The Sins of the Mother

Okładka książki The Sins of the Mother Danielle Steel
Okładka książki The Sins of the Mother
Danielle Steel Wydawnictwo: Corgi Books Cykl: Cykl 26 powieści (tom 2) literatura piękna
Cykl 26 powieści (tom 2)
Corgi Books
2012-01-01
2012-01-01

Olivia Greyson znana przede wszystkim jako prezes zarządu firmy Factory słynie z cierpliwości i sumienności w wykonywaniu swojej pracy. Pochłonięta pracą kobieta niewiele czasu poświęca dzieciom, które w dojrzałym życiu miały żal do matki. Zwłaszcza dwoje dzieci postanowiło zerwać kontakt z matką. W późniejszym czasie kobieta stara się konsekwentnie utrzymywać poprawne relacje z dziećmi co nie jest łatwe, lecz...jak ułożą się relacje matki z dziećmi? Czy kobiecie uda się poprawić nieco napięte stosunki z bliskimi jej osobami?

"Grzechy matki" to niewątpliwie powieść zaliczająca się do tych interesujących i wciągających, o których nie sposób zapomnieć. Relacje między matką a dorosłymi już dziećmi są napięte i niepewne. Olivia Greyson, prezes zarządu a zarazem matka kilku dzieci, stopniowo po wielu latach buduje swoje imperium i przy okazji stara się wynagrodzić swoim bliskim brak matczynej obecności zapewniając co jakiś czas niezwykłe atrakcje jak choćby rejs jachtem pełen niezwykłych luksusów co nie wszystkim się podoba. Luiz, córka Olivii a zarazem kobieta po dwóch nieudanych związkach pragnie wydać własną książkę; Philip - syn Olivii pracujący u boku matki jako dyrektor finansowy a zarazem partner Amandy; Cass - najmniej związana z matką córka, która prowadzi własną firmę; John - syn Olivii również pracujący u boku matki jako księgowy a zarazem partner wykształconej Sarah. Wszyscy postanowili przybyć na rejs ( z wyjątkiem Cass ).

Powieść wywarła na mnie pozytywne wrażenie, gdyż przedstawia nie tylko trudne relacje matki z dziećmi ale też inne wartości takie jak miłość czy uczciwość. Philip nie był zbyt mocno związany z matką a zarazem niezbyt szczęśliwy w związku z kobietą ceniącą bardziej własne stanowisko niż męża. Znajduje jednak oparcie w matce, na której może polegać. Olivia Greyson, mimo iż zajmuje wysokie stanowisko, nie odznacza się arogancją, lecz pracowitością.

Sporym plusem tej powieści są oczywiście sami bohaterowie, którzy nie są pozbawieni wad. W ich życiu pojawiło się sporo potknięć i niedoskonałości - dzięki temu można odnieść wrażenie, iż jest to również powieść o słabościach i błędnych decyzjach podejmowanych przez człowieka. Uwagę przyciągają również charaktery bohaterów i ich zachowanie.

Moją uwagę przykuły również relacje między Olivią a wnukami ( a zwłaszcza z Alexem ). Olivia zabiegała o uwagę wnuków bardziej nawet niż o swoje dzieci, gdyż nie chciała popełnić więcej błędów. Jako dorosła osoba Olivia potrafiła być dyskretna i ostrożna co przemawia na jej korzyść.

Uważam, że jest to bardzo ciekawa lektura zasługująca na uwagę. Polecam ją każdej osobie zainteresowanej dobrymi powieściami obyczajowymi.

Cała opinia na stronie:

Lubię powieści Danielle Steel. Wszystko toczy się powoli, naturalnie, nie ma jakichś spektakularnych zwrotów akcji, ale lubię jej styl pisania. Książki czyta się bardzo przyjemnie.
Tym razem główną bohaterką jest Olivia. Kobieta sukcesu, z ambicjami i straszna pracoholiczka. Jest również matką, która ma mało czasu dla swoich dzieci, za co potem mają do niej żal. Ale ta powieść udowadnia, że życie nie jest czarno-białe. Czasami dokonujemy takich, a nie innych wyborów, a jak rozumiemy, że postąpiliśmy źle, jest już za późno. Jednak dzieci Olivii wyrosły na mądrych i dojrzałych ludzi. Powieść ukazuje piękne, rodzinne więzi i kończy się happy endem. Doskonała do poczytania przy kubku herbaty. Ja polecam tę, jak również inne powieści autorki.

Jestem zdziwiona stylem pisania tej książki, prostym językiem. Nie wiem, czy to nie kwestia tłumaczenia.
Mimo wszystko według mnie trochę nuda, życia wszystkich bohaterów oparte na złych wyborach, opływające w fortunę zarobiona przez mamę. Miałam nadzieję na jakiś duży skok akcji, ale nie. Całość pisana na takim samym poziomie adrenaliny.

Olivia Grayson jest ucieleśniona sukcesu,legendarną bizneswoman,ikoną międzynarodowego przemysłu i handlu. Ale tylko ona wie,ile za ten sukces zapłaciła. Zajęta budową swojego imperium nawet nie zauważyła,kiedy jej dzieci dorosły. Aby dać świadectwo matczynej miłości i nadrobić stracony czas,co roku urządza wspaniałe wspólne wakacje. Tego lata zabiera rodzinę w niezapomniany rejs po Morzu Śródziemnym. Nie wie,że będzie musiała zmierzyc się ze swoją przeszłością i odkryć trudną prawdę o najbliższych.
Olivii dzieci nie mogą wybaczyć matce,że ta poświeciła się pracy. Zamiast opiekować. Cass żalu do matki wyprowadziła sie wieku 18 lat z domu. Zrywając z nią kontakt. Gdy umiera Olivii mama wszyscy się jednoczą. Wybaczając sobie błędy z młodości. Książka się kończy z pięknym zakończeniem. Nie chcę dużo zdradzać. Bardzo mi się ta historia podabała. Polecam wam przeczytać to książkę.

Na półkach: , , , , , ,

Splątane losy rodziny radości,problemy,tajemnice.
Generalnie szczerze to historia życiowa,chwyta za serce pełna nadziei,wiary,emocji,miłości
Jest to powieść bardzo emocjonująca,wzruszająca,cudowna i skłaniająca do przemyśleń dająca nadzieję,przepełniona ciepłem,powieść Danielle Steel napisana przez wspaniałą,dobrą pisarką czytałam z zaciekawieniem,bardzo wzrusza i urzeka książka po prostu znakomita,wciągająca lektura zachwyciła mnie,bardzo lubię czytać powieści tej ulubionej mojej pisarki ciężko się było oderwać od powieści.

Splątane losy rodziny radości,problemy,tajemnice.

Po przeczytaniu opisu i trochę treści początkowej książki, można tylko potępiać Olivię za jej zachowanie względem dzieci, ale z czasem zaczyna się inaczej na nią patrzeć, co oczywiście zauważają też jej już dorosłe dzieci, bo nie wszystkie ją potępiają za swoje dzieciństwo, kiedy jej najczęściej przy nich nie było. Było mi bardzo smutno, gdy czytałam o odejściu ukochanej babci, dosłownie miałam łzy w oczach. Zresztą końcowe rozdziały były bardzo wzruszające, a sama końcówka chyba najbardziej ;)

Emocjonująca, wzruszająca i pełna nadziei opowieść o rodzinie, o ironii losu, który sprawia, że dzieci powtarzają potępiane grzechy matki, i o miłości, która zwycięży wszystko.

Książka początkowo mnie nie zachwyciła, ale z każdą kolejną stroną, którą przeczytałam byłam bardziej zadowolona i chętnie wczytywałam się we wszystko. Przeczytałam ją w ciągu 1,5 dnia i śmiało mogę ją polecić każdemu.

To moje pierwsze spotkanie z autorką i chyba ostatnie. Szczególnie mnie nie zachwyciła, temat potraktowany ,,po łebkach" i tak dziwnie sztucznie wszystko dobrze się kończy, ,,wszyscy żyli długo i szczęśliwie"...

Splecione losy pewnej rodziny. Widzimy ich problemy, radości, smutki. Kolejna świetna książka Danielle Steel!

• Danielle Steel
  • Literatura amerykańska