Piastowie od Mieszka do Kazimierza. Miłość i władza

Okładka książki Piastowie od Mieszka do Kazimierza. Miłość i władza Iwona Kienzler
Okładka książki Piastowie od Mieszka do Kazimierza. Miłość i władza
Iwona Kienzler Wydawnictwo: Lira biografia, autobiografia, pamiętnik
Lira
2018-01-01
2018-01-01
Piastowie

Bardzo dużo "mogło być", "być może, "prawdopodobnie", "najprawdopodobniej", "musiał być", "wydaje się". W książce historycznej nie powinno być stwierdzeń "ja w to wątpię", "moim zdaniem", "...co prawda kroniki o tym nie wspominają, ale możemy się domyślać...", gdyż takie stwierdzenia ukierunkowują myślenie osób nie zaznajomionych z tematyką, a tu w dodatku nie są poparte argumentami. Wiele uogólnień i ocen z punktu widzenia współczesnych norm moralnych i społecznych. Bez podstawne przesądzenie autorki o wydziedziczeniu B. Chrobrego w dagome iudex, z pominięciem faktu iż w tamtym czasie często pełnoletni synowie mieli wytyczane dzielnice przed śmiercią ojca. Jeśli miała być to książka historyczna to jest wyjątkowo słaba. Lubiąc tematykę historyczną po 1/3 dałem sobie z nią spokój, czując że to kompletna strata czasu.

Iwona Kienzler przedstawia w swojej książce, historię czołowych Piastów w pigułce. Szczególny nacisk kładzie na ich związki małżeńskie oraz konkubinaty. Jeżeli chodzi o sferę polityczną to wypada ona bardzo ubogo. Zupełnie pomija czas rozbicia dzielnicowego. Na historię Przemysła II, jakby nie patrzeć króla, poświęciła raptem 3 strony. Pozycja zdecydowanie dla osób, które zadowolą się podstawami, bądź takich, których bardziej interesują perypetie miłosne Piastów.

"Piastowie od Mieszka do Kazimierza, Miłość i władza" to pierwsza książka Pani Iwony Kienzler po jaką sięgnęłam i to był strzał w dziesiątke, stałam się fanką tej autorki.
Książki Pani Iwony Kienzler to prawidziwe lekcje historii. Powinny być czytane w szkołach, a jestem pewna, że młodzież więcej by zapamiętała i nauczyła się z nich, niż z podręczników. Lekkość prowadzenia przez dzieje Polski, życiorysy królów, ciekawostki. Wszystko tu znajdziemy i chłoniemy. Polecam.

Dosyć ciekawe streszczenie historii pierwszej dynastii władającej w Polsce czyli Piastów. Autorka jednak nie skupia się na bitwach i strategii wojennej, a raczej na życiu codziennym, polityce, piastowskich kobietach i ich wpływie na władców, romansach czy charakterach bohaterów niniejszej książki, ich wadach i zaletach.

Powiem szczerze, że sam początek niezbyt przypadł mi do gustu, gdyż pomyślałem, że wpadłem w jakąś tajną pułapkę ''turbosłowian'', ale okazało się, że autorka tylko opisuje i komentuje najróżniejsze teorie. Z jednymi się zgadza, inne wsuwa między bajki. Daje też do zrozumienia, że historia nie jest tak oczywista, szczególnie ta odległa i w pewnych sprawach nie wszyscy historycy są jednogłośni, więc nie wszystkie hipotezy można uznać za prawdę objawioną (przypis ode mnie: nawet te, które przemawiają akurat do pani Iwony).

Mamy więc próbę odtworzenia powstania polskiej państwowości i korzeni Mieszka I, jego ślub z Dobrawą, podboje miłosne Bolesława Chrobrego, bunt Bezpryma, rozwój chrześcijaństwa i protesty pogan, konflikt Bolesława Śmiałego z biskupem krakowskim, spiski i walkę o władzę między Władysławem Hermanem, jego żoną Judytą, jego synami Zbigniewiem i Bolesławem Krzywoustym oraz potężnym palatynem Sieciechem, rozbicie dzielnicowe (a raczej tylko jego geneza, następnie autorka przeskakuje do Władysława Łokietka - szkoda, bo tam wiele się działo),próby zjednoczenia państwa, aż po Elżbietę Łokietkównę - wpływową królową Węgier i jej brata Kazimierza Wielkiego - ostatniego króla Polski z rodu Piastów...

Książka pozwala uporządkować własną wiedzę na temat epoki pierwszych władców ziem między Wisłą, a Odrą, a także poznać wiele nowych teorii (rzecz jasna jeśli nie jesteś zawodowym historykiem). Autorka nie katuje czytelnika datami, trzonem jej opowieści są wydarzenia, cyferki to tylko dodatek.
W narracji są plusy i minusy, więc ocena wypośrodkowana 5+/10.

Powiem szczerze, że sam początek niezbyt przypadł mi...

Książka idealna na odświeżenie i poszerzenie wiedzy na temat Piastów.
Mnóstwo ciekawostek, anegdot, hipotez, realiów ówczesnego życia...
Czyta się ją jak powieść...

Książka idealna na odświeżenie i poszerzenie wiedzy na temat Piastów.
Mnóstwo ciekawostek, anegdot, hipotez, realiów ówczesnego życia...
Czyta się ją jak powieść...

Nie jest to lektura naukowa, ale nie taką chyba miała być. Dużo informacji, które na szczęście nie przytłaczają czytelnika. Taka lekka lektura na wakacje, pozwalająca jednak osobom nie mającym żadnej wiedzy o historii na poznanie choć w minimalnym stopniu naszych dziejów.

Miłość i władza czy może intryga i namiętność? A może wszystko razem. Książka bez wątpienia ciekawa, jak to bywa u Pani Kienzler zabawnie i lekko ironicznie napisana. Idealna na weekendowe rozluźnienie i cudną refleksję na temat naszej kobiecej sprawczości :)

Mnóstwo ciekawych faktów. Poszukiwanie prawdy historycznej. W kwestiach niewiadomych podane różne hipotezy. Wiele odniesień do źródeł historycznych i innych publikacji ( Paweł Jasienica). Gra o tron w polskim wydaniu.

Na półkach: , , , , , ,

Sięgając po książkę Iwony Kienzler naprawdę nie miałam zbyt wielkich oczekiwań. Wprawdzie od jakiegoś czasu interesuję się trochę historią, ale moja wiedza na temat historii Polski na razie nie jest zbyt rozległa. Niestety, w tym przypadku nie trzeba być wielkim historykiem, żeby pewne tezy wysunięte przez autorkę uznać za wyssane z palca, lub bardzo naciągane i kontrowersyjne. Strach pomyśleć, że ktoś mógłby pokusić się o naukę historii z takich właśnie książek. Ja potraktowałam ją jako swego rodzaju, nie do końca udany wstęp do dalszych poszukiwań w omawianych tematach. Na pewno sięgnę po niektóre pozycje wskazane w bibliografii, chociaż część tych „źródeł” również budzi moje wątpliwości.

Niezrozumiałe są również dla mnie przeskoki czasowe i trudno mi było doszukać się klucza do zrozumienia dlaczego jedni władcy zostali ujęci w tym zestawieniu, natomiast inni zaledwie wspomniani, bądź całkowicie pominięci.

Dla mnie osobiście, trudny do przejścia był również styl autorki. Myślę, że winą można obarczyć tutaj redaktorów, którzy nie zadbali o odpowiednią formę przekazu. Powtarzanie niemal na każdej stronie sformułowania „bohater naszej opowieści” świadczy o dość ubogim słownictwie i braku fantazji pisarskiej. Tutaj dobry redaktor mógłby znacznie podnieść walory całej książki, ale niestety takowego najwyraźniej zabrakło.

Historia Polski Piastów opowiedziana przez pryzmat związków monarszych. Perspektywa nieco odmienna od tych znanych z podręczników. Warta zapoznania.

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Piastowie od Mieszka do Kazimierza. Miłość i władza