Żona wyklęta

Okładka książki Żona wyklęta Anna Maria Śnieżko
Okładka książki Żona wyklęta
Anna Maria Śnieżko Wydawnictwo: Znak Horyzont Seria: Prawdziwe historie biografia, autobiografia, pamiętnik
Prawdziwe historie
Znak Horyzont
2018-02-26
2018-02-26
literatura polska

Historia warta przeczytania. O miłości, o harcie ducha i poświęceniu w bardzo trudnych czasach. O tym że warto pozostać wiernym wyznawanym przez siebie wartościom.
Napisana raczej w prosty sposób, opierająca się na faktach.
Książka przypomina losy Żołnierzy wyklętych jak dla mnie ludzi o których nie możemy nigdy zapomnieć, poświęcili wszystko dla wolnej Polski takiej w której my teraz żyjemy... Im nie było to dane.

Napisana raczej w prosty sposób, opierająca się na faktach.

Nie bierzcie tego do ręki. Każdy może teraz wydać książkę, nie każdy potrafi napisać. Historia jak historia, nośna szczególnie w kręgach żyjących tematyką wyklętych. Zawsze się sprzeda komuś, szczególnie lubującemu się w seriach pitu pitu o niczym.
Moje nieszczęście, że nie potrafię porzucić rozpoczętej książki i czułam jak zawsze wewnętrzny imperatyw, żeby doczytać do końca. No i doczytałam.
Nie bierzcie tego do ręki. Jedyne to warto zrobić w przypadku tej książki to zachwycić się dziewczyną z okładki. i tyle.

Z powaznego tematu ,osoba ,ktora napisala ksiazke zrobila romansidlo. Nie moge oprzec sie wrazeniu,ze intencje miala nie,zeby wyeksponowac dzielnosc glownej bohaterki,lecz by ubic wlasny interes.
Irytuje mnie ,ze Anna Sniezko czyli autorka ksiazki najzwyklej w swiecie wymysla, np.na str.275 pisze,ze Anastazja nasluchiwala za drzwiami chaty szmeru spodnicy swojej matki.No , faktycznie,to bal i szelest krynoliny. Jak sie ucieka przed SB to nasluchuje sie szurania nog ,a nie szmeru spodnicy.
Nie wiem,,jak mozna nie miec, tak samokrytyki jak owa Anna Sniezka,ze sie kompletnie nie kwalifikuje do parania piorem.Co to za" kursy wieczorowe pisania" skonczyla owa dama ?

Historia prawdziwa. Przepięknie spisana opowieść babci i jej miłości do żołnierza Władysława Grudzińskiego „Pilota” z oddziału partyzanckiego"Roja"

Dobrze się stało ze wspomnienia zostały spisane, bo niektórzy dopiero po wojnie zaczęli przeżywać koszmar swych dni ...wyzwolenie dla wielu to była śmierć ...

Uwielbiam książki z tej serii. Ta z przeczytanych do tej pory najbardziej przypadłami do gusty.Moze dlatego, ze jkao jedyna nie jest zbiorem wspomnien wielu osób a historia pewnej miłości. Opowiedziana jest bardzo emocjonalnie, z każdym zdaniem coraz bardziej stapiałam się z główna bohaterką. Odczuwałam wszystkie jej radości, leki i rozterki. Polecam

„Żona wyklęta” jest to historia starszego sierżanta Władysława Grudzińskiego. Nosił pseudonim „Pilot” i należał do oddziału „Roja”. Losy „Pilota” wyszły na jaw dopiero po 70 latach. Opowieść snuje Anastazja – ukochana sierżanta. Dzięki tej podróży w czasie możemy spojrzeć inaczej na losy Żołnierzy Wyklętych. Jest to historia o miłości dwojga młodych ludzi, miłości do Ojczyzny i bohaterstwie ówczesnej młodzieży. W tych ciężkich czasach młode pokolenie nie zważało na niebezpieczeństwo, liczyli się z możliwością utraty życia, narażali również swoich najbliższych. Z treści wyziera poczucie obowiązku wobec Ojczyzny, patriotyzm i ogromna wiara w to, że wszystko skończy się szczęśliwie. Po śmierci „Pilota” kobieta przechodzi przez komunistyczne więzienia, jest brutalnie przesłuchiwana. Zanim zostaje aresztowana dowiaduje się, że jest w ciąży. Na szczęście Anastazja i jej dziecko przeżywają te straszne wydarzenia. Książka ukazuje jak trudne było życie w panującym systemie. Zachowanie ludzi bardzo jasno wskazuje na to, że ci którzy walczyli o wolną Polskę nie mogli nikomu ufać. Przez donosicieli każdy kto walczył z ustrojem był narażony na aresztowanie. Za to poświecenie nikt im nie dziękował. Historia życia tych odważnych ludzi to również historia naszego kraju.

Jeśli miałabym polecić powieść o miłości, tę która sprawia że motylki w brzuchu stają się realne a niemożliwe - możliwym, zapraszam nie tylko w Dzień Zakochanych, cudowny czas Walentynkowy (który był ),ale prawdziwą historie Anny Śnieżko ; Żona wyklęta. Kobieta, która kochała żołnierza niezłomnego ; wydawnictwa Horyzont Znak, by utwierdzić się w przekonaniu czym jest trudna, wojenna miłość w czasach kiedy człowiek nie znał dnia ani godziny. Czy można było mówić o stabilizacji? o pragnieniu posiadania bezpieczeństwa kiedy to dookoła tuż po wojnie hulała zdradziecka komuna, gdzie za pomoc partyzantom NKWD potrafili w nikczemny sposób zniszczyć nie tylko osobę która udzieliła pomocy, ale zostawić piętno na całej rodzinie.
Opowieść o odwadze Władysława Grudzińskiego, który zasłynął w partyzantce jako ; Pilot ; w oddziale ; Roja ; walczącym o wolność Polski, niezależnej, gdzie historia jego pozwoliła ujrzeć losy Żołnierzy Wyklętych z innej perspektywy. Tułaczki, ucieczki, walka, heroiczna wiara o koniec wojny, o lepsze jutro dla przyszłych pokoleń. To także ukazana siła woli, nadziei że przyjdzie taki dzień kiedy wszystko stanie się normalne, że brak perspektyw, będzie nagrodzony i doceniony.
Pewnego dnia ukrywający się Władek w raz ze swoim odziałem, trafia pod dach rodziny Anastazji, gdzie zostają ugoszczeni, nakarmieni, tam Anastazja wpada w sidła miłości, zakochania, fascynacji, amor miłości trafił ich jednocześnie strzałą od której sączyło się nowe im nie znane uczucie, które nie tylko pielęgnowali ale ukrywali przed światem. Co by było gdyby świat sie dowiedział? Jakże Anastazja pragnęła tak normalnie, jak każda młoda kobieta, iść do ołtarza w białej sukni, niesiona marzeniem o wolności, niestety każde spotkanie było skrzętnie zaplanowane, jakby chowane na dnie duszy w obawie o sen który się skończy. Aż pewnego dnia Anastazja dowiaduje się o ciąży. Władka aresztują jak resztę chłopaków z oddziału, zostają rozstrzeleni, a ich ciała wrzucone do wspólnego dołu, Anastazja zostaje aresztowana za udzielenie pomocy partyzantowi. Kto wydał? Siedząc w areszcie była wielokrotnie bita, poniżana, torturowana. Nikt z przesłuchujących ją UB- nie zdawał sobie sprawy że spodziewa się dziecka. Tam dochodzi do rozprawy, gdzie skazują ją na dwa lata pozbawienia wolności. Przebywając w celi zaprzyjaźnia się z kobietami których los połączył w taki czy inny sposób, zbliżył i pokazał że mimo wszystko siła i hart ducha w stanie są zdziałać cuda. Kiedy na świat przychodzi córka Hanna, zostają przeniesione do Grudziądza, wiezienia gdzie mogą przebywać razem. Tam brat Anastazji zabiera dziecko do domu a ona spędza czas na oczekiwaniu za wolnością. Kiedy ta upragniona wolność nadchodzi, wraca do domu i wyjeżdża do brata który żyje w Warszawie, gdzie tam zaczyna życie od nowa. Poznaje Pawła i wychodzi za mąż, dając mu dziecko, próbując ułożyć brakujący element układanki jej życia, lecz wielka, potężna miłość, pamięć po Władku nigdy nie odeszła, pozostawiła ślad na sercu, tęsknotę która nie raz zalała łzami duszę.
Spisane wspomnienia są największym dowodem, determinacji żołnierzy dla których BÓG< HONOR< OJCZYZNA, był świętością, obowiązkiem spełnienia swojej roli w szeregu, dla kraju, to historia młodych ludzi którzy pragnęli nie tylko dla siebie wolności, słowa, wyboru, życia bez strachu, komuny, kłamstwa, korupcji, cenzury, pragnęli żyć bez obawy że ktoś zapuka do drzwi, domagając się wyjaśnień, bez chowania się po lasach, tułaczce i torturach. Ile musieli mieć w sobie odwagi, siły i nie tylko fizycznej, tęsknoty za rodziną, pragnieniem ciepłego kąta. Jaka kara spotykała tych co pomagali bo tak im nakazywał honor, chęć niesienia pomocy, bezinteresownej. Ile ludzi , rodzin zginęło poprzez wywózki do wiezień, na sławne przesłuchania, gdzie tam umierali. Ile ludzi zostało w bezimiennych grobach, pogrzebani bóg wie gdzie, jak...pozostały mogiły i nazwiska.
Kolejna cudowna powieść, napisana z niesamowitym przekazem, z pięknie ujętymi bohaterami, postaciami tak normalnymi jak mogły być ujęte w tamtych czasach. Opowieść jest kolejnym dowodem na istnienie zła, które uległo zniszczeniu poprzez dobro, miłość zwycięża wszystko, a co najważniejsze to historia prawdziwa. Ogromnie polecam serdecznie.

Bardzo przyzwoicie napisana historia, tyle w kwestii tego co z zewnątrz - językowo. Teraz wnętrze - dusza książki, bo ta jest o wiele bardziej złożona. Historia kobiety oddanej i kochającej tak mocno, że mnie współczesnej trudno pojąc to rozumem. Opowieści o metodach SB; biciu - torturowaniu - bo to raczej drugie określenie jest trafniejsze uczą mnie jeszcze większej niechęci do "wyzwolicieli". Opowieści Anastazji miała dość - a jednocześnie nie mogłam przestać czytać. Siła jaka bije od bohaterki jest wręcz namacalna. Absolutnie wyjątkowy człowiek z bardzo trudną historią.

To nie tylko książka, to przede wszystkim kawałek czyjegoś życia. Kiedy uświadamiamy sobie, że postacie historyczne żyły, kochały, obawialy się, stają nam się bliższe.

W świątecznym międzyczasie przeczytałam opowieść o Anastazji i "Pilocie", którzy tak naprawdę nie mieli prawa pokochać się i marzyć o wspólnym życiu. Jest to historia rodzinna autorki książki, historia autentyczna. Hart ducha Anastazji, której za miłość przyszło zapłacić ubeckim więzieniem i torturami (do tego będąc w ciąży 😱) wywołuje ucisk w żołądku. Nie jestem w stanie oceniać przeżyć innych ludzi, nie zamierzam nawet próbować. Chciałabym za to skupić się na stronie "technicznej".
"Żona wyklęta" to mocno nierówna książka... Druga część- opowieść o uwięzieniu czyta się o wiele lepiej. Oczywiście jest to związane z tym, że pani Anastazja mogła opowiedzieć osobiście swoje losy, to w pełni zrozumiałe. Część partyzancka, czyli losy Pilota powstała na podstawie jego pamiętników oraz wspomnień Anastazji. I tu właśnie pojawiają się moje wątpliwości... Bardzo żałuję, że autorka nie umieściła np cytatów z tychże pamiętników. Dostaliśmy za to fabularyzowaną opowieść, która niestety mocno obniża w moich oczach dokumentalną wartość książki.
Mam mieszane uczucia co do tej pozycji. Zawsze cieszy mnie, gdy losy ludzi, którzy poświęcili się walce o wolność nas wszystkich zostają uwiecznione, a pamięć o nich nie ginie. Niestety forma tych wspomnień także jest ważna...

• Do kupienia
  • Literatura faktu