Duchy Belfastu

Okładka książki Duchy Belfastu
Stuart Neville Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal Cykl: Jack Lennon (tom 1) Seria: Zima z kryminałem 2014 kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2014-03-01
2012-02-28
Tomasz Konatkowski
Tomasz Konatkowski Belfast literatura irlandzka

Okładka książki Niepoprawna mnogość Darran Anderson, Kevin Barry, Lucy Caldwell, Jan Carson, Jill Crawford, Wendy Erskine, Nicole Flattery, Yan Ge, Sinéad Gleeson, David Hayden, Arja Kajermo, Eimear McBride, Lisa McInerney, Belinda McKeon, Adrian McKinty, Danielle McLaughlin, Paul McVeigh, Peter Murphy, Stuart Neville, Louise O’Neill, Sheila Purdy, Elske Rahill, Sally Rooney, Melatu Uche Okorie, Kit de Waal
Ocena 6,4
Niepoprawna mn... Darran Anderson, Ke...

Książka nie jest zła ale dużo w niej efekciarstwa. Dlatego też, zastanawiam się, czy nie została napisana pod scenariusz filmowy. Okładka natomiast okropna i zniechęcającą.

Jak większość książkę kupiłem przypadkiem - z przeceny. Przeleżała ponad rok na półce aż w czasie koronawirusa przyszedł na nią czas :)). Mimo iż 6 wydaje się być niską oceną kierowałem się przy wyborze opisem. 6 gwiazdek = książka dobra. Osobom nie znającym realiów politycznych Irlandii Pólnocnej i czasów wojny wewnętrzej / konfliktu z "rozjemcami" Brytyjskimi / ataków...

Ten tytuł tak naprawdę zaczęłam czytać już w październiku 2019 r., a skończyłam go dokładnie w kilka godzin po Nowym Roku. "Duchy Belfastu" czytałam bardzo długo, także z przyczyny braku czasu, ale głównie dlatego, że pomimo dobrej akcji, wciągającej fabuły, książka zawiera bardzo dużo polityki, której nie do końca rozumiałam i to była główna przyczyna mojego zwlekania. Ale...

Bardzo ciekawy kryminał i z interesującą fabułą. Napisany również bardzo wyrazicie i pomimo okładki, która nie zachęcała było świetnie :)

Kupiłem tę książkę w ciemno. Nie znałem ani autora, ani opinii. Skusiła mnie cena:) Robiłem zakupy i za 5 zł wrzuciłem również do koszyka " Duchy Belfastu". Jestem pozytywnie zaskoczony. Fabuła bardzo ciekawa, książkę pochłania się automatycznie i z zainteresowaniem. czyli wszystko tak jak trzeba:)

Książka to dobra, solidna dawka sensacji. Bardzo lubię motywy, kiedy to bohaterem jest postać teoretycznie zła. Skuteczny morderca, dręczony wyrzutami sumienia, do tego starający się chronić pewną kobietę i jej dziecko... Temat może trochę oklepany, ale Stuart Neville potrafi nim zaciekawić. Tym bardziej, że Fegan nie przechodzi przemiany duchowej. Nadal jest mordercą i...

Na tę książkę natknęłam się przypadkiem. Wzięłam do ręki bez przekonania głównie z powodu ceny - 5 zł. I dawni też nie czytałam thrillera. I muszę przyznać, że jest to bardzo dobry, krwawy thriller. Konstrukcja fabuły sprawia, że chce się czytać. Nie jest to literatura górnolotna, ale jeśli ktoś szuka mięsistego thrillera to bardzo polecam.

Ilość stron: 349
To pierwsza książka tego autora jaką próbowałam czytać. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce oraz to, że jest to kryminał, mój ulubiony gatunek.
Niestety dzieło jest na początku trochę ciekawe, a potem coraz bardziej nudne. Przeczytałam około stu stron.
Nie polecam.

Rewelacyjna powieść, thiller z doskonale zarysowanym tłem politycznym.

Mamy rok 1998, w Irlandii Północnej zostały podpisane porozumienia wielkopiątkowe, sankcjonujące rozejm i zawieszenie broni.
Po 12 latach wychodzi z więzienia Gerry Fegan, cyngiel IRA. Dręczą go koszmarne sny i wizje zabitych przez niego ludzi. Alkohol w jakimś stopniu jest w stanie zagłuszyć wyrzuty...

2008

Bardzo sprawnie napisana i wciągająca historia. Niestety nie sposób traktować serio tła historycznego - bohaterowie i wydarzenia zostali potraktowani bardzo jednostronnie (to seria Polityki, więc musi się jakoś wpisać w ich program ideolo). Jeśli ktoś szuka naprawdę fajnego czytadła, bardziej polecam książkę Ferdinanda von Schiracha z tej samej serii.

• Kryminał
  • 2021