Merit z Egiptu

Lubię książki osadzone w starożytności, zwłaszcza tej biblijnej. Ta jednak mnie nie wciągnęła. Dla mnie akcja rozwijała się zbyt wolno... Na plus wspaniała okładka.

Niestety, rozczarowanie. Dobrnęłam do połowy i zerknęłam na koniec. Wtórna, nudna, przewidywalna i za długa. O Egipcie nie dowiedziałam się nic nowego, od wątku miłosnego aż mdliło. Wątek nawrócenia zapowiadał się niczego sobie, ale, przynajmniej do połowy, te inne były ważniejsze i mnie zniechęciły. Szkoda, bo pomysł miał potencjał.

Przychodzą czasem takie dni, kiedy czujesz się osamotniony, zostawiony samemu sobie, gdzie nikt Cię nie rozumie i wydaje się, że "nadaje na innych falach". Bohaterka tej książki doskonale to rozumie. Kraj, w którym się urodziła- Egipt, coraz bardziej ją rozczarowuje, żeby nie powiedzieć, że zdradza. Nawet przez rodziców zostaje sprzedana za długi do niewoli, gdzie o jej godności nikt raczej nie pamięta i się o nią nie troszczy. Nawet czczeni przez nią bogowie egipscy zdają się być głusi na jej modlitwy i rozpaczliwe wołanie. Pomimo tych przeciwności nie poddaje się. Zaprzyjaźnia się z innymi niewolnikami z obcego narodu - Hebrajczykami. Nagle pojawia się ktoś, kto pomoże jej zmienić wszystko dookoła, ktoś kto mówi i czyni cuda niewyobrażalne w imieniu innego, nieznanego jej, jedynego Boga. Kim jest ten człowiek i jaki wpływ wywrze na jej historię życia? Szarlatanem, czarownikiem, oszustem, jąkającym pretendentem do tronu faraona? Nie... To Mojżesz. Zapoznając się z tą lekturą masz szansę wczuć się w sytuację osób opuszczonych, nierozumianych, uchodźców. Poznać ich myślenie, zwyczaje, rodzinę, uczucia i pragnienia. Masz szansę stanąć na nowo pośród historii już znanej i tyle razy słyszanej, jednak tym razem z innej perspektywy. Poznasz historię wyjścia Izraelitów z niewoli egipskiej w towarzystwie egipcjanki. A to wszystko na tle historii miłości. Merit z Egiptu zabierze Cię w tę podróż. Nie ociągaj się....

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Żadne słowa nie oddadzą tego, jak bardzo pokochałam tę książkę.

Żadne słowa nie oddadzą tego, jak bardzo pokochałam tę książkę.

Sądzę, że większość z nas zna historię o Mojżeszu i jego wyprowadzeniu ludu izraelskiego z Egiptu. Jak możemy przeczytać w Biblii, prorok ten wychowywał się na dworze faraona, mimo że Hebrajczycy byli w tym czasie prześladowanymi, uciemiężonymi niewolnikami. Wreszcie jednak nadszedł czas wyzwolenia, do którego przygotowuje swój lud Mojżesz. Zapowiada, że jeśli faraon nie zgodzi się na pokojowe opuszczenie przez Hebrajczyków egipskich ziem, jego Bóg ześle na Egipt plagi. Wobec sprzeciwu faraona Bóg zamienia wodę w Nilu w krew, następnie w całym kraju pojawiają się miliony żab, potem komarów, potem much, po czym zaraza dziesiątkuje bydło Egipcjan. Wrzody i pryszcze pokrywają ciała ludzi i zwierząt. Mojżesz sprowadza też grad i szarańczę, a potem trzydniowe ciemności. Ostatnią plagą jest zgładzenie każdego pierworodnego syna w rodzinie, a także pierworodne bydła. Dopiero wtedy faraon dał się przekonać do uwolnienia Izraelitów, którzy wyruszyli do swojej Ziemi Obiecanej, a prowadził ich słup ognia. Jednak wkrótce armia faraona zaczęła ich ścigać i kiedy sytuacja wydawała się beznadziejna, rozstąpiło się morze, aby Izraelici mogli przejść suchą nogą, po czym zatopiło całą egipską armię. Bóg dbał też o to, aby ludzie mieli co jeść i zsyłał z nieba przepiórki i mannę. Przekazał im również swoje prawa – dziesięć przykazań wykutych na skalnych tablicach.
Na stronach książki „Merit z Egiptu” Connylin Cossette poznajemy tą historię z perspektywy Merit – młodej Egipcjanki, która zostaje sprzedana przez swojego ojca do niewoli, by mógł spłacić swoje długi. Tak trafia do domu Szefu i Tekury, by służyć kobiecie, od której doznaje tylko upokorzeń, złośliwości i cierpień. Tam zaprzyjaźnia się z hebrajską dziewczyną, która opowiada jej o swoim Bogu Jahwe oraz przeżywa wszystkie plagi rujnujące Egipt. W przededniu zgładzenia pierworodnych synów Merit zostaje uwolniona przez swojego Pana z nakazem, aby ratowała swoją rodzinę, a przede wszystkim brata. Dziewczyna odnajduje dom Sziry, swojej hebrajskiej przyjaciółki, chroni się w nim, a następnie ucieka na pustynię razem z milionami uchodźców. Tam doświadcza wszystkich cudów i opieki Boga Jahwe, przeżywa swoje dramaty, rodzinne tajemnice, niebezpieczeństwa, a także spotyka miłość życia. Przede wszystkim doświadcza rozterek związanych z wiarą. Jej bogowie nie byli w stanie ochronić jej przed zagrożeniem, przed niewolnictwem, ludzką podłością, a idąc za Jahwe doświadcza radości, wolności i prawdziwej opieki. Jahwe dba, by niczego jej nie brakowało. Z drugiej strony jest bardzo okrutny wobec Egipcjan, dlatego Merit ma wątpliwości, czy powinna tego Boga czcić.
Historia Merit była dla mnie fascynująca. Sądzę, że poznawanie Biblii w ten sposób jest naprawdę świetnym pomysłem. Perspektywa szarego człowieka bardzo skutecznie otwiera oczy, działa na wyobraźnię i pozwala łatwiej wczuć się w sytuację osób, które przeżywały opisane w Starym Testamencie wydarzenia, lepiej je zapamiętać. Książkę czytało mi się bardzo dobrze, choć początkowo akcja odrobinę się wlokła. Na szczęście później wydarzenia przyspieszyły, stały się barwne, wciągające. Autorka wiarygodnie oddaje wątpliwości, jakie mogły targać jej bohaterką, gdy Bóg objawiał swoją moc. Takie podejście skutecznie ożywiło postaci biblijne, nadało im bardziej ludzki charakter, odarło z ikoniczności i przybliżyło do zwykłego człowieka. A zatem polecam książkę wszystkim, którzy choć trochę czują się związani z Kościołem, bo chwile z nią spędzone to naprawdę przyjemny sposób przypomnienia sobie biblijnej historii, ponownego poczucia potęgi i miłości Boga.

„Bóg, który sprawia, że rozstępuje się morze, z pewnością potrafi uleczyć ranę w moim sercu”

Nie jest tajemnicą, że jestem wielbicielką powieści osadzonych w czasach Biblii.

„Merit z Egiptu” autorstwa Connilyn Cossette to urzekająca historia młodej Egipcjanki, która w jednym momencie traci rodzinę, narzeczonego, majątek oraz pozycję społeczną i zostaje niewolnicą kobiety, o imieniu Tekura. Jej smutny los osładza trochę Szira, również niewolnica, Hebrajka, która zostaje jej przyjaciółką.

Tekura szczerze nienawidzi Merit, na każdym kroku próbuje ją poniżyć, dokuczyć i dotknąć złym słowem. Niespodziewanie przez Egipt zaczynają przetaczać się kolejno niszczycielskie siły: cała woda zamienia się w krew, wszędzie panoszą się żaby, szarańcza, całe bydło zdycha, a w końcu cały kraj obejmują całkowite ciemności. Świadomość, że jej ukochany brat Jumo może bliski śmierci, skłania Merit do opuszczenia miasta, które zamieszkuje. Odważna dziewczyna rusza na pustynię razem z nieznanym, dziwnym ludem niewolników, aby ratować brata przed zagładą. Słup ognia i biały obłok a także Głos prowadzą Izraelitów przez bezdroża.

W trakcie podróży Merit jeszcze bardziej odchodzi od egipskich wierzeń, zaczyna wyznawać wiarę w kogoś o kim tylko słyszała, w bóstwo bez wizerunku, obrazu czy rzeźby.

Wędrując z Izraelitami przez pustynię Merit spotyka miłość swojego życia oraz odkrywa tajemnice dotyczące swojego pochodzenia.

Powieść przenosi nas w świat starożytnego Egiptu, jego obyczajów i wierzeń. Dzięki krótkim, ale treściwym opisom możemy łatwo wyobrazić sobie wygląd pomieszczeń w domu, stroje, fryzury, poznać sposoby upiększania ciała przez tamtejsze elegantki, zobaczyć sposób świętowania czy ich praktyki religijne.

Bardzo spodobał mi się w niej opis spotkania z Jahwe, inny niż moje wyobrażenie o Nim. Jest to spotkanie z Głosem, który jest dźwiękiem, zapachem, kolorem. Dźwięk, wobec którego nikt nie mógł przejść obojętnie. Głos, który przypomniał każdą nieprawość, również taką ukrytą w sercu. Głos, który przyniósł cudowne obietnice. Głos, którego sama chciałabym doświadczyć. Czy nie jest tęsknotą każdego serca dać się poznać drugiemu aż do końca a mimo to uzyskać obietnicę wiernej miłości?

Po przeczytaniu „Merit” przypomniałam sobie i cieszyłam się, tak jak główna bohaterka, że wiara w Jahwe nie jest zarezerwowana tylko dla bogatych, którzy mogą ofiarować Bogu wiele dóbr materialnych, że mogę liczyć na Jego przychylność niezależnie od mojego statusu materialnego.

Czy tylko osoby, dla których ważne są sprawy wiary, mogą zainteresować się tą książką? Nie sądzę. Uważam, że szkoda byłoby gdyby przegapiły wzruszające dzieje Merit z Egiptu.

Powieść wydało jedno z moich ulubionych wydawnictw „Św. Wojciech”, które ma na koncie wiele udanych pozycji.

Warto dodać, że Connilyn Cossette otrzymała za nią kilka wyróżnień.

Polecam.

Błogo

To pierwsza książka z tej serii, i bardzo mi się podobała. Historii o Mojżeszu czytałam i widziałam wiele, jednak spojrzenie od strony Egipcjanki, która była niewolnicą tak samo jak Hebrajczycy. Plagi egipskie opisane przez niewolników, Egipcjan którzy nie rozumieli co się dzieje. Dobrze się czyta, piękna historia. Zachęciło mnie to do przeczytania pozostałych książek z tej serii.

Polubiłem serię tych książek. Po bardzo dobrym (poza spapraną końcówką) "Adwokacie" i przeciętnym - niestety - "Judaszu" przyszedł czas na "Merit z Egiptu". Myślę, że przygody sympatycznej Merit plasują się jakościowo gdzieś pomiędzy wspomnianymi lekturami.

Zacznijmy od plusów. Duża plastyczność opisów, przyjemny, prosty język, wartka akcja. Przy ocenie "Adwokata" niepotrzebnie za minus uznałem pro-chrześcijańskie zadęcie, wszak wiem o czym traktują te książki i do jakiej grupy społecznej są generalnie przeznaczone. Dlatego tutaj wysławianie Jahwe mnie nie denerwowało, co najwyżej męczyło przesadnią ilością.

Natomiast sama książka jest bardzo schematyczna. Nieskomplikowany podział na dobrych i złych, głupiutka główna bohaterka (serio tak trudno było się domyślić, że to Szefu jest jej ojcem? Poważnie poddawała w wątpliwość siłę i istnienie Boga który pozamiatał cały Egipt i przemienił morze w mrożonkę Frosty?) która rzecz jasna tryska odwagą i zrobi wszystko dla rodziny. Przy okazji możemy co dwie strony czytać o jej rozedrganym sercu które kołacze na myśl o tajemniczym przystojniaku z chmurną przeszłością. Dialogi niczym z romansidła za 4,99zł, postaci płaskie i nijakie. A mimo to czyta się bardzo płynnie i szybko.

Lubię biblijne historie i opis plag naprawdę potrafił sprawić, że widziałem te klęski. Zwłaszcza sceny plagi mroku były bardzo sugestywne. Autorka jednak troszkę odpłynęła jeśli idzie o wiarygodność niektórych wątków, wyjaśnianie wszystkich bardziej skomplikowanych problemów słowami "tego chciał Jahwe" nie jest satysfakcjonujące. Dobrze chociaż, że ta powieść nie męczyła bo przy "Judaszu" miałem momentami naprawdę dosyć. "Merit z Egiptu" to historia o kolejnej Belli czy tam Anastazji która trzepocze ukradkiem rzęsami i co dwa rozdziały zmienia zdanie, tyle, że w czasach w których Hebrajczycy budowali pałace faraonów. Nic odkrywczego, nic wielkiego, można jednak przeczytać i powoli kontynuować zabawę z tą serią. 6 gwiazdek.

Merit jest córką zamożnego egipskiego kupca, która niespodziewanie zostaje sprzedana przez ojca w niewolę, ponieważ ów ojciec popadł w długi.
Merit, aby więc spłacić ten dług zamieszkuje w domu bogatego Szefu i jego żony Tekury i staje się służącą.
Tekura bardzo źle ją traktuje i ją poniża.
Merit pragnie także uratować swoją matkę Nailę i niepełnosprawnego brata Juma, aby nie trafił do niewoli.
Do tego Egipt nawiedziły plagi: żaby, wszy, muchy, pojawiające się wrzody na ciałach ludzi i zwierząt.
Egipcjanie dziwili się czy bogowie opuścili Egipt?
A może ten hebrajski bóg-Jahwe jest od nich wszystkich potężniejszy?
Czy on ma taką władzę nad światem, że nawet burze i zwierzęta są mu posłuszne?
Egipcjanie są prawie pewni, że faraon nie pozwoli odejść Hebrajczykom z Czarnej Ziemi, lecz jak wiemy z kart Pisma Św. Starego Testamentu, stało się inaczej.
Tak więc Merit wraz z mamą i bratem oraz Hebrajczykami udali się do Ziemi Obiecanej.
Czy Merit wraz z rodziną dotrze szczęśliwie do kresu tej pielgrzymki?
Co jeszcze po drodze ich spotka?
Czy na własne oczy dziewczyna zobaczy jak dobry jest Pan?
I jakie uczynił cuda?
Niezwykła historia sprzed wieków.
Poruszająca tak bardzo, że czyta się ją z duszą na ramieniu i zapartym tchem.
Jednak powstało przecież tak wiele książek o Mojżeszu i innych wielkich bohaterach Księgi Wyjścia, a ta książka to debiut literacki autorki i co ciekawe natychmiast została okrzyknięta bestsellerem.
Jest po prostu cudowna.
Przeczytajcie ją czym prędzej.
Wyobraźnię poetki do napisania tej książki nie pobudziły lśniące pałace, lecz mieszkańcy z chat, z cegły mułowej, niewolnicy, którzy cierpieli pod batem faraona, a przede wszystkim ”obcy lud”, który postanowił zostawić wszystko i pójść za Mojżeszem i jego Bogiem na pustkowie.
Dlatego opowieść o Merit zrodziła się u autorki z jej osobistego zainteresowania tym, co ich motywowało.
Książka jak zawsze przepięknie wydana, w twardej oprawie, zawiera 362 strony i 42 rozdziały, gorąco ją Wam polecam, nawet jeśli nie interesuje Was starożytny Egipt, to gwarantuję, że książka Wam się spodoba.
Szczerze polecam.

Tekura bardzo źle ją traktuje i ją poniża.

Chociaż od instytucji kościoła stronię od lat, to po książki z religijną nutą sięgam z ogromną chęcią. Zwłaszcza gdy wydarzenia biblijne są tłem dla zupełnie innej, nowej historii, a powieść Connilyn Cossette zalicza się do tego grona. Merit z Egiptu to przyjemne zaskoczenie.

Debiut Connilyn Cossette to niesamowicie szybka lektura, chociaż czytając ma się wrażenie, że czas zwalnia, opowieść snuta jest bowiem nieśpiesznym tempem, które nadaje jej niepowtarzalny klimat. Autorka rozdział po rozdziale odkrywa przed czytelnikiem życie tytułowej bohaterki, czyniąc z czytelnika towarzysza niedoli Merit. Cassette buduje przyjemne napięcie, które przyciąga niczym magnes i trzyma do ostatniego zdania.
Autorka odmalowuje obraz ówczesnej obyczajowości, który wraz ze wpleceniem w fabułę plag egipskich, staje się tłem i jednocześnie uzupełnieniem, uczucia, jakim jest miłość wraz z wszelkimi jej odcieniami oraz znaczenie przyjaźni. Zgrabnie przeplata ze sobą tę wielowymiarowość tworząc coś nowego, pozwalającego spojrzeć może odrobinę innym okiem na wydarzenia opisane w biblii, czując niepokój i strach, jaki towarzyszy bohaterom w tym czasie.
Dodatkowo zwraca uwagę na aspekt wiary. Tarć na linii wyznawców bogów egipskich i boga Izraelczyków. Karanie innowierców i zdrajców oraz traktowanie wyznawców Jahwe jak wyrobników i lud gorszego sortu.

Connilyn Cassette ma lekkie pióro, przez co tematyka, która mogłaby się wydawać nudna i ciężkawa, zyskuje świeżości i staje się intrygująca. Plastyczny język autorki sprawia, że wyobraźnia pracuje na najwyższych obrotach. W trakcie czytania można usłyszeć gwar ówczesnych ulic, poczuć zapach olejka różanego, czy kurzu unoszącego się w powietrzu, a także zobaczyć to, co widzi główna bohaterka – rozstępujące się morze, niesamowicie zdobną lirę, czy Nil, nad którym Merit zażywała między innymi kąpieli.
Opisy są stonowane, ale nie pozbawia ich to wyrazistości i piękna, są idealnym nośnikiem historii, stanowią bowiem znaczna część książki. Dialogów jest zdecydowanie mniej w porównaniu z objętością zwartego tekstu, niemniej autorce udało się mimo to zachować równowagę i tchnąć lekkość w całość jako taką.

Nachmurzył się zatroskany, i otarł moje łzy. Pocałował mnie w usta, po czym oparł czoło o moje. […] Nasze oddechy się mieszały, jego bliskość dodawała mi sił. Piłam ją jak magiczny napój.

Postaci wykreowane przez Connilyn Cassette są bardzo rzeczywiste, naturalne. Autorce udało się stworzyć prawdziwe, takie z krwi i kości osoby, które wzbudzają w czytelniku emocje – i te pozytywne, i te negatywne. Wszyscy mają zalety i wady, choć nie brak czarnych charakterów. Każda z postaci jest mocno zarysowana, Cassette nadała każdej niepowtarzalny charakter, który z jednej strony nie pozwala pomylić jej z żadną inną postacią, a z drugiej ta paleta charakterów tworzy spójną, uzupełniającą się wzajemnie całość, podkreślając tym głębie całej historii.

Zatem jeśli lubicie historie z nutą historyczną i religijną zarazem, ale ujętą w przystępny, lekki i niespotykany sposób, gdzie gdzieś pomiędzy słowami tli się młodzieńczy romans, to idealna lektura dla Was. Z Merit z Egiptu z pewnością spędzicie kilka miłych godzin w zacnym towarzystwie i nie będą to stracone chwile, wręcz przeciwnie, będziecie chcieli więcej... Znacznie więcej.

Gorąco polecam!

• Przeczytane w 2018