Sprawa Zegarmistrza

Okładka książki Sprawa Zegarmistrza Anna Karnicka
Okładka książki Sprawa Zegarmistrza
Anna Karnicka Wydawnictwo: Genius Creations Cykl: Paradoks Marionetki (tom 2) fantasy, science fiction
Paradoks Marionetki (tom 2)
Genius Creations
2018-03-31
2018-03-31

Okładka książki Dzień po najczarniejszej nocy Sabina Bacior-Chadryś, Dariusz Jacek Bednarczyk, Adrianna Filimonowicz, Anna Karnicka, Tomasz Kozłowski, Martyna Pawłowska-Dymek, Michał Pięta, Anastazja Pluta, Joanna Krystyna Radosz, Istvan Vizvary
Dzień po najcz... Sabina Bacior-Chadr...
Okładka książki Słowo queer znaczy dziwny Karolina Fedyk, Anna Karnicka, Anna Łagan, Weronika Mamuna, Krzysztof Matkowski, Ewan Mrozek, Katarzyna Nowacka, Artur Nowrot, M.J. Rambert, Krzysztof Rewiuk, Aleksandra Stanisz, Piotr Szulc, Gosia Szymańska, Aleksander Wentykier
Słowo queer zn... Karolina Fedyk, Ann...
Okładka książki Magia bezceremonialna Paweł Dybała, Anna Karnicka, Gabriela Kasprzyk, Agnieszka Kędra, J. Mejbaum, Ginny Nawrocka, Artur Nowrot, Joanna Krystyna Radosz, Anna Rękoś, Zuzanna Śliwa, Aleksandra Stanisz, A. Szydlik, Wiktoria Szydłowska
Magia bezcerem... Paweł Dybała, Anna ...
Okładka książki Magiczna Łódź Anna Karnicka, Tomasz Kozłowski, Adam Paradowski, Danuta Psuty, Ewa Psuty, Krystian Śmietański, Anna Szumacher, Artur R. Woźniak
Magiczna Łódź Anna Karnicka, Toma...

Ja bym chciała dać tej historii więcej niż 5, ale po prostu nie mogę.
Lektor zabija mi całą radość z przygody Martina.
Paradoks marionetki jest czytany tak nijako, że aż ciężko się na nim skupić.
Sama historia i świat mają potencjał, ale jest skutecznie zabijany w wersji audio.

Ja bym chciała dać tej historii więcej niż 5, ale po prostu nie mogę.
Lektor zabija mi całą radość z przygody Martina.
Paradoks marionetki jest czytany tak nijako, że aż ciężko się na nim skupić.

Drugi tom cyklu o Kolegium i Praskiej Szkole Lalkarzy.

Martin, po wymagających egzaminach w końcu dostaje się do elitarnej szkoły i dalej poznaje magiczny świat cienia, dymu i iluzji. Oczywiście Kolegium nie słynie z bezpieczeństwa, więc szybko pojawia się trup. Grupa pierwszorocznych musi odkryć, kto z nich stoi za morderstwem.

Powracają postacie z pierwszej części, ale też pojawiają się nowe. Mimochodem rzucone uwagi w poprzedniej książce, tu nabierają głębszego znaczenia.

Uwielbiam ten wykreowany, fantastyczny świat. Lubię też postacie. Nie mogę pozbyć się porównań z cyklem Harry'ego Pottera. Tu bohaterowie to młodzi dorośli, a świat jest bardziej mroczny i niebezpieczny, ale ogólny klimat jest bardzo podobny.

Przeczytałam bardzo szybko, ale tak samo szybko wyleci mi z głowy. Akcja jest wartka, ale wystarczy pominąć jedno zdanie i już traci się wątek. Za szybko! Aż prosi się żeby na chwilę zatrzymać się i rozejrzeć wokół, a tu nie ma czasu. Naprawdę przyjęłabym jeszcze trochę opisów lokacji i przemyśleń wewnętrznych bohaterów. Cokolwiek by dodać głębi.

Drugi tom cyklu o Kolegium i Praskiej Szkole Lalkarzy.

Powracają postacie z pierwszej części, ale...

OPINIA O CAŁEJ SERII: Jest taka kategoria książek, którą nazywamy "hidden gems" lub "ukryrymi perełkami" i jeśli szukacie tego typu serii to absolutnie musicie sięgnąć po cykl "Paradoks marionetki". Praga, sterowanie marionetkami, tajemniczy uniwersytet, stworzenia nadprzyrodzone, nadchodząca wojna, morderstwo, tajemnice, komiksy przewidujące przyszłość, a także ważna dla mnie reprezentacja osoby, która nie wybija się ponad fabułę serii i jej nie pożera... To jest złoto nad złotami i fantastyczny debiut, który chyba został zapomniany, a totalnie nie powinien, bo zarówno fabuła i postacie są warte tego, żeby się z nimi zapoznać. Czy ktoś z was ma jakieś ukryte perełki? Ja tę serię muszę totalnie przeczytać jeszcze raz!

Pierwszy tom "Paradoksu marionetki" zrobił na mnie na tyle dobre wrażenie, że za kontynuację sięgnąłem już po miesiącu. Spodziewałem się, że lektura ponownie przyniesie mi sporo frajdy i miło spędzę przy niej tak ciężko wygospodarowany i przez to bardzo cenny wolny czas. I tak się w istocie stało, co nie powiem, bardzo mnie cieszy.

Pod względem stylu jest bardzo podobnie jak w przypadku "Sprawy Klary B.", czyli lekko, z tak zwanym "jajem" oraz przede wszystkim z szacunkiem do czytelnika. Akcja toczy się dość szybko, opowieść jest rozpisana na dość krótkie, dynamiczne rozdziały, autorka dba też o nakreślenie napięć między bohaterami. Wszystko jest na swoim miejscu. Swoje robi także, rzecz jasna, bardzo interesujący świat przedstawiony, w którym magia przenika się z przyziemnością. Jest to naprawdę dobrze przemyślane.

Wspominałem przy okazji opinii o poprzednim tomie, że mam pewną słabość do książek "okołoszkolnych". Tutaj wątek nauki jest dalej eksploatowany, co pozwala pokazać Karnickiej rozwój swoich bohaterów. Osobiście życzyłbym sobie jednak większej szczegółowości w zakresie zajęć, na które uczęszczają uczniowie Praskiej Szkoły Lalkarzy - to czego uczą się adepci tej placówki jest na tyle interesujące, że zasługuje na głębsze zaprezentowanie. Mam nadzieję, że dwa kolejne tomy przyniosą w tej materii większą dogłębność.

"Sprawa Zegarmistrza" jest równie dobrą pozycją co "Sprawa Klary B.", czytało mi się tę powieść wybornie i na te chwilę zanosi się na to, że cykl skończę relatywnie szybko. Bo jest naprawdę interesujący. I zasługuje na zdecydowanie większy rozgłos.

Pod względem stylu jest bardzo podobnie...

Autor: Anna Karnicka Tytuł: Paradoks Marionetki: Sprawa Zegarmistrza Wydawnictwo: Genius Creations Martin spełnił swoje marzenie i dostał się do wymarzonej Praskiej Szkoły Lalkarzy. Teraz musi jedynie przetrwać, odkryć sekrety szkoły, nie dopuścić do odkrycia spisku oraz ochronić swoich najbliższych przed tym, co kryje mroczna strona Pragi. I oczywiście nie zapomnieć o uczęszczaniu na wykłady i regularnych ćwiczeniach z marionetką. Tym razem również będzie musiał zmierzyć się z zagadką. Po przeczytaniu pierwszej części byłam podekscytowana tym, by zacząć od razu drugą. Mimo tego, że w poprzedniej trochę się pogubiłam, tutaj muszę przyznać, że ani razu nie miałam takiego problemu. Myślę, że to jest spowodowane tym, że znam już bohaterów. Podobało mi się to, że autorka utrzymuje książki na tym samym poziomie. Już od pierwszej strony wcieliłam się w role bohaterów i przeżywałam ich losy. Wciągnęłam się w nią tak bardzo, że nawet się nie obejrzałam, a byłam już na końcu książki. Jest ona napisana w miarę przyjemnym językiem, dlatego czytało mi się ją płynnie. Kolejny raz spotkałem się z tym, że autorka zaskoczyła mnie pozytywnie tym, co zostało w niej zawarte. Niektórych faktów, czy sytuacji nie spodziewałam się wcale. Była to dla mnie idealna odskocznia od rzeczywistości. Powiem teraz trochę o bohaterach. Martin dalej jest tym samym miłym, uroczym chłopakiem, który chce spełnić swoje marzenia. Teraz jednak dodatkowo napędzany jest przez chęć odkrycia prawdy o swojej dyrektorce. Zakończenie było dla mnie bardzo szokujące. Nie spodziewałam się takiego rozwoju wydarzeń. Chce jak najszybciej zacząć kolejny tom, ponieważ jestem zaintrygowana do poznania dalszych losów bohaterów. Jeżeli chcecie przeczytać tę książkę to radzę najpierw zacząć od pierwszego tomu, ponieważ tutaj jest kontynuacja historii. Ocena 8/10

Baaardzo fajna. Drugi tom jest jeszcze lepszy niż pierwszy, bo historia dalej się rozkręca. Znów wracamy do Pragi, która staje się niebezpieczna, bo Król Demonów znów o sobie przypomniał. Oprócz jesiennych demonów, które budzą niepokój są też Golemy, które ktoś tworzy by atakowały innych. Są też: chochlik i Dziecko z Trollowego Mostu, jest też legenda słynnego czeskiego Orloja, który stanął, a to nigdy nie wróży nic dobrego. To naprawdę dobra seria i polecam szczerze wszystkim

Nie dopada jej klątwa drugiego tomu i trzyma poziom ,zdecydowanie . Jak na fantastykę młodzieżową to dla mnie jest raczej 16+ (w dużym uproszczeniu ) , akcja jest wartka , dobrze się słucha , lubię i polecam . Lektor też super . Dla miłośników lżejszego fantasy , gdzie wątek romantyczny nie wiedzie prymu. Opisy scen walki są niezłe . Generalnie raczej dla lubiących Harrego Pottera czy Strażników Historii

Czas na kontynuację serii Paradoks Marionetki, która wciąga czytelnika w swój magiczny świat i nie daje o nim zapomnieć, gdyż to jeszcze nie koniec!

Martin zdaje sobie sprawę, że egzaminy wstępne to był dopiero początek. Jego marzenie o Praskiej Szkole Lalkarzy, spełnia się. Wraz ze swoim przyjaciółmi, próbuję przygotować się na nowe wyzwania jakie przyniesie rozpoczęcie roku szkolnego.
Musi wytrwać, odkryć sekrety Kolegium Iluzji i Manipulacji, odnaleźć zaginioną sojuszniczkę Canelle. Ochronić swoich bliskich przed mroczną stroną Pragi.

Czy tym razem wszystko się uda?
Czy Martin odnajdzie dziewczynę?

To i wiele innych pytań nasuwa się podczas czytania książki, która pochłania czytelnika. Mam wrażenie, że sama przekroczyłam drzwi do Praskiej Szkoły Lalkarzy. Tu kolejny raz trzeba nawiązać do idealnej konstrukcji fabuły, dwa, mamy znów fantastyke razem z kryminalną zagadką, co coraz bardziej mi się podoba! Czytając książki autorki przenoszę się w fantastyczny świat, wciąga mnie on w 100%, daje dużo radość! Przypomina mi tak tyci, tyci, historię słynnego i uwielbianego chyba przez wszystkich Harrego Pottera, a w związku z tym wspomnienia z czasów dzieciństwa! Z tego miejsca muszę podziękować autorce za rozbudzenie tego dziecka, które kochało ten cudowny, fantastyczny świat, ale gdzieś przez obowiązki życia dorosłego zapomniało o nim. Tym razem postaram się pamiętać, ile radość może dać człowiekowi fantastyka, ta magia, kreacja bohaterów i to, że książkę się czyta płynnie i szybko sprawia, że jesteśmy zachwyceni całokształtem. Nie ma się do czego przyczepić! Czas na kolejną część. Już się nie mogę doczekać!

Co tu więcej pisać, polecałam część pierwszą, polecam i drugą!

Niemal zaraz po skończeniu pierwszej części cyklu sięgnęłam po drugą, noszącą tytuł "Sprawa Zegarmistrza". Martin dostał się do Kolegium Iluzji i Manipulacji. Opiekunem jego roku został nie kto inny jak sam Podróżny, czyli Mortimer Burton, Klucznik Londynu, Mistrz Marionetek, postać wielce osobliwa. Ponieważ to bezpośrednia kontynuacja "Sprawy Klary B." spotykamy bohaterów z pierwszej części, aLE także poznajemy nowych.  Po wydarzeniach z pierwszego tomu Canelle znika i ślad po niej ginie. Rozpoczyna się pierwszy rok nauki w Kolegium...

Ponieważ świat stworzony przez Annę Karnicką nie był  już dla mnie obcy, ani całkiem nowy poczucie dezorientacji i oszołomienia nadmiarem wiedzy nie spadło na mnie i czytanie tym bardziej było przyjemne.

Zegar w centrum Pragi

Wiedzieliście, że kiedy zegar Orloj się zatrzyma, powstanie uśpiony golem, którego zadaniem będzie chronić żydowskich mieszkańców Pragi? Wokół tej tajemniczej legendy osnuta jest opowieść tej części. Nadal pozostajemy w świecie iluzji, a manipulacja jeszcze silniej i dobitniej jest tu pokazana. Egzamin wstępny był zaledwie początkiem tego, czego oczekiwać się będzie od młodych adeptów.

Starzy i nowi

Nowy rok, nowi znajomi. Martin poznaje kilkoro osób ze swojej grupy. Są ciekawą mieszanką ludzi i demonów. W międzyczasie pojawia się kolejna intrygująca postać, którą jest Kobold, jasnowłosy chłopak o złotych oczach. Pojawia się również wzmianka o dziecku z Trollowego Mostu oraz tajemniczym Zegarmistrzu, który - a jakżeby inaczej - wziął sobie i zniknął, choć są realne przesłanki, że został zwyczajnie uprowadzony.

Rok akademicki też nie mija spokojnie, to w końcu Kolegium Iluzji i Manipulacji. Tam nic nie jest ani proste, ani przyjemne. Śmierć dosięga jedną osobę z roku Martina, a zadaniem grupy jest ustalenie kto jest winny. Zawiązują się sojusze, chociaż tak naprawdę nie wiadomo komu można zaufać.

Martin, bohater, z którym mam chyba pewien problem

Mój problem z Martinem polega na tym, że postrzegam go troszkę jako taką sierotkę losu. Nie zrozumcie mnie źle. To naprawdę fajny, sympatyczny chłopak. Jest słodki, naiwny i wydaje się być na wskroś dobry. Nawet jeśli robi coś niewłaściwego, ma wyrzuty sumienia. Jest prawdziwie dobrym bohaterem. Ale nie potrafi działać sam. Potrzebuje kogoś, kto go poprowadzi, kto go wesprze, kto będzie jego wspólnikiem. Martin zaprzyjaźnia z Freddie, koleżanką z roku. Wiadomo, co dwie głowy to nie jedna, a nawet nie dwie, tylko trzy, bo Kobold naturalnie i szybko zaskarbia sobie sympatię Martina i Freddie.

Zegarmistrz

W "Sprawie Zegarmistrza" dzieje się sporo i szybko. Rzuciłam się w wir czytania, bo jednak po pierwszym tomie polubiłam jego bohaterów i chciałam się dowiedzieć więcej na temat tajemniczego świata Obrzeży i Kolegium i prawdę mówiąc nie od razu załapałam, że tytuł mógłby mi coś zasugerować. Tytułowy Zegarmistrz pojawił się jako wzmianka w rozmowie, tak troszkę ni z gruszki, ni z pietruszki, później zaś okazało się, że jest postacią istotną, bo bez niego zegar Orloj się zatrzyma i zrobi się niewesoło.

Martin usiłuje zrealizować swój własny plan, będący konsekwencją wydarzeń z poprzedniego tomu, co też niekoniecznie idzie mu jak po maśle, bo jednak zmuszony jest brać udział w zajęciach i wydarzeniach w jakie zostaje wplątany na własne życzenie. Gdy zaś przychodzi co do czego... Nie powiem Wam, ale nie dość, że nie dzieje się po myśli Martina, to robi się jeszcze większy galimatias. A ja jeszcze bardziej chciałam rzucić się na kolejny tom.

Akcja, goni akcję

Jak wspomniałam wcześniej dzieje się dużo i w sporym tempie. Są momenty, gdy nie ma kiedy zaczerpnąć tchu, a kartki przewracają się same. Są momenty, gdy czułam zawrót głowy spowodowany wydarzeniami, nie miałam czasu na swoje domysły i analizy, tylko dałam się nieść historii. Uwielbiam książki, które właśnie w taki sposób porywają mnie w swój świat. Uwielbiam być tak uwodzona przez autora (w tym wypadku przez autorkę).

A wiecie co jest w tym wszystkim najgorsze? Że książka kończy się tak, że im szybciej sięgniecie po kolejny tom, tym szybciej Wasza ciekawość zostanie zaspokojona.

Kilka słów na koniec

Mogłabym się znów przyczepić do braku opisów, książka jest pod tym względem minimalistyczna, co bynajmniej nie jest jej wielką wadą (są osoby, które to lubią),ale nie pogniewałabym się na troszkę więcej. To tylko moja prywatna uwaga, bo czyta się bardzo szybko.  Fantazja i czerpanie z legend są atutami tej książki.

Bohaterowie, zapewne ze względu na ograniczenie stron,  dość płytko są scharakteryzowani.  Większą ich część znamy z poprzedniego tomu, więc dowiadujemy się o nich trochę więcej, ale postaci w "Paradoksie Marionetki" jest dużo i większość z nich zasługuje, moim zdaniem, na odpowiednie rozbudowanie.  Nie zmienia to faktu, że zarówno "Sprawa Klary B.", jak i "Sprawa Zegarmistrza" to świetne przygodowe urban fantasy i warto po nie sięgnąć.

Niestety, a może stety, jak to z cyklami czasem bywa, tutaj konieczne jest przeczytanie pierwszego tomu, by w pełni rozumieć drugi. Inaczej nie docenicie w odpowiedni sposób zalet utworów Anny Karnickiej.

Nietuzinkowy, magiczny, a zarazem potwornie przerażający! Taki właśnie jest świat wykreowany przez Annę Karnicką w jej książkach z serii "Paradoks Marionetki" 😍 Nie mogłam się oderwać!

W tomie 1 poznajemy Martina, którego największym marzeniem jest dostanie się do Praskiej Szkoły Lalkarzy. Pragnie związać swoje życie z teatrem lalkowym.

Tom 2 "Sprawa Zegarmistrza" to dalsze losy Martina, który oprócz rozwiązywania starych, coraz bardziej zawiłych zagadek, będzie musiał poradzić sobie z nowymi. Czas, kiedy wierzył w spokojne spełnianie swoich marzeń dawno minął. Teraz co dnia będzie musiał stawiać czoła niebezpieczeństwu, zdać egzaminy wstępne, uczęszczać na zajęcia na najbardziej pokręconej szkole o jakiej tylko można pomyśleć i... milczeć, żeby chronić najbliższych.

Niewiele mam wspólnego z fantastyką, z reguły omijam takie historie. To chyba mój błąd, dlatego, że całkowicie przepadłam w tej historii! Autorka stworzyła tak fantastyczny, przerażający i duszny klimat Pragi, że chciałam tam być i jednocześnie uciekać, co sił w nogach!

Podejrzane praskie uliczki, tajemne przejścia do innych światów, Klucznicy pilnujący bezpieczeństwa... Knajpa Morderców, klimatyczne herbaciarnie, a do tego dziwne stwory, demony, golemy, niebezpieczne Istoty z Cienia... Nie chcielibyście ich spotkać! Ta seria obfituje w tysiące nieoczywistych zagadek, jest surowa, zimna, pozbawiona cukierkowej słodyczy. Brutalna i bezwzględna. Wciąga bez reszty! Autorka stworzyła wyjątkowo różnorodnych bohaterów, którzy budzą sympatię, strach a nawet odrazę. Nie obce im oszustwa, zdrady, zastraszanie, choć kiedy trzeba potrafią się zjednoczyć

Szczerze? Nie spodziewałam się, że tak bardzo spodoba mi się ta seria. I że w ogóle! Tom 2 wg mnie znacznie ciekawszy, ale możliwe, że musiałam się wkręcić w klimat. Polecam wszystkim, szczególnie miłośnikom gatunku! 😊👌

Tom 2 "Sprawa Zegarmistrza" to...

Dodaj cytat z książki Sprawa Zegarmistrza