Misterium życia zwierząt

Okładka książki Misterium życia zwierząt Karsten Brensing
Okładka książki Misterium życia zwierząt
Karsten Brensing Wydawnictwo: Amber reportaż
416 str. 6 godz. 56 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
Das mysterium der tiere
Wydawnictwo:
Amber
Data wydania:
2018-03-13
Data 1. wyd. pol.:
2018-03-13
Liczba stron:
416
Czas czytania
6 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324166169
Tłumacz:
Ewa Walewska-Wilk, Rafał Sarna
Tagi:
reportaż relacje zwierząt obserwacje zdolności zwierząt
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
99 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
234
108

Na półkach:

MISTERIUM ŻYCIA ZWIERZĄT zakupiłam podczas jednej z podróży na lotnisku. Nie wybrałam jej przez przypadek gdyż w tamtym okresie byłam świeżo po ukończonej lekturze SEKRETNE ŻYCIE DRZEW.

Książka jest napisana przez biologa morskiego, doktora etologii, aktywisty na rzecz ochrony i praw zwierząt związany również z wielorybami oraz delfinami.

Autor przybrał specyficzną formę aranżacji literackiej gdzie utożsamia życie zwierząt z prozaicznymi aktywnościami ludzkimi. Używa takich przyrównań zwierząt jak FACEBOOK, RANDKA czy KŁÓTNIA gdzie udział biorą właśnie one a nie ludzie. Książkę przeczytałam z wielką fascynacją.

Pozycja jest bardzo przystępna szczególnie dla osób, które nie mają fachowej wiedzy ze świata przyrody. Warto poprzez tę książkę poszerzyć horyzonty i zrozumieć lepiej faunę, która nas otacza.

MISTERIUM ŻYCIA ZWIERZĄT zakupiłam podczas jednej z podróży na lotnisku. Nie wybrałam jej przez przypadek gdyż w tamtym okresie byłam świeżo po ukończonej lekturze SEKRETNE ŻYCIE DRZEW.

Książka jest napisana przez biologa morskiego, doktora etologii, aktywisty na rzecz ochrony i praw zwierząt związany również z wielorybami oraz delfinami.

Autor przybrał specyficzną formę...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3821
3763

Na półkach:

Świetnie uchwycona różnorodność świata zwierząt, nie tak daleki od ludzkiego.

Świetnie uchwycona różnorodność świata zwierząt, nie tak daleki od ludzkiego.

Pokaż mimo to

avatar
403
403

Na półkach:

Bardzo wciągająca lektura na temat zwierząt, napisana w przystępny sposób. Książka pokazuje, że zwierzęta inne niż ludzie mają takie same uczucia jak ludzie, wskutek czego musimy zacząć traktować je znacznie lepiej, niż dotychczas.

Bardzo wciągająca lektura na temat zwierząt, napisana w przystępny sposób. Książka pokazuje, że zwierzęta inne niż ludzie mają takie same uczucia jak ludzie, wskutek czego musimy zacząć traktować je znacznie lepiej, niż dotychczas.

Pokaż mimo to

avatar
476
457

Na półkach: ,

Zbiór ciekawostek. Ciekawostki zostały pogrupowane w siedmiu częściach składających się z trzydziestu trzech rozdziałów. Lektura jest lekka, a sprawia wrażenie jeszcze lżejszej, bo Autor sprytnie zaczął od tematów związanych z seksem. OK, może i to jest dobre rozwiązanie, które przykuwa uwagę czytelnika. Przyznaję, że obyczaje małp szeleszczących liśćmi w pobliżu genitaliów może zainteresować.

Książka sprawia wrażenie nieco chaotycznej. Wydaje mi się, że jedna ciekawostka została opisana dwukrotnie, czasami Brensing uprzedza fakty i zapowiada, że dany temat będzie omawiany w takim to a takim rozdziale, czasami wdaje się w niepotrzebne moim zdaniem dygresje. Na przykład o swoich bliźniakach. To nie o nich chciałam poczytać, ale jak już zaczął coś mówić o testach na maluchach i kolorach, to mógłby wyjaśnić, o co w testach chodziło i jakim rezultatem się zakończyły.

Więcej szczegółów tutaj https://finklaczyta.blogspot.com/2021/09/misterium-zycia-zwierzat-ciekawostki.html

Zbiór ciekawostek. Ciekawostki zostały pogrupowane w siedmiu częściach składających się z trzydziestu trzech rozdziałów. Lektura jest lekka, a sprawia wrażenie jeszcze lżejszej, bo Autor sprytnie zaczął od tematów związanych z seksem. OK, może i to jest dobre rozwiązanie, które przykuwa uwagę czytelnika. Przyznaję, że obyczaje małp szeleszczących liśćmi w pobliżu genitaliów...

więcej Pokaż mimo to

avatar
738
204

Na półkach: , ,

Bardzo wciągająco napisana książka popularnonaukowa o solidnej bazie bibliograficznej (kilkadziesiąt stron!). Największą jej zaleta jest chyba to, iż nie jest to zbiór przypadkowo dobranych ciekawostek ze świata zwierząt, ale szereg konsekwentnie dobranych rozdziałów o konkretnej tematyce. Każdy z nich przedstawia wybrane zagadnienia w przystępny sposób, a jednocześnie stara się streścić aktualny stan badań naukowych. Dopóki jej nie przeczytałem, trudno byłoby mi uwierzyć, że wyzbyta jakikolwiek ilustracji książka o etologii może tak wciągnąć. Niektórych może drażnić nadmierne antropomorfizacja zwierząt w dziele Bresinga, ale według mnie zabieg ten pozwala na łatwiejsze uświadomienie czytelnikowi złożoności zwierzęcego życia i umiejętności przekazywania przez nie wyuczonych umiejętności i zachowań między kolejnymi pokoleniami. W gruncie rzeczy, my ludzie, nie jesteśmy tak bardzo wyjątkowi względem reszty fauny tego świata. To jednak ta niewielka różnica, o której autor pisze, stałą się źródłem naszego sukcesu ewolucyjnego.

Bardzo wciągająco napisana książka popularnonaukowa o solidnej bazie bibliograficznej (kilkadziesiąt stron!). Największą jej zaleta jest chyba to, iż nie jest to zbiór przypadkowo dobranych ciekawostek ze świata zwierząt, ale szereg konsekwentnie dobranych rozdziałów o konkretnej tematyce. Każdy z nich przedstawia wybrane zagadnienia w przystępny sposób, a jednocześnie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
241
174

Na półkach: , ,

Kiedy ostatnim razem sięgnęłam po książkę o zwierzętach, to bardzo boleśnie zderzyłam się ze ścianą. „Nieznane więzi natury” Petera Wohllebena okazały się nieporozumieniem, a ja im dłużej myślę o tej książce, tym utwierdzam się we wniosku, że byłam dla niej zbyt delikatna w ocenie i gdybym omawiała ją dzisiaj, to zabawiłabym się w hejtera nie z tej ziemi. Dlatego „Misterium życia zwierząt” czekało ciężkie zadanie obłaskawienia niedźwiedzia literackiego bulwersu, jaki we mnie rozsierdzony ryczał. Czy podołało?

Tak. Pierwsze, co rzuciło mi się w oczy, gdy sięgnęłam po tę książkę, to przypisy. Trzydzieści stron zapisanych drobnym maczkiem jest poświęconych na odsyłanie do nagrań, badań, artykułów i opracowań. Mogłam, więc na starcie odetchnąć z ulgą, że tym razem autor zabrał się do pisania z większą ilością profesjonalizmu i nawet, jeżeli coś nie będzie mi pasować, to mimo tego tekst, jako taki będzie minimum poprawny.

Czy jest poprawny? Jest więcej niż poprawny. W środku „Misterium życia zwierząt” znajdziecie wiele tematów i jeszcze więcej przykładów i nawiązań do przeprowadzanych badań i eksperymentów na ich temat. Są między innymi rozdziały poświęcone mowie, osobowości, kultowi zmarłych, żałobie, zabawie i wiele innych.

Autor pisze językiem prostym, zrozumiałym dla przeciętnego odbiorcy. Na karty książki przelewa nie tylko wiedzę samą w sobie, ale okrasza ją również dawką poczucia humoru. Stonowanego – w końcu to nie komedia – ale jednak pozwalającego na uniesienie kącika ust w trakcie lektury.

Wiele rzeczy omawianych w tej książce miałam na zajęciach z zoopsychologii i z doświadczenia wiem, że mogą one zaciekawić również tych, którzy tematyką prozwierzęcą zajmują się bardziej hobbistycznie niż zawodowo.

Czy „Misterium życia zwierząt” ma wady? Tak i nie – wszystko zależy od tego, jakie mamy wymagania w stosunku do tej lektury. Z pewnością omawiane przykłady badań są potraktowane dość wybiórczo. Pozwala to na uniknięcie, co bardziej drastycznych i łamiących serce opisów, jednak jednocześnie nie pokazuje szerszego obrazu. Rozumiem takie podejście do tematu, dlatego sama za wadę tego nie uznam.

Jest tam kilka myśli, z którymi nie do końca się zgadzam. I żeby nie było – nie ma to nic wspólnego z wynikami badań – tych podważać nie mam zamiaru. Ale z drugiej strony są też takie, które dla większości ludzi mogą być nie do końca oczywiste, ale które warto brać pod uwagę, gdy ocenia się czyjeś działania.

Np. wiele ogrodów zoologicznych wyhodowane przez siebie zwierzęta z gatunków zagrożonych wyginięciem stara się wypuszczać na wolność. Z założenia jest to godna podziwu postawa. Jednak w ogólnym spojrzeniu na to postępowanie zapomina się o tym, że nie zawsze takie działanie przynosi same pozytywne konsekwencje. Ma to bowiem dużo powiązań niewidocznych na pierwszy rzut oka. I zwrócenie w tej książce uwagi na takie rzeczy jest fantastycznym posunięciem ze strony autora.

Czy więc polecam „Misterium życia zwierząt”? Tak. Natomiast jak zawsze przy tego typu lekturach zachęcam do krytycznego myślenia, sprawdzania zawartych w niej informacji, a tym samym zdobywania większej ilości wiedzy pozwalającej nie tylko na popisanie się nią przed znajomymi informacjami, że istnieje pięć smaków, a nie cztery, ale również na ocenę czy to lub inne źródło wiedzy jest odpowiednie.

Kiedy ostatnim razem sięgnęłam po książkę o zwierzętach, to bardzo boleśnie zderzyłam się ze ścianą. „Nieznane więzi natury” Petera Wohllebena okazały się nieporozumieniem, a ja im dłużej myślę o tej książce, tym utwierdzam się we wniosku, że byłam dla niej zbyt delikatna w ocenie i gdybym omawiała ją dzisiaj, to zabawiłabym się w hejtera nie z tej ziemi. Dlatego „Misterium...

więcej Pokaż mimo to

avatar
159
144

Na półkach: , ,

Autor, biolog morski i dr etologii powołując się na najnowsze badania przytacza wiele faktów i ciekawostek o życiu zwierząt np: o ich samoświadomości, empatii, zdolnościach umysłowych, tworzeniu wspólnot, obyczajach...
Z wielką pasją naukowca to przedstawia, natomiast jak dla mnie jest to przegadane i jeszcze raz przegadane. Doskwierało mi to, tak jak i brak zdjęć lub obrazków.

Za to bardzo ważny postulat jest tu poruszony, żeby powstało określenie prawne "osoba zwierzęca" gdyż zwierzęta te "wyżej" rozwinięte myślą i czują tak jak człowiek, nie są w stanie jednak obronić się przed zaplanowanym, świadomym łamaniem ich praw. "Osoba zwierzęca" tak jak człowiek, mogłaby być broniona przez każdego adwokata.

Autor, biolog morski i dr etologii powołując się na najnowsze badania przytacza wiele faktów i ciekawostek o życiu zwierząt np: o ich samoświadomości, empatii, zdolnościach umysłowych, tworzeniu wspólnot, obyczajach...
Z wielką pasją naukowca to przedstawia, natomiast jak dla mnie jest to przegadane i jeszcze raz przegadane. Doskwierało mi to, tak jak i brak zdjęć lub...

więcej Pokaż mimo to

avatar
462
173

Na półkach: , , ,

Świetna pozycja, bardzo polecam! Wreszcie książka popularnonaukowa z etologii nie traktuje tej dziedziny "po łebkach" wypełniając połowę kart anegdotami. Oprócz opisów znanych starych eksperymentów i spostrzeżeń chociażby Karola Darwina czy Konrada Lorenza, znajdziemy tu opisy i wyniki najnowszych badań, czasem jeszcze nigdzie indziej nie publikowanych. Autor dba nie tylko o przypisy do treści, ale dołącza też masę linków do niesamowitych filmów będących znakomitym uzupełnieniem tego, o czym czytamy.
Jest o funkcjach poznawczych zwierząt, o ich rozbudowanej kulturze, zróżnicowaniu językowym, indywidualnych cechach, życiorysie, samoświadomości, empatii, i wielu innych zdolnościach umysłowych (Autor nie boi się także używać terminu "psychologia" odnośnie zwierząt). A to wszystko też w odniesieniu i porównaniu do ludzi.
Analizując wpływ genów oraz hormonów na zachowania oraz sferę emocjonalną, Autor nie pomija ważnego znaczenia epigenetyki, czyli wpływu osobistych doświadczeń oraz środowiska, o czym m.in. świadczą różnice w chromosamach pięćdziesięcioletnich bliźniąt jednojajowych.
Bardzo dużo wartościowej wiedzy.

Świetna pozycja, bardzo polecam! Wreszcie książka popularnonaukowa z etologii nie traktuje tej dziedziny "po łebkach" wypełniając połowę kart anegdotami. Oprócz opisów znanych starych eksperymentów i spostrzeżeń chociażby Karola Darwina czy Konrada Lorenza, znajdziemy tu opisy i wyniki najnowszych badań, czasem jeszcze nigdzie indziej nie publikowanych. Autor dba nie tylko...

więcej Pokaż mimo to

avatar
815
520

Na półkach: ,

Nie czytałam, ale smakowałam tę książkę. Uważam, że nie ma nic złego w popularyzowaniu wiedzy o naturze, o świecie zwierząt, szczególnie jeśli jest to robione profesjonalnie.

Tytuł jest trochę mylący, bowiem ja więcej dowiedziałam się z tej ksiązki o świecie ludzi. Zwierzęta są jedynie pretekstem do pokazania, jak nierozerwalną częścią natury jesteśmy my, ludzie.

Książka napisana jest lekkim językiem z dużą dawką humoru. Wyniosłam z niej bardzo dużo i gdy dotarłam do ostatniej strony żałowałam, że to koniec.

Polecam!

Nie czytałam, ale smakowałam tę książkę. Uważam, że nie ma nic złego w popularyzowaniu wiedzy o naturze, o świecie zwierząt, szczególnie jeśli jest to robione profesjonalnie.

Tytuł jest trochę mylący, bowiem ja więcej dowiedziałam się z tej ksiązki o świecie ludzi. Zwierzęta są jedynie pretekstem do pokazania, jak nierozerwalną częścią natury jesteśmy my, ludzie.

Książka...

więcej Pokaż mimo to

avatar
614
554

Na półkach:

Notka od autora: " Gdy byłem dzieckiem, w kontaktach ze zwierzętami obowiązywała prosta zasada moich rodziców: Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe" Dr Karsten Brensing - biolog morski i etolog, wyjaśnia wiele tajemnic z życia zwierząt opierając się na swoich obserwacjach i badaniach naukowych różnych naukowców. Jest zafascynowany światem zwierząt, dostrzega wiele zadziwiających podobieństw w zachowaniach zwierząt i ludzi. Okazuje się, że zwierzęta tworzą wspólnoty, mają swoje obyczaje, których przestrzegają, potrafią odczuwać emocje, korzystają z narzędzi, myślą abstrakcyjnie, potrafią przewidywać i uczyć się na własnych doświadczeniach. Potrafią także bezinteresownie udzielić pomocy towarzyszowi, który znalazł się w niebezpieczeństwie. Mało tego, zwierzęta potrafią się też bawić, kruki zjeżdżają po ośnieżonym dachu jak na sankach, młode wielu ssaków bawią się w gromadzie. Książkę czyta się bardzo lekko i przyjemnie, przy okazji poszerzając swoje horyzonty. 👍☺ Polecam serdecznie!

Notka od autora: " Gdy byłem dzieckiem, w kontaktach ze zwierzętami obowiązywała prosta zasada moich rodziców: Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe" Dr Karsten Brensing - biolog morski i etolog, wyjaśnia wiele tajemnic z życia zwierząt opierając się na swoich obserwacjach i badaniach naukowych różnych naukowców. Jest zafascynowany światem zwierząt, dostrzega wiele...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    294
  • Przeczytane
    113
  • Posiadam
    47
  • Teraz czytam
    10
  • Zwierzęta
    8
  • Popularnonaukowe
    7
  • Ulubione
    6
  • Chcę w prezencie
    5
  • Przyrodnicze
    4
  • Przyroda
    4

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Misterium życia zwierząt


Podobne książki

Przeczytaj także