Eksperyment. Opowieść o mrocznej godzinie w dziejach medycyny

Nominacja w plebiscycie 2018
Patient H.M. A Story of Memory, Madness, and Family Secrets
literatura faktu
Łukasz Müller
Inne

Świetna, merytoryczna, bardzo mi się podobało przedstawienie wielu kontekstów zarówno psychiatrii XX wieku, życia Henrego na każdym etapie i nawet historie po jego śmierci. Książka była dla mnie ciekawa w całości.
Wcześniej słyszałam o pacjencie H.M., ale teraz stał się dla mnie Henrym. Człowiekiem z twarzą, z przyszłością, które mu odebrano. Głęboko poruszyła mnie jego...

Pozycja ciekawa z dużą ilością faktów i wiedzy historycznej, ale pisana chaotycznie (z wieloma przeniesieniami do przeszłości - autor, opisując jedno zdarzenie, przenosi się x
lat do tyłu, aby wyjaśnić podłoże tej sytuacji, ale zamiast tego wrzuca tam całą historię tego człowieka). Bardziej aspiruję do książki o rozwoju neurochirurgii niż do standardowego reportażu o...

Ciekawa książka ale przydługawa. To samo można by zmieścić na 300 str. i byłoby bardziej wartko i wciągająco. Irytujące były zapędy autora do gawędziarstwa (szczególnie na tematy osobiste). Sam temat bardzo interesujący, ale spodziewałam się, że więcej miejsca autor poświęci samemu pacjentowi H.M., a mniej będzie nieistotnych szczegółów. Książkę przeczytałam pod wpływem...

Bez wątpienia jest to jedna z najlepszych książek jakie w życiu przeczytałem. Pan Dittrich jest po prostu pisarzem z powołania! Polecam absolutnie wszystkim, którzy lubią dobrą książkę i gwarantuję, iż nawet osoby nie zainteresowane kwestiami psychologii oraz nie przepadające za literaturą faktu będą (co najmniej) zadowolone. Pozdrawiam serdecznie!

Wiele można się dowiedzieć. Wiele można myśleć. Gdzie są granice eksperymentów, co można, trzeba, nie wolno.

świetna , warta przeczytania

Bardzo chaotycznie napisana, skakanie z jednego tematu na inny, bardzo długie zdania, ciężko się czyta. Po kilku stronach myślę już o czymś innym.

Początek ciekawy, potem przynudzanie (jak dla mnie).

Straszna prawda a dziejach medycyny. Zastanawiam się czy rozwój nauki nie powinien jednak przebiegać wolniej, ale w sposób humanitarny.
Dzisiaj łatwo się wypowiadać i oceniać wszystkim nam stojącym po drugiej stronie - stronie wygranych. Korzystając z dobrodziejstw uzyskanych wyników.
Jesteś Bogiem wyobraź to sobie - to powinna być cześć przysięga składanej przez adeptów...

Pominę litościwie marketingowe hasła z okładki, które jak większość tego rodzaju haseł "oszczędnie gospodarują związkiem z rzeczywistością". Sama książka zaś świetnie napisana, trochę w stylu niedoścignionego Thorwalda. Oczywiście dla czytelnika takiego jak ja, czyli laika, bo osoby znające temat mogą czuć się rozczarowane. Wszystko jest super, dopóki autor prowadzi...

Dyskusje

1 440
  • 2018
  • 2019
  • Chcę w prezencie
  • Medycyna
  • Ebooki

Luke Dittrich Eksperyment. Opowieść o mrocznej godzinie w dziejach medycyny Zobacz więcej