzo dobrze. Ale dostatek finansowy nie zapewnił Samii i jej rodzeństwu spokojnego dzieciństwa. Ojciec, ortodoksyjny wyznawca islamu, traktował żonę jak służąca i worek do bicia. Przyjście na świat dziewczynek Samii i jej siostry było uważane za nieszczęście i przekleństwo. Ich życie było pasmem udręk – nie zaznały rodzinnego ciepła, nie były kochane przez rodziców. Bito je i poniżano każdego dnia. Samia z bólem przeżyła przeprowadzę do Ojczyzny rodziców – Algierii. Jedyną ucieczką od ponurej rzeczywistości była przez pewien okres szkoła. Ale ojciec szybko zakończył edukację córki i podstępem wydał ją za mąż. Zaczął się kolejny rozdział w tragicznym życiu tej kobiety...
Ta książka jest świadectwem, jak ciężko być kobietą w świecie, gdzie jest ona uważana za istotę niższą od mężczyzny, niezdolną do samostanowienia, do wolnych wyborów, do pracy zawodowej. Ma być niewolnicą usługującą posłusznie swemu opiekunowi i maszynką do rodzenia dzieci. Jej życie jest w rękach małżonka. On może wszystko – może bezkarnie ją bić, maltretować psychicznie, zabraniać kontaktów z otoczeniem. A wszystko w imię niesplamienia honoru rodziny.
Na szczęście Samia miała dość siły, by walczyć o lepsze jutro dla siebie i swoich dzieci. Ale to nie była łatwa droga, bo wszystkich miała przeciw sobie. Mąż, rodzina grozili ją i więzili. To, co przeszła ta dzielna kobieta przechodzi wszelkie wyobrażenia. Niepoliczalne morze cierpienia i łez, bólu i pogardy. Nieliczne pomocne dłonie, jakie pojawiły się w jej życiu były na wagę złota.
Dzięki historii Samii miałam okazję zobaczyć, jakie piekło jest codziennością Algierek, bo przecież Samia jest jedną z wielu. I dziękowałam losowi i Bogu, że dane mi jest żyć w wolnym od szaleńców państwie. To prawda - kultura arabska jest inna, odmienna od europejskiej, ale nie przypuszczałam, że kobieta może być aż tak bezbronna, tak katowana bez żadnej konsekwencji.
Podziwiałam bohaterkę “Za zasłoną strachu” za ogrom odwagi, poświęcenie dla dzieci, za walkę z całym światem o własne szczęście. Ach, jak często miałam ochotę rzucić się na ojca i męża Samii z pięściami. Jak bardzo chciałam pomóc jej choćby jednym posiłkiem i dobrym słowem.
Napisana prostym językiem, wstrząsająca historia jest po części biografią wielu arabskich kobiet. Dobrze, że takie książki widzą dzienne światło, dobrze, że wydawcy dostarczają je na księgarskie półki. To z pewnością rozświetli poglądy społeczeństw, gdzie zrozpaczone i zastraszone kobiety błagają o azyl i szansę na normalne życie.
Samii należy się wielkie uznanie za odwagę publikacji własnych losów, za pokazanie olbrzymiego problemu, za dodanie odwagi innym
.
Książka posiada piękną okładkę, na uznanie zasługuje też typ czcionki podobnej do pisma arabskiego. To szczegół, który jeszcze bardziej wciąga nas w tą historię.
Książkę polecam wszystkim zainteresowanym krajami arabskimi, losami kobiet w odmiennych kulturach i fanom interesujących biografii.
Bernardeta Łagodzic-Mielnik
Oceny
Książka na półkach
- 565
- 495
- 97
- 31
- 7
- 7
- 5
- 4
- 4
- 3
OPINIE i DYSKUSJE
"Za zasłoną strachu" jest pozycją, która męczy psychicznie. Wgłębianie się w świat pełen ustawicznego cierpienia i bólu nie jest łatwe. Do tego dochodzi fakt, że sprawcami wszystkich krzywd głównej bohaterki była jej rodzina. To nieprawdopodobne, że są na świecie miejsca, gdzie bycie Kobietą to przekleństwo. Polecam ze względu na fakt, iż podczas lektury można sobie uświadomić jak ważna jest wolność osobista. Ku przestrodze.
"Za zasłoną strachu" jest pozycją, która męczy psychicznie. Wgłębianie się w świat pełen ustawicznego cierpienia i bólu nie jest łatwe. Do tego dochodzi fakt, że sprawcami wszystkich krzywd głównej bohaterki była jej rodzina. To nieprawdopodobne, że są na świecie miejsca, gdzie bycie Kobietą to przekleństwo. Polecam ze względu na fakt, iż podczas lektury można sobie...
więcej Pokaż mimo toWyzwanie LC na styczen
Wyzwanie LC na styczen
Pokaż mimo toPowiem tylko tyle, że rewelacyjna książka. Polecam.
Powiem tylko tyle, że rewelacyjna książka. Polecam.
Pokaż mimo toStraciłam wszystko, co posiadałam, aby zdobyć to, czego nie zaznałam nigdy wcześniej.
Straciłam wszystko, co posiadałam, aby zdobyć to, czego nie zaznałam nigdy wcześniej.
Pokaż mimo toPłakałam przy tej książce. Ta historia wydarzyła się naprawdę. Nie rozumię jak rodzice mogą wyrządzić tyle zła swojemu dziecku tylko dlatego że jest kobietą. Kobiety które żyją w krajach arabskich gdzie religią dominującą jest Islam każdego dnia przechodzą piekło na ziemi. Jestem pełna podziwu dla Sami Shariff i jej dzieci przreszli długą ryzykowną tułaczkę do Kanady kraju który jest ich azylem upragnionym domem.
Płakałam przy tej książce. Ta historia wydarzyła się naprawdę. Nie rozumię jak rodzice mogą wyrządzić tyle zła swojemu dziecku tylko dlatego że jest kobietą. Kobiety które żyją w krajach arabskich gdzie religią dominującą jest Islam każdego dnia przechodzą piekło na ziemi. Jestem pełna podziwu dla Sami Shariff i jej dzieci przreszli długą ryzykowną tułaczkę do Kanady kraju...
więcej Pokaż mimo toPowiem szczerze, że czytając tę historię wątpiłam, czy aby na pewno jest prawdziwa - ze względu na tyle okrucieństwa i nieszczęść, jakie spotkały bohaterkę nie od obcych, ale ze strony własnej rodziny, własnej matki!Nie pojmuje tego....
Ale niestety taki jest los kobiety w ortodoksyjnych muzułumańskich rodzinach. Bez chłopa nie znaczysz nic, jesteś nikim, a spróbuj niech ci się wymsknie choć jeden włos spod ohydnej szmaty, którą zmuszona jesteś się okrywać od stóp do głów, spróbuj spojrzeć na kogoś na ulicy - twój ojciec, mąż, brat będzie miał pełne prawo cie zarżnąć jak barana i nie spadnie mu za to włos z głowy. Bo przyniosłaś hańbę rodzinie.
Nam wyzwolonym i wyemancypowanym europejkom nie mieści się to w głowie - ale to się dzieje również dzisiaj.
Podziwiam bohaterkę, że w końcu wyrwała siebie i dzieci z tej dziczy i koszmaru. Ale dlaczego tak późno?? Dlaczego pozwalała sobie na takie traktowanie przez tyle lat? Ja zabiłabym gnoja i wolałabym sama zginąć niż dać sobą poniewierać przez tyle lat.
Kolejna przeczytana przeze mnie książka o losie muzułumańskich kobiet i kolejna, która wzbudziła taka samą wściekłość, gniew i totalny wkurw, że to się dzieje i świat wciąż na to pozwala.
Powiem szczerze, że czytając tę historię wątpiłam, czy aby na pewno jest prawdziwa - ze względu na tyle okrucieństwa i nieszczęść, jakie spotkały bohaterkę nie od obcych, ale ze strony własnej rodziny, własnej matki!Nie pojmuje tego....
więcej Pokaż mimo toAle niestety taki jest los kobiety w ortodoksyjnych muzułumańskich rodzinach. Bez chłopa nie znaczysz nic, jesteś nikim, a spróbuj niech...
Książka po którą sięgnęłam już jakiś czas temu i pochłonełam ją bardzo szybko! Po pierwsze uwielbiam tą tematykę, a po drugie historia jest niesamowita i od samego początku, do końca trzymałam kciuki za główną bohaterkę! Historia jest o pewnej Algierce, która mimo tego, że urodziła się we Francji, to zmuszona przez ojca musi opuścić swój kraj i wraz z rodziną wrócić do swojej ojczyzny. Jako dziewczynka ma niestety bardzo ciężko, zarówno matka, jak i ojciec terroryzują ją i uważają, że jest pomyłką. Do tego w wieku 16 lat wychodzi za mąż. Oczywiście za nieznanego sobie człowieka i wtedy zaczyna się piekło. Czy wraz z dziećmi uda jej się uciec od tego terroru? Po takich książkach zawsze dociera do mnie, że to dzieje się naprawdę i to tuż obok nas! Przecież nawet tutaj główna bohaterka, tak naprawdę wychowała się w Europie. Wiedziała, jak wygląda inny świat i tylko dzięki temu miała pewność, że to co dzieje się w jej ojczyźnie jest złe.
Książka po którą sięgnęłam już jakiś czas temu i pochłonełam ją bardzo szybko! Po pierwsze uwielbiam tą tematykę, a po drugie historia jest niesamowita i od samego początku, do końca trzymałam kciuki za główną bohaterkę! Historia jest o pewnej Algierce, która mimo tego, że urodziła się we Francji, to zmuszona przez ojca musi opuścić swój kraj i wraz z rodziną wrócić do...
więcej Pokaż mimo toSzokujące, wstrząsające ale prawdziwe życie kobiet w muzułmańskich rodzinach pełnych fanatyzmu religijnego. Takie bestialstwo wobec kobiet i dziewczynek, które przeżyła i opisała autorka ma miejsce często pośród Europejczyków (nasza bohaterka żyje z rodziną przez jakiś czas we Francji). Książkę czyta się wprost z niedowierzaniem - co mogą zrobić dziewczynce rodzice, bracia czy mąż. Istny koszmar życia dziewczynek i kobiet, który przeraża bardziej od horroru. Ale chyba trzeba przeczytać by poznać czym różni się nasza kultura od fanatyków muzułmanów.
Szokujące, wstrząsające ale prawdziwe życie kobiet w muzułmańskich rodzinach pełnych fanatyzmu religijnego. Takie bestialstwo wobec kobiet i dziewczynek, które przeżyła i opisała autorka ma miejsce często pośród Europejczyków (nasza bohaterka żyje z rodziną przez jakiś czas we Francji). Książkę czyta się wprost z niedowierzaniem - co mogą zrobić dziewczynce rodzice, bracia...
więcej Pokaż mimo toSamia urodzila sie w Algerii w dosc zamoznej lecz radykalnej rodzinie gdzie bycie dziewczynka jest najgorszym zlem. Przezyla prawdziwe pieklo w domu rodzinnym jej rodzice to potwory bez uczuc wyzszych. Gdy miala 16 lat zostala przez nich zmuszona do malzenstwa z mulzulmanem ktorego wogole nie znala i nie kochala. Okazal sie nie lepszy niz jej rodzice i przezyla drugie pieklo ponizania bicia i gwaltow. Gdy mowila o tym rodzicom nie pomogli jej wrecz jeszcze wpajali ze to jej wina bo jest zla zona i mulzulmanka. Najgorsze przezyla gdy urodzila pierworodnego syna i zostal jej odebrany przez jej wlasna matke. Czytajac ta ksiazke nie moglam uwierzyc ile przeszla ta mloda i ladna kobieta i jak straszne jest zycie kobiet w Algierii. Tam rzadza tylko mezczyzni a kobiety sa nikim. Nie maja zadnych praw i nie moga stanowic o sobie bez ich zgody o niczym. To wrecz nie do pomyslenia jak chora jest ich ta niby religia i oni sami. Nawet za darmo nie chcialabym tam pojechac i bardzo wspolczuje tym kobietom stlamszonym przez chorych mezczyzn ktorzy nie maja pojecia o zyciu i rodzinie a zaslepia ich koran ktory tlumacza tylko na swoja korzysc.
Samia urodzila sie w Algerii w dosc zamoznej lecz radykalnej rodzinie gdzie bycie dziewczynka jest najgorszym zlem. Przezyla prawdziwe pieklo w domu rodzinnym jej rodzice to potwory bez uczuc wyzszych. Gdy miala 16 lat zostala przez nich zmuszona do malzenstwa z mulzulmanem ktorego wogole nie znala i nie kochala. Okazal sie nie lepszy niz jej rodzice i przezyla...
więcej Pokaż mimo toHistoria Algierki, która walczyła o wolność bardzo mnie urzekła. Książka pokazała mi jak straszne może być życie kobiety bez praw. Jest bardzo dobrze opisana, bez zbędnych wątków. Jednak autorce nie udało się wzbudzić u mnie jej strachu. Wszystko było opisane z perspektywy "po latach" i dlatego czytelnik ma wrażenie, że przygląda się wszystkiemu i nie jest uczestnikiem wydarzeń. Nie utożsamia się z główną bohaterką, co może jest lepszym rozwiązaniem dla empatycznych i wrażliwych osób.
Historia Algierki, która walczyła o wolność bardzo mnie urzekła. Książka pokazała mi jak straszne może być życie kobiety bez praw. Jest bardzo dobrze opisana, bez zbędnych wątków. Jednak autorce nie udało się wzbudzić u mnie jej strachu. Wszystko było opisane z perspektywy "po latach" i dlatego czytelnik ma wrażenie, że przygląda się wszystkiemu i nie jest uczestnikiem...
więcej Pokaż mimo to