Kursywa. wyróżnienie w typografii

Okładka książki Kursywa. wyróżnienie w typografii Hendrik Weber
Okładka książki Kursywa. wyróżnienie w typografii
Hendrik Weber Wydawnictwo: d2d.pl sztuka
sztuka
d2d.pl
2017-01-01
2017-01-01
typografia kursywa

Czym jest dzisiejsza kursywa, wie chyba każdy, kto korzysta z dowolnego edytora tekstu. Czy jednak zawsze była tym, za co ją uznajemy? Książka ta podejmuje refleksję nad powstaniem i zastosowaniem pisma kursywnego w dawnym piśmie odręcznym, jak i jego rozwoju aż do czasu upowszechniania się druku, kiedy to kursywa przestała być odrębnym krojem pisma, stając się pomocniczym.

Autor jest projektantem i typografem, a ta publikacja to jego praca dyplomowa. Pismo kursywne omawia pod kątem jego historycznego rozwoju i przyglądając się zachodzącym od czasów powstania pisma humanistycznego zmianom, stawia przed sobą jedno z głównych pytań – jakimi kryteriami powinni kierować się projektanci podczas tworzenia kursywy?

Treść historyczna książki jest tylko zarysem tematu, podobnie jest zresztą w przypadku uwag do technicznych aspektów pisma, którym Weber poświęca stosunkowo mało miejsca. Interesujący jest ostatni rozdział dotyczący konstrukcji formalnej pisma. Ze względu na prezentowaną treść jest to więc pozycja przeglądowa, wpisująca się w nurt pozycji popularnonaukowych.

W środku znajduje się 112 ilustracji, skromne przypisy końcowe i wykaz literatury. Poza tym dodano również krótki słowniczek terminów i cytowanych w tekście kaligrafów/typografów.

Podsumowując, książka ta jedynie zarysowuje problem, stanowiąc obszerne wprowadzenie do tematu. Została napisana przystępnym językiem. Najważniejszą jej funkcją jest chyba zwrócenie uwagi na to, byśmy do problemu czcionek nie podchodzili bezkrytycznie, co w dobie pisania komputerowego, przy równoczesnym zaniku kaligrafii, bardzo łatwo zrobić. Pismo kursywne, wywodzące się z ozdobnego pisma odręcznego, poprzez pryzmat swojej ewolucji i użycia w praktyce jest najlepszym dowodem na to, że projekt czcionki odzwierciedla ducha swoich czasów, gusta czytelników i – choć rzadko się nad tym zastanawiamy – ma w sobie coś ze sztuki.

Robert Stasiak

Wydawca uczciwie informuje czytelnika na skrzydełku, że książka jest pracą dyplomową. Podczas lektury da się odczuć tę dysertacyjność.

• Typo-logia, książkoróbstwo &c.
  • TEMAT: Grafika
  • 3.1. Posiadam
  • [Stan:] Chcę mieć

Dodaj cytat z książki Kursywa. wyróżnienie w typografii