W stronę przyszłości

Okładka książki W stronę przyszłości Anne Jacobs
Okładka książki W stronę przyszłości
Anne Jacobs Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: W cieniu tajemnic (tom 3) literatura obyczajowa, romans
W cieniu tajemnic (tom 3)
Das Erbe der Tuchvilla
Prószyński i S-ka
2018-04-12
2018-04-12
Ewelina Twardoch-Raś
Ewelina Twardoch-Raś

Wiele różnych wątków i dużo szczegółów ale niemieckie rodziny z ich zasadami nieco zbyt zasadnicze (nudne). Jako prawda historyczna ok jako satysfakcja czytelnicza średnio. Brak dynamiki i ciekawej historii. Za długie i za ciężkie. Średnio polecam.

Bardzo dobra saga! Trzecia część, chyba najlepsza, moim skromnym zdaniem. Dalsze losy rodziny fabrykantów oraz ich służby. Grube tomiszcze, ale czyta się szybko, bo bardzo wciąga i dostarcza czytelnikowi emocji.
Polecam!

Polecam!

Rewelacja. Bardzo lubię czytać takie sagi. Każdy tom był dla mnie wyjątkowy i zaskakujący. Przeczytałem wszystkie z przyjemnością i jestem zachwycony.
Polecam

Polecam

Trochę zbyt ckliwe i momentami nieco melodramatyczne, ale to chyba najlepsza część z całego cyklu. Wiecej tu nieoczekiwanych wydarzeń, zaskakujących zwrotów akcji, a i bohaterowie nie są tak mdli, jak w poprzednich książkach.

Bardzo dobrze napisana powieść obyczajowa z wątkami historycznymi. Trzecia, zarazem ostatnia część, nie ustępuje w niczym dwóm poprzednim tomom. Całość doceniam przede wszystkim za dobrze poprowadzoną, wielowątkową, wielopłaszczyznową akcję.
Duży plus za dopracowane charakterystyki postaci. Żaden bohater, nawet ten marginalny, nie jest przypadkowy. Każdy ma swoje indywidualne, niepowtarzalne cechy, które nie są tylko przypisane przez autorkę, ale mają odzwierciedlenie w fabule. Każdy również wnosi coś do opowiadanej historii. Nie ma bohatera niepotrzebnego, rozmytego w tle.
Kolejny plus za dbałość o szczegóły a nawet swoistą drobiazgowość w opisywaniu życia głównych bohaterów, ale także podczas przedstawiania realiów epoki i zmian jakie zachodzą w Augsburgu, w Niemczech i na świecie. Daje to czytelnikowi poczucie jakby sam uczestniczył w wydarzeniach, o których czyta.
Na uwagę zasługuje również fakt, że wszystkie wątki doprowadzone są do końca. Autorka się nie spieszy, nie skraca fabuły, nie pędzi do zakończenia. Cała historia płynie swoim, niezmąconym rytmem. Czytając dostrzegasz, że opowieść jest bardzo dobrze skonstruowana, przemyślana i przede wszystkim dobrze napisana.
Docenić należy fakt, że Autorka umiejętnie i z pomysłem wplata wydarzenia z przeszłości, przypominając tym samym to, co stało się w poprzednich częściach, w rozmowy bohaterów, w opisy wydarzeń czy postaci. Dzięki czemu nie musisz wracać do wcześniejszych tomów, aby przypomnieć sobie przeszłe wydarzenia. Ma to duże znaczenia zwłaszcza, że ta Trylogia w Polsce została wydana na przestrzeni trzech lat. Według mnie jest to atrakcyjniejsza dla czytelnika forma opisywania przeszłych wydarzeń, niż streszczanie, w kolejnych tomach tego, co już znamy z wcześniejszych. Moim zdaniem taki sposób pisania świadczy nie tylko o umiejętnościach pisarskich, ale też o bardzo dobrym przygotowaniu i przemyśleniu przez Autora, koncepcji powieści.
To wszystko złożyło się na piękną beletrystykę, która na długo zostanie w mojej pamięci. Jeśli tylko kolejne książki Anne Jacobs zostaną u nas wydane, sięgnę po nie z dużą przyjemnością.

Tom trzeci jest kontynuacją bestsellerowej niemieckiej sagi rodzinnej. Czytelnik poznaje dalsze losy mieszkańców posiadłości bogatej rodziny przemysłowców Melzerów z Augsburga oraz osób z nimi związanych, w szczególności ich służby .
Akcja powieści toczy się po zakończeniu pierwszej wojny światowej , w okresie kiedy ziemie należące do państwa niemieckiego utworzyły Republikę Weimarską. Dla społeczeństwa niemieckiego były to czasy borykania się ze skutkami pierwszej wojny światowej, ogromną inflacją , bezrobociem i ogólnym kryzysem gospodarczym. W tych zawirowaniach gospodarczo - społecznych również rodzina Melzerów odczuła skutki kryzysu gospodarczego. Jednak dzięki pracowitości i odpowiedzialności Paula Melzera za rodzinne przedsiębiorstwo , firma jest w miarę stabilna a nawet inwestuje m.in. w salon mody prowadzony przez Marie.
Niestety w życie rodzinne Melzerów wkradają się nieporozumienia, kłótnie i zazdrość , powracają dawne sprawy z przeszłości Marie, koszmary z dzieciństwa związane z pobytem w sierocińcu a przede wszystkim nagły rekonesans obrazów jej zmarłej matki , artystki malarki . To jeden z czynników skłaniających rodzinę do rozpadu.
Powieść - panorama ówczesnych lat przedstawia mechanizmy zmian, jakie dokonały się niemal w każdej dziedzinie życia. Nowe czasy, inne spojrzenie na pozycję kobiety w społeczeństwie, jej dążenie do samodzielności, swobodnego własnego wyboru , wychowywania dzieci czy podjęcie decyzji o rozwodzie.
Całość wydaje się jednak nużąca, czasem odnosiłam wrażenie , że autorka zbyt drobiazgowo opisuje szczegóły , zwrotów akcji jest raczej mało biorąc pod uwagę opasłość dzieła.

Ostatnia książka trylogii nie ustępuje w niczym poprzednim częściom...polecam.

Ostatnia książka trylogii nie ustępuje w niczym poprzednim częściom...polecam.

Bardzo dobra saga rodzinna. Tom trzeci na tym samym wysokim poziomie , co drugi. Elisabeth , która początkowo mnie irytowała, ostatecznie skradła moje serce. Silna zdecydowana kobieta.
Warte przeczytania!

Warte przeczytania!

• Przeczytane 2021
  • Historyczne

Dodaj cytat z książki W stronę przyszłości