Marnotrawny świat

2018-04-04
2018-04-04
9788379062034
Zbigniew Kasprzyk
abp. sheen the catholic hour świat marnotrawny

Okładka książki Wiosna Kościoła, która nie nadeszła Paweł Lisicki, Athanasius Schneider
Wiosna Kościoł... Paweł Lisicki, Atha...
Okładka książki Benedykt XVI. Ostatnie rozmowy Benedykt XVI, Peter Seewald
Benedykt XVI. ... Benedykt XVI, Peter...
Okładka książki Wolność, wiara, Bóg. Rozmowy o chrześcijaństwie Aneta Kuberska-Bębas, Grzegorz Strzelczyk
Wolność, wiara... Aneta Kuberska-Bęba...
Okładka książki Bóg albo nic: Rozmowa o wierze Nicolas Diat, Robert Sarah
Bóg albo nic: ... Nicolas Diat, Rober...

Jezus umiera na krzyżu niezasłużenie. Nie popełnił żadnej winy. Nie pyta, dlaczego Go spotkało takie cierpienie. Przebacza. Jak trudno jest nie uciekać od cierpienia, nie wypierać go. A Jezus nie schodzi z krzyża, w pełni przeżywa cierpienie i wybacza. Jezus doskonale rozumie nas w naszych cierpieniach.
Polecam, żeby bardziej zrozumieć i wejść w tajemnicę krzyża, która jest centralnym punktem chrześcijaństwa.

Polecam, żeby bardziej zrozumieć i wejść w tajemnicę krzyża, która jest...

Nietuzinkowa analiza Europy Zachodniej w latach czterdziestych, zestawiona z przypowieścią o synu marnotrawnym, pozwala zrozumieć złożoność problemów gospodarczo-ekonomicznych, których źródłem, jak sugeruje Sheen, jest kryzys wiary.

Jak zwykle: błyskotliwa, zaskakująca, wnikliwa i niezwykle uniwersalna lektura.

Jak zwykle: błyskotliwa, zaskakująca, wnikliwa i niezwykle uniwersalna lektura.

Napisana 85 lat temu. Szczególnie aktualna dzisiaj, w czasie wojny.

Napisana 85 lat temu. Szczególnie aktualna dzisiaj, w czasie wojny.

Tom zawiera cykl rozważań z lat 1935-1936 głoszonych w nocnym programie The Catholic Hour w radiu NBC. Autor porównuje ludzkość odwracającą się od Boga do syna marnotrawnego z biblijnej przypowieści. Wiele celnych metafor i spostrzeżeń.

Pozwolę sobie także na zamieszczenie tutaj dwóch cytatów, które zaznaczyłem sobie podczas lektury tej książki i które mimo upływu lat nie straciły na aktualności

"Nowy rodzaj zniewolenia różni się od niewolnictwa dawnych czasów, które miało charakter fizyczny. Niewolnik nie miał dostępu do owoców pracy swoich rąk i nie otrzymywał zapłaty za przelany pot. Jego praca, jego zdolności, jego ciało, jego żona i jego dzieci należały do człowieka, którego był własnością. Nowy rodzaj niewolnictwa nie ma charakteru fizycznego, lecz duchowy i moralny"

"Jeśli ogólnoświatową chorobę dehumanizacji człowieka chcemy leczyć wyłącznie gospodarczymi i politycznymi środkami, postępujemy tak, jakbyśmy zalecali stosowanie pudru do twarzy człowiekowi choremu na żółtaczkę bądź nacieranie alkoholem osobie cierpiącej na raka. Nie nasze ciała są chore, lecz dusza cywilizacji. Świat znajduje się w stanie grzechu śmiertelnego i potrzebuje oczyszczenia. Powtarzanie banałów o odrodzeniu, konstytucji, postępie nie uratuje nas, nawet jeśli będziemy je wykrzykiwać coraz głośniej. Musimy wprowadzić do naszego słownika nowe słowo: Bóg"

Książka porusza bardzo ważne kwestie wiary katolickiej i opisuje je prostym językiem.
Już sam tytuł mówił z czym się zetkniemy. Autor przedstawia swój komentarz do przypowieści o synu marnotrawnym. Jest to na tyle uniwersalne że porusza aktualne problemy naszej zachodniej cywilizacji chociaż mówił i pisał o nich ponad 80 lat temu. Książka zawiera antidotum na wszystkie obecne probkemu.

Naprawdę dobra lektura – 8 z lekkim minusem. Lepiej czyta mi się teksty napisane, a ta książka to zapisany język mówiony. Tak czy inaczej jest wartościowa, można wychwycić myśli-perełki.

Abp Sheen porównuje dzisiejszy świat do syna marnotrawnego. Wg autora wziął ze skarbca Kościoła wszystko, co najpiękniejsze i najwartościowsze: realną obecną Chrystusa w Eucharystii, Sakramenty, Tradycję, Słowo Boże i roztrwonił je, nie wierząc w nie.

bardzo ciekawe niektóre spostrzeżenia

bardzo ciekawe niektóre spostrzeżenia

Genialne rozważania, których nie można czytać jak książki. Bardzo mocno wbijają się w pamięć i nie pozwalają przejść obojętnie. Zdziwiło mnie, że po tylu latach wypowiedzi abp. Sheena są tak bardzo aktualne, tak bardzo prawdziwe. Polecam każdemu, kto czuje się zagubiony w tym współczesnym świecie.

• Wiara
  • Religia