Wolność, wiara, Bóg. Rozmowy o chrześcijaństwie

Okładka książki Wolność, wiara, Bóg. Rozmowy o chrześcijaństwie Aneta Kuberska-Bębas, Grzegorz Strzelczyk
Okładka książki Wolność, wiara, Bóg. Rozmowy o chrześcijaństwie
Aneta Kuberska-BębasGrzegorz Strzelczyk Wydawnictwo: WAM religia
religia
WAM
2018-09-01
2018-09-01

Okładka książki Znak nr 823 / 2023 Zofia Bałdyga, Maria Banaszak, Agata Bielik-Robson, Agnieszka Burton, Michał Cichy, Diana Dąbrowska, Olga Gitkiewicz, Mateusz Górniak, Byung-Chul Han, Maria Karpińska, Dominika Kozłowska, Waldemar Kuligowski, Małgorzata Lebda, Zbigniew Mikołejko, Łukasz Najder, Małgorzata Nocuń, Janusz Poniewierski, Natalia Sosin-Krosnowska, Michał Sowiński, Grzegorz Strzelczyk, Karolina Sulej, Ola Szmida, Teresa Walas, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Znak nr 823 / ... Zofia Bałdyga, Mari...
Okładka książki Miasto rewitalizacja Tomáš Halík, Kaja Kaźmierska, Grzegorz Ryś, Grzegorz Strzelczyk
Miasto rewital... Tomáš Halík, Kaja K...

Książka nie tyle przeczytana co przekartkowana. Na pewno chcę do niej wrócić i przeczytać w skupieniu, mieć czas żeby pomyśleć. Ks. Strzelczyk świetnie wszystko wyjaśnia i odpowiada na wiele pytań.

Ciekawy wywiad z ks. dr Grzegorzem Strzelczykiem na temat podstaw wiary. Przyznam, że jak byłem dzieciakiem, to wiele z tych pytań mnie nurtowało. Teraz może trochę mniej, ale i tak dobrze przeczytać wytłumaczenie tych kwestii przez profesjonalnego teologa. Ktoś pod spodem wspomniał o informatyczych porównaniach - mnie to kupuje, kupi pewnie też tych, co siedzą generalnie w komputerze.

Ks. Strzelczyk nie tylko chętnie i przystępnie dzieli się swą bogatą wiedzą, ale przede wszystkim posługuje się logiką. Takie podejście do zagadnień wiary bardzo mi odpowiada i przekonuje. Budzi zaufanie. I sprawia, że przekaz trafia nie tylko do głowy, ale i do... serca.

I te informatyczne porównania... :)

I te informatyczne porównania... :)

To nie była rozmowa jakiej się spodziewałem, ale mimo wszystko się nie zawiodłem. Dlatego, że liczyłem na poruszenie kilku niewygodnych tematów, których tam nie znalazłem. Za to znalazłem jak zawsze błyskotliwego, bystrego ks. Strzelczyka, który jako teolog porusza razem z rozmówczynią przeróżne tematy dotyczące fundamentów naszej wiary. Najważniejsze, że nie jest to jakieś górnolotne gadanie, czy tanie "pitu-pitu", to jest jeden wielki zbiór katechez przekazanych prostym językiem, opartych wieloma przykładami od robienia waty cukrowej, do takich wynikających z naszej codzienności. W związku z tym uważam, że jest to dobra i wartościowa lektura - może nie dla wszystkich - ale na pewno dla tych, którzy poszukują odpowiedzi na ważne, duchowe, dotyczące wiary, Boga, Kościoła pytania.
No, a w tym wszystkim można i znaleźć kilka ciekawych ukrytych uwag dotyczących także tego co się aktualnie dzieje w Kościele. Cały ich urok jest taki, że nie wynikają wprost z toku rozmowy, ale są w niej, w konkretnych odniesieniach do aktualnie omawianego zagadnienia zakorzenione.

Książka jest dla mnie rzetelnym wyjaśnieniem wielu tematów z którymi zmaga się dzisiaj Kościół w odniesieniu do konkretnej i rzetelnie przedstawionej wiedzy teologicznej. Równocześnie jest zaprezentowana w taki sposób, że niespecjalista nie zgubi się w gąszczu niezrozumiałych terminów. Ksiądz Strzelczyk uruchamia wyobraźnię czytelnika używając porównań, które obrazują trudniejsze zagadnienia teologiczne. A na dodatek książka zawiera wątki osobiste i przykłady z życia wzięte co według mnie zdecydowanie umila lekturę. Zdecydowanie będę jeszcze do tej książki wracać i czytać jej fragmenty z przyjemnością.

Bardzo dobry wywiad, pełen cennych treści. Ksiądz o podejmowanych tematach opowiada rzeczowo, nie udzielając prostych odpowiedzi, jednocześnie konsekwentnie trzymając się obranego toku myślenia. W wywiadzie pojawiają się kwestie dotyczące teologii i filozofii, ale również historii, dokonywana jest też trzeźwa ocena obecnej sytuacji w Kościele i społeczeństwie. Warto, by każdy chrześcijanin, a także osoby wątpiące i poszukujące, sięgnęły po tę pozycję.

Bardzo odpowiada mi mówienie o wierze wprost.

Kilka cytatów:

Ludzie potrzebują, by pasterz pomógł im związać słowo Boże z ich codziennym doświadczeniem. Jeżeli wierzymy, że Duch Święty mówi w Kościele, jeżeli wierzymy, że Jezus Chrystus zmartwychwstał i żyje, to znaczy, że moc Ducha Świętego może być aktywizowana w nas teraz, na okrągło. Kiedy się więc zbieramy na liturgii, następuje koncentracja, moment, kiedy jest największa szansa, żeby Duch przemówił do Kościoła. I mamy prawo oczekiwać, że ten, który wyjdzie na ambonę, powie coś od Ducha, a nie wyrecytuje kazanie ściągnięte z internetu.

Moje życie polega na tym, żeby być jak najbliżej, jak najbardziej z Chrystusem, jak najbliżej z moimi bliźnimi i dla nich. (...) My nie jesteśmy chrześcijanami dla jakiejś idei, jesteśmy chrześcijanami ze względu na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa i dla naszych braci i sióstr

Judaizm Starego Testamentu jest religią, w której powodzenie zemskie jest znakiem Bożego błogosławieństwa. Dopiero Jezus z tym zdecydowanie zerwie. I wtedy będzie możliwe zrozumienie preferencji Boga nie tylko wobec ubogich, ale także wobec grzeszników. To jest niemożliwe, dopóki przyjmujemy, że powodzenie w świecie jest znakiem błogosławieństwa.

Duch zawsze będzie prowadzić do pytania, jakie jest moje miejsce we wspólnocie i jak mogę służyć innym. I kim są ci, którym mam służyć.

Przez sakramenty Duch Święty przedłuża [aż do naszych czasów] obecność i działanie Chrystusa i nam je udostępnia.

Bardzo odpowiada mi mówienie o wierze wprost.

Kilka cytatów:

Książka ciekawa, jeśli ktoś lubi zagadnienia filozoficzne, jest jak najbardziej dla niego. Odpowiada na pytania o to, co dzisiaj zostało z pierwotnego Kościoła z Jego wspólnoty, a także o znaczenie sakramentów, a może raczej jest przypomnieniem, czym powinny być. Dla
wielu z nas namaszczenie chorych kojarzy się z sakramentem, który jest tym ostatnim, tymczasem umacnia do walki z chorobą, cierpieniem, dodaje w jego pokonaniu sił.
Spowiedź przez wielu jest uważana za jeden z najtrudniejszy z sakramentów, Nowe, odkrywcze jest też dla mnie stwierdzenie, że określenie ilości i materii grzechów nie jest ich usprawiedliwianiem, lecz pomaga spowiednikowi w zobaczeniu pełniejszego stanu duszy penitenta. Bardzo pomocne dla skrupulantów i osób o sumieniu wrażliwym Kwintesencja pokuty, "Możemy z grzechem iść do Boga, a On go w nas przezwycięży. A jak już uzyskamy odpuszczenie grzechów, przy okazji otrzymamy też trochę siły, żeby poprawić swoje życie. I wtedy należy to zrobić. Gdy uda się nam doświadczyć, że Bóg nam przebaczył, istnieje szansa, że przestaniemy się Go lękać, a zaczniemy kochać"
Ważne jest zwrócenie uwagi dlaczego powinniśmy przestrzegać Bożych przykazań. Nie ze strachu przed ogniem piekielnym, a na Osobę Chrystusa.
Minusem przynajmniej dla mnie jest odwoływanie się, co chwili do kolejnych soborów, czasem to powoduje, że książkę czyta się ciężko.
Ale mimo to polecam szczególnie u progu adwentu.

Solidna rzecz warta przeczytania, ale odczuwalnego braku Prof. W Hryniewicza nie zapełni.

Strzelczyk bardzo sensownie tłumaczy podstawowe prawdy wiary chrześcijańskiej (Trójca Święta, zbawienie w Chrystusie, Kościoł, sakramenty, życie wieczne, problem cierpienia).

• Religia
  • Chcę kupić

Grzegorz Strzelczyk Wolność, wiara, Bóg. Rozmowy o chrześcijaństwie Zobacz więcej